Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΓΚΕΛΥ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 7:54 am
Ενδιαφέροντα: ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΧΟΡΟΣ
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΓΚΕΛΥ »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Ευχαριστω φιλε!
αιματολογικες, ουρων, ακτινογραφια θωρακος και μετα σε εξεταζουν οι γιατροι

eleftheri@
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 12:56 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από eleftheri@ »

Κοινός σε περνάν από κόσκινο... Τέτοιο τσεκ απ δεν είχα ξανά κάνει στην ζωή μου!
Εικόνα
"ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ"
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Και αυτες ποιες ειναι φιλε κρικ αρμι; Καιρο εχουμε να τα πουμε... Εικόνα


Περνάς απο τους εξής κατά σειρά :
- Αίμα και ούρα (Αρχικά).

- Καρδιολόγο
- Δερματολόγο
- ΩΡΛ
- Ακτινολόγο
- Οφθαλμίατρο

Να σημειώσω επίσης ότι μένεις και τσιτσίδι για να σε εξετάσουν κάποιοι απο τους παραπάνω επιστήμονες για τυχόν εξανθήματα κλπ κλπ!
M@KHS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 02, 2010 6:22 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από M@KHS »

Καλησπερα και απο εμενα παιδια. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ασχετη αλλα δεν ξερω που να κανω το post. ειχα αρκετο βαθμο μυωπιας στα ματια μου. Εχω κανει φυσικα lazer και το προβλημα μου εχει διορθωθει. Θα ηθελα να μαθω εαν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με αυτο θα σας παρακαλουσα ομως να μου απαν. Μονο οσοι γνωριζουν σιγουρα γιατι το τελευταιο διαστημα εχο ακουσει παρα πολλα και εχω αρχισει να απελπιζομαι. μου εχουν πει οτι επειδη εχω κανει χειρουργειο δεν μπορω να καθολου να μπω σε σωματα ασφαλεια και γενικα αυτου του ειδους ευχαριστω... !
TSILI

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από TSILI »

Καλημερ και απο μενα! Εχω κανει εγχειριση αφαιρεσης θυρεοειδούς.(κοινώς θυρεοειδεκτομή) ... Ξερει καποιος αν αποκλειομαι λογω της εγχειρισης αυτης;

Ευχαριστω!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

TSILI έγραψε:Καλημερ και απο μενα! Εχω κανει εγχειριση αφαιρεσης θυρεοειδούς.(κοινώς θυρεοειδεκτομή) ... Ξερει καποιος αν αποκλειομαι λογω της εγχειρισης αυτης;

Ευχαριστω!



Μπορείς να διαβάσεις την προηγούμενη προκύρηξη ώστε να δείς ποιές ασθένειες / επεμβάσεις θεωρούνται μη αποδεκτές και αποκλείονται απο τον διαγωνισμό.

Anonymous

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια εχω ακουσει οτι σου κοιτανε και την κώλο (συγγνωμη κιολας) ειναι αληθεια;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά και όχι, απλά σου λένε να σκύψεις για να δουν αν έχεις πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη. Μπροστά σου θα είναι ο γιατρός.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Nassos έγραψε:Φυσικά και όχι, απλά σου λένε να σκύψεις για να δουν αν έχεις πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη. Μπροστά σου θα είναι ο γιατρός.
Επιτρεψε μου μια διορθωση Νασο, απο πισω ειναι ο γιατρος... Βλεπει τα πλευρα μας αν ειναι ιδια (για πιθανοτητα σκολιωσης) κ φυσικα οπως ανεφερες γενικοτερα ολη την σπονδυλικη στηλη

Dum spiro spero
staurosm
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 28, 2016 10:57 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από staurosm »

ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι σε κύκλους με ανβολικα εάν στις εξετασεις αίματος γενικής και ούρων που θελουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο φαινονται...
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ)
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 9:36 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) »

staurosm έγραψε:ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι σε κύκλους με ανβολικα εάν στις εξετασεις αίματος γενικής και ούρων που θελουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο φαινονται...

φαινονται
georgia2112
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2021 8:08 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από georgia2112 »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τις ιατρικές εξετάσεις που πραγματοποιούνται, πόσο εξονυχιστικά τις κάνουν και πόσο εύκολα ΄΄κόβουν΄΄.

Για να γίνω πιο σαφής, το μόνο πρόβλημα υγείας που έχω είναι νευροαισθητήρια βαρυκoοία και φοράω ακουστικά. Δεν είναι μεγάλου βαθμού το πρόβλημα (δηλαδή ακούω και χωρίς αυτά Εικόνα), και με ενδιαφέρει να δηλώσω με βάση τις σπουδές μου (πληροφορική, σε περίπτωση που ζητάνε με βάση την προκήρυξη). Πιστεύετε έχω πιθανότητες;

Ευχαριστώ πολύ :)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σύμφωνα με το ΠΔ 133/2002 περί των κυριότερων νοσημάτων και σωματικών ατελειών που αποκλείουν τους υποψήφιους ΕΠΟΠ

Σχετικά τα νοσήματα των οργάνων ακοής:

Στενώσεις του ενός ή και των δύο ακουστικών πόρων, χρόνιες ωτίτιδες, ξηρά διάτρηση του τυμπανικού υμένα, λαβυρινθικός ίλιγγος.

Ως προς την ακουστική οξύτητα επίσης:

Οι υποψήφιοι για να κριθούν ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι/1) πρέπει η µεγαλύτερη επιτρεπόµενη ακουστική απώλεια στις συχνότητες 500-1000-2000 ΗΖ να µην υπερβαίνει τα 20 dB για κάθε αυτί. Στις συχνότητες 3000-4000-6000 ΗΖ η συνολική απώλεια να µην υπερβαίνει τα 180 dB και στα δύο αυτιά ενώ για να κριθούν ικανοί κατηγορίας δεύτερης (Ι/2) πρέπει η µεγαλύτερη επιτρεπόµενη ακουστική απώλεια στις συχνότητες 500-1000-2000 ΗΖ να µην υπερβαίνει τα 25 Db για το καλύτερο αυτί και τα 40 Db για το χειρότερο αυτί. Στις συχνότητες 3000-4000-6000 ΗΖ η συνολική απώλεια να µην υπερβαίνει τα 270 dB και στα δύο αυτιά.

Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικές εξετάσεις για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από theodoros »

στις ιατρικες εξετασεις εκτος από τις γνωματεύσεις πανω στο καρτι που πρεπει να γραψουν οι γιατροι θα πρεπει να΄ζητησουμε και ξεχωριστο χαρτι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες