Αυτοκτονίες στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από gioalex »

Στις ειδικές δυνάμεις πας συνειδητοποιημένος. Ξέρεις ότι θα τραβήξεις λούκια, ζόρια. Δεν ξέρεις πχ. ότι στον αντάρτη θα είσαι κάποιες μέρες στα βουνά, με 25+ κιλά φορτίο, να περπατάς τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα την βραδυά, αλλά σου φαίνεται λογικό.

Όταν ο άλλος όμως έχει την μαμάκα του να τον περιμένει με το ζεστό φαγάκι και τον θερμοσίφωνα αναμμένο να μπανιαριστεί μόλις γυρίσει σπίτι, πως θα του φανούν τα σκοινάκια,1 βδομάδα να κοιμάσαι στο χώμα, άπλυτος, αξύριστος, να φας και καμία βροχή;

Ή να σε σηώσουν από το ζεστό σου κρεβατάκι, στη 1μιση, για να φυλάξεις "γερμανικό"; Και να χάσεις 3 ώρες ύπνο;

Αδυναμία χαρακτήρα η συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων κατά την γνώμη μου... (και ας με κράξουν στα επόμενα post)

commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 10:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από commando »

Μαλλον παιζει σημασια οτι στις Ειδικες Δυναμεις παντα εχει κατι να κανεις, δεν εχεις σχεδον καθολου ελευθερο χρονο να καθεσαι να σκεφτεσαι διαφορες ***** και να κανεις καμια τρελα. Σε κρατανε παντα σε απασχοληση και σπανια εισαι καπου μονος.
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Apap »

greek bay in army έγραψε:mono i mamakides aftoktonoun poy den exoun ti mama tou apo piso na tous skoupizi ton popo


Οι μαμάκιδες δεν αυτοκτονούν... μόνο κλαίγονται και λένε ότι δεν την παλέυουν...

Για να αυτοκτονίσει κάποιος πρέπει να είναι σε απόγνωση και αυτό δεν το παθαίνεις στο στρατό.
Επειδή είχαμε μάθει για αρκετές περιπτώσεις , όλοι όσοι αυτοκτονίσανε είχαν λόγο εκτός στρατού να το κάνουν και απλά εκεί βρήκαν την ευκαιρία (όπλο) να το κάνουν...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μάλλον τείνω να συμφωνίσω με τον φίλο Apap. Χωρίς βέβαια να έχω εμβαθύνει στο θέμα και να ξέρω ουσιαστικά τι γίνεται. Απλά φιλοσοφώντας το σχηματίζω την άποψή μου.
Πιστεύω ότι οι καιροί -αν υπήρχανε ποτέ- που θα μπορούσε να σε φέρει κάποιος μέσα στο στρατό στα πρόθυρα της αυτοκτονίας, μέσω καψωνιών, ψυχολογικού πολέμου κτλ, έχουνε περάσει. Ευτυχώς δεν ήτανε ποτέ απ'ότι ξέρω ο ελληνικός στρατός σαν τον ρωσικό πχ, όπου συμβαίνουνε τα απερίγραπτα.
Οπότε μάλλον οι περιπτώσεις αυτοκτονιών είναι από άτομα που δυστυχώς είναι "ιδιαίτερα" πριν ακόμα μπούνε στο στρατό και κρίμα που δεν υπάρχει -ίσως και να μην είναι εφικτό να υπάρχει- ένα σύστημα που να μπορεί να τους διακρίνει, για να μην υπάρχουνε αυτά τα άσχημα περιστατικά.
xalkideos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από xalkideos »

Λοιπον επειδη ακουσα πολλα και εχω τρελα8ει...

1ον ο στρατος τωρα ποια δεν ειναι στρατος ειναι σαν διακοπες ετσι πως εχει γινει αμα 8ελετε να τα παρουμε απο την αρχη!

2ον στο στρατο κανονικα δεν γινετε να υπαρχουν γυναικες συγνωμη κιολας αλλα ετσι ειναι γτ ο φανταρος βλεπει την γυναικα μεσα στο στρατο και δεν ξερεις τη βαζει με στο νουτου για μενα ειμαι κα8ετος να εχουμε γυναικες μεσα στο στρατο α8λιο αμα 8ελετε να καταλαβετε τη ειναι ο στρατος.

3ον επειδη εχουν πε8ανει πολλα ατομα μεσα στο στρατο και απο α8λιες αυτοκτονιες οπως πχ. απο την κοπελα σου η απο τη οικογενεια σου στο οτι δεν σου δειχνουν σημασια και αλλα πολλα στο πιο σοβαρο μεχρι το α8λιο α8λιο ειναι αυτο που εγραφα πριν το σοβαρο ειναι στον εβρο που ενω ξερουν τα μεγαλα κεφαλια τη παιζει και δεν κανουν τπτ και ετσι οταν 8ελουν να περασουν καποια πραγματα οχοι ελλληνες αλλα αλλα ατομα πρεπει εμεις που ειμαστε εκει και τους βλεπουμε να πεσουμε στο πατωμα και να περιμενουμε ποτε να φυγουνε δλδ ελεος χωρις να το παρεις χαμπαρι σου εχουν καρφωσει μια σφαιρα στο κεφαλι...

4ον οπως ειπε και το αλλο παλικαρι δεν πρεπει να ειμαστε μαμακιδες εγω ειμουνα στουσ πεζοναυτες και εχουν δει πολλα τα ματακια μου το να βλεπεις την μανα σου να σου φερνει με ταπερ το φαγητο ειναι α8λιο σας εδωσα ενα πχ πιστευω να καταλαβατε.

5ον εχουν γινει πολλεσ αυτοκτονιες και δεν ειναι μονο αμελεια τον φανταρων και ειναι και τον γονιον μας και στα κεφαλια που το μονο που σκεφτονται ειναι πως 8α περασουν καλα και πωσ 8α φανε τον φανταρο δεν μπορει να το σκεφτει κανεις μα κανεις οσοστο κανει αυτεσ της ***** στον στρατο δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου αλλα εχεις τα δικαιωματα σου και δεν πρεπει να το ξεχνας να μην σε περνει απο κατω γτ τοτε εχεις το προβλημα.. Αυτα ειχα να πω αμα εχο πει κατι λα8ος παρακαλω να με διορ8οσετε ετσι ειναι..

xalkideos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από xalkideos »

Και ενα αλλο που ξεχασα για να πουμε οτι ειναι ελλινικος ο στρατος πρεπει να υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ Μ Ο Ν Ο και οχι ρωσοποντιοι ουτε μουσουλμανοι ουτε τπτ εγω σαν πεζοναυτοις δεν ειχα τπτ απο ολα αυτα αλλα απο αλλα φανταρακια φιλουσ ειχαν μουσουλμανους ρωσουσ κτλπ μεχρι και αλβανο ανινε δινατον εδω να φανταστειτε σικονανε μουσουλμανοι την ελλινικη σημαια που εγω σας μιλαω ειλικρινα 8α τον σκοτωνα εκει την ωρα ειμαι ρατσιστης απεναντι σε αυτουσ και 8α το λεω δεν φοβαμαι κανεναν και αυτη ειναι η αλη8εια... οποιος 8ελει να μ μιλισει κανεις καντε με αδδ και πειτε οτι 8ελετε k1ll3rask0s@hotmail.com
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε μου καταρχάς χαλάρωσε λίγο. Ότι και να λέει ο καθένας, δεν σε θίγει εσένα προσωπικά. Όλοι λένε τις απόψεις τους.

Από την άλλη δεν νομίζω να έχεις καμία διάθεση να σου πει κάποιος αν έχεις κάνει κάπου λάθος ή όχι. Μάλλον είσαι πεπεισμένος ότι η δική σου γνώμη είναι και η απόλυτα σωστή.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

xalkideos έγραψε:Και ενα αλλο που ξεχασα για να πουμε οτι ειναι ελλινικος ο στρατος πρεπει να υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ Μ Ο Ν Ο και οχι ρωσοποντιοι ουτε μουσουλμανοι ουτε...


Μόνο που στη συζήτηση αυτή μιλάμε για τις αυτοκτονίες στο στρατό και τα παραπάνω δεν συνδέονται.

Αν θες μπορείς να ανοίξεις άλλο θέμα για το ποιοι μπορούν και πρέπει να μπαίνουν στον στρατό.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Αίσιο τέλος είχε για την οικογένεια του Γιώργου Φωναζάκη ο δικαστικός αγώνας που ξεκίνησαν πριν από 6,5 χρόνια, μετά τον θάνατο του γιου τους κατά τη διάρκεια της θητείας του, έπειτα από άσκηση πορείας αλεξιπτωτιστών.

Χθες ολοκληρώθηκε η εκδίκαση της υπόθεσης στο Εφετείο, καθώς οι γονείς κατηγορούσαν τέσσερις αξιωματικούς ότι καθυστέρησαν να αντιμετωπίσουν το περιστατικό, καθυστέρησαν να ζητήσουν την ταχεία μεταφορά του ασθενούς στο νοσοκομείο, με αποτέλεσμα ο αλεξιπτωτιστής Γιώργος Φωναζάκης να χάσει τη μάχη για τη ζωή.

...

Οι τρεις αξιωματικοί που καταδικάστηκαν είναι: Ενας λοχαγός των Ειδικών Δυνάμεων, με ποινή φυλάκισης 10 μηνών, διότι καθυστέρησε να ειδοποιήσει για άμεση διακομιδή του αλεξιπτωτιστή από την Αγ. Ρουμέλη σε νοσοκομείο. Ενας υποπτέραρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, στρατιωτικός διευθυντής του κέντρου επιχειρήσεων της Αεροπορίας, με ποινή φυλάκισης 12 μηνών, διότι καθυστέρησε στην έγκριση και διάθεση ελικοπτέρου Σούπερ Πούμα για τη μεταφορά του ασθενούς και ένας σμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, αξιωματικός υπηρεσίας την ημέρα εκείνη στο κέντρο επιχειρήσεων της Αεροπορίας, με ποινή φυλάκισης 8 μηνών, επίσης για καθυστέρηση στην έγκριση και αποστολή ελικοπτέρου. Αθωώθηκε ένας ταξίαρχος που ήταν οργανικός διευθυντής στο κέντρο επιχειρήσεων του Στρατού Ξηράς, καθώς δεν μπορούσε να διατάξει τη μεταφορά του ασθενούς με άλλου τύπου ελικόπτερο του Στρατού καθώς η πτήση δεν μπορούσε να γίνει βράδυ.

Από το αποτέλεσμα της δίκης, η οικογένεια του Γιώργου Φωναζάκη δήλωνε ιδιαίτερα ικανοποιημένη και δικαιωμένη, καθώς σε πρώτη φάση η έρευνα που είχε κάνει το Γενικό Επιτελείο Στρατού δεν είχε αποδώσει ευθύνες σε κανέναν.

Ελευθεροτυπία

Anonymous

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

commando έγραψε:Μαλλον παιζει σημασια οτι στις Ειδικες Δυναμεις παντα εχει κατι να κανεις, δεν εχεις σχεδον καθολου ελευθερο χρονο να καθεσαι να σκεφτεσαι διαφορες ***** και να κανεις καμια τρελα. Σε κρατανε παντα σε απασχοληση και σπανια εισαι καπου μονος.


Νομιζω πως συμφωνω μαζι σου! σιγουρα ενας ανθρωπος μπορει να υπομεινει πολλα! Δεν φανταζεστε ποσο ανθεκτικοι ειμαστε! Αλλα η απραξεια μαζι με την ψυχολογικη πιεση(κυριως μειωση της προσωπικοτητας του αλλου) μπορει να οδηγησουν ορισμενα ατομα στα ορια. Πιστευω πως αν ο φανταρος ετρεχε ολη μερα με δουλειες κ υπηρεσιες πολυ λιγο θα καθοταν να σκεφτει τα ψυχολογικα του και το μονο που θα τον ενδιεφερε θα ηταν να ξεκουραστει!

Αυτα και να εκφρασω την λυπη μου για ολα τα παιδια που χαθηκαν στον στρατο γιατι σιγουρα ειναι αδικο ενας νεος να τελειωνει την ζωη του ενω τον περιμενουν τοσα πολλα παραγματα να κανει αμεσως μετα τον στρατο.
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από argeadas »

Το 2003 στα Γιάννιτσα αυτοκτόνησε ο αλφαμίτης την ώρα που είμασταν όλοι μέσα στην μονάδα(είχαμε αποκατάσταση από το Κόσοβο). Το τελευταίο μνμ ήταν από την κοπέλα του.

Άσχημο αυτό που έγινε, αλλά δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον στρατό.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Τρεις μέρες πριν πάρει το απολυτήριο του αυτοκτόνησε σήμερα νωρίς το πρωί 20χρονος στρατιώτης, που υπηρετούσε σε περιοχή του Διδυμοτείχου.

Ο νεαρός την ώρα του Περιστατικού εκτελούσε καθήκοντα κινητού σκοπού μαζί με άλλον συνάδελφο του. Γύρω στη 1.20 τα ξημερώματα συνάδελφος του άκουσε ένα πυροβολισμό και στη συνέχεια βρήκε χτυπημένο στο κεφάλι με το υπηρεσιακό του όπλο. Ο στρατιώτης που κατάγονταν από τον Πολύγυρο Χαλκιδικής, αρχικά μεταφέρθηκε τραυματισμένος στο νοσοκομείο Διδυμότειχου και στη συνέχεια στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, όπου και κατέληξε στις πέντε το πρωί.

Σύμφωνα με στρατιωτικές πηγές δε είχε δείξει κάποιου είδους αποκλίνουσα συμπεριφορά, ούτε άφησε κάποιο σημείωμα που να εξηγεί την πράξη του αυτή. Οι γονείς του είπαν, ότι ασχολείτο πολύ με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, είχε δε επιστρέψει στη μονάδα του από άδεια την 1η Φεβρουαρίου

ΤΑ ΝΕΑ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Κρίμα το παιδί... Κουράγιο στους δικούς του.
Anonymous

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Μιλαμε για υποδειγμα στρατιωτη... Απο πανω μου κοιμοταν την τελευταια βδομαδα... Ηταν γενικα πολυ ησυχος, αλλα που να φανταστεις... Η σημερινη ειναι η χειροτερη μερα της ζωης μου...rest in peace tiffie
Anonymous

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εγω στο πευκο θυμαμαι μια αυτοκτονια. Ετρεξε μεσα στο πεδιο βολης και οταν σταματησαν να πυροβολουν γυρισε το μ1 και αυτοκτονισε μαλλον απο γυναικα. Ενα πραμα που δεν λεμε ειναι το οικονομικο. Ειχαμε ενα παιδι κομμανταρα κοντεξε να Τα τιναξει απο την αφραγκια ουτε για τσιγαρο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες