Αποσπάσεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΟπλιτηςΧ

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από ΟπλιτηςΧ »

Γεια σας,

Υπηρετω τη θητεια μου σε μοναδα Ανατολικου Αιγαιου οπου δεν περναω καλα.
Ειμαι ομως 9μηνιτης αρα και αμεταθετος.
Η λυση για μενα απο οτι ακουω ειναι η αποσπαση.
Τι διαδικασια ακολουθεις για να παρεις αποσπαση;
Μπορεις να παρεις αποσπαση σε αλλο νησι πχ; Και πως γινεται;
Οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει, ευχαριστω προκαταβολικα παιδια
πολυ καλο σαιτ! μπραβο!
rethimno01
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2007 1:22 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από rethimno01 »

Η απόσπαση έχει να κάνει με την πλήρωση θέσεων στις εγκαταστάσεις των σχηματισμών (από τη στιγμή που είσαι σε νησί μιλάμε για την ΑΔΤΕ), λέσχες αξκών κλπ Κάνε υπομονή και θα περάσει.9 μήνες είναι, στην εποχή μου κάναμε 18 (να μην πω για τους πατεράδες μας).

nick

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από nick »

Για αποσπαση ρε παιδια τι ενεργιες πρεπει να γινουν; Πρεπει να κανω εγω κατι η απλα να βαλω βυσμα;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Να βαλεις βυσμα. Δυστυχως. Και να μην σου πω οτι μια αποσπαση ειναι πιο δυσκολη απο μια μεταθεση. Το σημαντικο ειναι να θελει πραγματικα να σε βοηθησει

nick

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από nick »

Το βυσμα μου ξερει τον διοικητη της μοναδας που υπηρετω. Λογικα αν του μιλισει θα γινει η δουλεια μου. Η κανω λαθος; Μηπως θελει κατι παραπανω απο τον διοικητη;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

nick έγραψε: Το βυσμα μου ξερει τον διοικητη της μοναδας που υπηρετω. Λογικα αν του μιλισει θα γινει η δουλεια μου. Η κανω λαθος; Μηπως θελει κατι παραπανω απο τον διοικητη;

φανταζομαι ειναι πολιτης το βυσμα σου; Καταρχην που θελεις να πας; Εσωτερικη Αποσπαση; Για 2μηνο-3μηνο αυτο ειναι το χρονικο περιθωριο της εσωτερικης αποσπασης πχ απο τη μοναδα σου στη λαφ η στρατιωτικο πρατηριο. Αναλογα για να το χειριστει ο δκτης πρεπει να υπαρχει και καπου να σε βαλει. Καθως ενημερωνει και το προισταμενο κλιμακιο. Και δεν μπαινουν ξερεις ολοι οι δκτες ς αυτη τη διαδικασια και μιλημενοι να ειναι. Πρεπει να ειναι πολυ υποχρεωμενος ο δκτης για να το κανει. Καλυτερα να δωσει εντολη το προισταμενο σου κλιμακιο προς τη μοναδα σου

nick

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από nick »

Τι εννοεις το προισταμενο κλιμακιο; Το βυσμα μου ειναι εν αποστρατια και γνωριζει τον διοικητη!

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Η μοναδα σου ποιο εχει προισταμενο κλιμακιο; Δηλ εχει μεραρχια στρατια ; Τι εχει; Το βυσμα σου να παει καλυτερα στο στρατηγο Και κεινος να δωσει εντολη στη μοναδα σου
michael

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από michael »

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στρατιώτης Πυροβολικού από τον περασμένο Αύγουστο και υπηρετώ κανονικά σε μονάδα του Πυροβολικού.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να πάρω απόσπαση σε κάποια Μοίρα των Ειδικών Δυνάμεων.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

michael έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στρατιώτης Πυροβολικού από τον περασμένο Αύγουστο και υπηρετώ κανονικά σε μονάδα του Πυροβολικού.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να πάρω απόσπαση σε κάποια Μοίρα των Ειδικών Δυνάμεων.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ



Όταν εννοείς απόσπαση τι ακριβώς θες; Να πάρεις πράσινο μπερέ, μόρια κτλπ; Αυτό δεν γίνεται

Guest1

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Guest1 »

Καλησπέρα είμαι νέος σχετικα και θα ήθελα να ρωτήσω...
έχει λίγες μέρες που παρουσιάστηκα σε μονάδα στον Έβρο ως γιατρός, θα ήθελα να πάρω μετάθεση ή απόσπαση για Ξάνθη, Κομοτηνή, Καβάλα κλπ νομούς της περιφέρειας (πλην του Έβρου). Δε νομίζω ότι πληρώ κριτήρια για κατ εξαίρεση μετάθεση. Από που μπορώ να ενημερωθώ για να το βεβαιώσω;
Και όσο αφορά την απόσπαση, χρειάζεται και εκεί να κάνω κάποια αίτηση ή μόνο μέσο; Και είναι απαραίτητο να έρθει πρώτα άλλος γιατρός στη μονάδα για να μπορώ να φύγω; Πρέπει πάλι να περάσει ένας μήνας στη μονάδα οπωσδήποτε;
Η απόσπαση γίνεται μόνο στον ίδιο σχηματισμό, δηλαδή όχι μόνο σε ταξιαρχία, μεραρχία που ανήκει η μονάδα μου, αλλά και σε άλλες ταξιαρχίες, μεραρχίες που ανήκουν στο ίδιο σώμα;
Αν χρησιμοποιήσω κάποιο βύσμα (και δεδομένου ότι ο διοικητής της μονάδας μάλλον δεν είναι θετικός στο να φύγω), έχω ελπίδες μόνο αν το ζητήσει ονομαστικά ο διοικητής ανώτερου τμήματος πχ ταξιαρχία, μεραρχία, Δ σώμα στρατού;
Και ας πούμε ο διοικητής ταξιαρχίας μπορεί να ζητήσει την απόσπασή μου μόνο στην ταξιαρχία που αυτός διευθύνει ή και σε κάποια άλλη;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
elitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 10:19 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από elitis »


Καλησπέρα,

Μπήκα στη σειρά 324 και είμαι Ι3 Ένοπλο με ειδικότητα Γενικών Καθηκόντων. Θα ήθελα τη βοήθειά/συμβουλή σας στο παρακάτω ζήτημα.

Μετά την βασική εκπαίδευση πήρα μετάθεση για το 725 Τάγμα Μηχανικού στο Μενίδι. Δυο μέρες μετά αφού πήγαμε εκεί, φύγαμε για το Ναύπλιο για να περάσουμε την εκπαίδευση του ΣΠΕΝ, η οποία τελείωσε σήμερα και γυρίσαμε πίσω στην μονάδα στο Μενίδι. Πριν λίγες μέρες μάθαμε ότι αυτοί που είναι σκαπανείς (στην ειδικότητα) θα ξαναπάνε στο Ναύπλιο για την εκπαίδευση της ειδικότητας τους στις 26 Μαρτίου-12 Απριλίου.

Το περίεργο είναι ότι σήμερα που γυρίσαμε στη μονάδα ένας "αρχαιότερος" φαντάρος-γραφέας μας είπε ότι ο διοικητής της μονάδας "έδωσε σήμα" να πάμε εκεί στο Νάυπλιο όχι μόνο οι σκαπανείς αλλα και οι Γενικών Καθηκόντων (ακόμα και ένας άοπλος!) και ότι μας έγραψε και εμάς στη λίστα με τα άτομα που θα πάμε εκείνο το διάστημα στο Ναύπλιο. Απ'ότι μάθαμε το στρατόπεδο στο Ναύπλιο θέλουν να το κλείσουν και γι'αυτό προσπαθούν να στέλνουν άτομα για να φαίνεται ότι έχει κόσμο και να κάνουν υπηρεσίες.

Και ρωτάω εγώ:1) Από που κ ως που να μας στείλουν εμάς που είμαστε Γενικών Καθηκόντων μαζί με τους σκαπανείς που θα κάνουν εκπαίδευση;2) "Στρατολογικά" (νομικά) μπορούν να με στείλουν Ναύπλιο ενώ η μετάθεσή μου είναι στο Μενίδι (και με δεδομένο ότι ως Γενικών Καθηκόντων δεν περνάω εκπαίδευση ειδικότητας) ; Πως θα το δικαιολογήσουν;3) Πως μπορώ να κινηθώ για να το αποφύγω και να διεκδικήσω το όποιο δίκιο μου;

Έχω προσωπικό λόγο που δεν μπορώ να πάω το συγκεκριμένο διάστημα στο Ναύπλιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »


Αποσπάσεις

Αποσπάσεις οπλιτών επιτρέπονται μόνο σε όλως εξαιρετικές περιπτώσεις που επιβάλλονται από υπηρεσιακές ανάγκες, με την προϋπόθεση ότι ο οπλίτης θα έχει συμπληρώσει Τουλάχιστον 5 μήνες θητείας από την κατάταξή του. Η διάρκεια της απόσπασης καθορίζεται στον ένα μήνα. Αποσπάσεις μεγαλύτερης διάρκειας επιτρέπονται σε απολύτως περιορισμένο Αριθμό, μόνο Για κάλυψη επιχειρησιακών αναγκών, μετά από έγκριση του ΓΕΣ.

Άβαταρ μέλους
elitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 10:19 pm
Επικοινωνία:

Αποσπάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από elitis »

Greek_Army έγραψε:
Αποσπάσεις

Αποσπάσεις οπλιτών επιτρέπονται μόνο σε όλως εξαιρετικές περιπτώσεις που επιβάλλονται από υπηρεσιακές ανάγκες, με την προϋπόθεση ότι ο οπλίτης θα έχει συμπληρώσει Τουλάχιστον 5 μήνες θητείας από την κατάταξή του. Η διάρκεια της απόσπασης καθορίζεται στον ένα μήνα. Αποσπάσεις μεγαλύτερης διάρκειας επιτρέπονται σε απολύτως περιορισμένο Αριθμό, μόνο Για κάλυψη επιχειρησιακών αναγκών, μετά από έγκριση του ΓΕΣ.



Ωραία, αρα σαν απόσπαση δεν μπορούν να με στείλουν. Το θέμα είναι οτι μάλλον δεν το θεωρουν απόσπαση, αλλά εκπαιδευση ειδικότητας. Μπορούν να με στείλουν για εκπαίδευση ενώ είμαι Γενικών Καθηκόντων; Έχει γίνει ποτε αυτό στα χρονικά του στρατου; Και πως μπορω να το αποφύγω?

Ευχαριστω και παλι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες