Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Κοιτα σε 1 αξιοκρατικότατο διαγωνισμό με τα 400 μόρια των ειδικών δυνάμεων και με κα΄ποια αλλα προσθετα προσοντα, νομιζω οτι μπορεις να ελπίζεις... Θα συμφωνησω για πυροσβεστική, λιμενικο και αλλες τετοιου ειδους προκυρηξεις οτι ουτε 400, αλλα ουτε και 1000 μόρια δεν σε σωζουν... Για μένα πάντως αυτοι που κατατάσσονται στις ειδικες δυνάμεις (αμφίβιοι, ΛΟΚ, αλεξίπτωτα) και το θέλουν πραγματικά, για την εκπαιδευση κτλ ειναι ενα ποσοστο κατω του 50%. Εκφραζω προσωπικα την γνωμη μου, ξέροντας μονο από δικα μου Ατομα. Βέβαια σιγουρα υπάρχουν και αρκετα παιδια που πάνε Για αλλους λόγους και οχι για τα μόρια. Ξερω επίσης οτι η εκπαιδευση των πεζοναυτων ειναι πολυ κοντα σε αυτοι των σωμάτων των ειδικων δυνάμεων. Ειναι αδικο που αυτοι κατατάσονται στο πεζικο, διοτι από οτι ξερω πισω από το σωμα των πεζοναυτων υπάρχει μεγαλη ιστορια. Αλλα να δω τωρα ποσοι θα επιλέξουν πεζοναυτες, που δεν παιρνουν τα μόρια...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σιγουρα και δυστυχως ολο αυτο το σκηνικο υποβαθμιζει το ελληνικο στρατευμα και εμας τους ιδιους.

Για οσους επιθυμουν να καταταγουν στην ΕΛ. ΑΣ σαν ειδικοι φρουροι και να αρχισουν να ελπιζουν σε αξιοκρατικες αντιληψεις τοτε σιγουρα ειναι μια καλη επιλογη.

Οσον αφορα τους Πεζοναυτες ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο απωτερος σκοπος και ποια συμφεροντα εξυπηρετει η μετατροπη τους σε σωμα πεζικου.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Δεν ξερω για ποιους λογους και τι! Σιγουρα για να γινει μια τοσο μεγαλη αλλαγη θα ρωτηθηκαν και αξιωματικοι του στρατού! Ετσι δεν ειναι; Εδω εγω που ειμαι και κοπελα γνωριζω οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα αλλα και ιστορικα σωματα του στρατού! Αυτοι πως δεχθηκαν κατι τετοιο; Ενας φιλος μου πάντως πηγε πεζοναυτες τελευταια χρονια που έπερναν τα μορια, αυτος σταθηκε τυχερος... Να δουμε τωρα ποσοι θα καταταγουν στους πεζοναυτες... Γιατι αν πραγματικα πάνε καποιοι μονο για την εκπαιδευση, δεν θα τους πειράξει αντι για αμφιβιοι να γινουν πεζοναυτες... ! Πιστευω ομως οτι οι περισσοτεροι θα σκεφτουν τα μορια!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κοιτα σε αυτην την ζωη συνηθως δινεις και παιρνεις.

Οποτε υποθετω πως καποιοι θα επιλεξουν και ποιο 'μαχιμα' σωματα ουτως ωστε να συλλεξουν και περισσοτερες εμπειριες αλλα και να μοριοδοτηθουν.

Παντως δεν θεωρω οτι δεν θα επιλεξουν αρκετοι να καταταγουν στους πεζοναυτες μιας και η εκπαιδευση εδω και καποια χρονια ηταν αρκετα πιο 'χαλαρη' σε σχεση με τις υπολοιπες Ε. Δ οποτε επομενο ητανε ισως (δεν ειναι και απολυτο) να τους ενσωματωσουν στους πεζικαριους.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marina2 »

Δεν ξερω τοσες λεπτομεριες, απλα εγω κάποιες σκεψεις μονο μπορω να κάνω. Διοτι υπάρχουν πολλοι που λένε, οπως ο φιλος παραπάνω, "γιατι περασα τετοιο λουκι και τελικα δε μου δινουν και τα μορια, που τα αξιζω κιολας; ". Μακαρι ολοι να τα πέρνανε, αλλα οπως εχουμε ξαναπει αλλοι αποφασιζουν για εμας. Και πραγματικα λυπαμαι, που κάποια παιδια που υπηρετησαν εκει δεν παιρνουν αυτα που τους αναλογουν... Κριμα πάντως! Αλλα και παλι κατι εχει ακουστει οτι θα σταματησουν να παιρνουν και φαντάρους στις ειδικες δυνάμεις... Οποτε τερμα κααι εκει τα μόρια! Οσοι πηγαν πηγαν και οτι πηραν πηραν!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οσον αφορα το πρωτο σκελος της προσεγγισης σου το δικαιο κανονικα θα ητανε οσα παλικαρια υπηρετησανε πριν το 2008 στους πεζοναυτες και περασαν επιτυχως την εκπαιδευση να μοριοδοτουνται κανονικοτατα αφου τοτε ο νομος τοτε οριζε τους πεζοναυτες ως ΕιδικοΔυναμιτες και τους μοριοδοτουσε κανονικα.

Απο το 2008 και μεταγενεστερα και με την αλλαγη του νομου ναι να συμφωνησω να ΜΗΝ μοριοδοτουνται αφου αυτο προσταζει ο νομος.

Για πριν ομως οχι δεν ειναι σωστο και δικαιο.

Οσον αφορα το δευτερο σκελος της απαντησης αυτο εχουν που το λενε εδω και 3 με 4 χρονια και φυσικα φανταζει εξωπραγματικο μιας και οι ΕΠ. ΟΠ αδυνατουν να καλυψουν τις επιχειρησιακες αναγκες των Ε. Δ.

Δυσκολα λοιπον.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Μαρίνα1, δεν αντιλέγω καθόλου σε αυτό με τα μόρια. Άλλωστε και ο super Πεζοναύτης Πλεύρης στο γνωστό βίντεο μίλησε και για αυτό.

Εγώ το ήξερα από το Νοέμβρη του 2007 ότι θα έβγαιναν. Στην 301 Δ' ΕΣΣΟ τους το είπαν (ήμουν μπροστά και το άκουσα). Και εκτός αυτού, ρώτησα και παιδιά του 575 Τ/ΠΝ που μετακόμισε στον Αυλώνα και το επιβεβαίωσαν.

Συνέχεια λένε ότι πλέον θα πάψουν να παίρνουν στις Ειδικές Δυνάμεις, όπως ότι "η τάδε ΕΣΣΟ θα είναι η τελευταία για τους Αλεξιπτωτιστές".

Οι Πεζοναύτες, για όσους δεν ξέρουν, συμμετέχουν και σε ασκήσεις του ΝΑΤΟ και σε συνεκπαιδεύσεις με άλλες ξένες δυνάμεις, όπως πρόσφατα με τους Αμερικάνους.

Τέλος, θα το ξαναπώ και ας μαλλιάσει η γλώσσα μου.οι Πεζοναύτες έπρεπε να ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό.

Αυτά και συγγνώμη για το εκτος θέματος περιεχόμενο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Συμφωνω... Βεβαια εαν θελουν να ακολουθησουν το αμερικανικο μοντελο θα πρεπει απαραιτητα να επισπευσουν την προσληψη αρκετων χιλιαδων ΕΠ. ΟΠ ακομη.

Επισης συμφωνω και με τους 2 σας στο οτι οι πεζοναυτες θα επρεπε να ηταν εξαρχης επιλεκτο σωμα του Πολεμικου Ναυτικου.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Τόσο δύσκολο είναι να ακολουθήσετε το θέμα της συζήτησης ή πρέπει απλά να διαγράψω όλα τα post;

Εδώ συζητάμε για την μοριοδότηση που λαμβάνουν ή όχι όσοι έχουν υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Yard για το ιδιο θέμα μιλαμε... "Μοριοδότηση οσων εχουν υπηρετησει στις ειδικες δυνάμεις". Δηλαδη οι μονες λεξεις και φρασεις που πρεπει να χρησιμοποιουμε ειναι "μοριοδοτηση", "ειδικες δυνάμεις"; Βγαζεις νοημα; Σε παρακαλω, αυτο που κανεις Ειλικρινα δεν το βρισκω σωστο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Βρε Μαρίνα, ξεκινάτε να συζητάτε για μοριοδότηση στους πεζοναύτες.

ΟΚ, τα μεταφέρω στην μοριοδότηση.

Και μετά στην μοριοδότηση ξεκινάτε να μιλάτε για τους πεζοναύτες.

Τι να κάνω ο άμοιρος;
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καταρχην να σου πω οτι δεν μπορω να συνδεθω, γιαυτο μπαινω σαν guest. Ναι ξεκινησαμε να μιλαμε για την μοριοδοτηση των πεζοναυτων και γενικά για την αδικια σε σχεση με τα άλλα σωματα των ειδικων δυνάμεων, στο θεμα πεζοναυτες. Εκει θεωρησα οτι μπορουμε να μιλαμε γενικοτερα σε οτι εχει σχεση με τους πεζοναυτες (εκπαιδευση, μορια). Τωρα πως να κανω την συγκριση πεζοναυτων - αμφιβιων αν δεν αναφέρω την λέξη αμφιβιος; Καταλαβες τι εννοω;
EOKA-B
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2009 3:01 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από EOKA-B »

Ο ξάδερφός μου υπηρετεί τώρα στους Πεζοναύτες και τους ενημέρωσαν ότι, ακόμη, παίρνουν τα μόρια.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν ισχυει φιλος μου εκανε τα χαρτια του για ειδικους φρουρος και ειχε τελειωσει πεζοναυτης τον μαιου το 2008. και δεν του πιασανε τα μορια.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

EOKA-B έγραψε:Ο ξάδερφός μου υπηρετεί τώρα στους Πεζοναύτες και τους ενημέρωσαν ότι, ακόμη, παίρνουν τα μόρια.
Για διαφημιστηκους λογους; Δυστυχως φιλε μου οι πεζοναυτες πλεον δεν παιρνουν μορια.

Καλη θητεια στον ξαδερφακο σου :)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες