ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexeldyk

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από alexeldyk »

Μέχρι και την β'εσσο 2020 τουλάχιστον ήρθαν κανονικά και οι εξάμηνοι εδώ γιατί ήμασταν λίγα άτομα σαν εσσό και ήθελαν κόσμο. Τώρα αν συνεχιστεί αυτό και με τις επόμενες εσσο δεν γνωρίζω. Όπως και να'χει καλή θητεία φίλε μου! Και η Κύπρος αξίζει, να ξέρεις!
Panos P
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 08, 2020 8:51 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Panos P »

Καλησπέρα, αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τάγμα πεζοναυτών στην Κύπρο γιατί θα ήθελα εκεί να πάω , και εκτός αυτού έχω ακούσει ότι οι πεζοναύτες κάνουν και πτώση με αλεξίπτωτο, προσωπικά δεν θέλω το συγκεκριμένο και έχω μπερδευτεί λίγο με την ολοκληρωτική εκπαίδευση. Είναι αναγκαστικό να επιλέξεις να πέσει από αεροπλάνο ; Και πάνω κάτω ποια είναι οι αναγκαστικες ασκήσεις
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

1) Δεν υπάρχει Τάγμα Πεζοναυτών στη Κύπρο.

2) Δεν κάνουν άλματα οι Πεζοναύτες εδώ και σχεδόν 20 χρόνια.

3) Στις Ειδικές Δύναμεις της ΕΛΔΥΚ (35 Μοίρα Καταδρομών) δεν κάνουν άλματα με αλεξίπτωτο οι στρατεύσιμοι.
Nizox5
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 07, 2020 2:50 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Nizox5 »

Καλησπέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση παρουσιάζομαι Λαμία με ένδειξη ΕΛΔΥΚ χωρίς να το έχω επιλέξει.(Δεν είχα βάλει βύσμα) Ξέρει κανένας αν γίνεται να αλλάξει αυτό και να παρουσιαστώ κάπου αλλού και μετά απο πόσο καιρό μπορώ να έρθω Αθήνα;(Διαθέτω πολύ καλό βύσμα)
ano123
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2020 1:21 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ano123 »

Καλημέρα παιδιά, παρουσιαζομαι Λαμία και το χαρτί μου λέει ΕΛΔΥΚ. Ήθελα να ρωτήσω, στις οδηγίες γράφει ότι χρειάζεται Φ/Α από την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου τραπέζης ομως πλέον δεν δίνουν βιβλιάρια οι τράπεζες. Αρκεί να έχω μονο το IBAN?
nikos21ean1974
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 10:44 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από nikos21ean1974 »

Με εννέα μήνες θητεία έρχεται πσνωλεθρια ο Τούρκος υπηρετεί 24 τι προλαβαίνετε να μάθετε σε 9 μήνες σταΤ/Θ εγώ υπηρέτησα 29 μήνες. Αναμένω απάντηση cabrones
Vaggelis91

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Vaggelis91 »

Μου έχει ερθει το χαρτι για Θηβα και γραφει πανω Πεζικο-ΕΛΔΥΚ χωρις να το εχω δηλωσει. Πώς γινεται να μην πάω; Επίσης γραφει πανω δεξια ΑΚΛ τι σημαινει αυτo;
ελδυκ 2020

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από ελδυκ 2020 »

Καλησπερα απο οτι εχω μαθει παω ελδυκ στην 197 μηχανοκινητη πυροβολικου στην κυπρο ξερει κανεις που ειναι εχει παει κανεις προσφατα?
tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από tethoras355 »

Η 197 ειναι στο λιοπετρι κοντα στην αγια ναπα αρα καλοκαιρακι αν εισαι εκει θα περασεις καλα. Απο κει και περα οι μοναδες ΠΒ ΤΘ και η 35ΜΚ ειναι στην κρυφη ΕΛΔΥΚ που σημαινει οτι θα εχεις και Κυπριους φανταρους και στελεχη ειτε στην μοναδα σου ειτε σε αλλη μοναδα εντος στρατοπεδου. Θα ειναι και Ελλαδιτες φυσικα. ΠΒ δεν ξερω πως ειναι αλλα οσο πηξιμο και να φας στην ΕΛΔΥΚ απο υπηρεσιες/ασκησεις/συναγερμους/αγγαριες αξιζει 1000 φορες να πας και για την εμπειρια απο το καθαρα στρατιωτικο κομματι και για τα λεφτα και για τις εξοδους και για τις αδειες και για τα παντα. Επισης αφορητη ζεστη.
Kiriamios
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Kiriamios »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω δύο ερωτήσεις αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε. Η μία έχει αναφερθεί και προηγουμένως αλλά δεν είδα κάπου απάντηση οπότε την γράφω ξανά. Είμαι στρατιώτης υγειονομικού και αφού ορκίστηκα πήρα μετάθεση για ΚΕΠΒ. ΕΛΔΥΚ. Α) γνωρίζει κάνεις αν θα κάνουμε σπεν στη Θήβα ή αν θα μεταφερθούμε την επόμενη μέρα Κύπρο;

Β) Επειδή μου είπαν ότι θα είμαι μάλλον ΤΘ. Αυτό σημαίνει ότι αλλάζει και το σώμα; Δηλαδή δεν θα είμαι στο υγειονομικό; Ή απλά θα είμαι στα ΤΘ ως υγειονομικός; Δεν έχω βρει κιόλας αν υπάρχει μονάδα υγειονομικού στην ΕΛΔΥΚ. Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι λίγο παιδική αλλά έχω ακούσει και τις δύο γνώμες.

Ευχαριστώ

tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από tethoras355 »

Θα σου πω πως ηταν οταν ημουν εγω που μπηκα 2018 Ε εσσο. Στην θηβα θα πατε και εντος μια βδομαδας θα πεταξετε για Κυπρο ολοι και θα κανετε σπεν εκει. Υπαρχει η επισημη ΕΛΔΥΚ που εχει τα 2 ταγματα και το συνταγμα και η κρυφη που εχει 2 μοναδες ΤΘ 5-6 ΠΒ και την 35ΜΚ. Αφου εισαι ΤΘ θα πας ως ΤΘ κατω καμια σχεση με υγειονομικο θα αλλαξεις εντελως.Τωρα ποια ειναι καλυτερη μοναδα ΤΘ απο τις 2 (355 ΕΜΑ και 5η ΕΜΑ) δεν μπορω να σου πω γιατι θα εχουν αλλαξει πολλα. Η 5η ΕΜΑ ηταν πιο προβλεπε στα τυπικα εμφανιση χαιρετισμους κλπ μιας και ηταν η ταξιαρχια εκει και ειχε πολλη δυναμη και η υπηρεσια τους πηγαινε 1-3 στην χειροτερη (1 μεσα 3 εξω). Στην 355 που ημουν εγω δεν ημασταν τοσο προβλεπε στα τυπικα αλλα ειχαμε πολυ σταξιμο σε υπηρεσια/αγγαρια πολλους συναγερμους δυνατο σπεν και εξοδους 1-1 η 2-1 στην καλυτερη. Στην χειροτερη εμπλοκη 10 μερες 16 μερες κλπ. Αυτα αλλαζουν βεβαια απο εποχη σε εποχη και απο διοικητη σε διοικητη αλλα λιγο πολυ παντα ετσι θα ειναι πιστευω. Σαν εγκαταστασεις η 355 ειναι καλυτερη (οχι οτι η 5η ΕΜΑ ειναι ασχημα) και ειναι και σε πολυ καλυτερη τοποθεσια.

statis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 29, 2020 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από statis »

Χαίρεται παιδιά. Μπαίνω με την επόμενη ΕΣΣΟ, αναμένω το σημείωμα. Στο paroysiasi δεν δήλωσα ΕΛΔΥΚ, αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο αναθεώρησα και θα δηλώσω εθελοντικά όταν ερωτηθώ εκεί που θα με στείλουν. Σωματική ικανότητα θα βγάλω σίγουρα 1 ή 2, δεν είμαι κάτοικος παραμεθορίου, αλλά εδώ και μια βδομάδα έγινα 26 ετών.

1) Υπάρχει περίπτωση να απορριφθώ; Είναι αυστηρά έως 25 ετών;

2) Ισχύουν οι 4 δωρεάν μετακινήσεις;(1 πήγαινε-έλα στην αρχή και στον επαναπατρισμό, και 1 πήγαινε-έλα ενδιάμεσα)

3) Αν με στείλουν πχ. Σε κάποιο νησί, και εκεί δηλώσω ΕΛΔΥΚ και με δεχθούν, φεύγω "άμεσα" για Θήβα ή κάθομαι στο κέντρο/μονάδα που λέει το σημείωμα για εκπαίδευση μέχρι την ορκομωσία και μετά πάω Θήβα λίγες ημέρες για να φύγουμε για Κύπρο;

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ρε παιδιά καλησπέρα είμαι τοποθετημένος με τη στ εσσο 2020 να παρουσιαστώ στο 511 Κομοτηνή. Θέλω να ρωτήσω μας είχαν βάλει πριν έρθει το χαρτί να μπούμε στην ιστοσελίδα του στρατού και να συμπληρώσουμε τα νούμερα στολής που θέλουμε να υπηρετήσουμε κλπ και είχα βάλει ελδυκ. Εγώ τώρα που μου ήρθε το χαρτί για Κομοτηνή μπορώ να δηλώσω εκεί να παω ελδυκ; Ή θα υπηρετήσω μόνο Ελλάδα;
Γιάννης Κ.

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Και εγώ την ίδια απορία με το παιδί απο πάνω έχω. Είχα δηλώσει προτίμηση ΕΛΔΥΚ, αλλά με στέλνουν Χίο (και όχι Θήβα ή Λαμία που στέλνουν τους μελλοντικούς Ελδυκάριους). Υπάρχει η πιθανότητα να με πάρουν ΕΛΔΥΚ;
Άβαταρ μέλους
NektariosK
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2020 3:52 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από NektariosK »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι στις 13/11 στο στρατόπεδο ΥΠΤΓΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΛΛΙΝΣΚΗ (ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ) ... Αυτό σημαίνει μεγάλο πεύκο σωστά;Ηλεκτρονικά είχα δηλώσει ότι θέλω να πάω Κύπρο (και να παρουσιαστώ Θήβα) ...

Παρόλα αυτά το σημείωμα κατάταξης λέει έχετε επιλεγεί για Ειδικές Δυνάμεις (ΥΕΑ).

Μπορώ να πάω ΕΛΔΥΚ- ΠΕΖΙΚΟ; Γνωρίζει κανείς; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη...

NK
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες