Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Billaras, να με συχγωρείς αν σε στεναχωρήσω αλλά όλοι μορφωμένοι στον Αμερικανικό Στρατό ΔΕΝ είναι, ούτε επίσης είναι όλοι απόφοιτοι των εκεί Στρατιωτικών Σχολών.

Καλό επίσης θα ήταν να σέβαστείς και τους συνομιλητές σου που έχουν μερικά χρόνια στη πλάτη, είτε είναι ΕΠΟΠ, είτε ΕΜΘ είτε εκ παραγωγικής Σχολής, είτε ακόμη έφεδροι οπλίτες ή έφεδροι Αξιωματικοί. Δεν έχεις ΙΔΕΑ πώς είναι και πώς λειτουργούν τα πράγματα στο Στρατό, όσο και να προσπαθούν να μας δείξουν μια ωραία εικόνα σε εκπομπές τύπου "Με Αρετή και Τόλμη" ή ακόμη χειρότερα σε τίποτα ταινίες Hollywood.

Και επειδή κάτι ανέφερες για "Αξιωματικός Καριέρας", εύχομαι να Μην σου πέσει το ταβάνι στο κεφάλι όταν με το καλό μπείς σε Στρατιωτική Σχολή. Ή όταν βγείς να μην έρθει η στιγμή να ζητάς να βγείς Ι3 και να σηκωθείς να φύγεις γιατί δεν τη παλεύεις.

Άσε, στη θητεία μου είχα έναν Υπίλαρχο "Αξιωματικό Καρριέρας" που το μυαλό του συνεχώς ήταν να βελτιώσει τις ξένες γλώσσες του για να πάει σε Στρατηγείο του ΝΑΤΟ! Και φυσικά στα @@ του τι γινόταν στην Ίλη (Λόχο) που ήταν Διοικητής.

Όσο για το αν δεν σε νοιάζει πως είναι ο Ελληνικός Στρατός, καλά, όταν με το καλό μπείς, θα αναθεωρήσεις τάχιστα. Σε σημείο τέτοιο να ανησυχείς για το τι θα συμβεί σε περίπτωση βλ. Ιμια.

Τα περί Διοίκησης και πτυχίων, άσ'το. Στο Στρατό περισσότερο μετράει η προσωπικότητα και το αν το άτομο είναι ΠΡΟΘΥΜΟ στις αλλαγές παρά τα πτυχία.

Ηγέτες που να εμπνέουν εμπιστοσύνη και σεβασμό θέλουμε, όχι πτυχιούχους καρριερίστες.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από POLITHS »

Nassos έγραψε:Billaras, να με συχγωρείς αν σε στεναχωρήσω αλλά όλοι μορφωμένοι στον Αμερικανικό Στρατό ΔΕΝ είναι, ούτε επίσης είναι όλοι απόφοιτοι των εκεί Στρατιωτικών Σχολών.

Καλό επίσης θα ήταν να σέβαστείς και τους συνομιλητές σου που έχουν μερικά χρόνια στη πλάτη, είτε είναι ΕΠΟΠ, είτε ΕΜΘ είτε εκ παραγωγικής Σχολής, είτε ακόμη έφεδροι οπλίτες ή έφεδροι Αξιωματικοί. Δεν έχεις ΙΔΕΑ πώς είναι και πώς λειτουργούν τα πράγματα στο Στρατό, όσο και να προσπαθούν να μας δείξουν μια ωραία εικόνα σε εκπομπές τύπου "Με Αρετή και Τόλμη" ή ακόμη χειρότερα σε τίποτα ταινίες Hollywood.

Και επειδή κάτι ανέφερες για "Αξιωματικός Καριέρας", εύχομαι να Μην σου πέσει το ταβάνι στο κεφάλι όταν με το καλό μπείς σε Στρατιωτική Σχολή. Ή όταν βγείς να μην έρθει η στιγμή να ζητάς να βγείς Ι3 και να σηκωθείς να φύγεις γιατί δεν τη παλεύεις.

Άσε, στη θητεία μου είχα έναν Υπίλαρχο "Αξιωματικό Καρριέρας" που το μυαλό του συνεχώς ήταν να βελτιώσει τις ξένες γλώσσες του για να πάει σε Στρατηγείο του ΝΑΤΟ! Και φυσικά στα @@ του τι γινόταν στην Ίλη (Λόχο) που ήταν Διοικητής.

Όσο για το αν δεν σε νοιάζει πως είναι ο Ελληνικός Στρατός, καλά, όταν με το καλό μπείς, θα αναθεωρήσεις τάχιστα.

Τα περί Διοίκησης και πτυχίων, άσ'το. Στο Στρατό περισσότερο μετράει η προσωπικότητα και το αν το άτομο είναι ΠΡΟΘΥΜΟ στις αλλαγές παρά τα πτυχία.

Ηγέτες που να εμπνέουν εμπιστοσύνη και σεβασμό θέλουμε, όχι πτυχιούχους καρριερίστες.
NASSO σε ευχαριστω με καλυψες απολυτα.
Revolution
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 12:44 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Revolution »

Σε ενα χρονο περιπου θα πρεπει να κανω την θητεια μου. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν απο μικρος να μπω στον στρατο σαν "επαγγελμα". Θα ηθελα να ξερω στην Ελλαδα, τι μπορει να προσφερει κατι τετιο απο οικονομικες απολαβες. Ευχαριστω !
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Revolution έγραψε:Σε ενα χρονο περιπου θα πρεπει να κανω την θητεια μου. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν απο μικρος να μπω στον στρατο σαν "επαγγελμα". Θα ηθελα να ξερω στην Ελλαδα, τι μπορει να προσφερει κατι τετιο απο οικονομικες απολαβες. Ευχαριστω !


Μισθοί αξιωματικών και υπαξιωματικών

cuervo

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Revolution έγραψε:Σε ενα χρονο περιπου θα πρεπει να κανω την θητεια μου. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν απο μικρος να μπω στον στρατο σαν "επαγγελμα". Θα ηθελα να ξερω στην Ελλαδα, τι μπορει να προσφερει κατι τετιο απο οικονομικες απολαβες. Ευχαριστω !


Για να μπεις ως μόνιμος θα πρέπει να δώσεις πανελλήνιες και να γράψεις και αρκετά καλά.

Revolution
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 12:44 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Revolution »

cuervo έγραψε:
Revolution έγραψε:Σε ενα χρονο περιπου θα πρεπει να κανω την θητεια μου. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν απο μικρος να μπω στον στρατο σαν "επαγγελμα". Θα ηθελα να ξερω στην Ελλαδα, τι μπορει να προσφερει κατι τετιο απο οικονομικες απολαβες. Ευχαριστω !


Για να μπεις ως μόνιμος θα πρέπει να δώσεις πανελλήνιες και να γράψεις και αρκετά καλά.



Δηλαδη δεν υπαρχει η περιπτωση με την υπηρεσια μου στον στρατο, να εχω την ευκαιρια να μπω κι ως μονιμος αμα ειμαικαλος ;
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από DogFighter »

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω... τι πιθανότητες έχει κάποιος μετά από την ΣΣΕ ή την ΣΜΥ να κληρωθεί αεροπορία στρατού και όχι πεζικό; Επίσης, άμα κληρωθεί πεζικό τι πιθανότητες έχει να καταλήξει σε κάποια μονάδα των ΔΕΕ ( ωςτε να πέρνει μέρος σε διεθνείς ασκήσεις μεταξύ χωρών) και όχι σε κάποια διοικητική θέση σε κάποιο στρατόπεδο;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Terminator »

Με βάση τα στοιχεία της ΣΣΕ Οπλα 2015 η πιθανότητα να καταταγείς σε οποιοδήποτε άλλο όπλο πέραν της αεροπορίας στρατού ήταν 96,93% καταλαβαίνεις για πόσους λίγους μιλάμε επιτυχόντες στην αεροπορίας στρατού κάθε χρόνο.
nataly
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2016 11:41 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από nataly »

Γεια σας, είμαι 1η λυκείου και σκέπτομαι να ακολουθήσω στρατιωτικές σχολές και συγκεκριμένα στην σχολή αξιωματικών νοσηλευτικής. Θα ήθελα να μου πείτε τι κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσω και ποιές εξετάσεις διενεργούνται κατα τη διάρκεια της φοίτησης μου ή πριν εισαχθώ στη σχολη.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι τέτοιο δυστυχώς η κυβέρνηση θα ξεκινήσει απο τον Ιούνιο του έτους αυτού διάλογο ώστε να αλλάξει το σύστημα αυτό και το οποίο θα ολοκληρωθεί με την δεύτερη φάση του διαλόγου τον Μαίο του 2017 σύμφωνα πάντα και με τους ισχύοντες προγραμματισμούς της κυβέρνησης. Θα πρέπει να περιμένεις να ολοκληρωθούν οι διάλογοι ώστε να είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε στους μελλοντικούς υποψήφιους εδώ πέρα στο φόρουμ τον τρόπο εισαγωγής στα ανώτατα και ανώτερα στρατιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας.
Άβαταρ μέλους
DogFighter
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από DogFighter »

Terminator, σχετικά με το δεύτερο σκέλος της ερωτήσεις μου πιο πάνω, γνωρίζεις τίποτα; Ευχαριστώ!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Terminator »

Οι μεταθέσεις και οι τοποθετήσεις γίνονται απο το ΓΕΣ επομένως είτε πρέπει να είσαι τυχερός και να σου πέσει Μετάθεση εκεί είτε να έχεις κάποιο βυσματάκι μέσα στο ΓΕΣ να σε σπρώξει προς τα εκεί. Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου απάντησα με βάση στατιστικά οι θέσεις της αεροπορίας στρατού για ΣΣΕ ήταν μόλις 5.
Μαρια98
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 12:25 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Μαρια98 »

Γεια σας σκέφτομαι για στρατιωτική νοσηλευτική. Όμως μου είπαν ότι στέλνουν πολλούς στρατιωτικούς γιατρούς και νοσηλευτές σε μονάδες εκτός Ελλάδας. Είναι υποχρεωτική η θητεία εκτός ελληνικών εδαφών?... Εφ όσον ειναι υποχρεωτικό μηπως επειδη είμαι γυναίκα και μπορεί να έχω πχ οικογένεια και παιδιά αν μου έρθει εντολή να υπηρετήσω για κάποιο χρονικό διάστημα εκτός Ελλάδας μπορώ να απαλλαγώ;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι στο εξωτερικό υπηρετείς κατόπιν σχετικής δήλωσης σου εκτός και αν έχεις καταταχτεί στο πολεμικό ναυτικό μετά την αποφοίτηση οπότε υποχρεωτικά πρέπει στα ταξίδια που κάνει η φρεγάτα η το πλοίο τελος πάντων που υπηρετείς που πολλές φορές είναι και νατοικές ασκήσεις ή επιχειρήσεις στην θάλασσα του Άντεν στα πλαίσια της νατοικής επιχείρησης για την καταπολέμηση της Σομαλικής πειρατείας ή περιπολία στο Αιγαίο για τον έλεγχο της προσφυγικής ροής απο την Βόρεια Αφρική προς την Ιταλία και πολλά άλλα τέτοια σενάρια. Εκεί είναι υποχρεωτικό ως πλήρωμα να ακολουθήσεις υποχρεωτικά και οχι στο στρατό Προσπαθούν να έχουν ισότητα επομένως καλά κάνουν και δεν σε απαλλάσουν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες