Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
panagiotisOYK
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 5:59 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από panagiotisOYK »

Μηπως θα μπορουσες να μου πεις που μπορουν να παρουν μεταθεσεις οι καταδρομοις;
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Αμφιβιες μοιρες (Κω, Ροδο, Σαμο, Χιο, Μυτιληνη) Βορειες (Δραμα, Ναουσσα, Ρεντινα) πεζοναυτες (Βολο, Αυλωνα) Αλεξιπτωτα (Ασπροπυργπ, Κρητη) και Πευκο (ΕΤΑ, ΖΜΑΚ) δε νομιζω να ξεχασα κατι
panagiotisOYK
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 5:59 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από panagiotisOYK »

ΟΑΑΕΕ02 έγραψε:Αμφιβιες μοιρες (Κω, Ροδο, Σαμο, Χιο, Μυτιληνη) Βορειες (Δραμα, Ναουσσα, Ρεντινα) πεζοναυτες (Βολο, Αυλωνα) Αλεξιπτωτα (Ασπροπυργπ, Κρητη) και Πευκο (ΕΤΑ, ΖΜΑΚ) δε νομιζω να ξεχασα κατι

H ZMAK δεν ειναι αμφιβια μοιρα; Γιατι ειναι στο Μ. Πευκο;
stm
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 6:30 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από stm »

MΗν ρωτατε που εχει το ενα και που το αλλο... !Αν θελετε ειδικες δυναμεις το δηλωνετε σε οποιο κεντρο του στρατου ξηρας και αν παρουσιαστειτε και μετα θα σας μεταφερουν σε κεντρο ειδικων δυναμεων (αν περασετε τα αγωνισματα) εκει θα δηλωσετε Σε πιο σωμα ακριβως θελετε και μολις τελειωσει η Υποτυπώδεις αρχικη εκπαιδευση στο κεντρο μετα πατε για Προκεχωρημενη Εκπαιδευση Νεων (ΠΕΝ) 3βδομαδες και 2βδομαδες ειδικοτητα , ακολουθει *η σχολη αλεξιπτωτιστων και μετα η μοναδα... ! Το που θα εισαι ΔΕΝ εχει σημασια ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ !Εικόνα

*για τους μη αλεξιπτωτιστες πιστευω οτι ειναι ιδια σειρα αλλα χωρις το Αυτονόητο... !

μανούλα

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από μανούλα »

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Ο γιος μου παρουσιάστηκε πριν ένα μήνα Αυλώνα. Δήλωσε ότι θέλει να πάει αλεξίπτωτα και παρόλο που κάνει μειωμένη θητεία (3 αδέρφια), υπέγραψε ένα χαρτί που του έδωσαν ότι δέχεται να υπηρετήσει πλήρη θητεία και τον έστειλαν στο Μάλεμε. Μετά από δύο εβδομάδες και αφού τα πήγε πολύ καλά στα αγωνίσματα, ξαφνικά του λένε ότι τον κόψανε λόγω της μειωμένης θητείας και τον στέλνουνε Σπάρτη για εκπαίδευση οδηγός και μετά Κω στους Αμφίβιους! Πείτε μου παρακαλώ δεν είναι παράξενο όλο αυτό; Και δεύτερον πως είναι οι συνθήκες σε αυτά τα στρατόπεδα; Άκουσα ότι στη Σπάρτη είναι πολύ καλά αλλά στην Κω είναι μαύρα χάλια! Εικόνα

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από fideas emk »

Αγαπητή Μανούλα!

Αναφορικά με τους αλεξιπτωτιστές είναι πολύ πιθανό ο υιός σας να έπεσε θύμα βύσματος. Οπότε θα ήτο παράξενο αν δεν ήταν γνωστή (ελληνική 100%) πρακτική. Συγκεκριμένα στην Κω δε γνωρίζω Ακριβώς πώς έχουν τα πράγματα αλλά Μοίρα Αμφιβίων είναι οπότε όλα καλά - ώς εκεί. Ο υιός σας δε θα γίνει τζιτζίκι τουλάχιστον! Έχω την εντύπωση ότι είναι δύσκολα από πλευράς υπηρεσίας (πολλές σκοπιές κτλ). Αλλά κανένας δε έπεσε στο πεδίο της. Σκοπιάς παρά μόνο αν είχε ψυχολογικά.

Αλλο: Σαν οδηγός έχει σοβαρά πλεονεκτήματα καλοπέρασης σε μια ενδεχομένως μαυρη Μοίρα. Αν είμουν Λοχίας του θα τον είχα στοχοποίησει για εξτρα κακοπέραση. Δε θα τον πιάνουν και πάρα πολλά πράματα... Γιατι κάπου θα πρέπει να οδηγάει όλο τον καιρό (εκτός στρατοπέδου).

Οπότε σε 9 μήνες αμφίβιος καταδρομέας, θα οδηγήσει πολύ, θα τρέξει πολύ, θα περπατήσει με βάροι στην πλάτυ, θα ανέβει βουνά θα κατέβει βουνά, θα κάνει βόλτες με υπέροχα Ζόντιακ φουσκωτά θα ρίξει με διάφορα όπλα, θα πέσει απο Ελικόπτερο, θα σκαρφαλωσει βράχια, θα πέσει απο βράχια, θα Γίνει ένα με τη φύση (αντάρτης) Και στο τέλος θα απολυθεί έχοντας αποκτήσει δεκάδες άλλα αδερφάκια.

Δεν είναι καταπληκτικό αυτό;

Οπότε όταν επιστρέψει σπίτι μετά από όλα αυτά με τον πράσινο μπερέ στο κεφάλι, έχετε κάθε δικαίωμα αλλά και υποχρέωση καθώς είστε και ανωτέρα σε βαθμό από τον υιό (εξ ορισμού) να τον δείτε στην πόρτα και να... Τον ρίξετε για κάμψεις και να του πείτε να περάσει σπίτι με έρπειν!

Σεβασμιότατα,

Εφ. Δνέας (ΚΔ)

Μανούλα

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Μανούλα »

fideas emk έγραψε: Αγαπητή Μανούλα!

Αναφορικά με τους αλεξιπτωτιστές είναι πολύ πιθανό ο υιός σας να έπεσε θύμα βύσματος. Οπότε θα ήτο παράξενο αν δεν ήταν γνωστή (ελληνική 100%) πρακτική. Συγκεκριμένα στην Κω δε γνωρίζω Ακριβώς πώς έχουν τα πράγματα αλλά Μοίρα Αμφιβίων είναι οπότε όλα καλά - ώς εκεί. Ο υιός σας δε θα γίνει τζιτζίκι τουλάχιστον! Έχω την εντύπωση ότι είναι δύσκολα από πλευράς υπηρεσίας (πολλές σκοπιές κτλ). Αλλά κανένας δε έπεσε στο πεδίο της. Σκοπιάς παρά μόνο αν είχε ψυχολογικά.

Αλλο: Σαν οδηγός έχει σοβαρά πλεονεκτήματα καλοπέρασης σε μια ενδεχομένως μαυρη Μοίρα. Αν είμουν Λοχίας του θα τον είχα στοχοποίησει για εξτρα κακοπέραση. Δε θα τον πιάνουν και πάρα πολλά πράματα... Γιατι κάπου θα πρέπει να οδηγάει όλο τον καιρό (εκτός στρατοπέδου).

Οπότε σε 9 μήνες αμφίβιος καταδρομέας, θα οδηγήσει πολύ, θα τρέξει πολύ, θα περπατήσει με βάροι στην πλάτυ, θα ανέβει βουνά θα κατέβει βουνά, θα κάνει βόλτες με υπέροχα Ζόντιακ φουσκωτά θα ρίξει με διάφορα όπλα, θα πέσει απο Ελικόπτερο, θα σκαρφαλωσει βράχια, θα πέσει απο βράχια, θα Γίνει ένα με τη φύση (αντάρτης) Και στο τέλος θα απολυθεί έχοντας αποκτήσει δεκάδες άλλα αδερφάκια.

Δεν είναι καταπληκτικό αυτό;

Οπότε όταν επιστρέψει σπίτι μετά από όλα αυτά με τον πράσινο μπερέ στο κεφάλι, έχετε κάθε δικαίωμα αλλά και υποχρέωση καθώς είστε και ανωτέρα σε βαθμό από τον υιό (εξ ορισμού) να τον δείτε στην πόρτα και να... Τον ρίξετε για κάμψεις και να του πείτε να περάσει σπίτι με έρπειν!

Σεβασμιότατα,

Εφ. Δνέας (ΚΔ)

Ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες! Αισθάνομαι ήδη καλύτερα. Γιατί ο γιος μου δεν είναι παιδί που θέλει να λουφάρει, αλλά του αρέσει η δράση και οι νέες εμπειρίες. Και όλα αυτά θα Έχουν Σίγουρα πολύ ενδιαφέρον γι'αυτόν.

Εγώ βέβαια από τη δική μου θέση πάντα θανησυχώ όπως και όλες οι μανούλες του κόσμου. Γιαυτό να προσέχετε τους εαυτούς σας και να είστε πάντα καλά για να είμαστε καλά κι εμείς!Εικόνα

DIMITRIS ED
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 3:47 am
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από DIMITRIS ED »

Ενα μονυμο στελεχος των ειδικων δυναμεων μπορει να παει σε οποιοδηποτε στρατοπεδο?
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από paris1810 »

DIMITRIS ED έγραψε: Ενα μονυμο στελεχος των ειδικων δυναμεων μπορει να παει σε οποιοδηποτε στρατοπεδο;
Ναι, ειτε Πεζοναυτων ειτε Καταδρομων ειτε Αλεξιπτωτιστων.
OriginalRe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2010 8:01 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από OriginalRe »

Χαιρετώ σας παίδες!

Είμαι Κρητικός

Δήλωσα Πεζοναύτης

Αλλά θέλω να Υπηρετήσω Στη Ρόδο

Οποιδήποτε σώμα αρκεί να ναι ΡΟΔΟ Εικόνα

Γνωρίζει κάποιος που θα παρουσιαστώ και τι πρέπει να κάνω ώστε να καταλήξω Ρόδο;

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από kampf »

Δεν εχει πεζοναυτες στη Ροδο κοπελι. Βολο- Αυλωνα μονο.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Greek_Army »

OriginalRe έγραψε:Χαιρετώ σας παίδες! Είμαι Κρητικός

Δήλωσα Πεζοναύτης

Αλλά θέλω να Υπηρετήσω Στη Ρόδο

Οποιδήποτε σώμα αρκεί να ναι ΡΟΔΟ Εικόνα

Γνωρίζει κάποιος που θα παρουσιαστώ και τι πρέπει να κάνω ώστε να καταλήξω Ρόδο;



έχεις προσωπικό μήνυμα
OriginalRe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2010 8:01 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από OriginalRe »

Το ξέρω ότι δεν έχει πεζοναύτες στη Ρόδο σύντεκνε Εικόνα θέλω να μάθω τι να κάνω αφού Παρουσιαστώ, τι να Δηλώσω Πεζικό ή τεθωρακισμένα κτλ. Ώστε να καταλήξω Ρόδο...

Ένας φίλος μου πε να πάω πεζικό ή τεθωρακισμένα και να δηλώσω Ρόδο, επειδή είναι παραμεθόριος μου πε 90% να πάω. Ισχύει;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Nassos »

OriginalRe έγραψε:Το ξέρω ότι δεν έχει πεζοναύτες στη Ρόδο σύντεκνε Εικόνα θέλω να μάθω τι να κάνω αφού Παρουσιαστώ, τι να Δηλώσω Πεζικό ή τεθωρακισμένα κτλ. Ώστε να καταλήξω Ρόδο...

Ένας φίλος μου πε να πάω πεζικό ή τεθωρακισμένα και να δηλώσω Ρόδο, επειδή είναι παραμεθόριος μου πε 90% να πάω. Ισχύει;



Έχει και Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στη Ρόδο.
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από REPAINER »

OriginalRe έγραψε:Το ξέρω ότι δεν έχει πεζοναύτες στη Ρόδο σύντεκνε Εικόνα θέλω να μάθω τι να κάνω αφού Παρουσιαστώ, τι να Δηλώσω Πεζικό ή τεθωρακισμένα κτλ. Ώστε να καταλήξω Ρόδο...

Ένας φίλος μου πε να πάω πεζικό ή τεθωρακισμένα και να δηλώσω Ρόδο, επειδή είναι παραμεθόριος μου πε 90% να πάω. Ισχύει;



οχι δεν ισχυει. Οι περισσοτεροι ροδο θελουν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες