Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dimitris mak »

Δεν υπαρχει λογος να μιλαμε ετσι... Μην ξεφευγουμε...
ηλιας

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ηλιας »

aligato έγραψε:Διαταγες ηια υπηρεσιες και ΟΦ η ρεπο που ειναι με προεδρικο διαταγμα, αρκει να ενωθητε και να κανετε μηνυσεις ετσι ξεκινησανε στο ΑΑ ροδου με μα... Κα Δκτη. Α και να μην ξεχασω το προεδρικο με Διαταγμα που οριζεται με ΦΕΚ ειναι ανωτερω απο καθε ΔΚτη και ΓΕΕΘΑ http://rapidshare.com/files/290428702/diatages.rar

ρε φιλε εποπ ειμαι και εγω, πως θα γινει να παρουμε αυτο το διαταγμα; Ειμαι στη λημνο και κανουμε 7-8 υπηρεσιες καθε μηνα. Τραγικα και η υπηρεσια 3ωρα σκοπετα, ενω εχει στρατιωτες.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

ηλιας έγραψε:

ρε φιλε εποπ ειμαι και εγω, πως θα γινει να παρουμε αυτο το διαταγμα; Ειμαι στη λημνο και κανουμε 7-8 υπηρεσιες καθε μηνα. Τραγικα και η υπηρεσια 3ωρα σκοπετα, ενω εχει στρατιωτες.



μια απαραιτητη σημειωση,(κ για να μην παρεξηγηθω συναδερφος εποπ ειμαι), οτι λογω υπηρεσιακων αναγκων καθε διαταγη που οριζει το ανωτατο οριο υπηρεσιων για εμας (στην προκειμενη τις 7), ακυρωνεται λογω αυτων. Εαν με λιγα λογια, ο Δκτης επικαλεστει υπηρεσιακες αναγκες, καλυπτεται νομικα στο να επιβαλλει παραπανω απο 7 υπηρεσιες. Οποτε η μια διαταγη ακυρωνει την αλλη. Δεν λεω οτι απαραιτητα εχεις αδικο, αλλα πριν εκτεθεις ψαξτο το γιατι ο Δκτης σου εχει δωσει διαταγη να εκτελειτε κ 8 υπηρεσιες οπως αναφερεις χαρακτηριστικα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lxias »

Κύριοι για όσους εκτελούν επιπρόσθετες υπηρεσίες σε σχέση με άλλους συναδέλφους είτε αυτοί είναι νεότεροι είτε αρχαιότεροι μπορούν να παραπονεθούν με το αιτιολογικό ότι οι επιπρόσθετες υπηρεσίες που εκτελείτε σε σχέση με άλλους συναδέλφους επιβαρύνουν την προσωπική και οικογενειακή σας ζωή προς όφελος αυτών που εκτελούν λιγότερες υπηρεσίες. Αν απαντήσουν με βάση κάποια Δταγή στρατηγου, να επανέρθετε και να ζητήσετε να σας γνωστοποιήσουν Προεδρικό Διάταγμα ή Νομοθέτημα στο οποίο να αναφέρεται η εφαρμογή της άνισης κατανομής του χρόνου των υπηρεσιών σε στελέχη ανάλογα με το βαθμό ή αν επικαλεστούν κατηγορία δηλ εποπ εμθ παραγωγικής σχολής, τότε ανάλογα με τη κατηγορία και το βαθμό. Από εκεί και ύστερα η προώθηση της αναφοράς σε τρίτο βαθμό ο οποίος λογικά θα σας δικαιώσει, και σε περίπτωση που είτε σας δικαιώσει είτε όχι πάτε δικαστικά και ζητάτε αποζημιώσεις για τις επιπρόσθετες υπηρεσίες, για ηθική βλάβη κτλ κτλ.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

Lxias έγραψε:Κύριοι για όσους εκτελούν επιπρόσθετες υπηρεσίες σε σχέση με άλλους συναδέλφους είτε αυτοί είναι νεότεροι είτε αρχαιότεροι μπορούν να παραπονεθούν με το αιτιολογικό ότι οι επιπρόσθετες υπηρεσίες που εκτελείτε σε σχέση με άλλους συναδέλφους επιβαρύνουν την προσωπική και οικογενειακή σας ζωή προς όφελος αυτών που εκτελούν λιγότερες υπηρεσίες. Αν απαντήσουν με βάση κάποια Δταγή στρατηγου, να επανέρθετε και να ζητήσετε να σας γνωστοποιήσουν Προεδρικό Διάταγμα ή Νομοθέτημα στο οποίο να αναφέρεται η εφαρμογή της άνισης κατανομής του χρόνου των υπηρεσιών σε στελέχη ανάλογα με το βαθμό ή αν επικαλεστούν κατηγορία δηλ εποπ εμθ παραγωγικής σχολής, τότε ανάλογα με τη κατηγορία και το βαθμό. Από εκεί και ύστερα η προώθηση της αναφοράς σε τρίτο βαθμό ο οποίος λογικά θα σας δικαιώσει, και σε περίπτωση που είτε σας δικαιώσει είτε όχι πάτε δικαστικά και ζητάτε αποζημιώσεις για τις επιπρόσθετες υπηρεσίες, για ηθική βλάβη κτλ κτλ.


εχει απολυτο δικιο ο συναδερφος στα ανωτερω γραμμενα που παραθετει, ομως μετα τους -ατυπους- κανονες του στρατου, τους γνωριζουμε εαν κινηθεις νομικα. "γιατι εισαι αγυαλιστος" "γιατι ειναι ακαθαρτο το G3";(το οποιο G3 δεν καθαριζεται ποτε) ... Κινηται καποιος νομικα εαν ειναι τοσο πια αδικημενος με τις υπηρεσιες, που δεν παει αλλο. Κ λιγοι το κυνηγανε νομικα, απειροελαχιστοι εποπ. Οι περ/ροι με το σκεπτικο οτι "μετα την μονιμοποιηση θα τους παω κοντρα". Μια παρενθεση ηταν αυτα τα λεγομενα μου, που αυτοματως μου ηρθαν στο μυαλο μολις διαβασα το ανωθεν post.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Σακης

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Σακης »

Απλά ένα σχόλιο! ''Υπάρχει μια διαταγή... Αυτά είχε γράψει ένα παιδί''... Και εγώ ένα παιδί είμαι! Δε σημαίνει πως αν γράψω κάτι θα είναι διαταγή! Έλεος! Μέγιστος αριθμός υπηρεσιών καθορίστηκε από μέτρο του Αναπληρωτή Υπουργού (Μπεγλίτης) και λέει:

''Καθιέρωση ανωτάτου ορίου εκτέλεσης υπηρεσιών ανά μήνα στις 3 υπηρεσίες για τους ανώτερους αξιωματικούς, στις 4 υπηρεσίες ανά μήνα για τους κατώτερους αξιωματικούς, στις 5 υπηρεσίες ανά μήνα για τους υπαξιωματικούς και στις 7 υπηρεσίες ανά μήνα για τους ΕΠΟΠ.'' Το θέμα είναι κατα πόσο ισχύει μετά ο 20-1 και 20-2 που από Δεκανέα ναι και άνω εντάσσονται στους Υπξκους!

1η σειρά

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 1η σειρά »

Σακης έγραψε:Απλά ένα σχόλιο!''Υπάρχει μια διαταγή... Αυτά είχε γράψει ένα παιδί''... Και εγώ ένα παιδί είμαι! Δε σημαίνει πως αν γράψω κάτι θα είναι διαταγή! Έλεος! Μέγιστος αριθμός υπηρεσιών καθορίστηκε από μέτρο του Αναπληρωτή Υπουργού (Μπεγλίτης) και λέει:

''Καθιέρωση ανωτάτου ορίου εκτέλεσης υπηρεσιών ανά μήνα στις 3 υπηρεσίες για τους ανώτερους αξιωματικούς, στις 4 υπηρεσίες ανά μήνα για τους κατώτερους αξιωματικούς, στις 5 υπηρεσίες ανά μήνα για τους υπαξιωματικούς και στις 7 υπηρεσίες ανά μήνα για τους ΕΠΟΠ.'' Το θέμα είναι κατα πόσο ισχύει μετά ο 20-1 και 20-2 που από Δεκανέα ναι και άνω εντάσσονται στους Υπξκους!



φίλε μου μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω αυτή τη διαταγή;
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από cristina »

5 υπηρεσιες ειναι πολλες μαλλον για επ. Οπ. Το μηνα. Ασχετως αν λεγανε οτι θα τις μειωσουνε. Το παραμυθι συνεχιζεται. Επισης τους Επ. Οπ λχιες (που εχουν ηδη μονιμοποιηθει) αντι να τους εκμεταλλευτει ο στρατος Και να βγει μια δγη που να αφορα τις υπηρεσιες τους και τις αρμοδιοτητες τους και να τις καθοριζει τους βαζει να κανουνε υπηρεσιες σκοπια την μια μερα και την επομενη να μπαινουν υπαρχιφυλακες στο φυλακιο που κανανε σκοπια. Το απολυτο μπαχαλο.
Άβαταρ μέλους
vaggelis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 7:18 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από vaggelis »

Ερχεται καινουριο χαρτακι με Μονιμους ΕΠΟΠ εως 5 υπηρεσιες και ΕΜΘ εως 4
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lxias »

vaggelis έγραψε: Ερχεται καινουριο χαρτακι με Μονιμους ΕΠΟΠ εως 5 υπηρεσιες και ΕΜΘ εως 4
Σύμφωνα με την νέα διαταγή που είναι απο το ΓΕΕΘΑ (κάτι ξέρανε αυτοί) απο 1 Οκτωβρίου ισχύουν τα εξής Μη μονιμοποιηθέντες ΕΠ. ΟΠ εώς 7 υπηρεσίες. Υπαξιωματικοί (ΣΜΥ, ΕΜΘ, ΕΠΟΠ) μέχρι 15 έτη υπηρεσίας εώς 5 υπηρεσίες. Υπαξιωματικοί ΕΜΘ απο 15 έτη μέχρι 20 έτη υπηρεσίας εώς 4 υπηρεσίες. Καλό σας απόγευμα κύριοι.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
DIMITRIS-A/T
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 10:14 pm
Τοποθεσία: αμυντικος μεσος
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από DIMITRIS-A/T »

Αυτό από δημοσιεύματα και άρθρα που διάβασα είχε διαταχθεί για το Δ' Σώμα Στρατού, αλλά έφαγε άκυρο από το ίδιο το Γενικό Επιτελείο Στρατού, ως διαταγή που δεν είχε καμία έγκριση!Εικόνα
Καρλ Μαρξ: Οι επαναστάσεις είναι οι ατμομηχανές της ιστορίας.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από DaMon »

Παιδιά έχω μια απορία σχετική με τους επ. Οπ. Και θα ήθελα να με διαφωτίσετε λιγάκι εάν μπορείτε.

Ας πούμε ότι κάποιος κάνει την θητεία του ως έφεδρος αξιωματικός, αργότερα πάει να κάνει μια οποιαδήποτε δουλεία, δεν του κάθεται και τα λοιπά και στρέφεται στον στρατό ως επ. Οπ. Η απλά πάει για επ. Οπ. Γιατί γουστάρει τον στρατό και δεν κατάφερε να μπει μέσω πανελλαδικών εξετάσεων.

Έχοντας υπηρετήσει ως έφεδρος αξιωματικός, έχει διαφορετικά καθήκοντα ως επ. Οπ; Προσοχή λίγο εδώ περά, δεν ρωτάω αν έχει περισσότερα λεφτά, μεγαλύτερο βαθμό και εξουσία, γνωρίζω πως κάτι τέτοιο δεν παίζει και δεν με νοιάζει κιόλας, απλά έχω αυτή την απορία σχετικά με τα καθήκοντα του, γιατί κατά την γνώμη θα ήταν κρίμα κάποιος ο όποιος έχει (θεωρητικά πάντα) λάβει την εκπαίδευση ενός έφεδρου αξιωματικού να είναι σε μια απλή θέση με έναν που μπορεί να μην έκανε καν θητεία και μπήκε αμέσως επ. Οπ.

Δεν είναι πως πιστεύω ότι ένα τέτοιο άτομο είναι "ανώτερο" κτλ από τα αλλά, απλά φέρει κάποια εμπειρία και γνώση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αυτό απλά.
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από TEIN »

Δεν παιζει τετοιο πραμα, θα εξασκεις την ειδικοτητα σου οπως και οι αλλοι, δν σημαινει οτι επιδη ησουν δοκιμος θα παρεις καποια "αλλα" καθηκοντα. Εξαλλου δοκιμος ησουν...
DaMon

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από DaMon »

Ωραια, ας θεσω λοιπον ενα αλλο ερωτημα και διορθωστεμε οπου κανω λαθος, ο εφεδρος αξιωματικος εν καιρο πολεμου υπηρετει ως αξιωματικος αναλογα με τον βαθμο που εχει φτασει, ο εξεδρος αξιωματικος που ειναι επ. Οπ. Σε τι θεσει μπαινει; Αξιωματικου η τον αναλογο βαθμο που εφτασε ως επ. Οπ. Μπορει να σας φενονται χαζες αποριες αλλα προσπαθω να βρω μια σειρα γιατι δεν εχω δει πουθενα μα πουθενα να λενε για αυτο το πραγμα.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

DaMon έγραψε:Ωραια, ας θεσω λοιπον ενα αλλο ερωτημα και διορθωστεμε οπου κανω λαθος, ο εφεδρος αξιωματικος εν καιρο πολεμου υπηρετει ως αξιωματικος αναλογα με τον βαθμο που εχει φτασει, ο εξεδρος αξιωματικος που ειναι επ. Οπ. Σε τι θεσει μπαινει; Αξιωματικου η τον αναλογο βαθμο που εφτασε ως επ. Οπ. Μπορει να σας φενονται χαζες αποριες αλλα προσπαθω να βρω μια σειρα γιατι δεν εχω δει πουθενα μα πουθενα να λενε για αυτο το πραγμα.
θα εκτελεσεις κανονικοτατα τα καθηκοντα που θα εχεις ως οπλιτης. Τον αξιωματικο ξεχνα τον. Δηλαδη καποιος εποπ με πτυχιο ΑΕΙ στον πολεμο τι θεση θα εχει στρατηγου;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες