Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αρης

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Αρης »

Πέτρος έγραψε:Καλημέρα παιδιά. Είμαι 18 χρόνων και πριν λίγες ημέρες έφτιαξα τα χαρτιά για το στρατό και έχω την εξής απορία. Επειδή έχω διπλή υπηκοοτητα θα φύγω να πάω στη Νορβηγία και θέλω να κάνω στρατό εκεί. Εάν κάνω τη θητεία μου εκεί χρειάζεται να κάνω και στην Ελλάδα;


Kourtembeu έγραψε:Όχι Πέτρο, μόνο εκεί.


Καλησπερα σας. Ειναι σιγουρο αυτο; Εαν αποφασισω να υπηρετησω στο νορβηγικο στρατο μετα δεν θα ειμαι υποχρεος στρατευσης και στην Ελλαδα;

Ευχαριστω

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Στη σειρά μου είχα παιδιά που υπηρέτησαν 12 μήνες στο Σουηδικό Στρατο και παρ'όλα αυτά τους κάλεσαν για να υπηρετήσουν ένα 3μηνο και στον Ελληνικό Στρατό. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τη Στρατολογία.
Petros

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Petros »

Γεια σας. Ονομαζομαι Πετρος θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια.
Ειμαι κατοχος διπλης υπηκοοτητας και εργαζομαι στο εξωτερικο.
Διαβασα στο σαιτ του Ελληνικου προξενειου της Στουτγαρδης οτι συμφωνα με τα παραπανω υπαρχει δικαιωμα αναβολης αοριστου χρονου. Αυτο ισχυει για ολους η για κατεχοντες την Γερμανικη υπηκοοτητα και εργαζομενους στην Γερμανια;(Εγω εχω πολωνικη και εργαζομαι Αγγλια);
Αντώνης

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα,

έχω διαβάσει τα διάφορα threads όσον αφορά την θητεία έχοντας διπλή υπηκοότητα, θα ήθελα όμως και μια επιπλέον γνώμη για την δική μου περίπτωση.

Έχω Ιταλική υπηκοότητα και τον Σεπτέμβρη θα μου έρθει η τελική ειδοποίηση για να μπω, μετά από δύο χρόνια αναβολών λόγω υγείας (+ μια αναβολή ΕΣΣΟ που πήρα στο ενδιαμεσό). Νομίζω έχω φτάσει στα όρια όσον αφορά τις αναβολές και δεν θα μου δώσουν άλλη.

Με την λογική να μην πληρώσω το πρόστιμο και να εξαγοράσω την θητεία, προλαβαίνω να μπω στον Ιταλικό στρατό για 3 μήνες και να γυρίσω Ελλάδα να εξαγοράσω τους υπόλοιπους 6 μήνες;

Το τελευταίο βάσει του Ν.3421 άρθρο 56

"3. Όσοι δεν καλύπτουν εξ ολοκλήρου τις ανωτέρω

υποχρεώσεις μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο

αυτών, μετά προηγούμενη αναγνώριση τριών (3) τουλά−

χιστον μηνών ένοπλης υπηρεσίας σε τακτικές ένοπλες

δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους - μέλους της

Ευρωπαϊκής Ένωσης.

"

Έχει αλλάξει κάτι από αυτον τον νόμο που εκδόθηκε πριν 10 σχεδόν χρόνια και επίσης τι πρέπει να πω/εγγραφα φέρω στο στρατολογικό γραφείο για να μην ρίξουν το πρόστιμο εφόσον θα κυρηχθώ ανυπόταχτος ακόμα και εαν έχω προλάβει να μπω στον Ιταλικό στρατό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αντώνης

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Η θητεία κληρωτών στον Ιταλικό Στρατό έχει πάψει να υφίσταται από το 2005 και πλέον είναι μόνο εθελοντική.

http://www.esercito.difesa.it/concorsi-e-arruolamenti/percorso/Pagine/Durata-della-ferma.aspx

Ο νόμος δεν έχει αλλάξει, απλώς αρκετές χώρες στην ΕΕ δεν έχουν πλέον στράτευση κληρωτών.

Διάβασε και το παρακάτω θέμα

Θητεία σε συμμαχικό στρατό
ApoIrakleio

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από ApoIrakleio »

Καλησπέρα σας.
ΔΕΝ ξέρω αν είμαι στο σωστό "δωμάτιο" αλλά έχω μια ερώτηση...
ΤΑ δύο αγόρια μου (21 και 17 ετών) από ΓΕΡΜΑΝΙΔΑ μητέρα (Διπλή υπηκοότητα, γερμανική ταυτότητα κλπ) , μετακόμισαν ΜΟΝΙΜΑ στη Γερμανία από 4ετίας. Πως μπορούν ΝΟΜΙΜΑ να μην υπηρετήσουν στην Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ και αν πρέπει να ρωτήσω σε άλλο σημείο θα είμαι υπόχρεος να με διαφωτίσετε...

!@#$

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από !@#$ »

Οταν καποιος εχει παει στρατο σε ξενη χωρα μπορει να παρει μερος σε προκυρηξη εδω στην ελλαδα?Η και το αντιθετο αμα εχει διπλη υπηκοοτητα και υπηρετησει στην ελλαδα να παρει μερος σε προκυρηξη στο εξωτερικο γινεται?

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

1) Μόνο αν έχει κάνει θητεία στην Ελλάδα. Η μόνη εξαίρεση είναι αν έχεις υπηρετήσει στην Εθνική Φρουρά της Κύπρου.

2) Εξαρτάται τι κριτήρια θέτουν.
!@#$

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από !@#$ »

Που μπορω να βρω μια προκυρηξη γα το εξωτερικο?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

600 ελλαδιτες εθελοντες στον κυπριακο στρατο

Προκήρυξη του 1996.

Για άλλες χώρες, ψάξε στις αντίστοιχες ιστοσελίδες των Υπουργείων Αμύνης τους, στη τελική στείλε και e-mail.
veniamin1993
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2016 2:46 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από veniamin1993 »



Καλησπέρα είναι να παρουσιαστώ από τον νέο χρόνο και θα ήθελα να ξέρω άμα κάνω μειωμένη θητεία ! Είμαι γεννημένος στην Αμερική από Έλληνες γονείς ο πατέρας μου έχει αμερικάνικο διαβατήριο όπως εγώ (έχω μόνο αμερικάνικο διαβατήριο και Ελληνική ταυτότητα όχι Ελληνικό διαβατήριο) ! Γυρίσαμε στην Ελλάδα όταν ήμουν 5 ετών δεν
είχα ακόμα Ελληνική υπηκοότητα ζούσα με την Αμερικάνικη μου υπηκοότητα μέχρι τα 18 που έκανα τα χαρτιά και πήρα την Ελληνική υπηκοότητα, θα ήθελα να ξέρω άμα δικαιούμαι μειωμένη θητεία !

Άβαταρ μέλους
jay33
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 02, 2017 5:59 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από jay33 »

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι ρώσος με ελληνικη και ρωσικη υπηκοοτητα, και αυτην τη στιγμη σπουδαζω και δουλευω στο εξωτερικο (Ολλανδια). Εχω αδεια μεχρι το 2020 απο τον στρατο. Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις,1ον, σχετικα με την μειωμενη θητεια, εχω διαβασει πως κατοικοι πρωην σοβιετικης ενωσης υφιστανται 3μηνη θυτεια εαν:

''Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους''

Πρωτη μου ερωτηση ειναι το πως μπορουν να προσδιορισουν το αμα εγκατασταθηκα στην ελλαδα πριν η μετα τα 11 μου;(εγω ηρθα ελλαδα 5 χρονων αλλα δεν εβγαλα ταυτοτητα μεχρι τα 15 μου). Υπαρχει τροπος να κανω καπως 3μηνη θητεια;

Και η δευτερη μου ερωτηση ειναι τι γινεται αμα απλα βγαλω ολλανδικη υπηκοοτητα και απλα δεν εμφανιστω καθολου για στρατο; Ξερω πως υπαρχει προστιμο 6000 ευρω αλλα αμα πολυ απλα δεν γυρισω ελλαδα η ερθω με αλλο διαβατηριο τι μπορει να γινει;

Ο λογος που κανω τις ερωτησεις αυτες ειναι διοτι ειμαι παντρεμενος, σπουδαζω και μενω εξωτερικο εδω και 6 χρονια και περιμενω το πρωτο μας παιδακι. Να γυρισω ελλαδα ουτως η αλλως δεν σκοπευα οποτε δεν βρισκω λογο να σταματησω την καριερα μου και να παρατησω την οικογενεια μου για 9 μηνες για να υπηρετησω.

Στο κατω κατω ειμαι και ηθικα εναντια στον στρατο οποτε δεν βρισκω λογο να χασω τοσο χρονο απο την ζωη μου για το τιποτα. Σας παρακαλω αμα γνωριζεται πειτε μου τι μπορω να κανω στην κατασταση μου. Στην χειροτερη περιπτωση αμα γινεται καπως να υπηρετησω 3μηνη θυτεια θα το κανω, αλλα 9μηνη δεν γινεται με τιποτα να παρω αδεια απο την δουλεια μου.

Ευχαριστω

Monimos Anypoyaktos

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Monimos Anypoyaktos »

Το πρόστιμο τον 6 χιλιάδων έχει και προσαυξήσεις. Εκτός απο το πρόστιμο κάποια στιγμή θα περάσεις και στρατοδικείο και θα σου δώσουν ποινή φυλάκισης, άρα λερωμενο ποινικό μητρώο.

Αλλά γιατί ασχολείσαι με τέτοια, λες ότι είσαι ήδη έξω εδώ κι 6 χρόνια. Έχεις αναβολή μέχρι το 2020, άρα πάνω κάτω 9 χρόνια μέχρι τότε. Ε, το 2020 βγαίνεις ανυποτακτος εξωτερικού για να μπορείς να έρχεσαι Ελλάδα ένα μήνα το χρόνο χωρίς να φοβάσαι την αστυνομία και κατά το 2022 βγαίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού επειδή θα βρίσκεσαι 11 χρόνια εξω. Έτσι ξεμπερδεύεις με το στρατό. Εκτός και αν έχεις συμπληρώσει 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό μέχρι το 2020, άρα βγαίνεις και τότε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

MagyarVag_view
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 8:33 pm
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από MagyarVag_view »

Καλησπέρα. Γράφω για να λύσω κάποιες απορίες μου με τη φιλότιμη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Λοιπόν εγώ έχω τη δυνατότητα να αποκτήσω διπλή υπηκοότητα πράγμα που θα έχει ήδη γίνει σε ένα μήνα. Εγώ φέτος τελειώνω τη τρίτη λυκείου αλλά μόλις τελειώσω πρέπει να φύγω για ένα χρόνο στη δεύτερη πατρίδα μου για να δουλέψω ώστε να πάρω δάνειο αργότερα για να πάρω σπίτι και να αρχίσω τις σπουδές μου. Δεν μου είναι δυνατόν να παρευρεθώ στο στρατό . Έχω διαβάσει ότι αυτοί που έχουν διπλή υπηκοότητα μπορούν να διαλέξουν σε ποια χώρα θα συμμετέχουν στο στρατό . Κατά πόσο είμαι αυτό εφικτό ; Τι δικαιολογιτικα χρειάζομαι ; Αν δεν είναι αυτό εφικτό τότε γίνεται να κάνω άρση της ελληνικής υπηκοότητας; Είναι επείγον γιατί δεν βρίσκομαι σε καλή οικονομική κατάσταση και έχω ήδη βρει δουλειά ώστε όπως προείπα να μπορεσω να πάρω δάνειο από εκείνο το κράτος για να μπορέσω να σπουδάσω. Βοηθήστε με αν ξέρετε σας παρακαλώ πολύ ! Έχω πανικοβληθει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία με διπλή υπηκοότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν έχει σημασία για το που θα υπηρετήσεις, αν υπηρετήσεις σε συμμαχικό στρατό θητεία πλέον του 6μήνου δικαιούσαι μειωμένη θητεία στον Ελληνικό Στρατό.

Αν είχες Ελλαδική και Κυπριακή υπηκοότητα θα είχες τη δυνατότητα να επιλέξεις ένα από τα 2, ή Εθνική Φρουρά ή ΕΣ.

Για αποποίηση ελληνικής ιθαγένειας δες εδώ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες