Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stathisvas
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από stathisvas »

Με τις σοκολατες ειναι αληθεια εχω ενα θεμα... Και τοσο καιρο εκει μεσα... Εε... Ολο και κατι παραπανω θα τσακισω... ΕικόναΕικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΙΚΟΛΑΡΑΣ έγραψε:Φιλε πιστευω θα σου φτασουν, ετσι κι αλλιως τα πολλα λεφτα θα φυγουν μονο στις μετακινησεις... Με μια καλη οικονομια θα σου φτασουν


Απατεώνες ταρίφες...

DasBoot
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2010 5:14 pm
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από DasBoot »

Το παραξενο ειναι οτι οσο περισσοτερη εμπλοκη εχεις τοσα λιγοτερα χαλας!
Ουδεν κακον αμιγες καλου και τουμπαλιν!
Αργύρης

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αργύρης »

Είχα την εντύπωση ότι στον στρατό αφού μένεις στο στρατόπεδο δεν έχεις έξοδα, αλλά με αυτά που διάβασα προβληματίζομαι γιατί ούτε λευτά στην άκρη υπάρχουν ούτε οι γονείς έχουν την δυνατότητα να μου στέλνουν λευτά. Πως θα τα βγάλω πέρα όταν λέτε ότι χρειάζονται 100 - 200 ευρώ το μήνα;
Τόσα παιδιά που δεν έχουν να ξοδέψουν τι κάνουν δηλαδή;
speedster 1323

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από speedster 1323 »

Αργύρης έγραψε:Είχα την εντύπωση ότι στον στρατό αφού μένεις στο στρατόπεδο δεν έχεις έξοδα, αλλά με αυτά που διάβασα προβληματίζομαι γιατί ούτε λευτά στην άκρη υπάρχουν ούτε οι γονείς έχουν την δυνατότητα να μου στέλνουν λευτά. Πως θα τα βγάλω πέρα όταν λέτε ότι χρειάζονται 100 - 200 ευρώ το μήνα;
Τόσα παιδιά που δεν έχουν να ξοδέψουν τι κάνουν δηλαδή;
Φιλε μου την βγαζουν κ με μηδεν εξοδα αρκει να εχεις αντοχες... Αν αντεχει το κορμακι σου πηγαινε αλλεξιπτωτα να παρεις κ κανενα φραγκο... Εγω το 96 εκανα στην θητεια μου 4 συντηρησεις κ τσεπωσα 1 εκατομυριο δραχμες τοτε... Αρκετα χρημματα εκεινη την εποχη.(το φαγητο στην μοναδα ηταν κατι παραπανω απο εξαιρετικο) δεν καπνιζα κ ολας οποτε εφυγα με λεφτα.Εικόνα
Αργύρης

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αργύρης »

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε.
Για να πάω αλεξίπτωτα το δηλώνω με το που παρουσιαστώ στο στρατόπεδο;
Αργύρης

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αργύρης »

Πάντως μου κάνει εντύπωση που είναι δεδομένο ότι πρέπει να ξοδεύεις τόσα λεφτά στην θητεία σου, δηλαδή όχι μόνο αν δεν έχεις βύσμα σου βγαίνει η πίστη αλλά πληρώνεις κι από πάνω!
Εδώ τόσος κόσμος δεν έχει λεφτά να περάσει και απ΄την αλλη σε αναγκάζουν να δώσεις ένα σωρό λεφτά όντας άνεργος για να πας φαντάρος...
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Για το φαϊ καθημερινα χρειαζεται 5 ευρω οποτε 5*30=150. Για τις μετακινησεις 15 ευρω την εβδομαδα και 60 τον μηνα. Συνολο 150+60=210. Σιγουρα δεν θα τρωτε καθε μερα απο εξω αλλα αν αντικαταστησετε το φαϊ με το ποτο σε μια βραδυνη σας εξοδο τοτε ειναι το ιδιο. Οποτε κατα μεσο ορο βγαινουν 210 ευρω... Φυσικα και με 50 ευρω τον μηνα περνας και με 550. Το θεμα ειναι να κανεις μια καλη οικονομια χωρις να στερησαι τα σημαντικοτερα... Αλλωστε ενα μικρο ποσο χρηματων το δινει ο ελληνικος στρατος και λιγα παραπανω δινουν στους αλεξιπτωτιστες...
Αργύρης

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αργύρης »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε:Για το φαϊ καθημερινα χρειαζεται 5 ευρω οποτε 5*30=150. Για τις μετακινησεις 15 ευρω την εβδομαδα και 60 τον μηνα. Συνολο 150+60=210. Σιγουρα δεν θα τρωτε καθε μερα απο εξω αλλα αν αντικαταστησετε το φαϊ με το ποτο σε μια βραδυνη σας εξοδο τοτε ειναι το ιδιο. Οποτε κατα μεσο ορο βγαινουν 210 ευρω... Φυσικα και με 50 ευρω τον μηνα περνας και με 550. Το θεμα ειναι να κανεις μια καλη οικονομια χωρις να στερησαι τα σημαντικοτερα... Αλλωστε ενα μικρο ποσο χρηματων το δινει ο ελληνικος στρατος και λιγα παραπανω δινουν στους αλεξιπτωτιστες...

Ο στρατός σου δίνει 8,80ε δηλαδή τίποτα όταν όπως λες χρειάζεσαι 210ε το μήνα. Όσο για τους αλεξιπτωτιστές διάβασα ότι δεν μπάινει όποιος θέλει αλλά όποιος περνάει τις εξετάσεις. Αν δεν περάσεις όμως τι γίνεται; Προφανώς σε τρώει η μαρμάγκα... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Αργύρης έγραψε:Πάντως μου κάνει εντύπωση που είναι δεδομένο ότι πρέπει να ξοδεύεις τόσα λεφτά στην θητεία σου, δηλαδή όχι μόνο αν δεν έχεις βύσμα σου βγαίνει η πίστη αλλά πληρώνεις κι από πάνω!
Εδώ τόσος κόσμος δεν έχει λεφτά να περάσει και απ΄την αλλη σε αναγκάζουν να δώσεις ένα σωρό λεφτά όντας άνεργος για να πας φαντάρος...

Δεν σε αναγκάζουν. Φαγητό υπάρχει, ρούχα έχεις. Στέγη έχεις.

Προφανώ, ο στρατός δεν θα πληρώσει τα τσιγάρα και την διασκέδαση των στρατευμένων.

Αν το φαγητό ήταν καλό δεν θα υπήρχε λόγος να πληρώνει κανείς χρήματα κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Βρε σεις μην αγχωνεστε... Θα μαθετε να κανετε και οικονομια, εκτος βεβαια αμα τσονταρει καμια γιαγια παππους θειος κτλ
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από faoust21 »

yandr έγραψε:
Αργύρης έγραψε:Πάντως μου κάνει εντύπωση που είναι δεδομένο ότι πρέπει να ξοδεύεις τόσα λεφτά στην θητεία σου, δηλαδή όχι μόνο αν δεν έχεις βύσμα σου βγαίνει η πίστη αλλά πληρώνεις κι από πάνω!
Εδώ τόσος κόσμος δεν έχει λεφτά να περάσει και απ΄την αλλη σε αναγκάζουν να δώσεις ένα σωρό λεφτά όντας άνεργος για να πας φαντάρος...

Δεν σε αναγκάζουν. Φαγητό υπάρχει, ρούχα έχεις. Στέγη έχεις.

Προφανώ, ο στρατός δεν θα πληρώσει τα τσιγάρα και την διασκέδαση των στρατευμένων.

Αν το φαγητό ήταν καλό δεν θα υπήρχε λόγος να πληρώνει κανείς χρήματα κατά τη διάρκεια της θητείας τους.



Εχεις παει στρατο; Γιατι αν εχεις παει τοτε μαλλον την εβγαζες μεσα και την εξοδο την ειδες μονο στην απολυση... !

Δεν σε αναγαζουν, αλλα οταν εισαι εξοδουχος, αν δεν βγεις και κατσεις μεσα, κινδυνευεις ή να χωθεις απο καποιον "μαγκα" που "αρρωστησε" ή γιατι καποιος εποπτης/αυδμ αποφασισε οτι θελει να χτισει εκεινο τον τοιχο για να το παιξει καλος στον δοικα... Οποτε αναγκαστικα βγαινεις. Αν βγεις θα εχεις λογικα εξοδα μεταφορας και το λιγοτερο ενα φαγητο και εναν καφε. Το λιγοτερο. Εγω ημουν ροδο και ξοδεψα 20ε στις μικρες εξοδους και γυρω στο 50αρικο στις μεγαλες. Βγαιναμε και συχνα γιατι ειχαμε λιγες σχετικα υπηρεσιες (2-3 την εβδομαδα) και τα λεφτα φευγαν ατελειωτα...

Ο λογος που υπαρχουν τοσα στρατοπεδα στην ακρη του θεου, τον εβρο, ειναι για τις τοπικες κοινωνιες. Πρεπει να πηγαινει ο φανταρος και το στελεχος και να αφηνουν τα λεφτα τους. Πρεπει καθε χωριο να εχει το στρατοπεδο του για τους κλεβουν οι ντοπιοι. Και βεβαια ο στρατος ουτε σε πληρωνει ουτε σου παρεχει τιποτα αν εισαι φανταρος. Αν εισαι στελεχος εχεις τσαμπα φαι στις λεσχες, που οι φανταροι κανουν τα γκαρσονια, αν εισαι φανταρος δεν εχεις καν το δικαιωμα να φας στην λεσχη που εσυ πληρωνεις!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

faoust21 έγραψε:
Εχεις παει στρατο; Γιατι αν εχεις παει τοτε μαλλον την εβγαζες μεσα και την εξοδο την ειδες μονο στην απολυση... !


Εεε, ναι έχω πάει στρατό και μάλιστα 23 μήνες .

Αν πρόσεξες, στην απάντησή μου ανέφερα ότι ο στρατός προφανώς δεν θα πληρώνει τα τσιγάρα και την διασκέδαση του στρατεύσιμου.

Δεν διαφωνώ ότι θα χαλάσεις χρήματα στις εξόδους σου, ούτε ότι χρειάζεται ο στρατεύσιμους (για ψυχολογικούς λόγους) να βγαίνει από το στρατόπεδο. Εάν όμως έχεις οικονομικό πρόβλημα μπορείς να περιορίσεις κατά πολύ τα έξοδά σου, όπως θα έκανες και στην πολιτική σου ζωή.

faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από faoust21 »

yandr έγραψε:
faoust21 έγραψε:
Εχεις παει στρατο; Γιατι αν εχεις παει τοτε μαλλον την εβγαζες μεσα και την εξοδο την ειδες μονο στην απολυση... !


Εεε, ναι έχω πάει στρατό και μάλιστα 23 μήνες .

Αν πρόσεξες, στην απάντησή μου ανέφερα ότι ο στρατός προφανώς δεν θα πληρώνει τα τσιγάρα και την διασκέδαση του στρατεύσιμου.

Δεν διαφωνώ ότι θα χαλάσεις χρήματα στις εξόδους σου, ούτε ότι χρειάζεται ο στρατεύσιμους (για ψυχολογικούς λόγους) να βγαίνει από το στρατόπεδο. Εάν όμως έχεις οικονομικό πρόβλημα μπορείς να περιορίσεις κατά πολύ τα έξοδά σου, όπως θα έκανες και στην πολιτική σου ζωή.



ποτε, πριν απο 100χρονια; Με γιαταγανι υπηρετησες; Τεσπα.

δεν μπορεις να μεινεις μεσα, οπως θα εκανες στην πολιτικη σου ζωη και να αραξεις ουτε να βγεις για μερικες ωρες και να γυρισεις αργοτερα. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ή να μεινεις μεσα με κινδυνο να χωθεις ή αυτο που εκανα κι εγω καποιες φορες, με συννενοηση με τον γιατρο της μοναδας, εξοδουχος με ΕΥ και αραλικι στο κρεββατι μεχρι να σαπισω.

Προφανως και ο στρατος θα επρεπε να πληρωνει τον στρατευσιμο απο την στιγμη που τον βγαζει εξω και τον υποχρεωνει να πληρωνει για το φαγητο του. Γιατι μην μου πεις οτι οταν βγαινεις εξω απο τις 12 δεν θα φας τουλαχιστον μια φορα εξω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης