Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από yandr »

Όχι ακριβώς εθελοντής φαντάρος.

Εάν δεν έχεις αναβολή θα σε καλέσουν κανονικότατα.

Εάν έχεις, τότε μπορείς να την διακόψεις.

dopas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: pc
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από dopas »

Εγο βρε παιδια θελω να παω πρην τα 18 στο στρατο!

και ιδικα ιδικες διναμεισ
Anonymous

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ενας γνωστός μου ειχε παει σαν εθελοντήσ στα 17 του γιατι παρατησε το σχολείο, δεν είχε πάρει καμία αναβολή όμως. Δήλαδη εγώ τώρα δεν μπορώ να πάω σαν εθελοντής αν κατάλαβα καλά, εε; Πρέπει να περιμένω το χαρτί σωστά;

Γιαννης

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Κατω των 18 μπορω να υπιρετισω στο στρατο σαν εθελοντης;
Οταν λεμε υπερβαρος σε ποσα κιλα λεμε;
ΤΟΜΑΣΣΙΤΟ

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από ΤΟΜΑΣΣΙΤΟ »

Ναι εθελοντης μπορεις να μπεις μονο μετα τα 18. και μονο στα πεζικο. τα υπολοιπα σωματα δεν παιρνουν εθελοντες. τα ξερω γιατι και εγω μπαινω εθελοντης στο πεζικο και μολις πριν απο ενα μηνα εκλεισα τα 18!
Anonymous

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι; Επειδή δεν ξέρω και πολλά από στρατό θέλω να μου λύσετε μερικές απορίες. Μόνο με πανελλήνιες περνάς στρατό; Το λέω αυτό γιατί έκλεισα τα 17 και του χρόνου πάω γ'λυκείου και δεν ξέρω ακριβώς αν πρέπει να δώσω πανελλήνιες ή όχι. Όσο για το να πας εθελοντής, ποια η διαφορά από το να δώσεις πανελλήνιες και τι χρειάζεται, εννοώ τι απαιτείται για εθελοντής ; Και πόσο διαρκεί το να είσαι εθελοντής; Συγνώμη παιδιά σας κούρασα. Μια τελευταία ερώτηση και η πιο σημαντική. Είμαι Έλληνας βορειοηπειρώτης, ο πατέρας μου και η μητέρα μου είναι εξίσου Έλληνες. Έχω γεννηθεί στην βόρειο ήπειρο και έχω κάρτα ομογένειας. Υπάρχει πιθανότητα να καταταγώ; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από yandr »

Για να μπεις στο στρατό ως αξιωματικός, μόνο μέσω πανελληνίων μπορείς.

Εναλλακτικά, υπάρχουν οι επαγγελαμτίες οπλίτες που μπαίνουν με διαγωνισμό και μόρια. Υπάρχουν σχετικά άρθρα στο site και πολλές πληροφορίες στο forum.

Ως προς το τελευταίο ερώτημα δεν ξέρω τι να απαντήσω. Υποθέτω ότι αν είσαι Έλληνας πολίτης και στην Ουγκάντα να γεννήθηκαν οι γονείς σου δεν έχεις πρόβλημα. Αυτό σε θεωρητικό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Palioseira »

Γεια σας !!! Ο γιος μου ειναι στα 16 και θα παει Β Λυκειου. Το 2010 λογικα θα τελειωσει το Λυκειο και δεν τον βλεπω να περναει καπου αλλα ακομα και να περασει ειμαι της γνωμης να ξεμπερδευει με τον Στρατο πρωτα. Το καλοκαιρι του 2010 λοιπον δεν θα εχει κλεισει τα 18. Τα κλεινει τον Σεπτεμβριο του 2010.

Μπορει να ζητησει αμμεσα να παει φανταρος ;

Ειμαι και τριτεκνος οποτε νομιζω εχει 2-3 μηνες μειωμενη θητεια.

Ευχαριστω.

Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Apap »

Insomniac έγραψε: Γεια σας !!! Ο γιος μου ειναι στα 16 και θα παει Β Λυκειου. Το 2010 λογικα θα τελειωσει το Λυκειο και δεν τον βλεπω να περναει καπου αλλα ακομα και να περασει ειμαι της γνωμης να ξεμπερδευει με τον Στρατο πρωτα. Το καλοκαιρι του 2010 λοιπον δεν θα εχει κλεισει τα 18. Τα κλεινει τον Σεπτεμβριο του 2010.

Μπορει να ζητησει αμμεσα να παει φανταρος ;

Ειμαι και τριτεκνος οποτε νομιζω εχει 2-3 μηνες μειωμενη θητεια.

Ευχαριστω.

Ακόμα και αν δεν τον δεχτούν για τον Αύγουστο (που είναι η Γ' ΕΣΣΟ) πάει για Νοέμβριο που είναι η Δ' με μόνο 3 μήνες διαφορά.

Anonymous

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα! Εχω δηλωσει εθελοντης και μπαινω τον νοεμβριο. Μου ειπε καποιος πανω σε συζητηση που καναμε περι στρατου οτι οι εθελοντες κανουν περισσοτερη θητεια 3-4 μηνες, αληθευει; Εγω λογω το οτι ειμαι πολυτεκνος θα κανω 9μηνες, παιζει τιποτα ρολο αυτο;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από Nassos »

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Θυμάμαι ένα παιδί, με πατέρα Ίλαρχο, που μπήκε στα 17 του (300 Γ' ΕΣΣΟ) αλλά έκανε κανονικά 12 μήνες.
commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 10:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από commando »

ΟΧι ρε συ. Γιατι να κανεις περισοοτερο;
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από DM90 »

ράδιο αρβύλα λέμε Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από yandr »

Όπως προαναφέρθηκε είναι ράδιο-αρβύλα.

Μάλιστα, παλιά όσοι δικαιούνταν αναβολή και δεν την ασκούσαν υπηρετούσαν 3 μήνες λιγότερο.

Κλείνω το θέμα καθώς δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να πούμε.

vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εθελοντική κατάταξη στο Στρατό (πρότακτος)

Δημοσίευση από vasilis »

Παιδια εγω μπαινω τωρα στις 11/11 εκανα τα χαρτια μου σαν προτακτος(εθελοντικα να μπω νωριτερα)! Μου ειχαν πει 20/10 να παω στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου να παρω το χαρτι! Εδω λοιπον ειναι το γελιο καθως απο τηλεφωνο που πηρα στη στρατολογια μου εχουν πει οτι το εχουν στειλει απο 17/10 στο τμημα και εκει δεν εχουν τιποτα μεχρι σημερα! Επιπλεον με στελνουν και σε δευτερο τμημα γιατι λενε οτι η στρατολογα κανει λαθος και δεν ανηκεις σε μας αλλα στο αλλο αλλα και εκει παλι ΤΠτ! Πηγαινω καθε μερα αλλα συνεχεια ακουω την ιδια απαντηση ''θα σε ειδοποιεισουμε''! Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε απο 17/10 ειναι πολυς καιρος! Να δειτε που στο τελος θα με βγαλουν ανυποτακτο και θα τρεχω καθως δεν μου εμειναν και πολλες μερες 1 βδομαδα ακομη!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες