Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tasostsirikos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2016 11:27 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από tasostsirikos »

Ενας αξιωματκος στρατου επιτα απο μια καριερα στοβ στρατο αφου παρει συνταξη εαν γινει πολεμος ξανα αναλαμβανει το αξιωμα που ειχε πριν ή θεωριτε πολιτης; Ευχαριστω εκ τον προτερων
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Petran210 »

Καλησπέρα κομάντος.Είμαι μαθητής λυκείου και παρόλο που βαριέμαι τα μαθήματα της θετικής, σκέφτομαι να πάω για Ευελπίδων. Για να αποφύγω ερωτήσεις: Ναι, γουστάρω το στρατιωτικό lifestyle. Ναι γουστάρω τρέξιμο εκπαίδευση κτλ (μάλιστα σκέφτομαι για ειδικές δυνάμεις). Ναι αγαπάω την πατρίδα. Ναι, θέλω να υπηρετήσω τις ένοπλες Δυνάμεις.

Η απορία μου είναι, τελικά αξίζει να γίνει κάποιος στρατιωτικός στις μέρες μας; Τα λεφτά στους αξιωματικούς είναι ικανοποιητικά; Πώς είναι η καθημερινότητα στο στρατόπεδο; Μπορεί ένας στρατιωτικός να έχει προσωπική ζωή;(Χόμπι, ελεύθερος χρόνος, σχέσεις κτλ)

Γενικά ότι πληροφορία/άποψη/εμπορεία σε αυτό το θέμα θα μου ήταν πολύ χρήσιμη

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αν πας Ειδικές Δυνάμεις, ξέχνα τη προσωπική ζωή, συνέχεια stand-by 24/7/365 θα είσαι. Σίγουρα θα έχεις αρτιότερη εκπαίδευση και καλύτερες οικονομικές απολαβές αν πάρεις συγκεκριμένες ειδικότητες (υποβρύχιος καταστροφέας πχ), αλλά θα είσαι στο τρέξιμο συνέχεια.

Το αν αξίζει να είσαι στρατιωτικός σήμερα αυτό διαφέρεις από άτομο σε άτομο, στη πορεία θα δεις αν θα σου αρέσει. Σίγουρα πάντως δεν είναι όπως το παρουσιάζουν σε εκπομπές τύπου "Με Αρετή και τόλμη".

Αν θες την άποψη μου, πήγαινε κάνε στρατιωτική θητεία να πάρεις μια πρώτη γεύση τι εστί Στρατός, και μετά δώσε Πανελλαδικές για Στρατιωτικές Σχολές. Τα παρουσιάζουν όλα ωραία και καλά, αλλά δεν είναι έτσι.

Γιατί πολλά παιδιά, υπό την πίεση και των γονέων, νομίζουν ότι μπαίνουν στο Δημόσιο, και στα 30 τους υποβάλλουν παραίτηση.

George 98
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 11:29 am
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από George 98 »

Υποβάλλουν παραίτηση γιατί δεν έχουν δουλέψει μισή ώρα στον ιδιωτικό για Ελλάδα το δημόσιο και οι ένοπλες δυνάμεις είναι ότι καλύτερο σαν επιλογή, οι ευκαιρίες είναι μετρημένες στην αγορά εργασίας, με μισθό κοντά στο χιλιάρικο στις ένοπλες δυνάμεις θέλει προϋπηρεσία υπερωρίες και πόσα άλλα για να στα δώσει στον ιδιωτικό.
fsafsa

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από fsafsa »

Petran210 έγραψε:Καλησπέρα κομάντος.Είμαι μαθητής λυκείου και παρόλο που βαριέμαι τα μαθήματα της θετικής, σκέφτομαι να πάω για Ευελπίδων. Για να αποφύγω ερωτήσεις: Ναι, γουστάρω το στρατιωτικό lifestyle. Ναι γουστάρω τρέξιμο εκπαίδευση κτλ (μάλιστα σκέφτομαι για ειδικές δυνάμεις). Ναι αγαπάω την πατρίδα. Ναι, θέλω να υπηρετήσω τις ένοπλες Δυνάμεις.

Η απορία μου είναι, τελικά αξίζει να γίνει κάποιος στρατιωτικός στις μέρες μας; Τα λεφτά στους αξιωματικούς είναι ικανοποιητικά; Πώς είναι η καθημερινότητα στο στρατόπεδο; Μπορεί ένας στρατιωτικός να έχει προσωπική ζωή;(Χόμπι, ελεύθερος χρόνος, σχέσεις κτλ)

Γενικά ότι πληροφορία/άποψη/εμπορεία σε αυτό το θέμα θα μου ήταν πολύ χρήσιμη



Πως γουστάρεις ρε μόρτη το στρατιωτικό lifestyle από την στιγμή που δεν έχεις υπηρετήσει έστω μια ημέρα σε ένα στρατόπεδο για να δεις πως είναι;

Κανείς στις ένοπλες δυνάμεις και στα σώματα ασφαλείας δεν πλούτισε, ούτε καν έβαλε λεφτά στην άκρη, με 1000 ευρώ και ενοίκιο δύσκολα ζεις άνετα.

Όσο για ελεύθερο χρόνο και σχέσεις που λες, έχε υπόψιν σου πως ανά 4-5 χρόνια θα τρως μεταθέσεις.

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Darth_Bane »

George 98 έγραψε:Υποβάλλουν παραίτηση γιατί δεν έχουν δουλέψει μισή ώρα στον ιδιωτικό για Ελλάδα το δημόσιο και οι ένοπλες δυνάμεις είναι ότι καλύτερο σαν επιλογή, οι ευκαιρίες είναι μετρημένες στην αγορά εργασίας, με μισθό κοντά στο χιλιάρικο στις ένοπλες δυνάμεις θέλει προϋπηρεσία υπερωρίες και πόσα άλλα για να στα δώσει στον ιδιωτικό.


Υποβάλλουν παραίτηση γιατί αυτό που είδαν δε τους αρέσει για την υπόλοιπη ζωή τους. Και ενας απόφοιτος πανεπιστημίου, ειδικά σε κλάδους πληροφορικής, μηχανικών κλπ άνετα βρίσκει δουλειά που ξεκινάει απο τις ίδιες απολαβές που ξεκινάει ένας αξιωματικός αλλά έχει μεγαλύτερη εξέλιξη, και δεν εχει μεταθέσεις, υπηρεσίες, δεν εχει στρατιωτικό κλίμα συν ότι άμα γουστάρεις πας και εξωτερικό, στήνεις δική σου δουλειά κι άλλα πολλά, ενώ ο στρατιωτικός απλά περιμένει την ημερομηνία της αποστρατείας.

Δυστυχώς οι ένοπλες δυνάμεις έχουν όλο και περισσότερο άτομα που μπαίνουν στο στράτευμα για να διοριστούν στο δημόσιο και να παίρνουν φθηνά σαλάμια από τα πρατήρια, μιας που φοβούνται να δουλέψουν στην πραγματική οικονομία. Οι ένοπλες δυνάμεις πρέπει να στελεχώνονται πρωτίστως απο άτομα που γουστάρουν να γίνουν στρατιωτικοί, κι οχι απο αυτούς που περιμένουν να πάει 25 ο μήνας για να πληρωθουν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darth_Bane την Τετ Μάιος 11, 2022 7:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Δημοσίευση από Armyforce »

Nassos έγραψε:Γιατί πολλά παιδιά, υπό την πίεση και των γονέων, νομίζουν ότι μπαίνουν στο Δημόσιο, και στα 30 τους υποβάλλουν παραίτηση.


Όχι μόνο από την πίεση τον γονέων αλλά και επειδή οι ίδιοι νομίζουν ότι έχεις μια επαγγελματική αποκατάσταση. Βέβαια, όταν αντιληφθούν ότι το κάθε δύο χρόνια πήγαινε εδώ κι εκεί δεν είναι εύκολη υπόθεση και όταν δουν ότι υπάρχουν αρκετά παράλογα στο στρατό τότε σηκώνονται και φεύγουν. Ξέρω περιπτώσεις ατόμων οι οποίοι όπως λες στα 30 παραιτούνται όπως επίσης όταν υπηρετούσα τη θητεία μου βρήκα υπαξιωματικούς από σχολή και υπαξιωματικούς ΕΠΟΠ να σκέφτονται να παραιτηθούν. Το θέμα είναι τι κάνεις μετά; Γι' αυτό η προσωπική μου άποψη είναι όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο πιο γρήγορα πρέπει να παραιτηθείς και να κοιτάξεις για κάτι άλλο. Είναι καλύτερα κάποιος να φεύγει στο πρώτο έτος της σχολής παρά να φάει όλη την πίεση των σπουδών και άλλα 10 χρόνια στο στράτευμα και μετά να φύγει. Όταν έχεις περάσει τέτοια ιστορία γιατί να μην περιμένεις άλλα δέκα χρόνια και να πάρεις μια ελάχιστη σύνταξη;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες