11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αντώνης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 8:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Αντώνης »

Οσο για σένα φιλε μου Βασιλης Δεν γνωριζω που πηγες αλλα ασχετα με τα οσα ηξερα εγω, σχολες ΥΕΑ υπαρχουν εκτος απο την κρητη (που πιστευα οτι θα παω) στην αθηνα (κεντρο διαβιβαστων) στην λαμια, στο λουτρακι και στην σπαρτη ! Οποιος γνωριζει η θέλει να ρωτησει οτιδηποτε ας γραψει και τα λεμε !
dimitris1987
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 2:09 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dimitris1987 »

Λοιπον μια ενημερωση για το Σ. Π. Της Τριπολης... Ειναι λιγο τραγικη σαν πολη... Εξω απο το στρατοπαιδο εχει ενα μαγαζι που λεγετε Σταυρος φτιαχνει ωραια σαντουιτς εχει και ωραιες κορες η οποιες εχουν και το περιπτερω εξω απο το στρατοπαιδο... Στην τριπολη γενικα θα σας φαει το κρυο... Απο γυναικες ειναι ολες σαβουρες... Εκτος αν πεσετε σε περιπτωση... Απο καφετεριες κατι λεει για να περναει η ωρα... Κατ'αλλα δεν αξιζει σαν πολη... Δεν θυμαμε να εχει κατι παραπανω...
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Αδιάφορη πόλη χωρίς τίποτα σπουδαίο. Μικρό στρατόπεδο με περίπου 800 νεοσύλλεκτους μέσα κατά την Α' ΕΣΣΟ 09. Ικανοποιητικό φαγητό, αυστηρά και σε κάποιες περιπτώσεις παράλογα στελέχη. Συνεχές τρέξιμο χωρίς λόγο και ειδικά στον 3ο κυρίως αλλά και στον 4ο λόχο ιδιότροπες συμπεριφορές αξιωματικών. Πάρα πολλά τα άτομα για ένα τέτοιο στρατόπεδο και τα κτίρια 100 χρόνων που διαθέτει πέρα από όμορφη εξωτερική εμφάνιση στο εσωτερικό τους έχουν αρκετά προβλήματα. Αισθητό κρύο αλλά στα υπέρ ότι υπάρχει θέρμανση για τουλάχιστον 8 ώρες κάθε μέρα. Ζεστό νερό μέρα παρά μέρα. Ο καλύτερος λόχος ίσως είναι ο 5ος που αυτή τη στιγμή έχει συζητίσιμα στελέχη και σέβεται τους οπλίτες. Στα θετικά η ευαισθησία στην καταπολέμηση των ναρκωτικών και η προσοχή σε θέματα υγείας που δείχνουν. Επίσης δεν υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί και η γενική αυστηρότητα έπιασε τόπο μιας και δεν παρουσιάστηκαν κλεψιές και τέτοια φαινόμενα. Στα αρνητικά το μόνιμο πρόβλημα καθαριότητας για το οποίο φταίνε όλοι, οι παλιές εγκαταστάσεις και ο απαρχαιωμένος εξοπλισμός. Σκεφτείτε καλά πρίν κοιμηθείτε σε κάποιο κρεβάτι γιατί το πιο πιθανό είναι να έχετε απίστευτη φαγούρα για 2-3 μέρες. Εμπλοκή για τους παλιούς φαντάρους όταν μπαίνει νέα σειρά. Σε γενικές γραμμές στον 5ο λόχο που είμαι αυτή τη στιγμή και χθές ορκιστήκαμε τα πράγματα είναι αρκετά καλά και απρόσμενα πολύ καλύτερα από ότι τα περίμενα αλλά σαφώς και ανυπομονώ να φύγω αφού τα άτομα είναι πάρα πολλά για ένα τόσο μικρό στρατόπεδο και αυτό δημιουργεί προβλήματα...
Συμβουλή να αποφύγετε πάση θυσία τον 3ο λόχο... Θυμίζει συνθήκες που επικρατούσαν πολλά χρόνια πρίν στον στρατό.
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Βρέθηκα στην Τρίπολη σαν λοχίας ερχόμενος από τα Καρδάμυλα. Αχώνευτος Διοικητής 11ου ΣΠ ο Παναγιωτόπουλος. Καλός ο Παπαδέας σαν διοικητής ΤΕΝ. Τώρα έμαθα ότι έχει γίνει Διοικητής 11ου ΣΠ. Επειδή τον γνώρισα από κοντά στο γραφείο του τότε, μπορώ να πω ότι έχει διαφορά από την εικόνα που δίνει προς τα έξω. Από τους καλούς αξιωματικούς ο Λοχαγός Τριαντάφυλλος και όλοι οι Ανθυπολοχαγοί εκτός από έναν (Φάκος). Τα κτίρια ήταν παλιά και όχι σύγχρονα, όσο για το κρύο του χειμώνα αντέχεται από αυτούς που είναι από ανάλογες περιοχές. Από τους υπόλοιπους που δεν έχουν μάθει δεν αντέχεται.
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδες περασα και εγω απο το 11ο... Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο... Δεν υπαρχει λογος να ασχολειται κανεις πιστευω με τ κεντρο γιατι ετσι και αλλιως μετα απο 40 μερες θα φυγει! Εγω παντως για 16 μερες ποθ εκατσα εκει περασα γαματα. Ο παπαδεας δε δημιουργησε κανενα προβλημα και γενικα ενω ειχε ΠΟΛΥ βημα περασα καλα! Ημουν 4ο λοχο. Λοχαγος πετρακος (γαματος) και διμοιριτης παπαθεωδορακης! Απλα και οι 2 τα σπανε. Τελικα πηγα ΥΕΑ και τωρα πλεον ειμαι δεα και περιμενω μεταθεση... Αξιζει να πατε για δοκιμοι παντως!
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια, ειμαι ο δημητρης απο πειραια και παρουσιαζομαι στις 18 μαιου στην 11 ΠΣ τριπολης. Θα θελα να μαθω τι παιζει εκει. Πως ειναι η διοικηση και εαν υπαρχουν προβληματα, γενικως τι κλιμα παιζει.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ρε παιδια ξερει κανεις αν ειναι ακομη ο παπαδεας διοικητης εκει;

Μεγαλο Στραβοξυλο ο μαγκας!
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά. Λογικά και εγώ για 11 Σύνταγμα Πεζικού το βλέπω να πηγαίνω και από ότι διαβάζω μαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Μάλλον κάποια είναι υπερβολές αν και πιστεύω ότι κατα βάση δεν μας λένε ψέμματα οι "παλιοί". Διάβασα ότι υπάρχει τάξη και ότι ο Διοικητής Παπαδέας είναι σκληρός αλλά δεν παίζουν κλεψιές, πρέζες και λοιπές αρλούμπες. Το ζήτημα του μέσου πολίτη που μπαίνει στρατό δεν πιστεύω ότι είναι το τρέξιμο αλλά ο ψυχολογικός πόλεμος στο οποίο επιδίδονται μερικές φορές κάποιοι κομπλεξικοί. Αυτό αν μπορεί κάποιος να μας απαντήσει. Δηλαδή κατα πόσο σε ξεφτυλίζουν στο συγκεκριμένο στρατόπεδο.
Εθνοφύλακας
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 2:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Εθνοφύλακας »

Χαλαρώστε ρε παιδιά! Εγώ ύπηρέτησα στο 11ο ΣΠ τον Ιούλιο του 1998, σειρά 255,98 Δ ΕΣΣΟ. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα καλύτερα ΚΕΝ. Έχει πολύ ωραία κτίρια πέτρινα, καθαρά μπάνια και πολύ καλό περιβάλλον χώρο. Τα εστιατόρια ηστερούν λίγο, αλλά τι να κάνουμε στρατός είναι όχι κολέγιο! Απ' ότι διάβασα μερικοί έχετε "πανικοβληθεί" με τον Δκτή του στρατοπέδου. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχείας, γιατί πολύ απλά τον Συνταγματάρχη είναι ζήτημα να τον δείτε -σε όλη την παραμονή σας στο στρδο- ...3-4 φορές! Όσο για την απορία σου Μιχάλη, ίσως να υπάρχει μερικές φορές και σε ορισμένες περιπτώσεις "ψυχολογικός πόλεμος". Όντως πάντα υπάρχουν κάποια άτομα που στη σπάνε με τον τρόπο τους. Αν είσαι σωστός και δεν δίνεις δικαιώματα σε κανέναν μην μασάς. Να είσαι τυπικός και σωστός. Στην πορεία θα κάνεις φίλους και μέρα με τη μέρα θα μαθαίνεις όλο και περισσότερα πράγματα. Θυμήσου τη συμβουλή μου και δεν θα πέσεις έξω.Εικόνα

Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Αλλο το 1998 κι αλλο το 2009... Σκεψου το ελαχιστο οτι ολα ειναι 11 χρονια παλιοτερα οπως οι τουαλετες που λες...
adrian
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 4:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από adrian »

Γεια σας παρουσιαζομαι στις 18 μαιου στην τριπολη (πεζικο) αν και τα πραγματα τα εχω παρει χαλαρα 12 μηνες ειναι θα περασουν με τα καλα και τα κακα σαν την ζωη. Θα ηθελα να μαθω ομως με απλα λογια τι παιζει στον στρατο απο ατομα που εχουν απολυθει η κανουν την θητεια τους. Γνωμες για το 11σπ στην τριπολη ειναι καλοδεχουμενες. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα! Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση!

Μολις βγήκα με αδεια ορκομωσιας απο το 11οΣΠ της Τριπολης!
Θα ηθελα να ρωτήσω οποιον ξερει.

Οταν επιστρεψω απο την αδεια μπορω να περασω ευκολα κινητο με καμερα απο την πυλη; Ακουσα οτι ψάχνουν και με ανιχνευτή μεταλλων!
Τους σακους τους ψαχνουν καλα ή οπως στην καταταξη... Έτσι επιφανειακα "για τα ματια του κοσμου; "

Όποιος ξερει σιγουρα, ας μου απαντησει παρακαλω!
Ευχαριστώ...
Anonymous

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Anonymous »

Στο 11ο τι πεζει που ημουνα εκει πριν 4 μηνες.1ος λοχος Καλα 2ος Καλα 3ος Μην πας 4ος Ουτε εκει μην πας 5ος πηγαινε καρφωτος. Ο πετρακος απλα απαλευτος κολιμενος στο 80 καθε πρωι θα γκαριζει στην αναφορα ο παπαδεας ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ απλα θα σας πριξει τοσο πολυ με τα ναρκωτικα που δεν θα την παλευετε, ε κ το απογευματακη θα κυνιγαει στην πανω μερια του στρατοπεδου κανενα αγριογουρουνο. Ο παπαθεωδορακης κ ***** τα ατομα δεν πιστευω να εχει αλλον τετοιο μεσα. Το κρυο απαλευτο εκει παρτε εσοθερμικα κ το φαγητο ΑΠΛΑ δν τρωγετε. Κατα τα αλλα οι μερες στο κεντρο περνανε γρηγορα το μετα ειναι το θεμα. ΜΑΚΡΙΑ απο το 290 μ/κ τπ
COKA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 15, 2009 4:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από COKA »

Καλησπερα μαγκες παρουσιαζομαι τον αυγουστο '09 στην τριπολη. Θελω να μαθω τι λενε τα πραγματα εκει. Και αν παω ΥΕΑ που ειναι πιθανο να με στειλουν. Ευχαριστω πολυ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παπαδεας αδερφε μου παιζει εκει.

Γενικα ειναι μια χαρα τα πραγματα.

Οσον αφορα το δοκιμιλικι εκπαιδευση θα κανεις στην ΣΕΑΠ στην κρητη!

Καλη θητεια
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες