221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Milit-Nik έγραψε:Άρα εν μέρει επιβεβαιώνω όσα είχα ακούσει για το 221 ΤΕ. Επειδή έχω τυπώσει ηλεκτρονικά το χαρτί δεν λέει μονάδα τοποθέτησης. Λέει απλώς παρουσιαστείτε εκεί...

Ελπίζω να μείνω στο ίδιο καθότι αν είναι τα πράγματα όπως τα έχω ακούσει μια χαρά.

Κάτι ακόμα αν ξέρει μου απαντάς. Είμαι 1,90 και 175 κιλά. Ωστόσο εγώ κινούμαι κανονικά χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Εξετάσεις... Σούπερ. Καταλαβαίνω ότι θα καταταγώ 13-14 και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό και τα συνεπακόλουθά του. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν φεύγεις και παρουσιάζεσαι μετά από χρόνο, εξάμηνο κλπ... Ειδικά αν θέλω αν υπηρετήσω;

Εγώ είμαι κατενθουσιασμένος που μπαίνω θητεία για πολλούς λόγους και ειδικά που θα είμαι σε νησί...



Μήπως σου λέει σώμα/όπλο που θα καταταχθείς (π. Χ. Πεζικό ΠΖ, Διαβιβάσεις ΔΒ, Τεθωρακισμένα ΤΘ) ;

Σε κάποια όπλα/σώματα είναι συγκεκριμένες οι μονάδες που υπάρχουν στο νησί. Μπορώ απο κεί να σου πως περίπου που θα σε πάνε.

Τώρα για το άλλο θέμα, με επιφύλαξη, δεν νομίζω να σου δώσουν αναβολή. Απλά θα πάρεις άλλο γιώτα όπως γράφεις. Τώρα παίζεται εαν θα είσαι ένοπλος. Ι1 και Ι2 είσαι ένοπλος. Στο Ι3 υπάρχει το ένοπλο και το άοπλο. Αν βγείς Ι3 άοπλος ή Ι4 δεν θα πάρεις όπλο και δεν θα κάνεις ένοπλες υπηρεσίες (σκοπιές). Μόνο θαλαμοφύλακας ή ότι άλλη άοπλη υπηρεσία έχει η μονάδα που θα σε βάλουν.

Γενικά οι μονάδες του νησιού περνούν αρκετές φάσεις εμπλοκής (δεν φτάνει ο αριθμός στρατιωτών για την εκπλήρωση υπηρεσιών με αποτέλεσμα να έχεις κάθε μέρα υπηρεσία) μέσα στο έτος ειδικά όταν υπάρχουν άδειες χριστουγέννων, πάσχα και καλοκαίρι. Συγκεκριμένες μονάδες έχουν πάγιο πρόβλημα έλλειψης φαντάρων και η εμπλοκή είναι μόνιμη.

Παρόλ' αυτά τα στελέχη (πλην κάποιων εξαιρέσεων) φέρονται ανθρώπινα στους στρατιώτες και ακόμη και οι "αστεράτοι" είναι προσγειωμένοι και σχετικά χαλαροί.

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
Milit-Nik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 12, 2020 5:48 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Milit-Nik »

Χαρακτηριστικά αναγράφει:

"Κ Α Λ Ε Ι Τ Α Ι για κατάταξη στις τάξεις του Στρατού Ξηράς σύμφωνα με την υπ'αριθ ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 77/2020 την 22/07/2020 στο Στρδο ΥΠΛΓΟΥ (ΠΖ) ΜΑΚΡΗ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) και στις ώρες από 08.00 μέχρι 13.00 για εκπλήρωση στρατεύσιμης υποχρέωσης.3. Έχει επιλεγεί για όπλο: Πεζικό (ΥΕΑ). "

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω... Δηλαδή θέλεις άτομα Να κάνουν υπηρεσίες, λίγο δύσκολο να με διώξουν.

Χρόνος για ατομική άθληση υπάρχει; Γιατί μπαίνω και γι αυτό. Να ξαναβρώ φόρμα. Έτρεχε προ 3ετιας 15 χλμ. Επίσης αν έμενα νησί έλεγα να φέρω μετά τον μήνα αν είμαι εκεί και μηχανή για να γυρίσω το νησί. Συστήνεται; Όχι;

Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Οπότε είσαι ΠΖ (Πεζικό). Πιθανές μονάδες που θα τοποθετηθείς:221 ΤΕ (το κέντρο που θα παρουσιαστείς),296 Μ/Κ ΤΕ Μόρια,265 Μ/Κ ΤΕ Μανταμάδος,264 Μ/Κ ΤΕ Πολιχνίτος και ίσως και η Μεραρχία του νησιού 98 ΑΔΤΕ/Λόχος Στρατηγείου αν και νομίζω πως στην τελευταία πάνε με "απόσπαση" (βύσμα) από όλες τις υπόλοιπες μονάδες του νησιού.

Αν εξαιρέσεις το 221 ΤΕ και την Μεραρχία που είναι ζωάρα, σε όλες τις υπόλοιπες μονάδες θα περάσεις δύσκολα από θέμα εξόδων γιατί υπάρχει μόνιμα εμπλοκή. Ειδικά στο 264 ΤΕ και στο 265 ΤΕ γνωστό και ως Μανταblack (λογοπαίγνιο με το όνομα του χωριού Μανταμάδος-> Μανταμαύρος=Μανταblack απο την μαυρίλα που περνάς). Στην Μόρια (296 ΤΕ) ίσως να είναι πιο καλά από τα άλλα δύο.

Για ατομική άθληση, μπορείς να γυμνάζεσαι ψιλοκρυφά μέσα στους θαλάμους (κάμψεις κτλ.) τις ελεύθερες ώρες σου αν έχεις, είναι ανάλογα που θα πας. Πιο πολύ θα ψάχνεις ευκαιρίες να κοιμάσαι πάντως να ξέρεις! Τρέξιμο, ποδόσφαιρο, μπάσκετ κτλ. Απαγορεύονται δια ροπάλου καθώς κανείς δεν θέλει να αναλάβει ευθύνη εαν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος στρατιώτης χτυπήσει. Μην ξεχνάς ότι ο στρατός έχει την ευθύνη σου για όσο υπηρετείς. Παρότι υπάρχουν γήπεδα μπάσκετ σε όλα τα στρατόπεδα και σε κάποια ίσως και γυμναστήριο ποτέ δεν χρησιμοποιούνται. Αν πας 221 ΤΕ ή μεραρχία και είσαι άνετος δηλαδή βγαίνεις συχνά, μπορείς να γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο.

ΠΡΟΣΕΧΕ να μην τρώς πολλά "μπινελίκια" από το ΚΨΜ. Οι πιο πολλοί παχαίνουν στον στρατό.

Για την μηχανή, ναι θα σε βολέψει γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες στο νησί. Μπορείς να την αφήνεις έξω από το στρατόπεδο (συνήθως υπάρχει κάποιου είδους υπαίθριο πάρκινγκ) αλλά αν πας στη μονάδα σου ρώτα αν μπορείς να κάνεις αίτηση και να την βάζεις και μέσα (σε καποια στρατόπεζα επιτρέπεται)

Επαναλαμβάνω πως έχει περάσει 1 χρόνος από τοτε που έφυγα εγώ, πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει. Απλά σου λέω τι έμαθα/άκουσα/είδα για να είσαι ψιλοπροετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσεις.

Ακόμα και σε δύσκολη μονάδα να πάς, συγκεντρώσου στο ότι θα κάτσεις ένα συγκεκριμένο διάστημα και μετά θα φύγεις (στο 5μηνο δικαιούσαι μετάθεση σε μέρος κοντά στον τόπο κατοικίας σου) οπότε υπομονή. Θα τα σκέφτεσαι μετα και θα γελάς!

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
Milit-Nik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 12, 2020 5:48 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Milit-Nik »

Φίλος θενκ γιου. Όσα είχα ακούσει πάνω κάτω επιβεβαιώθηκαν. Μια χαρά ευχαριστώ για βοήθεια. Είς' ωραίος... Κοίτα εγώ γουστάρω που πάω μακρυά... Θες κάτι η συνήθεια, κάτι η βαρεμάρα... Η Αθήνα απλά δεν αντέχεται οπότε αλλού να είμαι και όπου να ναι... Νησιά παράδεισος... Και Κρήτη θα πήγαινα... Εικόνα.

Ξηροκώστας

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Ξηροκώστας »

Μάγκες παρουσιάζουμε Μακρη και σώμα πυροβολικό . Πού μπορούν να με στείλουν ;
lefkadios

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από lefkadios »

Μάγκες όσοι παρουσιαστήκατε στο 221 ΤΕ Μυτιληνης, ξερετε τι παίζει με τα κινητά; Τα επιτρέπουν;
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Ξηροκώστας έγραψε:Μάγκες παρουσιάζουμε Μακρη και σώμα πυροβολικό. Πού μπορούν να με στείλουν ;


Παγανή (λίγο έξω από Μυτιλήνη) ή Μόρια ή Καλλονή. Παγανή είναι σχετικά καλά βγαίνεις και στην πόλη εξόδους, Μόρια είναι λίγο κάπως λόγω συχνής εμπλοκής και Καλλονή είναι ΖΩΑΡΑ στο Πυροβολικό (αν εξαιρέσεις πως έχουν πολύ χώσιμο σε όρχους κτλ) κατα τ'αλλα βγαίνουν πολύ συχνά εξόδους. Βέβαια πάει κανας χρόνος που απολύθηκα οπότε παίζει να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

lefkadios έγραψε:Μάγκες όσοι παρουσιαστήκατε στο 221 ΤΕ Μυτιληνης, ξερετε τι παίζει με τα κινητά; Τα επιτρέπουν;


Μπήκα αρχές 2019 οπότε παίζει να έχουν αλλάξει τα πράγματα. Μας έψαξαν κανονικά τα πράγματα αφού μας ρώτησαν αν έχουμε κινητό. Όσοι είπανε οτι έχουν ή το βρήκαν στα πραγματά τους, το πήραν και στάλθηκε στην μονάδα τοποθέτησης. Τα δίνανε για κανα μισάωρο κάθε μέρα το απόγευμα για την πρώτη εβδομάδα για να μιλάμε με τους δικούς μας και μας τα επιστρέψανε κανονικά το πρώτο Σ/Κ που ήταν και η πρώτη έξοδος. Μετά δεν ξανασχολήθηκαν.

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
NickKv7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 3:22 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από NickKv7 »

Παιδες καλη μας θητεια ! Εγω παρουσιαζομαι 8-9 Διαβιβασεις εχω επιλαγη τουλαχιστον ετσι λεει το σημειωμα στο 221. Ξερει κανεις τι παιζει με κινητα και σε ποια μοναδα θα παμε οσοι ειμαστε διαβιβασεις; Φευγω 7-9 απο Πειραια με ενα φιλαρακι !
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Φίλε καλη θητεία σου εύχομαι!

Λοιπόν ανεξαρτήτου μονάδας που θα τοποθετηθείς, θα είσαι (αν δεν έχει αλλάξει κάτι) σε στρατόπεδο λίγο έξω από την πόλη της Μυτιλήνης (είναι στα 5 λεπτά από το κέντρο της πόλης, περιοχή Παγανή, εξόδους θα έχεις στην πόλη). Οι Διαβιβαστές εκεί πάνε.

Σενάρια που κατα πάσα πιθανότητα θα ζήσεις (σε σχέση με υπηρεσίες) :

1. Σκοπέτα-Θαλαμοφυλίκια-Περίπολα στο στρατόπεδο Παγανής (Ότι κάνουν και οι υπόλοιποι δλδ.)

2. ΚΕΠΙΚ (Τηλεφωνητής σε διάφορα στρατόπεδα του νησιού-ΖΩΑΡΑ- Μόνη αρμοδιότητα να σηκώνεις τα τηλέφωνα και να συνδέεις αυτόν που τηλεφωνεί με το τάδε γραφείο που θέλει - Μπορείς να κοιμάσαι όλη μέρα αρκεί μόλις χτυπάει το τηλέφωνο να το απαντάς)

3. Υπηρεσία σε διάφορα φυλάκια του νησιού (ΚΑΡΑΖΩΑΡΑ-Το μόνο κακό είναι πως θα σε αλλάζουν συχνά μέρος και δεν θα έχεις συχνές εξόδους αλλά θα γλυτώνεις τις διάφορες μανούρες-αγγαρείες του στρατοπέδου γιατί θα λείπεις)

4. Μια μίξη όλων των παραπάνω

Σε ότι αφορά τα κινητά, αρχές 2019 που παρουσιάστηκα εγώ στο 221 ΤΕ, μας ψάξανε τις βαλίτσες και ζήτησαν να αδειάσουμε και τις τσέπες μας. Σε όποιον το βρήκανε, το κατασχέσανε και στάλθηκε στη μονάδα του καθενός. Μας τα δίνανε κάθε απόγευμα για ένα μισάωρο και μετά τα ζητάγανε πίσω. Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας που είχαμε την πρώτη έξοδο μας τα δώσανε και δεν τα πήρανε ποτέ πίσω. Καμία ενόχληση σχετικά με κινητά από κεί και πέρα, πλήν του κλασσικού "Μην φωτογραφίζετε οχήματα/εγκαταστάσεις".

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
NickKv7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 3:22 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από NickKv7 »

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ήταν ξεκάθαρες και κατανοητές ... Σαν νέος έχω λίγο άγχος ξέρεις κλασικά κοπέλα πισω φιλοι δουλειά το σημαντικοτερο ... Μας πάνε απευθειας στη μονάδα έτσι αυθημερόν; Και κατι τελευταιο εγω που θελω να γινω οδηγος μου αρεσει φουλ το οδηγημα μπορω εκει να το πω; Αλλα να μην ειμαι οδηγος τυπικα να οδηγαω κιολας;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NickKv7 την Παρ Σεπ 04, 2020 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Φυσιολογικό το να έχεις άγχος... Λίγο πολύ όλοι είχαμε όταν ήταν να παρουσιαστούμε. Απλα προσπάθησε να το ελέγξεις όσο μπορείς και θα δείς δεν είναι και κάτι τρομερό.

Κοίτα γενικά Λέσβο είναι καλά, απλά ανα περιόδους (γιορτές και καλοκαίρι) παίζει αρκετή εμπλοκή (δεν υπάρχουν πολλοί φαντάροι οπότε οι υπηρεσίες μοιράζονται σε αυτούς τους λίγους, αποτέλεσμα να έχεις κάθε μέρα σκοπιά-περίπολο-θαλαμοφύλακας κτλ.). Σε συγκεκριμένες μονάδες το πρόβλημα εμπλοκή καλά κρατεί εδώ και πολλές σειρές...

Οι εγκαταστάσεις (θάλαμοι-μπάνια-μαγειρία κτλ) γενικά είναι σε σχετικά καλή κατάσταση στα περισσότερα στρατόπεδα. Ντάξ στρατός είναι μην περιμένεις και υπερλούξ δωμάτιο Εικόνα αλλά παλεύετε...

Πλήν 2-3 "ξεχασμένων στα παλιά" στελεχών που είναι οι κλασσικοί μαλ@κες της μονάδας (κάθε μονάδα έχει τέτοιους), όλοι οι υπόλοιποι που θα συναντήσεις καταλαβαίνουν για πιο λόγο είσαι εκεί και δεν δίνουν και πολλή σημασία στους φαντάρους. Γενικά ισχύει το "όσο πιο ψηλό βαθμό έχουν, τόσο πιο ακομπλεξάριστοι είναι". Αρκεί να είσαι σχετικά τυπικός και δεν θα έχεις κανένα θέμα από άποψη ποινών, κραξίματος κτλ.

Γράφεις για κοπέλα και δουλειά, λοιπον αν έχεις βύσμα βάλτο να φύγεις στο τέλος των ΣΠΕΝ για κάπου πιο κοντά. Αν δεν έχεις βύσμα και είσαι αρχηγός οικογένειας ή προστάτης ή έχεις οικονομικά θέματα ή είσαι πολύτεκνος, μόλις πας μονάδα πάνε στο 1ο γραφείο και ζήτα αν γίνετε να κάνεις μια αίτηση για κατ'εξαίρεση μετάθεση. Αν εγκριθεί λογικά θα φύγεις αμέσως μετά το σχολείο εκπαίδευσης των ΣΠΕΝ ή της ειδικότητας. Αλλιώς περιμένεις να περάσει το υποχρεωτικό πεντάμηνο της θητείας στην παραμεθόριο και δηλώνεις μετάθεση. Αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος (hardcore εμπλοκή, θέματα με τους απέναντι) θα φύγεις σίγουρα μετά το πεντάμηνο.

Για το θέμα ειδικότητας οδηγού τώρα. Δεν γνωρίζω αν το σώμα σου (Διαβιβάσεις) έχει την ειδικότητα αυτή. Γενικά τα πτυχία και τα διπλώματα πολύ σπάνια παίζουν ρόλο στο πού θα μπείς στο στρατό. Δήλωσε εσύ πως έχει δίπλωμα πολιτικό γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Στη Λέσβο ο μόνος τρόπος να μπείς οδηγός σαν φαντάρος και να είσαι ενεργός (όχι μόνο στα χαρτιά) είναι να έχεις την συγκεκριμένη ειδικότητα και να πάρεις απόσπαση από την μονάδα σου στην μεραρχία του νησιού. Μόνο εκεί, στις άλλες μονάδες απαγορεύεται να οδηγούν στρατιώτες θητείας (πρέπει να είχανε γίνει πολλά ατυχήματα και το απαγορεύσανε)

Armoured reconnaissance
Άβαταρ μέλους
NickKv7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 3:22 pm
Επικοινωνία:

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από NickKv7 »

Αδερφε σε υπερ ευχαριστω γι ολα ! Για απαντησεις και γι τις πληροφοριες σιγουρα ενα μεγαλο αγχος μου εφυγε οποτε οκ οτι ειναι θα το δηλωσω ! Κι παλι σε ευχαριστω !
Μίκελ

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μίκελ »

Γεια σου φιλε μου μπαίνω τώρα Νοέμβριο στο στρατόπεδο μάκρη Μυτιλήνη ... Με έχουν βάλει στα τεθωρακισμένα. Γενικά πως είναι η φάση εκεί ; Επίσης θέλω ν κάνω την θητεία μου στην Κύπρο. Γνωρίζεις αν μπορώ ν δηλώσει στο στρατόπεδο για Κύπρο ;
Γιώργος

221 ΤΕ - Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλημερα, να ρωτήσω αν παω με αεροπλάνο την μέρα που παρουσιάζομαι, θα είναι κανείς από την μονάδα να περιμενει να μας παρει, όπως γίνεται στο λιμάνι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες