Γυμναστική στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
peter veneths

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από peter veneths »

Ευχαριστώ Πολύ για την απάντηση και συγχαρητήρια για την ποιότητα του forum.
Κάτι ακόμα Επειδή δεν γνωρίζω θα ήθελα κάποιες ακόμα πληροφορίες κάποιες από τις ερωτήσεις μου μπορεί να είναι χαζές αλλά θέλω ναι σιγουρευτώ:
1) για τα στρατόπεδα τις Κύπρου που είπες δεν είναι μόνο ένα αλλά περισσότερα στρατόπεδα η όχι;
2) όσο για τις εγκαταστάσεις και τα γυμναστήρια τις Κύπρου που μου είπες Αντιπροσωπεύουν όλα τα στρατόπεδα τις Κύπρου οι μερικά επιλεγμένα;
3) δικαιούνται όλοι τις εγκαταστάσεις και τα γυμναστήρια Η παίζει ρολό η ιδιότητα σου πχ (ειδικές δυνάμεις, πεζικό, ναυτικό, αεροπορία);
4) που θα με συμβούλεψες να υπηρετήσω σε τι ειδικότητα εννοώ ώστε να είναι λίγο πιο λάσκα πιο χαλαρά τα πράγματα;
Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός Και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Άβαταρ μέλους
35ΜΚ 312
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2012 4:41 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από 35ΜΚ 312 »

Αν επιλεξεις να πας στην κυπρο υπαρχει μονο ενα στρατοπεδο ειδικων δυναμεων η 35ΜΚ. Το γυμναστηριο της μοναδας ειναι πολυ καλο και σχετικα καινουργιο αν και δε θα το χρειαστεις λογο της καθημερινης πρωινης γυμναστικης και εκπαιδευσης, δε πιστευω να εχεις τοσο κουραγιο μετα και για γυμναστηριο!
Άβαταρ μέλους
ako soldier
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2012 1:11 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από ako soldier »

Εχει τιποτα γυμναστηρια και αθλητικους συλογους ο στρατος πχ ελληνορωμαικη ποδοσφαιρο κλπ.
bloom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2012 5:48 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από bloom »

Καλησπέρα σε όλους.

Έκοψα την αναβολή μου πριν 3 εβδομάδες. Οπότε θα μπώ Γενάρη στρατό.

Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα.

1 ον) τελείωσα φυσικοθεραπεία (AEI) Ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Να ελπίζω ότι θα μπώ υγειονομικό ή μπά;(Σημειωτέον μέσο δεν υπάρχει)

2 ον) Είμαι αθλητής σε μαχητικό άθλημα - πολεμική τέχνη με επιτυχίες στο παρελθόν 1 ή και 2 ή θέση σε πανελλήνια πρωταθλήματα για αρκετά χρόνια και συμμετοχή σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το δηλώσω αυτό όταν παρουσιαστώ και αν ναι συμφέρει να το κάνω (Δεν θέλω να υπηρετήσω ειδικές δυνάμεις). Σημειωτέων έχω δελτίο αθλητή παλιό βέβαια.

Ο λόγος που το ρωτάω αυτό είναι ότι η άσκηση παίζει σημαντικό ρόλο στην ζωή μου (είναι τρόπος ζωής για εμένα). Οπότε θέλω μπαίνοντας στο στρατό να μπορέσω να κρατήσω την φόρμα μου και την φυσική μου κατάσταση. Πιστεύω λοιπόν ότι δηλώνοντας το αθλητικό μου παρελθόν θα μπορώ να γυμνάζομαι στο στρατό χωρίς να με δούν με κακό μάτι οι ανώτεροι μου. Μιλάω για απλά πράγματα όπως τρέξιμο, σχοινάκι, μονόζυγο στο στίβο μάχης κ. Τ. Λ. Και αν υπάρχει διαθέσιμο γυμναστήριο. Και αργότερα όταν έχω εξόδους θα πηγαίνω σε γυμναστήριο.

Φυσικά όλα αυτά στον ελεύθερο μου χρόνο.
Υπάρχει οι δυνατότητα των μονόζυγων στο στίβο μάχης ή απαγορεύεται;

Πείτε μου την άποψη σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

1) Συνήθως οι φυσικοθεραπευτές πάνε Υγειονομικό.

2) Δεν παίζει κάποιο ρόλο, στις Ειδικές Δυνάμεις ή Στρατονομία θα είχε νόημα να το δήλωνες.

Στον ελευθερο σου χρόνο μπορείς να κάνεις ό, τι θέλεις. Γυμναστήριο δεν έχουν όλες οι μονάδες του Στρατού, πόσω μάλλον του Υγειονομικού, και αν έχουν, σπάνια ανοίγει. Γιατί πρέπει να υπάρχει και επιβλέπων εν ώρα λειτουργίας.

bloom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2012 5:48 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από bloom »

Οκ Nassos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Κάτι τελευταίο... Γυμναστήριο δεν έχουν όλα τα στρατόπαιδα, στίβο μάχης όμως έχουν όλα τα στρατόπεδα φαντάζομαι;

Ισχύει και για την βασική εκπαίδευση ότι μπορώ να κάνω γυμναστική στον ελεύθερο μου χρόνο σωστά;

Ευχαριστώ πολύ,
Με εκτίμηση,
bloom
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Οχι ουτε στιβο μαχης εχουν ολα τα στρατοπεδα.

Γυμναστικη ομως στο κεντρο μπορεις να κανεις στον ελευθερο σου χρονο!
bloom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2012 5:48 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από bloom »

Ευχαριστώ παίδες... Μακάρι να μπορούμε να κάνουμε στον ελεύθερο χρόνο γυμναστική χωρίς να έχω πρόβλημα με ανωτέρους... Πιστεύω έστω ένα μονόζυγο θα βρώ κάπου στο στρατόπαιδο...

Ένα σχοινάκι που θέλω να πάρω μαζί μου να το πάρω την ημέρα που θα παρουσιαστώ ή να περιμένω αν είναι να μου το φέρουν στο επισκεπτήριο οι δικοί μου... (μήπως μου το κρατήσουν);

Έστω ότι υπάρχει γυμναστήριου για να γίνεις υπεύθυνος γυμναστηρίου τι χρειάζεται συνήθως;

Ελπίζω να μην σας ζάλισα... Η βοήθεια είναι παραπάνω από πολύτιμη...

Ευχαριστώ και πάλι...
Betelguese

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Betelguese »

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Πρόκειται να καταταχθώ τον Νοέμβριο στον στρατό ξηράς και θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι δυνατόν να κάνει κάποιος γυμναστική κατά την περίοδο της θητείας και αν υπάρχουν σχετικές εγκαταστάσεις. Δεν μιλάμε για κάτι ιδιαίτερο, απλά να μπορείς να κάνεις συνηθισμένες ασκήσεις ή και τρέξιμο.

Έχω ακούσει ότι δεν είναι δυνατό και ότι η μόνη γυμναστική που μπορείς να κάνεις είναι οι αγγαρείες. Κάτι που με θλίβει καθώς οι περισσότεροι γνωστοί μου βγαίνουν από την θητεία τους με 5-10 κιλά πάνω. Το οποίο το θεωρώ τραγικό για μια στρατιωτική θητεία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Dimitris

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Dimitris »

Αν θες να γυμναστεις στον στρατο θα βρεις τροπο δεν χρειαζεσαι γυμναστηριο τρεξιμο,puss-ups, ελξεις εχει λυσεις... Εικόνα
Guest-John

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Guest-John »

Καλησπέρα σας.

Προσωπικά είμαι άσχετος απο τον στρατό και δεν γνωρίζω πολλά, αλλά πλέον έρχεται η αναβολή μου (λογω σπουδων) και θα μπω τον Μάρτιο του 2014.

Το θέμα είναι οτι τώρα που τελείωσα τις σπουδές έχω βάλει ως μέγιστο στόχο της ζωής μου να αδυνατίσω, διοτι είμαι 23 χρονών 1.71 ύψος με 120 κιλά. Πολύ φοβάμαι όμως οτι ο στρατός δεν θα με βοηθήσει σε αυτό γτ Πολλοί μου λένε οτι ο στρατός σε παχαίνει και δε σε αδυνατίζει πλέον.

Θέλω ρε παιδια καποιος να μου δωσει καποια συμβουλή αν αυτό ισχύει ή όχι. Είμαι αρκετά τσαντισμένος με τα 10 χρόνια παχυσαρκίας και είμαι πιο διαθετειμένος απο ποτέ να διεκδικήσω πίσω την υγιεία μου. Θέλω να μου πείτε ισχύει οτι ο στρατος σε χοντραίνει παρά το αντίθετο;

Σου παρέχει ο στρατός μέσα (όπως γυμναστήριο) για να κάνεις το κάτι παραπάνω; Γιατί ξέρω οτι οι ασκήσεις που κάνουν είναι μαπα και το φαι αφθονο.(Καποιοι λενε οτι το delivery πεφτει συννεφο :O) δλδ δε θελω τις μλκιες που εβλεπα εξω να τις τρωω στη μαπα και στο στρατό.

Υπάρχει κάποιο καλο σώμα στρατού που να βοηθάει στη περίσταση μου;

Δε λεω για ειδικες δυναμεις και Ελδυκ γιατί στην αρχη μου περασε απο το μυαλο αλλα υστερα απο ερευνα που εκανα νμζ θα με απερριπταν λογω παχους.(ισως και λογω υψους-αν έχουν κάποιο όριο)

Λεω κυριως για κάτι που να σου προσφέρει λίγη ασκηση και πειθαρχία παραπάνω και να σου τα επιβάλλει με το ζόρι.

Απο διατροφή τι γίνεται; Υπάρχει καμια καλή σύμβουλη για καλή διατροφή εκει μεσα ή ολα είναι χύμα;
Δεν θέλω να περιτριγιρίζομαι απο τους γνωστούς κάγκουρες με το καφεδακι και το τσιγαράκι και ξυσιμο ολη μερα τελος πάντων, θέλω να κάνω κάτι πιο σόβαρο που θα με βοηθήσει να χάσω κιλά και να γίνω πιο αθλητικος κυριως.

Αν εχετε καμια ιδέα ελπιζω να μου δωσετε τα φώτα σας...

Άβαταρ μέλους
Johnny_Lawrence
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2012 3:43 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Johnny_Lawrence »

Σε λάθος χρονική περίοδο αποφάσισες φίλε μου να ξεκινήσεις την κατά τ'άλλα σωστή πρωτοβουλία. Μην περιμένεις να σε βοηθήσει ο στρατός στο θέμα σου, αυτό θέλει προσπάθεια αρκετή, συνδρομή κάποιου ειδικού πχ γυμναστής, διατροφολόγος, πράγματα δλδ που δν τα βρίσκεις στο στρατό.
αρκετοί πράγματι παχαίνουν στο στρατο για διάφορους λόγους

1) λόγω της αυπνιας και του γενικότερου άστατου ωραρίου ύπνου. Ο οργανισμός χρειάζεται κάτι γλυκό να του δώσει ενέργεια και έτσι θα δεις πολλούς να το ρίχνουν σε σοκολάτες αναψυκτικά κλπ που προσφέρονται στα κψμ

2) το φαγητό στο στρατόπεδο είναι λίγο ή είναι κακής ποιότητας (κοινώς δεν τρώγεται, συμβαίνει συχνά εαν ο μάγειρας δεν είναι καλός). Έτσι η λύση είναι ή κάτι από το κψμ ή ντελίβερι εαν το επιτρέπουν ή όταν βγαινεις εξοδούχος, τρως ότι βρεις μπροστά σου

3) πολλοί τρώνε χωρίς να πεινάνε, έτσι απο νευρικότητα, να περνάει η ώρα...

Απο γυμναστική εαν εξαιρέσουμε μονάδες καταδρομών κλπ, μηδέν.
Η μέρα σου θα ναι κάπως έτσι... Το πρωι ότι εργασία σου έχουν αναθέσει, κάποιο πόστο κλπ και από μεσημερι και μετά υπηρεσία...

Γνώμη δική μου είναι να προσπαθήσεις να πειθαρχήσεις μόνος σου τον εαυτό σου ως προς το θέμα του φαγητού και να βάλεις στόχο τουλάχιστον να μην πάρεις παραπάνω κιλά και μετά όταν με το καλό απολυθείς, κάνε τότε την προσπάθειά σου συστηματικά και με το σωστό τρόπο
Arianos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2014 7:54 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Arianos »

Χαιρετώ την παρέα ! Είμαι νέος στο forum μόλις τελειωσα τις σπουδές μου και σε λίγε ημέρες μπαίνω και εγώ φαντάρος. Εχω κάποιες απορειουλες. Είμαι λίγο χοντρούλης 94 κιλά με 1,77 υψος και τελείως αγύμναστος. Όλοι μου λένε πως ο στρατός έχει παρα πολύ γυμναστική.

Καπνίζω κιόλας και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Τι θα δηλώσω όταν παρουσιαστώ; Ότι δεν μπορώ να τρέξω; Και ότι είμαι αγύμναστος; Διότι αν με βάλουνε να κάνω χιλιόμετρα μην γίνει και τίποτα ρε παιδιά!

Άβαταρ μέλους
Razorakos15
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 12:58 am
Τοποθεσία: Γ'Λυκειου ΓΕΛ
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Razorakos15 »

Αν δεν κανω λαθος θα υπαρξει υγειονομικη εξεταση οπου θα διαπιστουν αμα εισαι καταληλος η όχι. Αμα δουν πος εχεις καποια προβλήματα θα σου είναι ποιο χαλαροι. Η συμβουλη μου είναι να κοψεις το καπνιζμα και να αντεξεις τα ζορια του στρατου
Περισσότερος ιδρώτας στην εκπαίδευση λιγότερο αίμα στον πόλεμο.
Arianos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2014 7:54 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στο στρατό

Δημοσίευση από Arianos »

Razorakos15 έγραψε:Αν δεν κανω λαθος θα υπαρξει υγειονομικη εξεταση οπου θα διαπιστουν αμα εισαι καταληλος η όχι. Αμα δουν πος εχεις καποια προβλήματα θα σου είναι ποιο χαλαροι. Η συμβουλη μου είναι να κοψεις το καπνιζμα και να αντεξεις τα ζορια του στρατου


Ωραία τα λες φιλε μου αλλα είναι λίγο αργά διότι δευτερα μπαίνω Εικόνα

Πήγα σήμερα να κάνω λίγο τρεξιματακι 2 στενά έβγαλα! Μετά δεν άντεξα. Δεν προλαβαίνω να προπονηθώ φοβάμαι πως εκεί αν με βάζουνε να τρέχω και δεν τα βγάζω πέρα και θα με φωνάζουνε Εικόνα

Θέλω να απαλλαχτώ από τις άσκησις, γυμναστικές άσε που θα κοροϊδεύουνε κιόλαςΕικόνα. Μετά έχει ο θεός, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Δεν θέλω να ζορίσω τον εαυτό μου απότομα!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες