Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Avatar »

Αλεξανδρος έγραψε:Καλησπερα. Εχω μια ερωτηση και επειδη ειμαι καινουριος εδω συγχωρεστε με αν δεν γραφω το μηνυμα στην σωστη στυλη. Η αναβολη μου ληγει στις 31-12-2014. Ειχα παρει πριν 1.5 χρονο περιπου ως υποψηφιοος ανωτερων σχολων. Ειμαι γεννημενος το 1994... Αμα δεν σταματησω την αναβολη και την αφησω μεχρι το τελος της ποτε λογικα θα μπω;


Β'ΕΣΣΟ τον μάρτιο

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
makarios91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 2:06 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από makarios91 »

Ξερω οτι η ερωτηση μου ειναι σε λαθος ενοτηατα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Νοεμβρη μηνα (δυστυχως) μπαινω στρατο. Αλλα ακομη δεν ξερω την ακριβη ημερομηνια. Αυτο που θελω να ρωτησω ποτε θεωρειται οτι θα ειναι η ημερομια καταταξης;

Επειδη θελω να δωσω για το ielts Και δεν ξερω τι να κανω.

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Threepwood
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2014 12:35 am
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Threepwood »

makarios91 έγραψε:Ξερω οτι η ερωτηση μου ειναι σε λαθος ενοτηατα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Νοεμβρη μηνα (δυστυχως) μπαινω στρατο. Αλλα ακομη δεν ξερω την ακριβη ημερομηνια. Αυτο που θελω να ρωτησω ποτε θεωρειται οτι θα ειναι η ημερομια καταταξης;

Επειδη θελω να δωσω για το ielts Και δεν ξερω τι να κανω.

Ευχαριστω!



Oι ΕΣΣΟ μπαίνουν συνήθως στις αρχές του μήνα (εγώ π. Χ. Μπήκα 10/3) αλλά μπορεί να φτάσει και μέσα (η ΕΣΣΟ του Σεπτέμβρη μπήκε 15-18/09). Αν δεν ανακοινωθούν δε μπορείς να ξέρεις σίγουρα, πάντως για να είσαι ασφαλής το Νοέμβρη μετά τις 10/11, υπολόγιζε πως θα είσαι μέσα για να αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Επίσης, γιατί "δυστυχώς";
μια χαρά είναι η ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου. Προλαβαίνεις και τις δύο γιορτές (Χριστούγεννα, Πάσχα) και το καλοκαίρι θα έχεις πια παλιώσει.

Καλή θητεία!
makarios91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 2:06 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από makarios91 »

Ευχαριστω!

Οι εξετασεις για το ielts ειναι 1 νοεμβρη στην αθηνα και 8νοεμβρη στην πατρα.Κυριως με ενδιαφερει να δωσω στην πατρα γιατι ημουν φοιτητης εκει και πιστεω ειναι καλυτερα. Απλως φοβαμαι μην ερθει ειδοποιηση και πρεπει να παρουσιαστω πριν τις 8.

Άβαταρ μέλους
Stelios1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2014 8:11 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Stelios1996 »

Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω αν θα καταταχθω με την Α'ΕΣΣΟ (ιανουαριο), ειμαι γεννημενος 19/φεβρουαριου του 1996, σε ενα αρθρο ειδα οτι αν εχεις γεννηθει από 1 Ιανουαρίου μέχρι 28 Φεβρουαρίου τοτε μπαινεις με την Γ'ΕΣΣΟ (μαιο), ισχυει κατι τετοιο; Ευχαριστω!
antonisln
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 12:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από antonisln »

Δεν ξερω αν ισχυει φιλε μου. Αμα θελεις ομως να μπεις με την Α' ΕΣΣΟ πηγαινε στη στρατολογια και κανε τα χαρτια σου για εθελοντης Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vat
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2014 5:33 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Vat »

Είμαι του 96 αλλά είμαι Δεκέμβριο! Πότε να περιμένω το χαρτί και πώς πάνε αυτά ηλικιακά κτλπ.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Avatar »

Δεν πάνε ηλικιακά, είναι ανάλογα την περιοχή που είσαι γραμμένος. Κάθε 2 μήνες βγαίνει το ΦΕΚ που λέει από ποιες περιοχές παίρνει εκείνη την εσσοΑν θέλεις να μπεις κάποιο συγκεκριμένο μήνα υπάρχει και αυτό

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
apostolos#21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2014 12:25 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από apostolos#21 »

ειμαι εγεννηθεις γεναρη του 96 και δηλωσα προτακτος απο σεπτεμβρη αλλα δεν πηραν το νοεμβρη καθολου προτακτους ως γνωστον.. γνωριζετε αν μπορει αυτο να συμβει ξανα; η εγινε λογω της μεγαλης προσελευσης στην εσσο του νοεμβριου; ευχαριστω
antonisln
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 12:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από antonisln »

Φιλε και εγω ειχα δηλωσει προτακτος για σεπτεμβρη και για νοεμβρη και δεν με πηραν... Ιανουαριο μαλλον θα παρουν.
CRIS

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από CRIS »

Γεια σας... εχω κανει τα χαρτια μου για στρατο και συγγεκριμενα στις ειδικες δυναμεισ... μηπως ξερετε ποτε ειναι η επομενη ημερομηνια εισαγωγης στον στρατο;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από D.Y.K »

CRIS έγραψε:Γεια σας... Εχω κανει τα χαρτια μου για στρατο και συγγεκριμενα στις ειδικες δυναμεισ... Μηπως ξερετε ποτε ειναι η επομενη ημερομηνια εισαγωγης στον στρατο;



Η επόμενη ΕΣΣΟ παρουσιάζεται τον Ιανουάριο. Τώρα ακριβή ημερομηνία θα μάθεις εν καιρώ είτε μέσω της Στρατολογίας στην οποία ανήκεις είτε μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος για την κατάταξη των εφέδρων του Γενικού Επιτελείου Στρατού πληκτρολογόντας τα στοιχεία σου.

E. KAP

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από E. KAP »

KΑλησπέρα,
έχει τελειώσει η φοιτητική μου αναβολή της 31 δεκεμβρίου 2014 και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποιο χαρτί για να παρουσιαστώ. Έχω ακούσει ότι σε καλούν σε τρις μήνες μετά την λήξη της αναβολής. Γνωρίζει κανείς μήπως uπάρχει το ενδεχόμενο να μην Με καλέσουν Για τον μάρτιο αλλά για αργότερα;
Ευχαριστώ
kwnstantin
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 2:46 pm
Επικοινωνία:

Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από kwnstantin »

Πειτε καποιος μετα απο ποσους μηνες αφου γινεις 18 μπαινεις στο στρατο

Επισκέπτης

Re: Πότε θα με καλέσουν στο στρατό;

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα…ήθελα να ρωτήσω πως η αναβολή μου τελειώνει 31/12/2023 θα με καλέσουν με την α εσσο που είναι τον Ιανουάριο του 2024 η θα με βάλουν τον Μάρτιο με την β εσσο αν κάποιος ξέρεις ας απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης