Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
deku

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από deku »

Πότε ήταν να παρουστιαστείς ;

Γιατί εγώ παρουσιάζομαι την Δευτέρα αλλά σκέφτομαι να πάω φρουραρχείο την Παρασκευή. Πιστεύεις θα φάω άκυρο ;

lee22leo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 4:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από lee22leo »

Εχει καταφερει κανεις να μιλησει με την επιτροπη στο 401 στα τηλεφωνα; Δεν το σηκωνουν ποτε.
That guy

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από That guy »

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα από φρουραρχειο αθηνων για αναβολή. Με τη σειρά μου να πω σε αυτούς που δεν γνωρίζουν την διαδικασία ότι όντως παιδιά δεν θέλει καθόλου άγχος. Είναι όλοι πολύ εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοι και δεν παίζει να μην σου δώσουν τα χαρτιά που χρειάζεσαι. Εγώ ήμουν για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με χαρτί από ιδιωτικό ψυχίατρο και μιλάω συγκεκριμένα για αυτήν την περίπτωση. Δεν ασχολήθηκε κανείς να ρωτήσει τίποτα, ούτε η ψυχίατρος που ήταν εκεί, παρά μόνο αν παίρνουμε κάποιο φάρμακο ή πόσο χρόνο χρειαζόμαστε. Μετά πας λίγο πινγκ πονγκ από την μία σκηνή στην άλλη για να γράψεις κάτι χαρτιά και that's it. Τώρα μου είπαν θα περιμένω 15 με 20 μέρες να μου έρθει μειλ για να περάσω από επιτροπή για να οριστικοποιηθεί η αναβολή. Για αυτό το κομμάτι δεν γνωρίζω. Αν ξέρει κανείς τι και πως παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. Καλή συνέχεια σε όλους
Nikos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω λάβει σημείωμα κατάταξης το οποίο λέει ότι την Δευτέρα,14/03, πρέπει να παρουσιαστώ στην Τρίπολη για στράτευση. Αν πάω αύριο,11/03, στο φρουραρχείο με χαρτί ψυχιάτρου, για αναβολή, με σκοπό απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους, θα με δεχτούν, ή θα μου πουν να πάω στο στρατόπεδο για την όλη διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ.
Nikos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Με τη σειρά μου, να πω και εγώ την εμπειρία που αποκόμισα κατά τη διαδικασία για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Βάσει του σημειώματος κατάταξης μου, καλούμουν για στράτευση την Δευτέρα 14/03, στην Τρίπολη.

Σήμερα, στις 11:00 πμ, περίπου, πήγα στο φρουραρχείο με χαρτί απί ιδιώτη ψυχίατρο και το σημείωμα κατάταξης. Με έστειλαν σε ένα κτίριο εντός του φρουραρχείου, όπου μου έδωσαν παραπεμπτικό για την ψυχιατρική του 251 ΓΝΑ, το οποίο είναι αρκετά κοντά. Όταν πήγα εκεί, ο σκοπός μου είπε να περιμένω μέχρι να μου πουν να πάω μέσα, στον ψυχίατρο και μετά από περίπου μία ώρα με φώναξαν και πήγα.

Με ρώτησε αν είχα χαρτί γιατρού, του είπα ναι, του το έδωσα, δε με ρώτησε κάτι παραπάνω, αντέγραψε τη γνωμάτευση, μου είπε ότι μου έδωσε ένα χρόνο αναβολή και με ξαναέστειλε στο φρουραρχείο. Εκεί, πάλι στο ίδιο κτίριο που είχα πάει πριν, μου ζήτησαν να υπογράψω σε ένα βιβλίο, και με έστειλαν σε μία σκηνή, όπου έγραψα κάποια στοιχεία μου, τα οποία κράτησαν μαζί με τη γνωμάτευση του γιατρού από το 251 ΓΝΑ.

Τέλος μου είπαν ότι σε διάστημα 10 ημερών θα μου έρθει email, για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών και με έβαλαν να υπογράψω ότι αν δεν παρουσιαστώ κηρύσσομαι ανυπότακτος και θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 6000 ευρώ. Όλοι με όσους ήρθα σε επαφή ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί.

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 2,5 ώρες. Βάσει της δικής μου εμπειρίας, δε χρειάζεται κανένα άγχος για όποιον πάει να περάσει την συγκεκριμένη διαδικασία. Και μία ερώτηση, κανονικά επιτροπή απαλλαγών δεν περνάει κάποιος αφού έχει συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους;

Αν γνωρίζει κάποιος, θα βοηθούσε, γιατί μου φάνηκε περίεργο ότι με την πρώτη φορά που πήγα για αναβολή, με κατευθύνανε στην επιτροπή απαλλαγών. Ευχαριστώ πολύ και να πω ότι το συγκεκριμένο forum με βοήθησε πραγματικά πολύ και περιέχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Καλή συνέχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Μαρ 11, 2022 8:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από xristos1925 »

Nikos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Με τη σειρά μου, να πω και εγώ την εμπειρία που αποκόμισα κατά τη διαδικασία για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Βάσει του σημειώματος κατάταξης μου, καλούμουν για στράτευση την Δευτέρα 14/03, στην Τρίπολη. Σήμερα, στις 11:00 πμ, περίπου, πήγα στο φρουραρχείο με χαρτί απί ιδιώτη ψυχίατρο και το σημείωμα κατάταξης. Με έστειλαν σε ένα κτίριο εντός του φρουραρχείου, όπου μου έδωσαν παραπεμπτικό για την ψυχιατρική του 251 ΓΝΑ, το οποίο είναι αρκετά κοντά. Όταν πήγα εκεί, ο σκοπός μου είπε να περιμένω μέχρι να μου πουν να πάω μέσα, στον ψυχίατρο και μετά από περίπου μία ώρα με φώναξαν και πήγα. Με ρώτησε αν είχα χαρτί γιατρού, του είπα ναι, του το έδωσα, δε με ρώτησε κάτι παραπάνω, αντέγραψε τη γνωμάτευση, μου είπε ότι μου έδωσε ένα χρόνο αναβολή και με ξαναέστειλε στο φρουραρχείο. Εκεί, πάλι στο ίδιο κτίριο που είχα πάει πριν, μου ζήτησαν να υπογράψω σε ένα βιβλίο, και με έστειλαν σε μία σκηνή, όπου έγραψα κάποια στοιχεία μου, τα οποία κράτησαν μαζί με τη γνωμάτευση του γιατρού από το 251 ΓΝΑ. Τέλος μου είπαν ότι σε διάστημα 10 ημερών θα μου έρθει email, για να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών και με έβαλαν να υπογράψω ότι αν δεν παρουσιαστώ κηρύσσομαι ανυπότακτος και θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 6000 ευρώ. Όλοι με όσους ήρθα σε επαφή ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 2,5 ώρες. Βάσει της δικής μου εμπειρίας, δε χρειάζεται κανένα άγχος για όποιον πάει να περάσει την συγκεκριμένη διαδικασία. Και μία ερώτηση, κανονικά επιτροπή απαλλαγών δεν περνάει κάποιος αφού έχει συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους; Αν γνωρίζει κάποιος, θα βοηθούσε, γιατί μου φάνηκε περίεργο ότι με την πρώτη φορά που πήγα για αναβολή, με κατευθύνανε στην επιτροπή απαλλαγών. Ευχαριστώ πολύ και να πω ότι το συγκεκριμένο forum με βοήθησε πραγματικά πολύ και περιέχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Καλή συνέχεια.


Ο γιατρος σου γραφει την αναβολη/απλλαγη αλλα πρεπει να περασεις οπωσδηποτε επιτροπη απαλλαγων για να σου επικυρωσουν γνωματευση του γιατρου που σου προτεινει αναβολη/απαλλαγη. Συνηθως απλα επικυρωνουν την αποφαση του στρατιωτικου γιατρου. Πολυ σπανια να σου απορριψουν την αναβολη/απαλλαγη. Αν εχεις γνωματευση απο γιατρο (ιδιωτη ή δημοσιο δεν παιζει ρολο) και τυχον φαρμακευτικη αγωγη τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα...

kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Αν ειναι ευκολο καποιος να μας περιγραψει την διαδικασια που ακολουθεις στο 401 για εμας τους αγχωμενους που δεν την εχουμε κανει ακομα!
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Νομίζω ότι η Επιτροπή δεν μπορεί να ακυρώσει τον στρατιωτικό Ψυχίατρο το μόνο που μπορεί είναι αν προτείνει ο στρατιωτικός γιατρός 1 χρόνο η Επιτροπή να το κάνει 6μηνο, μόνο αυτό αλλά τις περισσότερες φορές απλά επικυρώνει την απόφαση του στρατιωτικου γιατρου
That guy

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από That guy »

Καλημέρα παιδιά. Έχει καταφέρει να επικοινωνήσει κανείς με 401 για επιτροπή απαλλαγών; Προσπαθώ κοντά μια βδομάδα και δεν βγάζω άκρη. Αν πάω από εκεί παίζει να μου κλείσουν ραντεβού για ίδια μέρα; Ευχαριστώ πολύ
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Είναι χωρίς ραντεβού καλύτερα να πας μια εβδομάδα πριν λήξη η προθεσμία που λέει πάνω στο παραπεμπτικό
That guy

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από That guy »

15/4 είναι η προθεσμία. Είχα σκοπό να πάω πρώτη βδομάδα Απριλίου. Να πάω πιο μετά; Είναι ίδια φάση με φρουραρχειο; Σε δέχονται ξέρω γω μόνο αν είναι οι τελευταίες σου μέρες; Αν πάω νωρίτερα υπάρχει περίπτωση να φάω άκυρο;
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Καλύτερα πήγαινε μια βδομάδα πριν την λήξη δηλαδή γύρω στις 8 Απριλίου, για να έχουν στείλει τα χαρτιά σου από τη στρατολογία. Την διαδικασία δεν την ξέρω, εγώ αύριο θα πάω, οπότε θα γράψω την εμπειρία μου.
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από kotsostns »

Αδερφε μου αν μπορεις πες πως ηταν η διαδικασια οταν καταφερεις να πας!
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Ναι ναι θα πω την εμπειρία μου. Από τις 9 παρά θα μαι εκεί μπας και ξεμπερδεψω γρήγορα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες