Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από nickdoud »

Κοιτα και γω που θα δωσω για ευελπιδων σε δυο χρονια το κανω για δυο λογους πρωτον επειδη Θελω να γινω στρατιωτικος και Αγαπω την πατριδα μου δευτερον επειδη ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα σημερα ενας σταθερος μισθος ειναι οτι χρειαζομαστε
Fan1s

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Fan1s »

Οκ ισως να ημουν λιγο αποτομος και ζητω συγνωμη...

Φιλε Roverr24 Ζω στην Ελλαδα και δεν υπηρετω στο στρατο (ακομα τουλαχιστον, ελπιζω) ... Γνωριζω πως η πλειοψηφια του κοσμου παει για την αποκατασταση και κακως γινεται αυτο... Ο στρατος εχει πολλες μεταθεσεις και το γνωριζουν ολοι... Αλλα εχουμε γεμισει παιδακια που κοιτανε μονο πως θα καθονται και θα πληρωνονται...

KOZANARA
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 5:24 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από KOZANARA »

Fan1s έγραψε:Οκ ισως να ημουν λιγο αποτομος και ζητω συγνωμη...

Φιλε Roverr24 Ζω στην Ελλαδα και δεν υπηρετω στο στρατο (ακομα τουλαχιστον, ελπιζω) ... Γνωριζω πως η πλειοψηφια του κοσμου παει για την αποκατασταση και κακως γινεται αυτο... Ο στρατος εχει πολλες μεταθεσεις και το γνωριζουν ολοι... Αλλα εχουμε γεμισει παιδακια που κοιτανε μονο πως θα καθονται και θα πληρωνονται...

Κοιτα Φανη συμφωνω απολυτα με την αποψη σου πρωτα απο ολα ενα παραδειγμα ειναι ο ; Δεν θυμαμαι ονομα τωρα δεν εχει σημασια ομως... Απο οτι ειδαμε δεν εχει ιδεα τι εστι στρατιωτικες σχολες και λει ειναι ονειρο ζωης η αστυνομια. Στρατος και αστυνομια καμια σχεση αλλα παει απο το ενα στο αλλο μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα τελοσπαντων ενα ακομη παραδειγμα που αληθινα με νευριασε ειναι καποιος ρωτησε σε ποιες πολεις ειναι η σμυ και η σσε να δει αν τον βολευει ελεος ρε παιδια... Τι να πει κανεις
Άβαταρ μέλους
Rafail_95
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 11:36 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Rafail_95 »

Σωστόοοοςςςςς... Πες τα. Μερικοι μπαινουν για τα χρηματα και φευγουν κατευθειαν... Εγω ειμαι 16 χρονων ειμαι σιγουρος οτι θελω να μπω Σ. Μ. Υ. Και δεν με ενδιαφερουν και τοσο τα χρηματα παρα μονο να εξυπηρετω τις αναγκες μου. Εχω ρωτησει στην ταξη μου πολλα ατομα. Και ολοι ξαφνικα θελουν στρατο επειδη ειναι αποκατασταση σιγυρη και κατα 2ον επειδη εχει χρηματα... Εγω παλι θελω να μπω επειδη το γουσταρω... Γουσταρω την ΕΛΛΑΔΑ μου, την πατριδα μου και δεν ντρεπομαι να πω πως ειμαι εθνικιστης. Μου αρεσει πολυ απλουστατα να υπηρετω την μανα που με γεννησε... Να σηκωνομαι καθε πρωι και να φωναζω δυνατα τον εθνικο υμνο. Απο την αλλη ψιλοευνοουμαι επειδη εχω αρκετα μορια απο αγγλικα.(λοουερ μισιγκαν, ι ντι αι σε1, μισιγκαν προφισιενσυ) και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ! Εικόνα
ΕΛΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ... ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ.
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από TEIN »

MΑκαρι φιλε μου να μεινεις οπως εισαι και μετα απο 15 χρονια υπηρεσιας... Εικόνα

Καλα δεν εχει και τα τρελα λεφτα...

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Πολλοι πλουτισαν απο το στρατο, υπαρχουν γαλοναδες με λερωμενα χερια... Επισης αυτος που λεει οτι ειναι εθνικιστης στα 16 του μαλλον ειναι στον κοσμο του, διαβασε πρωτα αγορι μου θουκυδιδη, Ηροδοτο, Αρριανο, Ισιοδο, Λυσσια, Πλατωνα, Επικουρο, Αριστοτελη και μονο τοτε θα καταλαβεις τι προσφερε η Ελλαδα.Ο Ελληνικος στρατος ειναι νεκροθαφτης μυαλων και οσα πτυχια ΑΕΙ κ αν παρουν οι περισσοτεροι αξιωματικοι θα ειναι κολλημενοι ως το κοκκαλο

TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από TEIN »

Καλα ποσο να κλεψει και απο που για να πλουτισει...

Οι μονοι που μπορουνε να πλουτισουνε ειναι οι υπουργοι, Γ. Γρ κτλ...

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Χμ, ανωτατοι αξιωματικοι που ασχολουνται με εξοπλιστικα και παιρνουν μιζες... Και οχι μονο ανωτατοι αλλα και ανωτεροι
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από roverr24 »

Τα οπλικα συστηματα τα προτεινουν οι στρατιωτικοι και οχι ο υπουργος, ειναι ευνοητο αυτο.

Κάθρυν
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Κάθρυν »

Μπορεί στο στρατό να πλούτισαν οι "υψηλά ιστάμενοι", ωστόσο με το χάλι της κρατικής οικονομίας, διακυβεύονται τα προς το ζην... Και ένας σταθερός μισθός (και σχετικώς επαρκής) δε θα χαλούσε κανέναν.
neosstostrato
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:28 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από neosstostrato »

Καλησπερα σας.

Πριν κανα χρονο περασα περιοδευον για θητεια και τωρα εχω μια ερωτηση.

Επειδη δεν θελω να κανω απλη θητεια δηλαδη να μπω να βγω και να πανηγυριζω οτι κατι εκανα, σκεφτομαι μηπως εμπαινα για μονιμος κατι που προσωπικα θα μου αρεσε μιας και παντα ηθελα να γινω λοχαγος, το προβλημα μου ειναι ομως οτι δεν τελειωσα το λυκειο και επομενως δεν εχω απολυτηριο.

Υπαρχει καποια περιπτωση να εμπαινα καπου; Στρατιωτικες σχολες, ΕΠΟΠ και τα σχετικα ξερω οτι θελουν απολυτηριο, αλλα υπαρχει τιποτα η τζαμπα ψαχνω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

neosstostrato έγραψε:Καλησπερα σας.

Πριν κανα χρονο περασα περιοδευον για θητεια και τωρα εχω μια ερωτηση.

Επειδη δεν θελω να κανω απλη θητεια δηλαδη να μπω να βγω και να πανηγυριζω οτι κατι εκανα, σκεφτομαι μηπως εμπαινα για μονιμος κατι που προσωπικα θα μου αρεσε μιας και παντα ηθελα να γινω λοχαγος, το προβλημα μου ειναι ομως οτι δεν τελειωσα το λυκειο και επομενως δεν εχω απολυτηριο.

Υπαρχει καποια περιπτωση να εμπαινα καπου; Στρατιωτικες σχολες, ΕΠΟΠ και τα σχετικα ξερω οτι θελουν απολυτηριο, αλλα υπαρχει τιποτα η τζαμπα ψαχνω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
φιλαρακι συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα χωρις απολυτηριο λυκειου σε στρατιωτικες σχολες δεν μπαινεις καθως η εισαγωγη στις στρατιωτικες σχολες προυποθετει επιτυχια στις πανελληνιες εξετασεις οι οποιοες διεξαγωνται μολις βγαλεις το λυκειο απο εκει και περα στις πρωτες προκυρηξεις επ. Οπ υπηρχαν καποιες ειδικοτητες οι οποιες ειχαν προυποθεση το απολυτηριο γυμνασιου αλλα εαν δεν κανω λαθος στις τελευταιες προκυρηξεις επ. Οπ ολες οι ειδικοτητες ηθελαν απολυτηριο λυκειου το λιγοτερο. Κατα την γνωμη μου επειδη εξω ειναι πολυ δυσκολα στο θεμα ευρεσης εργασιας καλο θα ηταν να εκανες προσπαθεια μεσω ενος νυχτερινου λυκειου να πας και να παρεις το απολυτηριο λυκειου γιατι πλεον με απολυτηριο γυμνασιου οχι μονο στον στρατο δεν μπαινεις αλλα και σε απλες δουλειες στον ιδιωτικο τομεα ελπιζω να σε καλυψα καλη σου μερα.
neosstostrato
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:28 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από neosstostrato »

Καλησπερα.

Σε ευχαριστω πολυ, με καλυψες.

Η απορια μου ηταν στις ειδικοτητες που δεν χρειαζονται λυκειο οι οποιες απο οσο λες και εσυ και απο οσο εψαξα και εγω μαλλον δεν υπαρχουν πλεον.

Το λυκειο δυστυχως ειναι πονεμενη ιστορια για μενα, μια ιστορια ανεπιτυχης προσπαθειας ετων για αυτο θεωρω οτι δεν εχω ελπιδες σε αυτο το θεμα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

neosstostrato έγραψε:Καλησπερα.

Σε ευχαριστω πολυ, με καλυψες.

Η απορια μου ηταν στις ειδικοτητες που δεν χρειαζονται λυκειο οι οποιες απο οσο λες και εσυ και απο οσο εψαξα και εγω μαλλον δεν υπαρχουν πλεον.

Το λυκειο δυστυχως ειναι πονεμενη ιστορια για μενα, μια ιστορια ανεπιτυχης προσπαθειας ετων για αυτο θεωρω οτι δεν εχω ελπιδες σε αυτο το θεμα.Εικόνα
μην χανεις την ελπιδα σου κανε την προσπαθεια σου και ολα θα πανε καλα αυτο να θυμασαι χωρις προσπαθεια τιποτα δεν γινεται και στο τελος ερχεται η ανταμοιβη οτι και να γινει σου ευχομαι οτι καλυτερο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης