Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην επιτροπή απαλλαγών στο 401 για ψυχολογικούς λόγους (μια εβδομάδα πριν λήξει η προθεσμία που ορίζεται στο παραπεμπτικό). Έφτασα εκεί κατά τις 8:45 και είχε καμιά δεκαριά άτομα. Στη συνέχεια ένας ένας μπαίναμε στη γραμματεία όπου δίνουμε το παραπεμπτικό και μας δίνουν οι φαντάροι εκεί τα χαρτιά που είχαμε φτιάξει στο Φρουραρχείο. Μετά ήταν τσακ μπαμ απλά μπαίναμε ένας ένας μέσα στην επιτροπή ήταν ένας κύριος όπου απλά ζητούσε ταυτότητα και γνωμάτευση και αντέγραφε την γνωμάτευση του στρατιωτικού ψυχιάτρου, ένα λεπτό υπόθεση η όλη διαδικασία. Στην ουσία η αναμονή μερικές φορές είναι χρονοβόρα.Αυτά...

kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Ο ψυχιατρος μου ειχε προτεινει να έχω συνοδο μαζι στο 401 για να ειναι πιο ''πιστικο'', πιστευεις χρειαζεται να κανω κατι συγκεκριμενο;
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Οι περισσότεροι μόνοι μας είχαμε πάει. Πολύ λίγοι είχαν σύνοδο, δεν παίζει ρόλο τους νοιάζει να έχεις τη γνωμάτευση από τον ψυχίατρο που σε παρακολουθεί.
Guest1

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Guest1 »

Αν χρειάζεσαι αναβολή χωρίς να έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, υπάρχουν γιατροί που μπορούν να σου γράψουν "κάτι" (πχ άγχος) ώστε να την πάρεις; Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να είναι και για 1 ή 2 χρόνια, ή πιο πιθανό να πάρεις εξαμηνιαία; Συνηθίζεται γενικά αυτό;
Πετρος

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Πετρος »

Καλημερα μονο για "αγχος" δεν νομιζω να σου δωσουν αναβολη. Πρεπει να ειναι κατι πιο σοβαρο π. Χ "καταθλιψη".

Το ποσο καιρο θα παρεις αναβολη εξαρταται απο το γιατρο που στην γραφει και σε τι κεφια ειναι, μπορει να ειναι 6 μηνες,1 χρονος η ακομα και 2 χρονια.

Giwrgos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giwrgos »

Καλησπέρα πέρασα σήμερα τελικά από το 401 επιτροπή απαλλαγών. Περιμενα 2 ωρίτσες αλλά τελικά μπήκα, έδωσα τα χαρτιά μου την ταυτότητα και το χαρτί γιατρού και μου είπε ο κύριος εκεί ότι σε έναν μήνα θα μπεις στην ιστοσελίδα της στρατολογίας για να δεις την απόφαση για την αναβολή σου. Αν κάποιος έχει κάνει το ίδιο έχει μπει δηλαδή με ταξινετ στην ιστοσελίδα πόσο καιρό αναβολή σου δίνουν;Εγώ νόμιζα ότι στο έλεγε εκείνη την στιγμή! Αλλά σήμερα είπε ότι μετά από έναν μήνα θα δεις την απόφαση!

Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα πέρασα επιτροπή απαλλαγών για πρώτη αναβολή στις 24 Μαρτίου. Ξέρει κανείς πότε θα εμφανιστεί η απόφαση στο σάιτ της στρατολογίας;
diterman

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από diterman »

Τσεκαρε εκει που λεει "πληροφοριες για την αναβολη μου"Εγω περασα πριν 10 μερες απο 401 και η αναβολη περαστηκε χθες.

psari
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 10:52 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από psari »

Εγώ πέρασα από την επιτροπή απαλλαγών του 401 στις 1/4 και η αναβολή φάνηκε στο https://www.stratologia.gr/el/anavoli στις 11/4. Δεν ξέρω αν παίζει η στρατολογική υπηρεσία στην οποία ανήκει κάποιος. Εγώ είμαι στη στρατολογική υπηρεσία Αττικής
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Καλησπερα μαγκες. Φετος ειναι η δευτερη χρονια που θα παω να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογους, με γνωματευση γιατρου κτλπ.

Μου βγηκε σημερα στο σαιτ οτι εχω κατανεμηθει στο πυροβολικο και οτι πρεπει να περασω απο κεντρο εκπαιδευσης στις 12-5.

Παω κανονικα απο φρουραρχειο με τα γνωστα χαρτια 5 εργασιμες πριν η αλλαζει κατι στη διαδικασια επειδη ειμαι πυροβολικο;

Panos Mpozos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2022 6:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panos Mpozos »

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που έχετε κάνει.

Σε περίπτωση που κάποιος θα ήθελε να μου πει την άποψη του και τις συμβουλές του για το παρακάτω θέμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Είμαι 26 ετών, Έχω λάβει ήδη την αναβολή σπουδών μου, και έπειτα μία αναβολή 2 ετών για ψυχολογικούς λόγους.

Την πρώτη φορά πριν από δύο χρόνια παρουσιάστηκα στη Μυτιλήνη με τον συνοδό μου και χωρίς καμία προετοιμασία για να καταταγώ. Στην είσοδο μας είπαν όσοι είμαστε για αναβολή να περάσουμε ξεχωριστά.

Κάποια στιγμή ήρθε η σειρά μου να περάσω από τον στρατιωτικό Ιατρό. Εκεί του εξήγησα πως έχει η κατάσταση μου με απόλυτη ειλικρίνεια (χρόνια αϋπνίες, κρίσεις πανικού, αυτοκαταστροφικές τάσεις, και μόνο στη σκέψη του στρατού έκανα εμετό) παράλληλα είχα μαζί μου κάποια έγγραφα τα οποία υποδείκνυαν το άσχημο στάδιο καρκίνου του πατέρα μου, τα χρόνια ψυχολογικά προβλήματα της μητέρας μου καθώς και έγγραφα της αδερφής μου που είναι φοιτήτρια και ουσιαστικά μόνο εγώ την συντηρώ απο περιστασιακές εργασίες που έχω.

Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα ο γιατρός να θεωρήσει ότι δεν πρέπει να καταταγώ και μου έδωσε 2 χρόνια αναβολής.

Τώρα στις 11/5 με έχουν καλέσει ξανά να παρουσιαστώ στη Θήβα (ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ). Και αυτή τη φορά θα ήθελα να πάρω αναβολή και γενικότερα δεν μπορώ να καταταγώ στον στρατό καθώς αυτό θα ήταν καταστροφικό για εμένα και την οικογένεια μου.

Χαρτί από γιατρό δεν έχω, Διάβασα ότι το χαρτί από Ιδιωτικό ιατρό δε μετράει, ισχύει αυτό;

Κατά καιρούς έχω πάει στα επείγοντα από κρίσεις πανικού, και έχω κάποιες γνωματεύσεις. Η πιο πρόσφατη γνωμάτευσή μου θα βοηθήσει;

Γενικά υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να ξέρω για αυτή τη φορά; Υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν μέσα με το ζόρι; Δεν θα μπορέσω να το διαχειριστώ αυτό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

Panos Mpozos έγραψε:Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που έχετε κάνει.

Σε περίπτωση που κάποιος θα ήθελε να μου πει την άποψη του και τις συμβουλές του για το παρακάτω θέμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Είμαι 26 ετών, Έχω λάβει ήδη την αναβολή σπουδών μου, και έπειτα μία αναβολή 2 ετών για ψυχολογικούς λόγους.

Την πρώτη φορά πριν από δύο χρόνια παρουσιάστηκα στη Μυτιλήνη με τον συνοδό μου και χωρίς καμία προετοιμασία για να καταταγώ. Στην είσοδο μας είπαν όσοι είμαστε για αναβολή να περάσουμε ξεχωριστά.

Κάποια στιγμή ήρθε η σειρά μου να περάσω από τον στρατιωτικό Ιατρό. Εκεί του εξήγησα πως έχει η κατάσταση μου με απόλυτη ειλικρίνεια (χρόνια αϋπνίες, κρίσεις πανικού, αυτοκαταστροφικές τάσεις, και μόνο στη σκέψη του στρατού έκανα εμετό) παράλληλα είχα μαζί μου κάποια έγγραφα τα οποία υποδείκνυαν το άσχημο στάδιο καρκίνου του πατέρα μου, τα χρόνια ψυχολογικά προβλήματα της μητέρας μου καθώς και έγγραφα της αδερφής μου που είναι φοιτήτρια και ουσιαστικά μόνο εγώ την συντηρώ απο περιστασιακές εργασίες που έχω.

Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα ο γιατρός να θεωρήσει ότι δεν πρέπει να καταταγώ και μου έδωσε 2 χρόνια αναβολής.

Τώρα στις 11/5 με έχουν καλέσει ξανά να παρουσιαστώ στη Θήβα (ΠΕΖΙΚΟ ΥΕΑ). Και αυτή τη φορά θα ήθελα να πάρω αναβολή και γενικότερα δεν μπορώ να καταταγώ στον στρατό καθώς αυτό θα ήταν καταστροφικό για εμένα και την οικογένεια μου.

Χαρτί από γιατρό δεν έχω, Διάβασα ότι το χαρτί από Ιδιωτικό ιατρό δε μετράει, ισχύει αυτό;

Κατά καιρούς έχω πάει στα επείγοντα από κρίσεις πανικού, και έχω κάποιες γνωματεύσεις. Η πιο πρόσφατη γνωμάτευσή μου θα βοηθήσει;

Γενικά υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να ξέρω για αυτή τη φορά; Υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν μέσα με το ζόρι; Δεν θα μπορέσω να το διαχειριστώ αυτό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας



Ειτε απο ιδιωτη ειτε απο δημοσιο μετρανε ολα τα χαρτια... Οτι χαρτι μπορεις να εχεις ειτε απο ιδιωτη ειτε απο δημοσιο θα τα δεχτουν δεν υπαρχει προβλημα... Γενικα να εχεις μια προαφατη γνωματευση (περιπου 2 μηνες πριν την ημερομηνια καταταξης) . Δεν κρατανε κανενα με το ζορι μην ανησυχεις...

Panos Mpozos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2022 6:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panos Mpozos »

Καλησπέρα Χρίστο,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, Ευελπιστώ να είναι όντως έτσι.

Σου εύχομαι καλό Πάσχα με υγεία σε εσένα και την οικογένεια σου.

Giannis98

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Giannis98 »

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ και Καλό Πάσχα. Έχω μια απορία και έχω αγχωθεί αρκετά να σας πω την αλήθεια. Παρακολουθούμαι από ψυχίατρο και έχω πάρει ήδη 2 γνωματεύσεις μαζί με συνταγογράφηση. Η μια ήταν τον Οκτώβριο και η δεύτερη τον Φεβρουάριο που πέρασε.(Xanax,escitalopram,Olansapine. Το θέμα μου είναι ότι στην δεύτερη γνωμάτευση έχει γράψει ότι πάσχω από κατάθλιψη, έντονη μικρόβιο φοβία (αλήθεια είναι ολα αυτά) και δεν μπορώ να συμμετάσχω σε έντονες δραστηριότητες, αίσθημα κόπωσης, πονοκέφαλοι, μυαλγία και αίσθημα παλμών και ότι ακολουθώ συγκεκριμένο πρόγραμμα κάθε μέρα και ότι το θέμα της υπηρέτησης της θητείας μου μου προκαλεί έντονα βαθυ καταθλιπτικό και έντονα αγχώδεις συναίσθημα ειδικά σε ότι σχετίζεται με ενδεχόμενο επαφής με μικρόβια ρύπους κλπ. Και επίσης αυτό που με άγχωσε είναι ότι επίσης γράφει ότι έχει δει μια μικρή βελτίωση στις αϋπνίες και στην συχνότητα των κρίσεων πανικού.

Υπάρχει περίπτωση να μην μου δεχτούν την γνωμάτευση και να μην βγω Ι5;

Θα πάω και μια 3η φορά τον Μάιο γιατί η αναβολή μου τελειώνει τον Ιούνιο και υποθέτω ότι μπορεί να προλάβω την εσσο του Ιουλίου γιατί πήρα τηλέφωνο στο τους κ; Ι μου είπαν ότι γίνεται να κάνω αίτηση όταν τελειώσει η αναβολή για να καταταγω νωρίτερα δλδ με του Ιουλίου και όχι Σεπτεμβρίου, αλλά αυτό θα δείξει.

Ευχαριστώ πολύ

Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Str vpv »

Giannis98 έγραψε:Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ και Καλό Πάσχα. Έχω μια απορία και έχω αγχωθεί αρκετά να σας πω την αλήθεια. Παρακολουθούμαι από ψυχίατρο και έχω πάρει ήδη 2 γνωματεύσεις μαζί με συνταγογράφηση. Η μια ήταν τον Οκτώβριο και η δεύτερη τον Φεβρουάριο που πέρασε.(Xanax,escitalopram,Olansapine. Το θέμα μου είναι ότι στην δεύτερη γνωμάτευση έχει γράψει ότι πάσχω από κατάθλιψη, έντονη μικρόβιο φοβία (αλήθεια είναι ολα αυτά) και δεν μπορώ να συμμετάσχω σε έντονες δραστηριότητες, αίσθημα κόπωσης, πονοκέφαλοι, μυαλγία και αίσθημα παλμών και ότι ακολουθώ συγκεκριμένο πρόγραμμα κάθε μέρα και ότι το θέμα της υπηρέτησης της θητείας μου μου προκαλεί έντονα βαθυ καταθλιπτικό και έντονα αγχώδεις συναίσθημα ειδικά σε ότι σχετίζεται με ενδεχόμενο επαφής με μικρόβια ρύπους κλπ. Και επίσης αυτό που με άγχωσε είναι ότι επίσης γράφει ότι έχει δει μια μικρή βελτίωση στις αϋπνίες και στην συχνότητα των κρίσεων πανικού.

Υπάρχει περίπτωση να μην μου δεχτούν την γνωμάτευση και να μην βγω Ι5;

Θα πάω και μια 3η φορά τον Μάιο γιατί η αναβολή μου τελειώνει τον Ιούνιο και υποθέτω ότι μπορεί να προλάβω την εσσο του Ιουλίου γιατί πήρα τηλέφωνο στο τους κ; Ι μου είπαν ότι γίνεται να κάνω αίτηση όταν τελειώσει η αναβολή για να καταταγω νωρίτερα δλδ με του Ιουλίου και όχι Σεπτεμβρίου, αλλά αυτό θα δείξει.

Ευχαριστώ πολύ



Μην αγχωνεσαι. Να εχεις όλες τις γνωματεύσεις και λογικά θα το πάρεις το Ι5

Εδώ σε εμας ένας που δεν είχε κανένα πρόβλημα βγήκε Ι5 έτσι. Απλα δεν ήθελε να υπηρετήσει.

Πλεον στον Στρατό περνάνε αυτά. Γενικά σε προσέχουν πολύ περισσότερο σε σχέση με πριν 10-20 χρόνια. Απλα να γνωρίζεις πως όταν θα βγεις Ι5 δεν θα μπορείς να μπεις δημόσιο. Πληροφοριακά πάντα στο λέω!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες