Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δυστυχως φιλε μου υπαρχει παραπλανηση οπως και παραπληροφορηση.(ή αν θες δεν υπαρχει και καθολου πληροφορηση).

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΜΙΚΕΚ299 έγραψε:2007Β


Εαν ισχυει αυτο που λες (που δεν εχω λογο να το αμφισβητησω) τοτε απο την στιγμη που ησουν φανταρος μεσα στο 07 δεν μοριοδοτεισαι οντως.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δυστυχως φιλε μου το καταλαβα με τον ασχημο τροπο τουλαχιστον οσοι θελουν να πανε πεζοναυτες η οσοι πηρατε το χαρτι που λεει για πεζοναυτες οταν παρουσιαστειτε και οταν σας ζητηθει για να αλλαξετε και να πατε πχ. Καταδρομεις μην χασετε την ευκαιρια. Ταξιαρχε χαρηκα που τα ειπαμε ας ελπισουμε να δουνε την συζητηση μας και να μην την πατησουν οι υποψηφιοι φανταροι.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να σαι καλα φιλαρακι.

Εγω εκανα στους Α. Κ.

θα τα λεμε!
subsky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2009 12:26 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από subsky »

Ειλικρινά λυπάμαι που το λέω αλλά ντρέπομαι που είμαι Έλληνας και είμαι σ'αυτή τη χώρα! Υπηρέτησα στους Πεζοναύτες 303 σειρά 08 Β Εσσό και έκανα τα χαρτιά μου για Ειδικός Φρουρός και μου λένε ότι δεν παίρνουμε τα μόρια! Βγήκε κάποιος νόμος κάποια απόφαση για το να μην μοριοδοτούνται πλέον οι Πεζοναύτες; Δημοσιεύτηκε σε κάποιο ΦΕΚ; Είναι ανήκουστο! Εγώ και όλες τις ασκήσεις των Ειδικών Δυνάμεων έκανα και πράσινο μπερέ φορούσα και όλα τα διακριτικά των Ειδικών Δυνάμεων είχα!

Είναι λοιπόν απαράδεκτο και άδικο όχι μόνο για μένα αλλά και για όλα τα παιδιά να έχουμε κάνει τέτοια εκπαίδευση:(Φυσική στρατιωτική αγωγή,Ατομική τακτική - Οπλομηχανήματα,Πορείες - Βολές, Καταστροφές - Ναρκοπόλεμος,Συνεργασία με ΤΘ και ΠΒ,Συνεργασία με Ε/Π, Π/Ν και ΠΑ,Ορεινός αγώνας Χειμερινή διαβίωση,Αμφίβια εκπαίδευση,Αγώνα πεζικού και νυκτερινή εκπαίδευση,Ειδικοί αγώνες,Ανορθόδοξο πόλεμο) και να μην παίρνουμε τα μόρια που δικαιωματικά μας ανήκουν καθώς ξεχωρίζουμε από τα υπόλοιπα σώματα του στρατού! Μας αποκλείουν έτσι μ'αυτό τον τρόπο από τις προκηρύξεις όπως στην Πυροσβεστική, Λιμενικό και Αστυνομία.

Θέλουν να μας πουν ότι ένα τέτοιο σώμα με μεγάλη ιστορία όπως οι πεζοναύτες ανήκει και είναι στο Πεζικό; Τότε τζάμπα ένας χρόνος σκληρής εκπαίδευσης καθώς πάει τελείως χαμένος.

Αν είναι δυνατόν αγαπώ την πατρίδα μου και με έχουν κάνει να τη σιχαθώ και να θέλω να φύγω για το εξωτερικό.

Πως γίνεται το σώμα των Πεζοναυτών να συμμετέχει σε : Εθνικές - Διακλαδικές Ασκήσεις και Διασυμμαχικές-Διμερείς και να θεωρείται απλά ένα σώμα Πεζικού; Ακόμα και στη σελίδα του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας οι Δυνάμεις Πεζοναυτών αναφέρονται κανονικά μέσα στις Ειδικές Δυνάμεις. http://www.mod.mil.gr/Pages/MainAnalysisPage3.asp?HyperLinkID=3&MainLinkID=49&SubLinkID=78

Σε απάντηση του κ. Υπουργού Β. Μειμαράκη παλιότερα: «Μεταβολή επέρχεται, από 1ης Ιανουαρίου 2008, μόνο ως προς την παρακολούθηση του προσωπικού της 32 ΤΑΞ Π/Ν από τη Διεύθυνση Πεζικού του ΓΕΣ. Η επάνδρωση των Μονάδων Πεζοναυτών γίνεται με επιλεγμένο προσωπικό (Αξιωματικοί και οπλίτες) και με τα ίδια ακριβώς κριτήρια επιλογής (σωματικά-ψυχικά-επαγγελματικά) που ισχύουν για το προσωπικό των λοιπών Μονάδων των Ειδικών Δυνάμεων»
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Φιλε μου εχεις δικιο και αλλα παιδια οπως εσυ εχουν το ιδιο παραπονο. Εχει γινει παντως γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι οι Πεζοναυτες δεν θα ανηκουν πια στις ειδικες δυναμεις, ουτε θα παιρνουν τα μορια που τους αναλογουν, αν και κανουν εξισου σκληρη εκπαιδευση. Δυστυχως ειναι πολλα ατομα στην δικη σου θεση και με τη δικη σου αγανακτηση. Αλλα τι να πεις! Αλλοι αποφασιζουν για εμας.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Πήγες Πεζοναύτες για να πάρεις μόρια; Δηλαδή γι'αυτό το λόγο πήγες και όχι για την εκπαίδευση;

Τι να πω βρε παιδί μου...

subsky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2009 12:26 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από subsky »

Nassos έγραψε:Πήγες Πεζοναύτες για να πάρεις μόρια; Δηλαδή γι'αυτό το λόγο πήγες και όχι για την εκπαίδευση;

Τι να πω βρε παιδί μου...



Πήγα γιατί το γούσταρα φυσικά!
Αλλά δεν με κατάλαβες μάλλον!
Εγώ μιλάω για την ΑΔΙΚΙΑ και για τα μορια που δικαιωματικά ολους εμάς
μας ανήκουν και το κράτος μας το στερεί αυτο!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

1) Ναι είναι δαικία, δυστυχώς όμως άλλοι αποφασίζουν.

2) Παρουσιάστηκές Μάϊο του 2008 σωστά; Δεν σας ενημέρωσαν ότι πλέον οι Πεζοναύτες ανήκουν στο Πεζικό;
subsky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 13, 2009 12:26 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από subsky »

Nassos έγραψε:1) Ναι είναι δαικία, δυστυχώς όμως άλλοι αποφασίζουν.

2) Παρουσιάστηκές Μάϊο του 2008 σωστά; Δεν σας ενημέρωσαν ότι πλέον οι Πεζοναύτες ανήκουν στο Πεζικό;


oχι ρε Nasso κανείς oταν είχαμε παρoυσιαστεί δεν μας είπε τίπoτα
Απo μέσα ακoύγoνταν oτι ενδέχεται να τα βγάλoυν αλλά και πάλι oχι κάτι σίγoυρo... Μoνo στην σειρά τoυ Φεβρoυαρίoυ 2009 άκoυσα απo την Υπoλoχαγo την Στρατoλoγo να ενημερώνει τα παιδιά γι'αυτo τo θέμα
Αν τo ήξερα θα έκανα μετάταξη και θα πήγαινα στα Λoκ πoυ είναι σχεδoν τα ίδια... Τι να πω απoγoήτευση
Τελoσπαντων oπως είπες άλλoι... Απoφασίζoυν για εμάς... ΕικόναΕικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Nassos έγραψε:Πήγες Πεζοναύτες για να πάρεις μόρια; Δηλαδή γι'αυτό το λόγο πήγες και όχι για την εκπαίδευση;

Τι να πω βρε παιδί μου...

Νασσο μου γιατι σου φαινεται περιεργο; Απο τα 10 παιδια που ξερω, που υπηρετησαν ειδικες δυναμεις, οι 7 πηγαν αποκλειστικα και μονο για τα μόρια. Ειπαν οτι αφου λογω χαμηλου απολυτηριου δεν μπορουμε να βρουμε ευκολα μια καλη δουλεια, τοτε πηγαινοντας στο σωμα αυτο θα παρω αλλα 400 μόρια και θα κανω υπομονη. Απο αυτους τους 7, οι 2 ειναι λιμενικο,1 πυροσβεστικη και οι αλλοι 4 ειδικοι φρουροι. Σιγουρα δεν τους χαλασαν τα μορια αφου με 10 και με 12 απολυτηριο δεν εισαι και τοσο ανταγωνιστικος!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα συμφωνησω και με τις 2 πλευρες.

Καταρχην Με το Νασσο μιας και πολλοι κατατασσονται στις ειδικες δυναμεις με Μοναδικο κριτηριο την μοριοδοτηση τους και οχι την προσφορα τους αρχικα στο Ελληνικο Στρατευμα, την συλλογη εμπειριων και φυσικα την μετεπειτα μοριοδοτηση τους.

Και κατα δευτερον Με την Μαρίνα1 μιας και οπως και να το κανουμε σε σωματα ασφαλειας του στυλ Ειδικοι Φρουροι που εκει μπορεις να πεις πως ειναι καπως αξιοκρατικοτερα τα πραγματα σε σχεση με αλλα Σωματα (Βλεπε Λιμενικο, Πυροσβεστικη.)

Θα διαφωνησω μονο σε ενα σημειο με την Μαρίνα1 οσον αφορα το απολυτηριο λυκειου και την επαγγελματικη αποκατασταση σε σωματα οπως πυροσβεστικες και λιμενικα. Δυστυχως δεν εχει να κανει καλη μου το απολυτηριο ουτε κανενα αλλο προσθετο προσον μιας και μιλαμε για εντελως αναξιοκρατικους διορισμους (Και εσυ θα συμφωνησεις μαζι μου μιας και το εχεις ζησει.)

Χαρακτηριστικα αναφερω 2 παραδειγματα φιλων μου που ειχαν χαμηλο απολυτηριο λυκειου και κανενα αλλο προσον (ουτε καν ενα πτυχιο αγγλικων) και ειναι και οι 2 πυροσβεστες Εικόνα

Αυτα και συγνωμη αν κουρασα.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Οχι ΔΥΚ μου δεν καταλαβες που το πηγα εγω. Και φυσικα Ο διαγωνισμός των ειδικων φρουρων ειναι 100% πιο αξιοκρατικος από τα αλλα 2 σωματα. Το νοημα αυτων που εγραψα εινα οτι παρα πολλα παιδια πανε αποκλειστικα για τα μόρια προκειμενου να "βοηθηθουν" στο να αποκατασταθούν επαγγελματικά! Τωρα τα σωματα που ειπα ναι οντως μπορει να χρησιμοποιησαν και μέσον (χωρις να μπορω να το επιβεβαιωσω βεβαια), αλλα ηθελα να πω οτι τα 400 μορια ειδικων δυνάμεων και τα αλλα 400 απο εφεδρο αξιωματικο, σιγουρα τους "βοηθησαν".
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καταλαβα μια χαρα και δεν διαφωνησα μαζι σου.

Απλα ας ειμαστε ρεαλιστες. Ουτε απολυτηρια, ουτε πτυχια, ουτε αηδιες.

Δυστυχως μονο οι μπαρμπαδες δινουν τα περισσοτερα 'μορια'.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες