Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

kotsos216 έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως άντε βγάλε άκρη...

Γενικά δηλαδή η διαδικασία εφόσον είναι "αυτεπαγγελτη", είναι υπεύθυνη (θεωρητικά) η Στρατολογική υπηρεσία να ειδοποιήσει την εφορία;

Έχει κανείς απο δω εμπειρία να του αφαιρείται το πρόστιμο "αυτόματα" χωρίς να τους κυνηγήσει;


Δώσε λιγο χρόνο μιας και είναι φρέσκος ο καινούργιος νόμος. Το πιο πιθανό το στρατολογικο γραφείο θα ενημερώσει την εφορία για όλους αυτούς που παίρνουν 'συγχωροχαρτι' μαζικως. Έτσι και αλλιώς τώρα δεν πας αυτοφωρο για 5 και 6 χιλιάδες ευρω πια. Μόνο η προσαυξηση του 1% το μήνα θα μπαίνει, όταν εξαφανιστεί το πρόστιμο θα εξαφανιστουν και αυτές. Σε πρώτη φάση μόνο ο διευθυντής της στρατολογιας μπορεί να απομακρύνει το πρόστιμο, αν αρχίσει τις δικαιολογίες μετά η μόνη λύση είναι το δικαστήριο. Αν και δεν νομίζω να το αφήσει να φτάσει μέχρι εκεί γιατί θα εκτεθεί, ο νόμος είναι ξεκάθαρος και με το μέρος σου.

Σπύρος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Σπύρος »

Είχα κηρυχθεί ανυπότακτος για ένα διάστημα 8 μηνών επειδή δεν μπορούσα να πάρω άλλη αναβολή να τελειώσω τις σπουδές μου. Μόλις αποφοίτησα έληξα την ανυποταξία πλήρωσα το πρόστιμο των ?6000 και υπηρέτησα κανονικά την θητεία μου.4 χρόνια μετά μου ήρθε χαρτί να περάσω Ναυτοδικείο για την περίοδο που ήμουν ανυπότακτος. Μπορεί κάποιος που έχει περάσει Ναυτοδικείο να μου εξηγήσει την διαδικασία πχ θα χρειαστώ δικηγόρο, ποινές που επιβάλλουν στην περίπτωση μου κτλ Ευχαριστώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Terminator »

Φυσικά και θα χρειαστείς δικηγόρο απο την στιγμή που παιρνάς δικαστήριο. Οι ποινές που επιβάλλονται για του ανυπότακτους σύμφωνα με τον νομοθετικό πλαίσιο είναι απο 10 ημέρες έως 2 χρόνια φυλάκιση τα οποία έχουν ανασταλτικό χαρακτήρα αν τηρείς τις προυποθέσεις για να λάβεις την αναστολή. Δηλαδή 1) Δεν έχεις προηγούμενη καταδικαστική απόφαση ή έστω ότι έχεις ξανακαταδικαστεί η ποινή που σου έχει επιβληθεί να μην ξεπερά συσσωρευτικά τους 12 μήνες 2) η ποινή που σου επιβλήθηκε να μην είναι μεγαλύτερη των 3 ετών (που στην περίπτωση αυτή επιβάλλεται μέχρι 2 χρόνια οπότε τηρείται το δεύτερο κριτήριο

Σπύρος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Σπύρος »

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν έχω καμία προηγούμενη καταδικαστική ποινή, αλλά σε κάθε περίπτωση θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα πάρω δικηγόρο να χειριστεί την υπόθεση.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Σβήνουν τα πρόστιμα των ανυπότακτων! Έγγραφο του υπουργείου Οικονομικών στις ΔΟΥ

Με εξαιρετικά επείγον έγγραφό του το υπουργείο Οικονομικών και η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ζητά απ΄ όλες τις εφορίές να διαγράψουν τα διοικητικά πρόστιμα που έχουν επιβληθεί σε βάρος ανυπότακτων.

Η ημερομηνία έναρξης της διαγραφής είναι η 1η Φεβρουαρίου 2016.

Όσοι έχουν πληρώσει μέχρι αυτή την ημερομηνία δεν μπορούν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Διαβάστε το σχετικό έγγραφο το οποίο προφανώς θα προκαλέσει αντιδράσεις.

Εικόνα

Εικόνα

Militaire.gr
ΓΙΩΡΓΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Λόγω της εργασίας μου αλλάζω συνεχώς διεύθυνση και γι'αυτό το λόγο κρίθηκα ανυπότακτος 2 φορές. Το 2009. Μου έχουν έρθει Και τα αντιστοιχα προστίματα στην εφορία. Πριν ένα χρονο ολοκλήρωσα τη στρατιωτική μου θητεία. Επίσης μπηκα και σε ρύθμιση για να πληρώσω και το χρέος μου στην εφορία. Γνωριζετε αν εγώ δικαιούμαι να σβησω τα προστιματα και να γλυτώσω κάποια χρηματα τουλάχιστον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιώργος Κ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Γιώργος Κ »

Καλησπέρα,

αυτό έγγραφο που κυκλοφορεί και λέει ότι τα πρόστιμα διαγραφονται ισχύει για όσους παρουσιαστούν μέσα στο 2016 ή για όλους ανεξάρτητα αν παρουσιαστούν ή όχι;

AΠΟΣΤΟΛΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από AΠΟΣΤΟΛΟΣ »

Καλημέρα, έχω κριθεί ανυπότακτος, είμαι 44 και πριν λίγες μέρες πήγα στπ τμήμα για να συμπληρώσω υπεύθυνη δήλωση για την κατοικία και τους λόγους που δεν παρουσιάστηκα και έγραψα πως θα ζητήσω αναβολή. Πριν βγει ένταλμα τι πρέπει να κάνω; Παίρνω στην στρατολογία και δεν απαντούν.
Giannisath

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Giannisath »

Παιδια καλησπερα. θελω να ρωτησω το εξης.Ειμαι 40 χρονων. ανυποτακτος εδω κ 19 χρονια.

Ειχα παρει 4 αναβολες κ την πεμπτη φορα δεν μου δινανε απαλλαγη κ δεν παρουσιαστηκα. Μενω κ εργαζομαι στην ελλαδα εχω οικογενεια κ κανω φορολογικη δηλωση κανονικα. σημερα ομως με γραψανε για κρανος κ μου ζητησανε να παραδωσω το διπλωμα για 10 μερες. οταν θα παω να το παρω θα εχω καποιο προβλημα; υποψιν πριν ενα χρονο με ειχανε πιασει για χρεη προς το δημοσιο πηγα αυτοφορο κ δεν μου βρηκανε το στρατολογικο...

Τωρα λετε να εχω καποιο προβλημα?

Giannisrip
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2015 8:23 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Giannisrip »

Παιδια καλησπερα. ειμαι 40 χρονων ανυποτακτος μετα απο 4 αναβολες κ οταν πηγα για το ι5 δεν μου το δωσανε κ δεν πηγα να παρουσιαστω.Ζω κ εργαζομαι στην ελλαδα κανω φορολογικη δηλωση κανονικα. πριν ενα χρονο με πιασανε αυτοφιρω για χρεη που ειχα κ λεω τωρα την εκατσα!!! αλλα προς εκπληξη μου δεν μου ειπανε κατι στην αστυνομια περασα αυτοφορω με οτι αυτο συνεπαγεται πηγα στον εισαγγελεα την επομενη μερα πληρωσα το προστιμο μου κ βγηκα. σημερα με γραψανε για κρανος κ μου ζητησανε να παραδωσω το διπλωμα για δεκα μερες. οταν ερθει η ωρα να παω να το παρω λετε να αντιμετωπισω προβλημα;

xristos1980xr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 8:35 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από xristos1980xr »

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ!Θέλω να ρωτήσω το εξής είμαι 38 ετών και ανυποτακτος εσωτερικου, θέλω να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο αλλά κολαω στο θέμα ότι ζητάνε χαρτί τύπου άλφα από την στρατολογία η απολυτήριο στρατού! Ξέρεις κάνεις τι γίνεται και πως παρακαμνετε αυτό έχεις κάποιος περάσει κάτι ανάλογο;

Giannisrip
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2015 8:23 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Giannisrip »

Καλημέρα σε όλους. ειμαι ανυπότακτος εσωτερικού εδώ κ 22 χρόνια. κ εχτές συμπτωματικά κοίταξα στην σελίδα τις στρατολογία που κατατασομαο κ βλέπω ότι είναι για να μπω 6 Νοεμβρίου στην Αυλώνα. πήρα τηλ κατευθείαν στην στρατολογία κ όντως ισχύει. βεβαια έχουν την παλιά διεύθυνση στην Αθήνα αλλά με αναζητούσαν το 2013 στην Τρίπολη όπου μένω αλλά δεν με βρήκανε. θελω να ρωτήσω το εξής με αναζητήσαμε Τρίπολη μέσω του δήμου κ τι διεύθυνση έχω δήλωση όταν έκανα τον γάμο μου; κ τι μου προτείνεται να κάνω?
Giannisrip
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2015 8:23 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Giannisrip »

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι 40 χρονων κ ειμαι ανυποτακτος εδω κ 20 χρονια. Ειχα συμπληρωσει τα 2 χρονια αναβολων για ψυχολογικους λογους κ οταν πηγα την τελευταια φορα
να παρω απαλλαγη δεν μου την εδωσαν κ μου ειπανε να μπω, απο εκει κ μετα δεν παρουσιαστηκα. Ολα αυτα τα χρονια ζω κ εργαζομαι στην ελλαδα. Ξαφνικα προχτες (το κανουν ολοι οι ανυποτακτοι) πληκτρολογησα το ΑΣΜ μου στην σελιδα τις στρατολογιας κ ειναι να παρουσιαστω αυλωνα στις 6/11. Πηρα τηλ την στρατολογια κ μου ειπανε οτι εχω καταταχθει ξανα το 2012 αλλα δεν με βρηκανε, μαλιστα με αναζητησανε με δηλατολογιου γιατι ειμαι παντρεμενος αλλα τπτ. Τωρα θελω να ρωτησω το εξης: Με χαρτι απο στρατιωτικο ψυχιατρο μπορω να παρω απαλλαγη; Να μην μπω καθολου μεσα δηλαδη κ να ακολουθησω την διαδικασια του φρουραρχειου,414, επιτροπη.

Υ. Γ Πηγα στην στρατολογια αθηνων κ εδωσα διευθυνσης μιας ξαδερφης μου να παει το χαρτι καταταξης. Κ αν δεν μου δωσουνε Ι5 κ δεν παρουσιαστω ποιες ειναι οι πιθανοτητες να με βρουν; Κ αν με βρουν τι γινετε;

ευχαριστω εκ των προτερων

νικολας

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από νικολας »

Καλημερα σας. Σε περιπτωση που δε παρουσιαστω και μετα απο 6 μηνες παω στη στρατολογια σαν ανυποτακτος και δηλωσω οτι θελω να παρουσιαστω τι γινεται; Ευχαριστω
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Terminator »

Κανονικά θα πρέπει να σου έχει επιβληθεί 6μηνη επιπρόσθετη θητεία εξαγοράσιμη προς 1000 ευρώ το μήνα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης