Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Όταν βγείς πρώτα ανυπότακτος εξωτερικού και μετά αποκτήσεις τη μόνιμη κατοικία εξωτερικού (όπως την ορίζει η ελληνική νομοθεσία - 7 συνεχόμενα έτη διαμονής για βιοποριστικούς λόγους) δικαιούσαι να κάνεις 6-μηνη θητεία; Αν ναι, τότε λογικά θα δικαιούσαι να κάνεις εξαγορά στα 35 της εξάμηνης θητείας, σωστά (θητείς για 45 μέρες και πληρώνεις το υπόλοιπο συν τους 6 επιπλέον μήνες λογω ανυποταξίας) ;
Όταν παρουσιαστείς στα 35 σου για να κάνεις τις 45 μέρες και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο θητείας, η 6-μηνη ποινή λόγω ανυποταξίας διαγράφεται;
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα, Μπραβο για την ιστιοσελιδα εχει παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες.

Με ενδιαφερει κι εμενα η παραπανω ερωτηση του Πολιτη, θα μπορουσε καποιος παρακαλω να μας απαντησει; Η νεα χρηματικη ποινη που εφαρμοζεται σε ανυποτακτους ειναι καινουριο ζητημα και δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες γυρω απο αυτην.

Επισης εαν καποιος εχει διαθεσιμα στοιχεια επικοινωνιας με καποιον δικηγορο που ειδικευεται σε στρατιωτικες υποθεσεις θα τον παρακαλουσα να τα δημοσιευσει.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Αρης

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που κάνανε ένα αξιόλογο site.
Λοιπόν στη ταμπακέρα τώρα...
Μιας και η εξαγορά της επιπρόσθετης 6 μήνης θητείας εκτινάχτηκε από τα 90 Ευρώ/μηνα στα 1000 Ευρώ/μηνα... Δεν θέλει και πολύ σκέψη ότι συνολικά για να έναν που σκέφτεται να εξαγοράσει την θητεία του (μετά το 35 έτος της ηλικίας του) θα του κοστίσει ούτε λίγο ούτε πολύ (για την περίπτωση της 12μήνης θητείας)
10,5 Mηνες Χ 810 Ευρώ + 6 Mηνες Χ 1000 Ευρώ = 14.505,00 Ευρώ

Αυτό πληροφοριακά για τους φίλους που τους αρέσουνε τα νούμερα. Και εγώ όντας μέχρι το πέρας του τρέχοντος έτους, κάτοχος αναβολής για μεταπτυχιακές σπουδές, μπαίνω στο τριπάκι αν όντως αξίζει να πέσει πιστολια στο στρατό η όχι.
θα θελα πολύ να ακούσω ομοϊδεάτες μου και μη για το τι σκέφτονται να κάνουν...
Καθώς και φιλαράκια που έχουνε κηρυχθεί ανυπότακτοι και ΔΕΝ είναι επισήμως κάτοικοι εξωτερικού (7 χρονια εργασίας η 11 χρονια κυριας διαμονής) αλλα μένουν εξωτερικό, αν έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εισόδου στη χωρα και αν επίσης αντιμετώπισαν προβλήματα στην ανανέωση του διαβατηρίου.

Με εκτίμηση και καλο πάσχα σε όλους
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Με το χαμηλό αντίτιμο των 90 αντί των 1.000 ευρώ θα μπορούν να εξαγοράζουν ξανά κάθε μήνα πρόσθετης στρατιωτικής θητείας που έχουν χρεωθεί οι πάνω από 33.000 ανυπότακτοι. Το φθηνό «τιμολόγιο» θα ισχύσει μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2009 ως μεταβατική περίοδο και αμέσως μετά όσοι δικαιούνται εξαγορά θα την πληρώνουν με 1.100% αύξηση, δηλαδή αντί 1.000 ευρώ τον μήνα.

Στη «μια κι έξω» τεράστια αύξηση από 90 σε 1.000 ευρώ είχαν προχωρήσει τα συναρμόδια υπουργεία Άμυνας και Οικονομικών τον περασμένο Δεκέμβριο (16-12-08) σε μια προσπάθεια αύξησης των κρατικών εσόδων και κυρίως αποτροπής της ανυποταξίας. Η επιβάρυνση για κάθε έναν από τους ανυπότακτους ή λιποτάκτες ήταν περίπου 5.500 ευρώ, καθώς η μη νόμιμη παραμονή τους εκτός στρατεύματος τους φόρτωνε με 6 μήνες επιπλέον θητεία ως διοικητική ποινή- πέραν τυχόν ποινικών επιπτώσεων.

ΤΑ ΝΕΑ
miyake
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 9:32 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από miyake »

Είχα νόμιμη αναβολή λόγω σχολής μέχρι το 2011. Έκανα διακοπή για να μπω τον Φεβρουάριο αλλά πήρε παράταση το εξάμηνο και για να μην χάσω την εξεταστική ζήτησα αναβολή και την χαρακτήρισαν "για κοινωνικούς λόγους". Τώρα δεν με βόλευε να μπω και ζήτησα αναβολή μια σειρά ώστε να μπω τον Αύγουστο. Πήγα στη στρατολογία Αττικής αλλά ο εκεί υπάλληλος μάλλον δεν ήξερε καλά γιατί ενώ του εξήγησα ακριβώς σημείωσε πάλι "για κοινωνικούς λόγους" και μου είπε μάλιστα ότι λογικά είμαστε εντάξει. Όπως όμως αποδείχτηκε αναβολή για κοινωνικούς λόγους δεν γίνεται δεύτερη φορά οπότε μάλλον δεν είμασταν εντάξει... Επικοινώνησα πάλι με στρατολογία (Καλαμάτας αυτή τη φορά) και όταν μου είπαν ότι δεν γίνεται για κοινωνικούς λόγους τους ζήτησα ανάκληση της διακοπής της αρχικής μου αναβολής. Μου είπαν πάλι εντάξει γίνεται, αλλά τελικά μου έστειλαν την μέρα που έπρεπε να μπω (20/5/09) συστημένο φάκελο ότι απορρίφθηκε η αναβολή που ζήτησα και πρέπει να παρουσιαστώ.20-21-22/5 τις πέρασα κλινήρης με 39 πυρετό από φαρυγγίτιδα (έχω παραπεμπτικό απο ιδιώτη γιατρό, να πάρω καλύτερα απο κρατικό νοσοκομείο;). Λογικά θα με βγάλουν ανυπόταχτο. Θέλω να μπω τον αύγουστο. Θα υπάρχουν κυρώσεις επιπρόσθετης θητείας; Πως πρέπει να κινηθώ για να αποφύγω τυχόν κυρώσεις;
Υ. Γ.: Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικότατος. Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει γιατί τελικά στην στρατολογία μερικοί είναι απλά ανεπαρκείς...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Θα χρειαστείς σίγουρα βεβαίωση από κρατικό νοσοκομείο ότι είχες πρόβλημα υγείας και αν το εξασφαλίσεις επικοινώνησε άμεσα με την στρατολογία.

Καλό θα ήταν να μην μπλέξεις με ανυποταξίες, γιατί επιβαλλεται πρόσθετη (εξαγοράσιμη) στρατιωτική θητεία που δεν αξίζει στην περίπτωσή σου.

Καλύτερα επικοινώνησε και με την μονάδα που ήταν να παρουσιαστείς για να σου εξηγήσουν τι πρέπει να κάνεις.
miyake
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 9:32 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από miyake »

yandr έγραψε:Θα χρειαστείς σίγουρα βεβαίωση από κρατικό νοσοκομείο ότι είχες πρόβλημα υγείας και αν το εξασφαλίσεις επικοινώνησε άμεσα με την στρατολογία.

Καλό θα ήταν να μην μπλέξεις με ανυποταξίες, γιατί επιβαλλεται πρόσθετη (εξαγοράσιμη) στρατιωτική θητεία που δεν αξίζει στην περίπτωσή σου.

Καλύτερα επικοινώνησε και με την μονάδα που ήταν να παρουσιαστείς για να σου εξηγήσουν τι πρέπει να κάνεις.

Θα πάω τώρα στο Γεννηματάς που εφημερεύει και θα το πάρω το κακό είναι οτι μεσολαβεί πσκ οπότε δευτέρα πρωί πρωί τηλέφωνα σε στρατολογία και στρατόπεδο ελπίζοντας να βγάλω άκρη. Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα σε όλους, Ο αδελφός μου είναι 24 χρόνων και δεν επιθυμεί ούτε κατά διάνοια να υπηρετήσει, τώρα θα μου πείτε -με το δίκιο σας- ότι δεν αγαπά την πατρίδα του, τέλος πάντων, θα θέλαμε να ξέρουμε τις ποινικές συνέπεις της ανυποταξίας. Προβλέπεται σύλληψη και φυλάκιση; Επίσκεψη αστυνομίας στο σπίτι ή στον εργασιακό χώρο προκειμμένου να συλληφθεί;

Ευχαριστώ πολύ

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα, Βρηκα αυτο το αρθρο απο την Απογευματινη. Προσέξτε το κομματι με τα bold γραμματα:

"Από τα 90 ευρώ στα 1.000 αυξάνεται το ποσό, το οποίο θα πρέπει να καταβάλλεται για την εξαγορά κάθε μήνα πρόσθετης στρατιωτικής υποχρεώσεως που επιβάλλεται για ανυποταξία ή λιποταξία, έπειτα από κοινές υπουργικές αποφάσεις, που υπέγραψαν ο αρμόδιος για στρατολογικά θέματα υφυπουργός Εθνικής Αμύνης Κώστας Τασούλας και ο συνάδελφός του Οικονομίας και Οικονομικών Νίκος Λέγκας. Η ισχύς των διατάξεων της απόφασης ξεκινά από 01/01/2010, ενώ μέχρι τότε λογίζεται ως μεταβατική περίοδος για όσους κηρύχθηκαν ανυπότακτοι ή λιποτάκτες μέχρι 17/12/2008 και διέκοψαν ή θα διακόψουν την ανυποταξία ή τη λιποταξία τους μέχρι 31/12/2009. Αυτοί της μεταβατικής περιόδου θα καταβάλλουν για την εξαγορά κάθε μήνα πρόσθετης στρατιωτικής υποχρεώσεως το ποσόν των 90 ευρώ. Όσοι διακόψουν την ανυποταξία ή λιποταξία τους από 01/01/2010 και μετά θα καταβάλλουν 1.000 ευρώ για κάθε μήνα πρόσθετης θητείας (επιπλέον εξάμηνη πρόσθετη θητεία), συνολικά δηλ.6.000 ευρώ.

Προσωπικα, εχω αναβολη μεχρι τον Αυγουστο και σκοπευω να παω φανταρος τον Νοεμβριο, καθως βρισκομαι στο εξωτερικο. Αυτο σημαινει, πως εφοσον δεν θα παρουσιαστω τον Αυγουστο (κανονικα Μαιο, ομως πηρα αναβολη μιας ΕΣΣΟ για κοινωνικους λογους), θα κηρυχθω ανυποτακτος. Προφανως, δεν προηγειται της 17/12/2008.Γνωριζει κανεις αν ισχυει κατι διαφορετικο απο αυτο που λεει το αρθρο; Θα πρεπει να πληρωσω 6000 ευρω, ακομη και αν εχω διακοψει την ανυποταξια μου πριν το 2010;

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια.

φιλικα,

Κωστας

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Είπαμε,90 ευρώ είναι το πρόστιμο και υπάρχει σχετικό άρθρο για τους ανυπότακτους .
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως, απ ότι αναφέρει το αρθρο (ως υπουργική απόφαση μαλιστα), το προστιμο των 90 ισχυει Εφοσον (οπως εγω καταλαβαινω) : 1. Διακοψει κανεις την ανυποταξια του εντος του 2009 ΚΑΙ

2. Εχει κηρυχθει ανυποτακτος μεχρι την 17/12/2008.

Το δευτερο δεν ισχυει στην περιπτωση μου, καθως και σε πολλες αλλες περιπτωσεις στρατευσιμων που κηρυχθηκαν ανυποτακτοι μεσα στο 2009.

Κανω καπου λαθος;

Ευχαριτω και παλι για οποια απαντηση και βοηθεια.

Υ. Γ το αρθρο για τους ανυποτακτους το διαβασα, ομως ειναι ακομη γενικοτερο αυτοθ του αρθρου απο την εφημεριδα και δεν απαντα στο ερωτημα μου.

Κωστας

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Δεν κατάλαβα που βρισκόταν το κόλλημα.

Έτσι όπως το γράφει η εφημερίδα φαίνεται σαν να μην σε καλύπτει, όμως καλύτερα να ρωτήσεις κάποιο στρατολογικό γραφείο .
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την θεματολογια του site Αυριο περναω Ναυτοδικειο λογω ανυποταξιας. Εχω προσθετη 6μηνη θητεια η οποια ειναι εξαγορασιμη.

Τι πιθανοτητες υπαρχουν να αθοωθω;

* Ημουν σε καραβι ναυτολογημενος την περιοδο που με καλεσανε.

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελικα το Ναυτοδικειο εγινε σημερα και αθοωθηκα απο το τριμελες. Οποιος θελει να μαθει για την διαδικασια ας ρωτησει για να βοηθησω οποιον εχει αναγκη... Συγχαρητηρια και παλι...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες