Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mk

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Mk »

Καλησπέρα σας... μια ερώτηση έχω για την σχολή Ικάρων τμήμα ιπτάμενων... αν κάποιος έχει λιποθυμήσει στο παρελθον μια φορά τοτε αυτομάτως κόβεται απο την σχολη (στα υγειονομικά); πχ σε ρωτάνε αν το εχεις πάθει αυτό η δένεται στις εξετάσεις;
Mk

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Mk »

Σας παρακαλώ οποίος ξέρει ας απαντήσει στην προαναφερθείσα ερώτηση μου... ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΚατεριναΧ

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΚατεριναΧ »

Γεια σας.. ειμαι κι εγω νεα εδω και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τους ιπταμενους.. Πρωτα απ'ολα εχω ακουσει οτι επιτρεπονται γυναικες στο τμημα ιπταμενων ομως για μικροτερα αεροσκαφοι ή ελικοπτερα.. αληθευει; Επισης οσον αφορα τη μυωπια δεν εχω παρα ελαχιαστη που δεν φτανει καν τον εναν βαθμο.. δε μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο ετσι;
cuervo

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από cuervo »

ΚατεριναΧ έγραψε:Γεια σας. Ειμαι κι εγω νεα εδω και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τους ιπταμενους. Πρωτα απ'ολα εχω ακουσει οτι επιτρεπονται γυναικες στο τμημα ιπταμενων ομως για μικροτερα αεροσκαφοι ή ελικοπτερα. Αληθευει; Επισης οσον αφορα τη μυωπια δεν εχω παρα ελαχιαστη που δεν φτανει καν τον εναν βαθμο. Δε μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο ετσι;


Όχι δεν θα σε δεχτούν έστω και με ελάχιστη μυωπία.

Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Απλά δεν θα τους πεις ότι είχες λιποθυμήσει.
Mk

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Mk »

Οκ σευχαριστω φιλε... αν και με είχαν εξετάσει μετα το επεισόδιο δεν μου βρήκαν τίποτα αρα ηταν τυχαίο γεγονός.
geo

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από geo »

Γεια σας ειμαι 17 χρονων και θελω να περασω ιπταμενος στην περιπτωση που δεν τα καταφερω στα πτητικα μετα τι γινεται
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Παιρνεις μια ειδικοτητα εδαφους και συνεχιζεις τη σχολη. δεν θα πετας ομως
Άβαταρ μέλους
cesco
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2016 3:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από cesco »

Γεια σας, ονομαζομε Φραντζεσκος και ειμαι 21 ετων. Ειμαι αποφοιτος ΕΠΑΛ πληροφορικης και παρατησα απο περσυ την προσπαθεια γιατι δηλωσα σχολες που δεν μπορουσα να περασω και γενικα τα παρατησα ολα Εικόνα
Το ονειρο το ειχα παλια ομως το παρατησα γρηγορα και σημερα το βραδυ κατι μου ηρθε και θελω παρα πολυ να συνεχισω αυτη την πορεια για πιλοτος μαχητικων οτι κ αν χρειαστει...
Μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες του χρονου και να δηλωσω για σχολη Ικάρων οντας 22;
Καπου διαβασα οτι για να κανω αιτηση πρεπει να ειμαι 19-21 ετων και εγω του χρονου τετοια εποχη θα ειμαι 22... Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με αυτο;

Εχω αναιμια μετρια και παλι καπου διαβασα αναιμια μετρια με βαρια απροσδιοριστης αιτιας ειναι λογος απορριψης; Πιστευετε οτι μπορω να παιξω γυρω απο αυτο με συμπληρωμα σιδηρου κ να το περασω;
Το εχω παρει πολυ σοβαρα το θεμα και οποιαδηποτε πληροφορια θα την εκτιμησω. Επισης ξερει κανεις αν καθολη την διαρκεια της εκπαιδευσης χρειαζονται να βγουν λεφτα απο την τσεπη μου;

Οποτε να τα συνοψισω για να μην σας κουραζω
1. Μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες 22 χρονων και να δηλωσω για σχολη ικαρων;
2. Με μετρια αναιμια μπορω να την βγαλω με συμπληρωματα και να περασω τις ιατρικες;
3. Χρειαζονται λεφτα καθολη την διαρκεια των σπουδων για οποιοδηποτε λογο;
4. Λετε απο ΕΠΑΛ να περνουν κανεναν μαθητη σε αυτες τις σχολες η τσαμπα οι προσπαθειες;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας Εικόνα
pantelfire
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 5:59 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από pantelfire »

Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι για να μπεις εκει θα πρεπει να δωσεις απο γενικο ! Τα επαλ δινουν θεσεις σε λιγες σχολες υπαξιωματικων (με βαση πανω απο 1900) .
Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Panosss »

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις όσο αναφορά το οφθαλμολογικό σε σχέση με την εισαγωγή στην σχολή Ικάρων; Μιλάω για τους ιπτάμενους πάντα. Εγώ αν βοηθάει πάντως έχω αστιγματισμό 0,25 στο ένα και υπερμετροπία 0,75 στο αλλο.

Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από marsupilami »

Panosss έγραψε:Ποιες είναι οι προϋποθέσεις όσο αναφορά το οφθαλμολογικό σε σχέση με την εισαγωγή στην σχολή Ικάρων;


πολυ αυστηρα 10 στα 10 κ γ δυο ματια

Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Panosss »

marsupilami έγραψε:
Panosss έγραψε:Ποιες είναι οι προϋποθέσεις όσο αναφορά το οφθαλμολογικό σε σχέση με την εισαγωγή στην σχολή Ικάρων;


πολυ αυστηρα 10 στα 10 κ γ δυο ματια

Δηλαδή να μην ελπίζω ετσι;

Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από marsupilami »

Panosss έγραψε:
marsupilami έγραψε:
Panosss έγραψε:Ποιες είναι οι προϋποθέσεις όσο αναφορά το οφθαλμολογικό σε σχέση με την εισαγωγή στην σχολή Ικάρων;


πολυ αυστηρα 10 στα 10 κ γ δυο ματια

Δηλαδή να μην ελπίζω ετσι;



θθα σε συμβουλευα να επισκευθεις εναν οφθαλμιατρο και να σου πει αλλα αν δεν εχεις καποιο θεμα πχ μειωπια δεν εχεις να φοβασαι τπτ. Απορριπτονται ομως και οσοι εχουν κανει λειζερ διοτι τους ανιχνευουν απο την τομη στην κορη τπυ ματιου.

Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Panosss »

Σε ευχαριστω πολυ θα παω αμεσα να το ελεγχξω.Keep up the good job!

Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες