Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Filippos »

Ναι το διαβασα κι εγω αυτο.

Ρε σεις, μηπως λεει πουθενα(σε καμια αλλη Εφημεριδα) ποτε λενε να γινει αυτο; Γιατι το ανιψακι μου μπαινε φετος λυκειο και απο τοτε που ακουσε οτι πανε να κανουνε κατι τετοιο(δηλ πριν 2 χρονια) εχει τρελαθει...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Στο μηδέν βρίσκεται.

Αν δεν προηγηθεί η υποχρεωτική στράτευση στα 18 θα αδειάσουν ΌΛΑ τα στρατόπεδα.

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα,

Βλέποντας το "τα greeklish απαγορεύονται" μου πήρε καιρό να γράψω το μήνυμα αυτό καθώς είμαι σε άλλη χώρα.

Έχω έναν περίεργο προβληματισμό και τον παραθέτω παρακάτω:

Πήρα αναβολή λόγω σπουδών έως το 2012. Τελείωσα και επίσημα τη σχολή στις αρχές του έτους αλλά μου παρουσιάστηκε μία πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία στην ολλανδία και την ακολούθησα. Είναι πάνω στο αντικείμενο που σπούδασα αλλά και στον τομέα που δραστηριοποιείται η οικογενειακή επιχείρηση που έχουμε στην αθήνα.
Στη χώρα που είμαιέκανα πολύ καλές γνωριμίες με άτομα του χώρου και φαίνεται ότι ίσως μπορέσω να εξασφαλίσω κάποια κεφάλαια για επέκταση της επιχείρησής μου στην Ελλάδα. Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να κάνω τη θητεία και υπάρχει μια περίπτωση να μην έχω αυτές τις οικονομικές ευκαιρίες ένα χρόνο μετά.

Χαίρω άκρας υγείας και είμαι κανονικά στρατεύσιμος. Δεν αντιμετωπίζω ψυχολογικό πρόβλημα με το να πάω στρατό, ούτε άγχος ή φόβο. Αντιθέτως, θα ήθελα να υπηρετήσω αλλά ταυτόχρονα δεν θέλω να χάσω τις επαγγελματικές ευκαιρίες που μου δίνονται!

Μιλώντας με έλληνες του εξωτερικού μου πρότειναν να κόψω την αναβολή και να βγω ανυπότακτος εξωτερικού. Λένε ότι δεν ελέγχουν διαβατήρια και δεν υπάρχει κίνδυνος για να μένεις Ελλάδα. Και έτσι όμως να είναι εγώ δεν ενδιαφέρομαι να παίζω κρυφτό. Δε με βλέπω να αναζητώ κάποια δουλειά στο δημόσιο ή σε κάποιον ξεκάρφωτο εργοδότη. Επομένως το χαρτί του στρατού δεν με απασχολεί στην αναζήτηση εργασίας. Όμως δε ξέρω αν χρειάζεται όταν συμμετέχεις σε κρατικά χρηματοδοτικά προγράμματα.

Τελειώνοντας το μεγάλο αυτό μήνυμα, θέλω να πω ότι Ελλάδα έρχομαι κάπου στο 2011και με ενδιαφέρει είτε να αποφύγω το στρατό, είτε να βρω έναν τρόπο να μπορώ κατα τη διάρκεια της θητείας να προωθώ και τις επαγγελματικές μου δραστηριότητες. Από όσο έχω ψάξει δε βλέπω να αποφεύγεται πάντως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αναστάσιος
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Γιατί να κόψεις την αναβολή; Μέχρι το 2012 είσαι καλυμμένος και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν μέχρι τότε δεν έχεις ολοκληρώσει τα επαγγελματικά σου, θα κυρηχθείς ανυπότακτος και θα μπορείς να εισέρχεσαι στη χώρα για ένα μήνα το χρόνο. Δεν γνωρίζω αν μπορείς ως ανυπότακτος να έχεις συνδιαλλαγή με το δημόσιο, ωστόσο ακόμη και αν προβλέπεται κάτι τέτοιο νομίζω δεν θα έιναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί κάποιο παρένθετο πρόσωπο για να μην 'φαίνεσαι'.

Εφόσον θέλεις να υπηρετήσεις, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Απλά θα το καθυστερήσεις όσο μπορείς.

Σε ευχαριστώ που σεβάστηκες τον κανονισμό για τα greeklish (πάντως όλοι οι υπολογιστές υποστηρίζουν πλέον όλες τις γλώσσες) και γι αό, τι απορία έχεις μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις.

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Το πρόβλημα είναι ότι στη δουλειά χρησιμοποιούμε πολύ παλιά windows (! ; ; ) και έτσι μόνο net-caffe παίζουν τα ελληνικά.

όσο το καθυστερώ τόσο προχράω επαγγελματικά με αποτέλεσμα να μου είναι όλο και πιο δύσκολο να κάνω μια διακοπή ενός έτους στο μέλλον.
είναι βέβαιο ότι θα γυρίσω στην Ελλάδα κάποια στιγμή, όμως ήδη έχω ξεκινήσει κάποια επαγγελματικά βήματα στην αθήνα και αν όλα πάνε καλά σε 1,5 περίπου έτος θα έχω την ευκαιρία να κάνω μια μεγάλη επέκταση. Αυτό συμπίπτει σχεδόν με τον καιρό που πρέπει να ξεκινήσω την θητεία μου. Για αυτό ψάχνω είτε τρόπο να την αποφύγω είτε να μπορώ να δουλεύω και ταυτόχρονα με το στρατό.
παλιά νόμιζα ότι ως έφεδρος αξιματικός θα είχα κάμποσο ελεύθερο χρόνο και ας υπηρετούσα περισσότερους μήνες. Τελικά από όσο έψαξα είδα ότι δεν ισχύει πάντα αυτό.

ως ανυπότακτος εξωτερικού δε νομίζω ναμπορεί να με ελέγξει κάποιος αν μένω περισσότερο από ένα μήνα στη χώρα. Όμως δεν θα ήθελα να ρισκάρω στο μέλλον μια άτυχη στιγμή που μπορεί να με στείλει απροειδοποίητα στο στρατό.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μα ματιά στην ενότητα στρατολογία.

Πάνω από μία ορισμένη ηλικία η ανυποταξία διακόπτεται. Μπορείς να υπηρετήσεις ένα μήνα και να εξαγοράσεις την υπόλοιπη θητεία.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι βιάζεσαι. Μέχρι το 2012 έχεις πολύ χρόνο και η νομοθεσία μπορεί να έχει αλλάξει. Απλά μην διακόψεις την αναβολή. Σε τι θα σε ωφελήσει κάτι τέτοιο;

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε βιάζομαι να τη διακόψω, απλά μου το πρότειναν για να βγω ανυπόταχτος εξωτερικού.

ψάχνω από τώρα το θέμα γιατί υπάρχει η περίπτωση σε συνεργασία με μια εταιρία του εξωτερικού να κάνουμε μια επένδυση στην Ελλάδα το 2011. Και αν πρέπει να μπω στρατό το 2012 τότε η επένδυση μάλλον ακυρώνεται.

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις πάντως! Νομίζω ότι είναι το πιο λογικό να περιμένω.

παρεπιπτόντως, ως κάτοικος εξωτερικού πότε δικαιούσε μειωμένη θητεία; Έχω έναν φίλο στο seattle και θα μείνει εκεί συνολικά 7 έτη λόγω σπουδών.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

mazestix έγραψε:
Παρεπιπτόντως, ως κάτοικος εξωτερικού πότε δικαιούσε μειωμένη θητεία; Έχω έναν φίλο στο seattle και θα μείνει εκεί συνολικά 7 έτη λόγω σπουδών.


Μόνιμος κάτοικος θεωρείται όποιος έχει την κατοικία του στο εξωτερικό για 11 χρόνια ή εργάζεται και κατοικεί εκεί επί μια 7ετία. Παλαιότερα, η νομοθεσία χαρακτήριζε μόνιμο κάτοικο όποιον είχε γεννηθεί ή κατοικούσε στο εξωτερικό μέχρι το 11ο έτος της ηλικίας του.

Μειωμένη θητεία δεν δικαιούσαι ως ανυπότακτος εξωτερικού, παρά μόνο αν μείνεις έξω μέχρι τα 45 έτη.

Ρίξε μια ματιά εδώ στους ανυπότακτους , στην τμηματική θητεία και στην εξαγορά θητείας .

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν είχα διαβάσει το άρθρο για την τμηματική θητεία.
δεν μπορώ να θεωρηθώ μόνιμος κάτοικος εξωτερικού επομένως τίποτα από τα παραπάνω δεν με πιάνει.

11 χρόνια στο εξωτερικό ή 7 έτη εργασίας στο εξωτερικό σε θέτουν μόνικο κάτοικο. Κρίμα γιατί ο φίλος μου θα είναι 7 περίπου έτη αλλά με την ιδιότητα του φοιτητή για τα μισά απο αυτά.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, νομίζω ότι δεν έχω κάτι άλλο να ψάξω πλέον!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Ελπίζω να σε βοηθήσαμε λοιπόν, ωστότο θα σου πρότεινα να τα επιβεβαιώσεις με επίσημο τρόπο από την στρατολογία.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟ χαράτσι επιπλέον 5.500 ευρώ στον καθέναν από τους 33.534 ανυπότακτους προβλέπει κοινή υπουργική απόφαση των υπουργείων Οικονομικών και Εθνικής Άμυνας.

Με την απόφαση που υπογράφουν οι υφυπουργοί Ν. Λέγκας και Κ. Τασούλας αυξάνεται κατά 1.100% (! ) το αντίτιμο εξαγοράς τής επιπλέον εξάμηνης στρατιωτικής θητείας με την οποία φορτώνονται όσοι παρανόμως δεν κατατάχτηκαν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Συγκεκριμένα, το χρηματικό ποσό εξαγοράς από 90 ευρώ τον μήνα με τη νέα ρύθμιση ανήλθε στα 1.000 ευρώ.

Ωστόσο, τα συναρμόδια υπουργεία, κόντρα σε κάθε έννοια δικαίου και λογικής, χρεώνουν αναδρομικά με το ίδιο ποσόν και τους ανυπότακτους που έχουν ήδη καταταγεί και οι οποίοι έκαναν το κουμάντο τους υπολογίζοντας ότι το αδίκημά τους θα τους κόστιζε (90Χ6=) 540 ευρώ συνολικά. Όσοι λοιπόν στρατευμένοι πήγαν μετά την Πρωτοχρονιά να τακτοποιήσουν την οφειλή τους - μπορούν να το κάνουν μέχρι την ημέρα που απολύονται- τους περίμενε το νέο χαράτσι ύψους (1.000Χ6=) 6.000 ευρώ συνολικά!

...

Σύμφωνα με στρατιωτικές πηγές, το υπουργείο Άμυνας προσανατολίζεται η διορθωτική απόφαση να προβλέπει και μεταβατική διάταξη: συγκεκριμένα, το ποσό εξαγοράς των 90 ευρώ θα ισχύσει όχι μόνο για όσους έχουν καταταγεί μέχρι 2-1-2009 αλλά και για όσους καταταγούν τους επόμενους 3-4 μήνες. «Το τελευταίο θα ισχύσει για να λειτουργήσει ως κίνητρο και να σπεύσουν να καταταγούν προκειμένου να γλιτώσουν τα επιπλέον 5.500 ευρώ» λένε τώρα αρμόδιοι επιτελείς. Σήμερα οι ανυπότακτοι ανέρχονται σε 33.534- περίπου 17.000 εξωτερικού και 16.000 εσωτερικού.

ΤΑ ΝΕΑ
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Θοδωρης έγραψε: Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει διορθωτικη ρυθμιση;
Δεν ειναι δυνατον καποιος που εχει ηδη καταταγει και εχει διακοψει την ανυποταξια του, Να του ζητανε 6000ευρω!
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Απαντάω μόνος μου στο ερώτημα που έθεσα... Μετά από επικοινωνία με το στρατολογικό γραφείο, μου είπαν οτι οσοι έχουν ηδη καταταγεί ισχύει το παλιό πρόστιμο. Δηλαδή 90 ευρώ ο μήνας. Αρα 90 Χ 6 = 540 ευρώ.

Για όλους τους υπόλοιπους ισχύει η νεα ρύθμιση.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Σε ευχαριστούμε για την πληροφορία...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες