Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TheUninvited
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 29, 2012 4:57 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TheUninvited »

Greek_Army έγραψε:Λίγα πράγματα χωρίς πολλές σάλτσες

1. Αν δεν την παλεύεις πάρε μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, οι αναβολές αυτές διαρκούν από 6 μήνες έως 24 μήνες, μετά που θα μπεις δεν θα βλέπεις τους ίδιους τύπους και λογικά η μετάθεση σου θα είναι για αλλού

2. Δεν μπορείς να αλλάξεις τώρα σώμα, θα υπηρετείς στο πολεμικό ναυτικό

3. Η ζωή είναι ωραία και εσύ χαλιέσαι για κάτι πράγματα μικρά, κάθεσαι και επηρεάζεσαι από άτομα που δεν σε γνωρίζουν και ίσως να μην σε μάθουν και ποτέ, αυτό ίσως οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας σου

4. Μην ψάχνεις για βύσμα, δεν είναι το βύσμα η λύση στο πρόβλημα σου, αυτό που προέχει είναι να ηρεμήσεις εσύ, γιατί και σε άλλη βάση να πας μπορεί να αντιμετωπίσεις τα ίδια και εκεί και τότε τι θα κάνεις; Θα ξανά ζητήσεις βύσμα;



1. Δεν ειναι να παρης αναβολη γιατι ποτε δεν τελειωνεις.

2. Ποτε δεν ειναι τιποτα σιγουρα αν ερθουν και ζητησουν αλλαζεις είτε αμα βρεις κανενα καλο βισμα ασπουμε ενα ναυαρχο ή κανενα ΓΕΘΑ!

Παντα υπαρχει επιλογη γιαυτο πρεπει να το ψαχνεις!

3. Δεν μπορείς να κρινεις αν δεν ξερεις το πως νιωθω εγω, εγω θελώ να ειναι αλοιος και το ψαχνω γιατι η υπομονη και η υποταγη δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση.

Εγω ξερω ενα πραγμα σε ολη μου την ζωη, να κανω πραγματα που μου αρεσουν και να ειμαι με τα ατομα που επιλεγω εγω για να περναω καλα, γιαυτο αν δεν πρωσπαθεισω να αλλαξω σωμα θα ειμαι χαλια και θα βγω απο το στρατο και θα πω οτι περασα χαλια στον στρατο, καλος ο στρατος αλλα αμα δεν εχεις παρεα δεν περνας καλα.

Η ζωη ειναι ωραια αλλα ειναι και κακη, πρεπει να μαθαινεις απο ολα που σου τυχαινουν στην ζωη.

4. Αμα σε αλλη βαση οπως λες και την πατησω θα ειναι η επιλογη και δεν θα με νοιαξει αυτο που με νοιαζει εμενα τωρα ειναι να φυγω απο εδω και να παω αλλου και δεν με νοιαζει τιποτα αλλο, μονο να φυγω απο εδω.

Απλως αν είναι μονο επιλογη το βισμα για να φυγω Ελπιζω να βρεθει καποιος απο εδω ή απο εκει, και δεν ξερω γιατι θα με βοηθούσε αλλα τεσπα.

kwnstantinos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 2:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kwnstantinos1243 »

Καλησπέρα παιδιάΕίμαι νέος στο φορουμ και έχω μια απορία-προβληματισμό. Σε ένα χρόνο τελειώνω την Σχολή μου που είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού και είμαι στη σχολή Μηχανικών. Σκέφτομαι με το πέρας των μαθημάτων να διακόψω την αναβολή μου και να πάω να τελειώνω με την θητεία μου. Στην σχολή μου η απαραίτητη θαλάσσια υπηρεσία για το πτυχίο είναι 12 μήνες και εμένα μου λείπουν 3 μήνες. Η ερώτηση μου είναι η εξής εάν πάρω αναβολή από την σχολή και αν το χαρτί που θα μου έρθει να καταταχθώ είναι στο πολεμικό ναυτικό (όπως συχνά γίνεται με απόφοιτους εμπορικού ναυτικού) η υπηρεσία μου συμπληρώνετε με την θητεία γιατί κάτι τέτοιο είχα ακούσει παλαιότερα;

Ευχαριστώ πολύ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

kwnstantinos1243 έγραψε:Καλησπέρα παιδιάΕίμαι νέος στο φορουμ και έχω μια απορία-προβληματισμό. Σε ένα χρόνο τελειώνω την Σχολή μου που είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού και είμαι στη σχολή Μηχανικών. Σκέφτομαι με το πέρας των μαθημάτων να διακόψω την αναβολή μου και να πάω να τελειώνω με την θητεία μου. Στην σχολή μου η απαραίτητη θαλάσσια υπηρεσία για το πτυχίο είναι 12 μήνες και εμένα μου λείπουν 3 μήνες. Η ερώτηση μου είναι η εξής εάν πάρω αναβολή από την σχολή και αν το χαρτί που θα μου έρθει να καταταχθώ είναι στο πολεμικό ναυτικό (όπως συχνά γίνεται με απόφοιτους εμπορικού ναυτικού) η υπηρεσία μου συμπληρώνετε με την θητεία γιατί κάτι τέτοιο είχα ακούσει παλαιότερα;

Ευχαριστώ πολύ.



Όχι, εκτός και άν δηλώσεις να υπηρετήσεις ώς ΣΕΑ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός) που εκεί συνυπολογίζεται ώς προϋπηρεσία.

kwnstantinos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 2:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kwnstantinos1243 »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θα παίζει ρόλο όμως που δεν θα είμαι ακόμη απόφοιτος; Απλά θα έχω κάνει αναβολή σπουδών.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Βάση νόμου η μεταφορά στο πολεμικό ναυτικό γίνεται με την κατάθεση του πτυχίου
kwnstantinos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 2:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kwnstantinos1243 »

Greek_Army έγραψε:Βάση νόμου η μεταφορά στο πολεμικό ναυτικό γίνεται με την κατάθεση του πτυχίου


Άρα δυστυχώς οι πιθανότητες μου για να μπω στο Πολεμικό Ναυτικό και να υπηρετήσω εκεί είναι μηδαμινές;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λογικά ναι, σου προτείνω να περάσεις μια βόλτα από την στρατολογία μήπως και καταφέρεις κάτι
kwnstantinos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 2:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kwnstantinos1243 »

Greek_Army έγραψε:Λογικά ναι, σου προτείνω να περάσεις μια βόλτα από την στρατολογία μήπως και καταφέρεις κάτι


Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σου προτείνω καλύτερα να αποφοιτήσεις απο την σχολή και μετά να κάνεις την θητεία σου. Θα σε βοηθήσει περισσότερο για την μετέπειτα καριέρα σου ώς μηχανικός.
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Jonas11 »

D.Y.K έγραψε:
kwnstantinos1243 έγραψε:Καλησπέρα παιδιάΕίμαι νέος στο φορουμ και έχω μια απορία-προβληματισμό. Σε ένα χρόνο τελειώνω την Σχολή μου που είναι η Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού και είμαι στη σχολή Μηχανικών. Σκέφτομαι με το πέρας των μαθημάτων να διακόψω την αναβολή μου και να πάω να τελειώνω με την θητεία μου. Στην σχολή μου η απαραίτητη θαλάσσια υπηρεσία για το πτυχίο είναι 12 μήνες και εμένα μου λείπουν 3 μήνες. Η ερώτηση μου είναι η εξής εάν πάρω αναβολή από την σχολή και αν το χαρτί που θα μου έρθει να καταταχθώ είναι στο πολεμικό ναυτικό (όπως συχνά γίνεται με απόφοιτους εμπορικού ναυτικού) η υπηρεσία μου συμπληρώνετε με την θητεία γιατί κάτι τέτοιο είχα ακούσει παλαιότερα;

Ευχαριστώ πολύ.



Όχι, εκτός και άν δηλώσεις να υπηρετήσεις ώς ΣΕΑ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός) που εκεί συνυπολογίζεται ώς προϋπηρεσία.

για σεα μαχιμος πρεπει να εισαι πλοιαρχος οχι μηχανικος οποτε δυσκολα να εχεις θαλασσια υπηρεσια κατα τη θητεια σου στ ΠΝ
kwnstantinos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 2:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kwnstantinos1243 »

D.Y.K έγραψε:Σου προτείνω καλύτερα να αποφοιτήσεις απο την σχολή και μετά να κάνεις την θητεία σου. Θα σε βοηθήσει περισσότερο για την μετέπειτα καριέρα σου ώς μηχανικός.


Ναι συμφωνώ με την πρόταση σου απλά επειδή χρωστάω 3 μήνες θαλάσσια υπηρεσία και επειδή υπάρχουν μεγάλα προβλήματα στο να σε δεχτούν να πραγματοποιήσεις 3 μήνες για το πτυχίο έλεγα μήπως συμπλήρωνα μέσω θητείας. Δηλαδή θέλω να γλιτώσω το ταξίδι αλλά έτσι πως έχουν γίνει και τα πράγματα είναι σχεδόν αδύνατο να σε πάρουν για 3 μήνες.

redfever
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2012 4:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από redfever »

Jonas11 έγραψε:για σεα μαχιμος πρεπει να εισαι πλοιαρχος οχι μηχανικος οποτε δυσκολα να εχεις θαλασσια υπηρεσια κατα τη θητεια σου στ ΠΝ

Για ΣΕΑ μονο πλοιαρχος αλλα και σαν μηχανικος εφοσον υπηρετησεις σε καραβι μεσα στο ΠΝ παιρνεις υπηρεσια κανονικα η οποια δεν γραφετε στο φυλλαδιο αλλα καταχωρητε στο μηχανογραφικο και υπολογιζεται κανονικα σαν θαλασσια υπηρεσια για τη μετεπειτα βαθμολογικη εξελιξη στο εμπορικο ναυτικο. Απο Γ' μηχανικος για Β' μηχανικος για παραδειγμα...
kwnstantinos1243 έγραψε:Ναι συμφωνώ με την πρόταση σου απλά επειδή χρωστάω 3 μήνες θαλάσσια υπηρεσία και επειδή υπάρχουν μεγάλα προβλήματα στο να σε δεχτούν να πραγματοποιήσεις 3 μήνες για το πτυχίο έλεγα μήπως συμπλήρωνα μέσω θητείας. Δηλαδή θέλω να γλιτώσω το ταξίδι αλλά έτσι πως έχουν γίνει και τα πράγματα είναι σχεδόν αδύνατο να σε πάρουν για 3 μήνες.

Φιλε μου αυτο το ξεχνας, ειτε κανεις 3 μηνες υπηρεσια καπου παιρνεις ομορφα και ωραια το πτυχιο σου και πας ΠΝ η αλλιως χωρις πτυχιο πας ΣΞ... Πηγαινε και χτυπα πορτες απο εταιρειες ολο και καποια θα σε δεχτει, εκει που εισαι ημουνα πριν 2 χρονια...
Dimitris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 1:36 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Dimitris7 »

Δεν 3ερω αν βρισκομαι στο καταληλο forum Αλλα ηθελα να ρωτησω. Αν παει καποιος πολεμικο ναυτικο παιρνει μορια οπως και στις ειδικες δυναμεις η δεν παιρνει κα8ολου μορια; Η αν παιρνει παιρνει πιο πολλα η πιο λιγα απο αυτα των ε. Δ; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giannis__!! »

Γεια σας θελω να κανω μια ερωτιση ειναι να μπω στο Π. Ν. Με την Β εσσο και θελω να δηλωσω Παραμεθοριο ξερει κανεις να μου πει τι παιζει εκει; Ακουσα οτι ειναι 20 μεσα 10 εξω και θελω να ρωτισω κατι πανω σε αυτο αν ισχυει τις μερες τις περνεις ολες μαζι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης