Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Απάντηση

Τι θα θέλατε να προμηθευτεί το ελληνικό Π.Ν.;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 03, 2016 9:28 pm

Γαλλοϊταλικές φρεγάτες FREMM
469
74%
Γερμανικές φρεγάτες F -124
19
3%
Ολλανδικές φρεγάτες LCF
42
7%
Κορβέτες
27
4%
Πλοία ναρκοπολέμου
7
1%
Αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας
61
10%
Αποβατικά
9
1%
 
Σύνολο ψήφων: 634

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Παρακαλώ δικαιολογήστε την προτίμησή σας
Anonymous

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

re pios thelei tis korbetes; Eleoos.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

Yandr, κανε μου μια χαρη ρε συ. Επειδη δεν κσερω και πολλα απο πλοια, βαλε οτι βρεις για τις παραπανω. Μονο για τις Φρεμμ ξερω κατι
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Filippos έγραψε:Yandr, κανε μου μια χαρη ρε συ. Επειδη δεν κσερω και πολλα απο πλοια, βαλε οτι βρεις για τις παραπανω. Μονο για τις Φρεμμ ξερω κατι


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολυασχοληθεί με το ναυτικό.

Στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειρες πληροφορίες και για στο site βάζω μόνο τα οπλικά συστήματα που υπηρετούν στον ελληνικό στρατό.

Πάντως επειδή έχω γνωστό στην Thales, στην εταιρεία υπάρχει η πεποίθηση ότι πάμε για γαλλικές κορβέτες (ενώ αντίθετα θεωρούν ήδη γειωμένη την πιθανότητα απόκτησης Rafale).
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

το Ραφαλε πιστευω οτι θα εχει μεγαλη αποτυχια στις εξαγωγες(ασχετο μεν αλλα... )

Αληθεια, γιατι στο ναυτικο δεν εχουμε τιποτα ισχυρο; Στην ξηρα εχουμε τα

apache,pnz 2000,lepard 2 kai ta MLRS συστηματα. Στην αεροπορια εχουμε τα F-16 Block 50 και 52+(που ειναι και *****), και ετοιμαζομαστε για αγορα αεροσκαφους 4η γενιας(αληθεια ειναι οτι το F-35 kai to F-22 θεωρουνται 5η γενιας; )

Στο ναυτικο ομως εχουμε κατι φρεγατες μεταχειρισμενες οι οποιες στην αρχη ειχαν φτιαχτει για ρολο συνοδειας(οπως και οι περισσοτερες συγχρονες φρεγατες) και κατι υποβρυχια της μεταπολεμικης περιοδου.

Γιατι ρε σεις δινουν τοσα λιγα λεφτα στο ναυτικο;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Filippos έγραψε:Στο ναυτικο ομως εχουμε κατι φρεγατες μεταχειρισμενες οι οποιες στην αρχη ειχαν φτιαχτει για ρολο συνοδειας(οπως και οι περισσοτερες συγχρονες φρεγατες) και κατι υποβρυχια της μεταπολεμικης περιοδου. Γιατι ρε σεις δινουν τοσα λιγα λεφτα στο ναυτικο;


Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Οι τέσσερις ΜΕΚΟ δεν ήταν μεταχειρισμένες, ενώ ήδη εκτελείται παραγγελία τεσσάρων υποβρυχίων Type 214 και εκσυγχρονίζονται ορισμένες Standard.

Σε αυτά πρόσθεσε πέντε καινούριες Super-Vita και οκτώ ελικόπτερα S-70-B-6.

Δεν έχει και λίγα το ναυτικό, ενώ υπάρχει πρόγραμμα για ναυπήγηση έξι νέων φρεγατών με δυνατότητες αντιαεροπορικής άμυνας (βάλε τέσσερις καλύτερα γιατί δεν φτάνουν τα χρήματα).

Τι άλλος θα μπορούσε να έχει;
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

πολυ αισιοδοξο σε βλεπω οσον αφορα τα υποβρυχια. Τεσπα χρειαζομαστε πλοια που μπορουν να υποστιριηουν μοναδες στην ξηρα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Τι είδους πλοία εννοείς; Πέρα από φρεγάτες για παράδειγμα...
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

οχι φρεγατες εννοω, αλλα που να ειναι φτιαχμενα και γι αλλο ρολο εκτος απο συνοδεια. Τις Super Vita δεν τις ξερω. Μπορεις ν μου πεις καποια χαρακτηριστικα;

οσο για υποβρυχια, πιστευω οτι ειμαστε αρκετα καλα για τα μετρα μας

Παντως οι φρεγατες που εχουμε ειναι πολυ μικρες.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Για τις Super Vita μπορείς να διαβάσεις το σχετικό άρθρο στο site.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

α, πυραυλακατοι ειναι; Παντως δε λεω, για πυραυλακατος ειναι πολυ καλο πλοι. Αλλα οι 6 καινουργιες φρεγατες που λεει το ναυτικο οτι θα παρει τι τυπου ειναι;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Filippos έγραψε:Αλλα οι 6 καινουργιες φρεγατες που λεει το ναυτικο οτι θα παρει τι τυπου ειναι;



Ε δεν έχει αποφασιστεί, γι' αυτό έβαλα και την ψηφοφορία.
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

Βρηκα τι φρεγατα κανει για το ναυτικο μας!!! ΤΙ λετε για την Tyoe 23 <<Duke>> Μεγαλη εμβελια, πολυ καλα συστηματα, συγχρονο μοντελο και το καλιτερο: Ειναι η πιο αθορυβη φρεγατα του κοσμου. Κατι που βοηθαει, καθως η Ελλαδα μπορει να εκτελεσει καμια επιθετικη επιχειριση!!!

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Su-35 »

FREDDAκαι ξερό ψωμί . Εγώ υπηρέτησα σε σαράβαλο κανονιοφόρο!

Θα πάρουμε FREDA!! Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα .Ο εν δύναμη εχθρός είναι κοντά!

Και επειδή αιδώ και χιλιάδες χρόνια στης φλέβες του Έλληνα ναύτη κιλά θάλασσα και όχι αίμα. Ο στόλους του εχθρού σε ενδεχόμενη ναυμαχία θα πάει σύντομα στο πάτο του αιγαίου.

Για αυτόν το λόγο το ένδοξο ναυτικό μας θα προχωρήσει σε αγορά φρεγατών οι οποίες είναι εξειδικευμένες στην αεράμυνα, ώστε μετά από την κυριαρχία στην θάλασσα να βοηθήσει και την πολεμική μας αεροπορία για την κυριαρχία και στον ουρανό!

Έτσι μετά την κυριαρχία σε θάλασσα και αέρα. Οι ένοπλες μας δυνάμεις ενωμένες θα στραφούν στον χερσαίο πολυπληθή και υπεράριθμο εχθρό.

Οι έλληνες δεν μετρούν ποτέ το πλίθος του εχθρού στη μάχη, και οι νίκη είναι δεδομένη.

Βεβαία και η F-124 καλή είναι. Δεν ξέρω ακριβός ώμος τι μεγέθους φρεγάτα θα πάρουμε. Το γερμανικό ναυτικό πείρε 3 τέρατα με εκτόπισμα 5.690 τόνων! Μήκους 143 μ. και πλήρωμα περίπου 240 άντρες με περίπου 700 εκ ευρώ την μια!

Τόσο η f-124 όσο και η Γαλλοιταλικη fredaείναι πολύ καλές στην αεράμυνα. (ανάλογα βέβαια και τι οπλισμό θα επιλέξεις ). Η fredaώμος έχει και το πλεονέκτημα του scalpnavalη όποια είναι η ναυτική έκδοση του sculpπου έχουμε για τα miragemk2, με ανεπίσημη εμβέλεια ίσως και τα χίλια χιλιόμετρα!

Δεν ξέρω αν μπορούμε να βάλουμε κάτι ανάλογο στην f-124 η αν μας παραχωρείτε.

Φίλιππα τι πρόβλημα έχεις με τις κορβέτες;

Το ξέρεις ότι ο γείτονας ετοιμάζει μια ντουζίνα;

Στο αιγαίο χρειάζονται και μικρότερα, γρηγορότερα πλοία...

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμοί για το Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Filippos »

1) οτι γραφω παραπανω ειναι παλιες αντιληψεις. Δεν ηξερα τα πλοια τοτε. Τωρα νομιζω οτι μπορω να απανταω

2)οι κορβετες ειναι ελαχιστα πιο γρηγορες απο τις φρεγατες. Στο αγαιο χρειαζονται μικροτερα και γρηγοροτερα πλοια σωστο. ΟΜως αυτο ειναι για πλοια τυπου πυραυλακατων και κανιονοφορων τα οποια εχουν εκτοπισμα λιγοτερα απο τους 1000 τονους και ταχητυτα γυρω στους 35 κομβους(μεγιστη)

Οι κορβετες ειναι κατι σαν φρεγατες σε μικροτερη συσκευασια.

3) ΟΙ τουρκοι ετοιμαζονται να παρουνε 12 MilGem δικιας τους κατασκευης. Δεν νομιζω να σου εχω δωσει την εντυπωση οτι δεν ενημερωνομαι αμεσα.

4)η FREDA ειναι η αντιαεροπορικη εκδοση της FREMM, και ισως οι πυραυλοι κρουζ SCALP να μην μπουνε σε αυτην την εκδοση

5)Το ονομα μου δεν ειναι Φιλιππας. ΕΙναι ο Φιλιππος του Φιλιππου τον Φιλιππο ω Φιλιππε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες