Αυτοκτονίες στο στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
johanna
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 7:39 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Σχέδιο,Bellydance
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από johanna »

Εγω δεν πιστεύω οτι ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.. ειδικα εμεις οι κοπελες δε μπορουμε να μιλαμε για το στρατο (οσες δεν εχουν καποια θεση εκει) γιατι εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεγονται...

τελοσπαντων.. εγω προσωπικα πρεπει να ξεκαθαρισω πως εκανα εγγραφη στη σελιδα για να μπορω να γνωρισω κοσμο που να ξερει καποια πραγματα παραπανω ωστε να λυνονται μερικες αποριες μου οσο 3 φιλοι μου κ ο αντρας της ζωης μου υπηρετουν...

οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα νομιζω οτι καποιοι ηταν πολυ σκληροι απεναντι σ αυτους που αποφασιζουν να αυτοκτονησουν.

η αυτοκτονια δεν ειναι αστειο πραγμα ουτε ευκολο..

κ για να φτασει καποιος σ αυτο το σημειο μαλλον δεν ηταν ετοιμος να αντιμετωπισει μια τετοια κατασταση. Ποσο ωριμα μπορει να ειναι παιδια 18χρονων να αφησουν τα παντα στα ξαφνικα κ να μπουν σε ενα τετοιο μερος;

εγω προσωπικα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ολους αυτους που επειδη ειναι λιγο πιο υψηλοβαθμοι η ειναι παλιοτερης σειρας εχουν την εντυπωση οτι εχουν εξουσια απεριοριστη κ μπορουν να ελεγχουν μια ομαδα ατομων που ουσιαστικα υπηρετουν τον παλιοτερο.

τελος, παρα τα παραπανω δεν πιστευω οτι ο στρατος πρεπει να ειναι κατασκηνωση γιατι πολλοι σθμφωνα με οσα εγραψα μπορει να νομισουν οτι αυτο εννοω.

αν εχς καποιο λαθος παρακαλω διορθωστε με!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτοί που αυτοκτονούν στη διάρκεια της θητείας έχουν ήδη σοβαρό πρόβλημα.

Απλά στη διάρκεια της θητείας δυστυχώς σκέφτεσαι μόνο αυτά τα προβλήματα και εντείνονται περισσότερο όταν αναρωτιέσαι το μετά.

Όσο για τη διαφορά ηλικίας, ναι είναι αλήθεια ότι με άλλα μυαλά μπαίνεις στα 18 και με άλλα στα 21-22 ή 26-27. Γιατί στα 18 σου θα είναι η πρώτη φορά που αφήνεις το σπίτι σου και τις ανέσεις σου, ενώ στα 25 πάς περισσότερο ώριμος και "ψαγμένος".

Αλλά μπορώ να πω ότι υπήρχαν παιδιά που μπήκαν στα 18-19 και ήταν κάπως ώριμοι. Και η αλήθεια είναι ότι ήθελαν να φύγουν, έστω για λίγο, από το σπίτι τους...

Είχα όμως και άλλους που κλαιγόντουσαν που ήταν μακριά από τη κοπελιά τους.

Γι'αυτό το λόγο δεν είχα σχέση με κοπελιά πριν μπω στο Στρατό. Γιατί μια τέτοια απομάκρυνση σου ρίχνει τη ψυχολογία. Και έτσι πέρασα κάπως καλύτερα από άλλους.
johanna
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 7:39 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Σχέδιο,Bellydance
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από johanna »

Nasso mou den amfiballw oti uparxoun k atoma stin ilikia twn 18 pou einai wrima.antithetws uparxoun kapoioi 18arides pou einai pio wrimoi apo kapoious 25arides.

pisteuw oti o stratos einai oti pio duskolo mporei na perasei enas antras sti zwi tou.auto bebaia einai k thema xaraktira opote de mporoume na eimaste apolutoi.

k emeis eixame pei oti tha xwrisame alla tlk xwrisame mono "episimws" giati ta minimata,ta tilefwna k ta loipa einai pio suxna ap oti otan itan sti thessaloniki.nomizw oti to na xwriseis gia to strato einai akoma pio psuxofthoro...opote pali sta idia kataligoume pou se sunduasmo me tis athlies sunthikes pou epikratoun ekei mesa odigoun sto thema tou topic.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Legion »

Eγω δεν εχω καταλαβει για ποιες αθλιες συνθηκες μιλας κουκλα.. αν λες αθλιες συνθηκες το τωρινο φαγητο, το υπνο και τις διπλοσκοπιες κ τι αλλο μπορω να σκεφτω να σκεφτω αυτη την στιγμη μαλλον εγω πηγα φανταρος στον αρη γιατι απλουστατα εγω κ αλλοι τοσοι δεν τα ειχαμε αυτα.

Η ηγεσια του στρατου δεν ειναι οπως πριν 10 χρονια τωρα τους χαιδευουνε δεν κανουν τιποτα, κ εγω ειδα αντρες να κλαινε, λιγο περηφανια σαν αντρες δεν εχουμε τελικα οι πατεραδες μας κ τα μεγαλυτερα αδερφια μας τι ηταν μ@@@@@ς που καναν κ 36μηνακια... κ δεν ακουσα να λεει κανεις τους για αυτοκτονιες μονο καλες αναμνησεις ακουσα να λενε, αλλοι πιο παλια πολεμισαν κιολας (1940 η 1974).

Τελικα ετσι ηταν οι προγονοι μας ;

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Ανησυχητικές διαστάσεις λαμβάνουν οι αυτοκτονίες στον Στρατό Ξηράς, ακόμη και στις τάξεις των νεοσύλλεκτων στρατιωτών, σύμφωνα με τα πορίσματα σχετικής έρευνας, την οποία εκπόνησαν οι γιατροί της Ψυχιατρικής Κλινικής του 411 Γενικού Στρατιωτικού Νοσοκομείου Τριπόλεως.Όπως γράφει το Σάββατο η εφημερίδα Το Βήμα, επικαλούμενη τα αποτελέσματα της έρευνας, που πραγματοποιήθηκε σε δείγμα 1.098 νεοσυλλέκτων στο 11ο Σύνταγμα Πεζικού, το οποίο εδρεύει στην Τρίπολη, περίπου ένας στους δύο νέους στρατευμένους εμφάνισε τάσεις αυτοκτονίας ή παραδέχτηκε ότι έκανε χρήση ναρκωτικών ουσιών στη διάρκεια της πρώτης περιόδου της θητείας του.

Ταυτόχρονα, ένας στους τέσσερις αισθανόταν ότι η ζωή του στο στρατόπεδο δεν είχε κανένα νόημα, ποσοστό υπερδιπλάσιο από όσους εκδήλωναν τέτοια αντίληψη για την πραγματικότητα πριν από την κατάταξη.

in.gr
Anonymous

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Βρε παιδία, συγγνώμη διότι θα γράψω εκτός του κλίματος που επικρατεί στις περισσότερες σελίδες που διάβασα σε μερικά topics του φόρουμ σας, αλλά πώς να μην αυξηθεί ο αριθμός των αυτοχείρων όταν σε ένα μεγάλο ποσοστό, οι περισσότεροι συμμετέχοντες του φόρουμ, στα μηνύματα τους δικαιολογούν πρακτικές που μειώνουν την προσωπικότητα των στρατευμένων;

Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, ούτε γεννημένοι για να γίνουμε μεγάλοι και τρανοί πολεμιστές - αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να ζήσουμε όμως ή ότι δεν μπορούμε να προσφέρουμε κάτι στην Πατρίδα μας, απλά το φόρτε μας ενδεχομένως να μην είναι ο Στρατός.

Τούτο δεν μας κάνει ούτε λιγότερο άνδρες ούτε λιγότερο «μάγκες» ούτε λιγότερο πατριώτες.

Πριν λοιδορήσουμε αυτά τα παιδία λοιπόν, που αυτοκτόνησαν, τουλάχιστον όπως μας λένε, ας θυμηθούμε ότι είχαν Οικογένειες που ΠΕΝΘΟΥΝ για αυτά - για εσάς εδώ, ήταν μαμμόθρεφτα ή σαλταρισμένα αλλά .. για κάποιους άλλους ανθρώπους ήταν μια χαρά παιδία, ήταν τα Παιδία τους ήταν οι φίλοι τους, οι γνωστοί τους! -μην το ξεχνάτε αυτό, όσοι ειδικά έχετε παιδία ή εγγόνια.. «μεγάλη μπουκιά φάε αλλά μεγάλο λόγο μην λες» λέει ένα λαϊκό ρητό.

Αφορμή για αυτά που γράφω είναι πως σε λίγες μέρες παρουσιάζομαι και εγώ στον Στρατό, δεν έχω τάσσεις αυτοκτονίας (btw), θέλοντας να ενημερωθώ βρήκα μέσο Google το site σας και είπα να επισκεφθώ το φόρουμ σας, ομολογώ ότι με τις απόψεις που διατυπώνετε σε διάφορα θέματα (όπως για παράδειγμα, στο θέμα για τα Καψώνια που έκανε κάποιος στρατιωτικός σε έναν φαντάρο) όχι απλά μου ρίξατε το ηθικό, με έχετε κάνει ιδίως με την νοοτροπία σας να μην θέλω καν να παρουσιαστώ!

Ειλικρινά, προσπαθώ να παρουσιασθώ με μια ουδέτερη εντύπωση για την Στράτευση, μακριά από κάθε υπερβολική φωνή αλλά στην σκέψη και μόνο ότι μπορεί κάποιοι από εσάς να είσθε Αξιωματικοί που θα κληθώ να υπηρετήσω μου δημιουργεί απλά αποστροφή.

Λυπάμαι πολύ εσας, διότι από αυτά δημιουργείτε την χειρίστη εικόνα περί Στρατού σε όσους ακόμα δεν έχουμε υπηρετήσει και φοβάμαι ότι κατά την διάρκεια της Θητείας, την επιβεβαιώνετε (ελπίζω με όχι τραγικά αποτελέσματα) ..

Θα έγραφα και άλλα, αλλά νομίζω ότι βλέπουμε τόσο διαφορετικά τα πράγματα - μα τόσο διαφορετικά, που «και πολλά είπα» ..

Εικόνα
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από eleni sti »

Θέλω να σου πω οτι κανενας δεν ειπε οτι στο στρατο πανε μονο αυτοι που το ''παιζουν''πατριωτες ολονων θα ερθει η σειρα να πανε ασχετα αν οι περισσοτεροι πανε με βαρια καρδια στην πορεια ομως βλεπουνε οτι δεν ειναι και τοσο ασχημα τα πραγματα οσο τους ελεγαν οι απεξω. Όσον αφορα τα παιδια που εχουν αυτοκτονησει αποκλείεται να μην ειχν καποιο ψυχολογικο προβλημα πριν μπουν μεσα. Δεν μπορει να αυτοκτονησαν γιατι χωρισαν με τη κοπελα τους ή καποιος ανωτερος τους του ειπε η τους εκανε κατι. Θα σου πω και κατι τελευταιο μια μικρη συμβουλη οταν θα μπεις στο στρατο δες τα πραγματα πολυ χαλαρα δεν χρειαζεται να χαλιεσαι με το παραμικρο που θα γινεται, να σαι εσυ προβλεπομενος για ολα και ο καιρος θα περασει γρηγορα και θα εχεις πολλες ωραιες αναμνησεις οπως εχουν οι πατεραδες μας, φιλοι μας, αδερφια μας κ. α Εικόνα
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από sniper1977 »

Nassos έγραψε:Αυτοί που αυτοκτονούν στη διάρκεια της θητείας έχουν ήδη σοβαρό πρόβλημα.

Απλά στη διάρκεια της θητείας δυστυχώς σκέφτεσαι μόνο αυτά τα προβλήματα και εντείνονται περισσότερο όταν αναρωτιέσαι το μετά.

Όσο για τη διαφορά ηλικίας, ναι είναι αλήθεια ότι με άλλα μυαλά μπαίνεις στα 18 και με άλλα στα 21-22 ή 26-27. Γιατί στα 18 σου θα είναι η πρώτη φορά που αφήνεις το σπίτι σου και τις ανέσεις σου, ενώ στα 25 πάς περισσότερο ώριμος και "ψαγμένος".

Αλλά μπορώ να πω ότι υπήρχαν παιδιά που μπήκαν στα 18-19 και ήταν κάπως ώριμοι. Και η αλήθεια είναι ότι ήθελαν να φύγουν, έστω για λίγο, από το σπίτι τους...

Είχα όμως και άλλους που κλαιγόντουσαν που ήταν μακριά από τη κοπελιά τους.

Γι'αυτό το λόγο δεν είχα σχέση με κοπελιά πριν μπω στο Στρατό. Γιατί μια τέτοια απομάκρυνση σου ρίχνει τη ψυχολογία. Και έτσι πέρασα κάπως καλύτερα από άλλους.
Συμφωνω!Εικόνα

Πολυ σωστος!!

Krateros15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 5:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Krateros15 »

Η αυτοκτονίες στον στρατό έχουν να κάνουν με,

σκέφτεται ο στρατιώτης, τι να την κάνω τη ζωή, μια ζωή εκπαίδευση κ. τ. λ.

δηλαδή, μπορεί να του λείπει η κοπελιά του, η οικογενειά του, και απλά εκπαιδεύεται δεν ζεί, ζεί για τον πόλεμο, ζεί για να πολεμήσει.

Αυτό σημβαίνει στους απλούς στρατιώτες, ο Συνταγματάρχης κάποτε θα φήγει και έχει και ελέυθερο χρόνο, ο στρατιώτης μένει απλός στρατιώτης μια ζωή και δεν αντέχει την ταλαιπωρία και την απελπισία, συχένεται την ζωή του, γι αυτό και οι περιπτώσεις αυτοκτονίας γίνονται από απλούς στρατιώτες.

60.000 Αμερικάνοι βετεράνοι που γύρισαν άπ το ΙΡΑΚ, μέσα στην απελπισία τους, μόνο απ αυτά που είδαν και έζησαν αυτοκτόνισαν.

Το θέμα είναι σοβαρό, στην ψυχαγωγία του στρατού, δεν είμαι ψυχολόγος και δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά ούτε να προτείνω κάτι,

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

neos έγραψε:Ειλικρινά, προσπαθώ να παρουσιασθώ με μια ουδέτερη εντύπωση για την Στράτευση, μακριά από κάθε υπερβολική φωνή αλλά στην σκέψη και μόνο ότι μπορεί κάποιοι από εσάς να είσθε Αξιωματικοί που θα κληθώ να υπηρετήσω μου δημιουργεί απλά αποστροφή.

Λυπάμαι πολύ εσας, διότι από αυτά δημιουργείτε την χειρίστη εικόνα περί Στρατού σε όσους ακόμα δεν έχουμε υπηρετήσει και φοβάμαι ότι κατά την διάρκεια της Θητείας, την επιβεβαιώνετε (ελπίζω με όχι τραγικά αποτελέσματα) ..

Θα έγραφα και άλλα, αλλά νομίζω ότι βλέπουμε τόσο διαφορετικά τα πράγματα - μα τόσο διαφορετικά, που «και πολλά είπα» ..

Εικόνα

Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι και έχω να πω τα εξής.

1. Σε ένα ελεύθερο forum διατυπώνονται όλες οι απόψεις. Προσωπικά βρίσκομαι κοντά στην δική σου λογική, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι θα λογοκρίνω τις αντίθετες απόψεις. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε, να διακινούμε ιδέες και να εξετάζουμε τις αντίθετες απόψεις.

Η άποψή σου λοιπόν ακούστηκε (νομίζω θα βρεις και άλλους που συμφωνούν) και δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι που υπάρχουν και άλλοι με διαφορετική γνώμη.

2. Ελάχιστοι είναι οι στρατιωτικοί που μπαίνουν στο site και (έχοντας προσωπική εμπειρία από το στρατό) θα έλεγα ότι η μεγάλη πλειονότητα των στρατιωτικών έχουν πολύ πιο ήπιες απόψεις.

3. Δεν έχεις να φοβάσει τίποτα στο στρατό. Θα βρεις ηλίθιους, θα βρεις σοβαρούς, θα βρεις τους πάντες.

Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Prince_23 »

Δυστυχώς τα προβλήματα άρχισαν να μεγαλώνουν στο στρατό με την έλευση των κινητων. Παλιά δεν μπορούσες να μάθεις τα άσχημα νέα παρα μόνο αν σε ειδοποιούσε κανένας ενω τώρα έχοντας ο καθένας το κιν του στη σκοπια με τα πυρομαχικά μπορει να ακούσει το χειρότερο. Αν είναι κάποιος ήδη τσιτωμένος απο τις κ@λοκαταστάσεις που συμβαίνουν μέσα μάθει και οτι η κοπέλα του που τόσο αγαπούσε και έκανε όνειρα μαζί της οτι πήγε με τον κολλητό του!!! πολύ θέλει; Αιώνια η μνήμη των παιδιών που πήγαν άδικα γιατι κάποιοι δεν έκαναν την δουλεια τους σωστα! Ειναι άδικο να χάνονται έτσι ζωές παιδιών!
unknown
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 19, 2008 7:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από unknown »

re paidia enta3ei den mporo na katalavw auto to skeptiko "den tin paleyw tha autoktonisw" "me paratise i gomena gi ayto autoktinisa" eleos dld opoios den tin paleuei as parei anavoli i I5 kai emeis perasame auto to stadio tou stratou alloi kanane 32 mines alloi 24 alloi 18 alloi 12 kai alloi 9 alla perasame apo auto to stadio opws eipa kai poio panw kai den autoktonisame eimastai edw egw pantos prosopika to pira san diakopes 12 mines diakopes.
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από DM90 »

unknown έγραψε:re paidia enta3ei den mporo na katalavw auto to skeptiko "den tin paleyw tha autoktonisw" "me paratise i gomena gi ayto autoktinisa" eleos dld opoios den tin paleuei as parei anavoli i I5 kai emeis perasame auto to stadio tou stratou alloi kanane 32 mines alloi 24 alloi 18 alloi 12 kai alloi 9 alla perasame apo auto to stadio opws eipa kai poio panw kai den autoktonisame eimastai edw egw pantos prosopika to pira san diakopes 12 mines diakopes.


συμφωνώ..
prince δεν λέω κρίμα που χαθήκαν ζωές με τέτοιο τρόπο αλλά όχι και αδικοχαμένοι επειδή αυτοί έχουν αδύναμο χαρακτήρα και κάναν την μαλακία μόνοι τους
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από gioalex »

unknown έγραψε:re paidia enta3ei den mporo na katalavw auto to skeptiko "den tin paleyw tha autoktonisw" "me paratise i gomena gi ayto autoktinisa" eleos dld opoios den tin paleuei as parei anavoli i I5 kai emeis perasame auto to stadio tou stratou alloi kanane 32 mines alloi 24 alloi 18 alloi 12 kai alloi 9 alla perasame apo auto to stadio opws eipa kai poio panw kai den autoktonisame eimastai edw egw pantos prosopika to pira san diakopes 12 mines diakopes.
+10000 από εμένα!!!

Δηλαδή ο θείος μου που υπηρέτησε ΔΕΑ ειδ. δυν. επί χούντας και παρ' ολίγον να φύγει για Κύπρο ή ο παππούς μου που πολέμησε το '40 και έχασε το πόδι του από το γόνατο, τι έπρεπε να κάνουν; Πόσες φορές έπρεπε να αυτοκτονήσουν;

Και μια χαρά έζεσε ο παππούς μου και ζει ο θείος μου και ούτε ψυχολογικά προβλήματα παρουσίασε κανένας...

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αυτοκτονίες στο στρατό

Δημοσίευση από Green Berets »



Kαι ομως gioalex εαν το καλοσκεφτεις δεν ειναι το τρεξιμο το ζορι.
Σε μοναδες καταδρομων παρα το τρεξιμο και την ψυχολογικη πιεση
που πεφτει πανταχοθεν δεν υπαρχουν τετοια περιστατικα(τοσο συχνα τουλαχιστον). Ακομα και
καποια ατομα που ειχαμε με εμφανη ψυχολογικα προβληματα λογω
ακριβως των δραστηριοτητων την "παλευαν" καλυτερα απο τις περιοδους
οπου δεν υπηρχαν πολλες δραστηριοτητες οπου τους επιαναν οι μαυρες τους.

Εγω δεν θεωρω οτι το προβλημα ειναι στα καλομαθημενα
παιδια αλλα στην ελλειψη κινητρων, δραστηριοτητων και στην μαλακια
που δερνει τον ελληνικο στρατο και αρκετους στρατιωτικους.
Εαν υπηρχε σοβαρη εκπαιδευση και ΣΚΛΗΡΑΓΩΓΗΣΗ και οχι ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ
πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερη η κατασταση. Ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να αντεχει πολλα, εαν δεν σε παιρνει να σε παρει απο κατω
τοτε θα το βουλωσεις, θα σφιξεις τα δοντια και θα κανεις την δουλεια σου
μια χαρα και θα εισαι καλα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης