ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια περασα ευελπις και παρουσιαζομαι στης 10 του μινος πουρνο πουρνο. Θα ηθελα να ρωτησω αν ο βαθμος των παννελαδικων παιζει ρολο στη σειρα για ολα τα χρονια Η μονο τον πρωτο χρονο. Ακομα θα ηθελα να πω (σεβομενος την αποψη σας) οτι πιστευω οτι οποιος παει σε στρατιωτικη σχολη στο τελος ο στρατος του γινεται τροπος ζωης. Οποτε δεν πρεπει να λεμε σε ολους οτι καταστρεφεται η ζωη σου οτι θα τρως μεταθεσεις (κατι που ισχυει) γιατι αμα ακουμε τετοια λογια απο σας που ξερετε τα πραγματα καλυτερα τρομαζουμε.. Αλλα εγω πρωσοπικα αναρωτιεμαι "καλα τα λενε ολα αυτα και αυτοι ακομα καθονται εκει μεσα; ". Ευχαριστω και ευχομαι να περασω ολες τις δυσκολιες και να βγω ενας ικανος ανθυπολοχαγος.(και κατι ακομα μπορουμε να παμε αεροπορια; )
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από MGEN »

μιχαλης έγραψε:Γεια σας παιδια περασα ευελπις και παρουσιαζομαι στης 10 του μινος πουρνο πουρνο. Θα ηθελα να ρωτησω αν ο βαθμος των παννελαδικων παιζει ρολο στη σειρα για ολα τα χρονια Η μονο τον πρωτο χρονο. Ακομα θα ηθελα να πω (σεβομενος την αποψη σας) οτι πιστευω οτι οποιος παει σε στρατιωτικη σχολη στο τελος ο στρατος του γινεται τροπος ζωης. Οποτε δεν πρεπει να λεμε σε ολους οτι καταστρεφεται η ζωη σου οτι θα τρως μεταθεσεις (κατι που ισχυει) γιατι αμα ακουμε τετοια λογια απο σας που ξερετε τα πραγματα καλυτερα τρομαζουμε. Αλλα εγω πρωσοπικα αναρωτιεμαι "καλα τα λενε ολα αυτα και αυτοι ακομα καθονται εκει μεσα; ". Ευχαριστω και ευχομαι να περασω ολες τις δυσκολιες και να βγω ενας ικανος ανθυπολοχαγος.(και κατι ακομα μπορουμε να παμε αεροπορια;)


Μιχάλη, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Θα πρέπει να είσαι υπερήφανος που αποφάσισες να σταδιοδρομήσεις σ'ένα λειτούργημα το οποίο μπορεί να είναι δύσκολο, αλλά κρύβει και πολλές συναρπαστικές στιγμές τις οποίες δεν μπορούν να βιώσουν οι των άλλων επαγγελμάτων όσα χρήματα κι αν διαθέτουν.

Τώρα, ως προς το πρώτο σκέλος της ερώτησής σου. Η σειρά εισαγωγής σου σ' ακολουθεί μόνο στο 1ο έτος, στα επόμενα έτη η σειρά σου θα εξαρτηθεί από τις επιδόσεις σου σ' αυτά.

Στην αεροπορία στρατού μπορείς να πας εφόσον έχεις περάσει στα όπλα. Η επιλογή σου όμως θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες, όπως η σειρά αποφοίτησής σου από τη Σχολή, πόσοι την έχουν δηλώσει σαν πρώτη επιλογή κλπ.

Σου εύχομαι δύναμη και υπομονή στη διάρκεια της προσαρμογής σου στη ΣΣΕ και ένα λαμπρό μέλλον στον ένδοξα Ελληνικό Στρατό.

ilias24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 9:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ilias24 »

Παιδια, γεια σας και παλι. Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις. Ηταν πολυ κατατοπιστικες.
ilias24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 9:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ilias24 »

Εχω καποιες νεες αποριες:
1. Τι διαφορα εχει η γενικη σειρα απο την ειδικη κατηγορια;
2. Στα οπλα, τι ειναι οι διαβιβασεις, και τι ακριβως κανει καποιος στην αεροπορια στρατου;
3. Τι ακριβως γινεται σε καθε σωμα ξεχωριστα;
4. Υπαρχει καμια ειδικη περιπτωση να επιλεξεις μονος σου το οπλο/σωμα που επιθυμεις αφοτου αποφοιτησεις απο τη σχολη;

Υ. Γ. Καλο κουραγιο σε οποιον προθυμοποιηθει να απαντησει Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από yandr »

Σχεδόν όλα έχουν ήδη απαντηθεί, οπότε καλό κουράγιο στην ανάγνωση των προηγούμενων σελίδων...
ilias24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 9:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ilias24 »

Εχω διαβασει και τις 26 προηγουμενες σελιδες και οι αποριες μου δε λυθηκαν. Γι' αυτο το λογο θα συνεχισω να περιμενω απαντηση απο καποιον που γνωριζει. Και παλι ευχαριστω πολυ.
Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Χρηστος »

ilias24 έγραψε:Εχω καποιες νεες αποριες:
1. Τι διαφορα εχει η γενικη σειρα απο την ειδικη κατηγορια;
2. Στα οπλα, τι ειναι οι διαβιβασεις, και τι ακριβως κανει καποιος στην αεροπορια στρατου;
3. Τι ακριβως γινεται σε καθε σωμα ξεχωριστα;
4. Υπαρχει καμια ειδικη περιπτωση να επιλεξεις μονος σου το οπλο/σωμα που επιθυμεις αφουτου αποφοιτησεις απο τη σχολη;

Υ. Γ. Καλο κουραγιο σε οποιον προθυμοποιηθει να απαντησει Εικόνα
H γενικη σειρα ειναι αυτη απο την οποια μπενεις κανονικα ειδικη κατηγορια ειναι οι πολυτεκνοι ή τριτεκνοι ή παιδια αναπηρων σε πολεμικες επιχειρησεις ή σε καιρο ειρηνης και διαφορα τετοια. Οι διαβιβασεις ειναι οι επικοινωνιες πχ ασυρματος. Στην αεροπορια στρατου εισαι πιλοτος ελικοπτερων οχι αεροπλανων. Το τι ακριβως γινετε σε καθε σωμα θελει πολυ ωρα για να απαντιθει μονο σε γενικες γραμμες πεζικο ειναι η πρωτη γραμμη. Τεθωρακισμενα ειναι τα τανκς κ. Α, πυροβολικο ασχολουνται με τους πυραβλους, στο μηχανικο δεν γνωριζω πολλα. Για διαβιβασεις και αεροπορια σου ανεφερα παραπανω. Μονο αμα εισαι ο καλυτερος στα μαθηματα και στα αθληματα οπου μπορεις να διαλεξεις πρωτος οποιο οπλο θελεις αλλιως μονο με κληρωση. Ελπιζω αργοτερα καποιος να σου απαντισει πιο εμπεριστατωμενα
ilias24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 9:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από ilias24 »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Αν και εκανες ενα λαθακι. Φιλικα, αν δεν το γνωριζεις, αυτα που μου περιεγραψες δεν ειναι τα σωματα, αλλα τα οπλα, τα οποια γνωριζω, εκτος βεβαια απο τις διαβιβασεις και την αεροπορια στρατου που ρωτησα και μου εξηγησες.Εικόνα
Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Χρηστος »

Α νομιζα για τα οπλα ηθελες να μαθεις συγγνωμη τωρα για τα σωμματα ουτε εγω ξερω για αυτο καλυτερα να σε ενημερωσει καποιος αλλος

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από MGEN »

ilias24 έγραψε:Εχω καποιες νεες αποριες:
1. Τι διαφορα εχει η γενικη σειρα απο την ειδικη κατηγορια;
2. Στα οπλα, τι ειναι οι διαβιβασεις, και τι ακριβως κανει καποιος στην αεροπορια στρατου;
3. Τι ακριβως γινεται σε καθε σωμα ξεχωριστα;
4. Υπαρχει καμια ειδικη περιπτωση να επιλεξεις μονος σου το οπλο/σωμα που επιθυμεις αφοτου αποφοιτησεις απο τη σχολη;

Υ. Γ. Καλο κουραγιο σε οποιον προθυμοποιηθει να απαντησει Εικόνα

Απαντήσεις :

1. Ήδη απαντήθηκε παραπάνω.
2. Οι διαβιβάσεις (ΔΒ) είναι όπλο και αφορά κυρίως στις τηλεπικοινωνίες του στρατού και την κάλυψη στην ειρήνη και πόλεμο των επικοινωνιών των μονάδων. Θεωρείται τεχνικό όπλο γι αυτό και οι αξκοί ΔΒ εκπαιδεύονται στη Σχολή Τηλεπικοινωνιών Ηλεκτρονικών Αξιωματικών Διαβιβάσεων (Σ. Τ. Η. Α. Δ), που παρέχει ανωτάτη εκπαίδευση.
Στην Αεροπορία Στρατού που είναι όπλο, όσοι επιλεγούν από τη ΣΣΕ, αφού περάσουν τις υγειονομικές εξετάσεις που προβλέπονται για τους πιλότους, εκπαιδεύονται στη Σχολή Αεροπορίας Στρατού στο χειρισμό αεροπλάνων και ελικοπτέρων. Μετά την αποφοίτησή τους τοποθετούνται σε μονάδες αεροπορίας στρατού, κυρίως σαν συγκυβερνήτες ελικοπτέρων UH-1H και στη συνέχεια κυβερνήτες. Μετά από την απόκτηση εμπειρίας και ωρών πτήσεως, είναι δυνατόν να πάνε σε άλλα ελικόπτερα όπως τα CH-47 Chinook και τα Apache AH-64.
3. Τα σώματα στα οποία κατατάσσονται οι Αξκοί που αποφοιτούν από την ΣΣΕ είναι ;
Α. Το Τεχνικό (ΤΧ) , με αποστολή Τη συντήρηση-επισκευή του τεχνικού υλικού του Στρατού καθώς και τη διατήρηση - επαναφορά του σε αξιόμαχη κατάσταση. Οι Αξκοί, φοιτούν στη Σχολή Τεχνικής Εκπαίδευσης Αξιωματικών Τεχνικού (ΣΤΕΑΤΧ) και στη συνέχεια είναι δυνατό να καταταγούν μετά από εξετάσεις στο 5ο εξάμηνο της σχολής Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ, όπου φοιτούν αποδεσμευμένοι από την υπηρεσία, δηλ. Είναι όπως οι πολίτες φοιτητές.

Β. Το Εφοδιασμού Μεταφορών (ΕΜ), με αποστολή Να ανεφοδιάζει το Στρατό με τρόφιμα, καύσιμα, λιπαντικά, και τεχνικά υλικά καυσίμων - αρτοποίησης, να τηρεί αποθέματα των παραπάνω υλικών - εφοδίων και να διεξάγει τον ποιοτικό έλεγχο τροφίμων και καυσίμων σε κατάλληλα εξοπλισμένα εργαστήρια χημικών αναλύσεων.
Επίσης ανεφοδιάζει τις Μονάδες του Στρατού από αέρα, όταν και όπου απαιτείται, με ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό και χρήση είτε αεροσκαφών της Πολεμικής Αεροπορίας, είτε ελικοπτέρων της Αεροπορίας Στρατού, ενώ με τα μεταφορικά μέσα που διαθέτει εκτελεί οδικές μεταφορές εφοδίων, υλικών και προσωπικού.
Οι Αξκοί του εγγράφονται κατόπιν εξετάσεων στο 1ο εξάμηνο της σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ και στο 3ο εξάμηνο του Πανεπιστημίου Πειραιά, με τα ίδια προνόμια όπως και οι Αξκοί ΤΧ.
Γ. Το Υλικού Πολέμου (ΥΠ), με αποστολή Να ανεφοδιάζει το Στρατό με πάσης φύσεως υλικά (οπλισμός, αυτοκίνητα, ιματισμός κλπ.) και πυρομαχικά. Να παράγει βιομηχανικά αέρια, χρώματα, βερνίκια και να κατασκευάζει διάφορα είδη ιματισμού, υπόδησης και εξάρτυσης, υπνόσακων, σκηνικού υλικού και λοιπών ειδών.
Οι Αξκοί του εγγράφονται κατόπιν εξετάσεων στο 1ο εξάμηνο της σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ και στο 3ο εξάμηνο του Πανεπιστημίου Πειραιά, με τα ίδια προνόμια όπως και οι Αξκοί ΤΧ και ΕΜ.
4. Δεν υπάρχει ειδική περίπτωση. Το συγκεκριμένο Όπλο ή Σώμα το δηλώνουν κατά σειρά προτιμήσεως οι ευέλπιδες κατά την αποφοίτησή τους από τη σχολή και εξαρτάται από τη σειρά αποφοίτησής τους και την τύχη τους αν θα πιάσουν την 1η προτίμηση.

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από supermario »

Γεια σας παιδια. Εχω μερικες αποριες... Ειχα φαει χοντρο κολλημα να μπω στη σσε εδω και 2 χρονια... Με ενθουσιαζε η ιδεα αυτης της σχολης (η οργανωση, η πειθαρχεια, η αλληλεγγυη και η συνεργασια μεταξυ των ευελπιδων στις ασκησεισ, τα οπλικα συστηματα κτλ). Δεν σκεφτομουν ουτε την μονιμοτητα ουτε τα λεφτα... Αληθεια σας λεω. Αγαπουσα πολυ το στρατο. Με απετρεψαν ομως οι γονεις μου. Μου ελεγαν οτι δεν θα εχω μια σταθερη ζωη, δεν θα εχω φιλους, θα μενω για παντα στο ενοικιο και πανω απο ολα δεν θα κανω ποτε οικογενεια. Εγω "τρομαξα" στο ακουσμα αυτων των σκεψεων (κυ-ρι-ως για την οικογενεια) και δεν πηγα ουτε καν να δωσω αθληματα. Οποτε δεν μπηκα στο στρατο και πηγα στο πανεπιστημιο αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για τη σσε με το 10%. Με λιγα λογια γου-στα-ρω τρελα παρολο που ξερω οτι εχει πολυ καψωνι, αγγαρεια και διαβασμα αλλα "φοβαμαι" παρα πολυ τις μεταθεσεις. Τι να κανω; Μηπως θα ηταν καλυτερα να παω στη στυα; Θελω να ρωτησω και κατι ακομα: Εγω ημουν θεωρητικη κατευθυνση. Εφτασα κατα πολυ ομως τα μορια γιατι εγραψα 19,2 μαθηματικα γενικης παιδειας και ημουν και ειδικη κατηγορια. Μπηκα ομως στην ηλεκτρ. Διευθυνση της σσε και ειδα οτι εχει μαθηματικα στο 1ο ετος (ολοκληρωματα κτλ). Υπαρχει περιπτωση να την παλεψω στα μαθηματικα κανοντας ιδιαιτερα ολο το καλοκαιρι;(γενικα παρα τη θεωρητικη κατευθυνση παιρνω στροφεσ). Απο ο, τι ξερω αν κοπεις 2 φορες στο ιδιο μαθημα σε διωχνουν. Συγγνωμη για το πρηξιμο αλλα εχω πολλες αποριεσ. Οποιος θελει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από MGEN »

supermario έγραψε:Γεια σας παιδια. Εχω μερικες αποριες... Ειχα φαει χοντρο κολλημα να μπω στη σσε εδω και 2 χρονια... Με ενθουσιαζε η ιδεα αυτης της σχολης (η οργανωση, η πειθαρχεια, η αλληλεγγυη και η συνεργασια μεταξυ των ευελπιδων στις ασκησεισ, τα οπλικα συστηματα κτλ). Δεν σκεφτομουν ουτε την μονιμοτητα ουτε τα λεφτα... Αληθεια σας λεω. Αγαπουσα πολυ το στρατο. Με απετρεψαν ομως οι γονεις μου. Μου ελεγαν οτι δεν θα εχω μια σταθερη ζωη, δεν θα εχω φιλους, θα μενω για παντα στο ενοικιο και πανω απο ολα δεν θα κανω ποτε οικογενεια. Εγω "τρομαξα" στο ακουσμα αυτων των σκεψεων (κυ-ρι-ως για την οικογενεια) και δεν πηγα ουτε καν να δωσω αθληματα. Οποτε δεν μπηκα στο στρατο και πηγα στο πανεπιστημιο αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για τη σσε με το 10%. Με λιγα λογια γου-στα-ρω τρελα παρολο που ξερω οτι εχει πολυ καψωνι, αγγαρεια και διαβασμα αλλα "φοβαμαι" παρα πολυ τις μεταθεσεις. Τι να κανω; Μηπως θα ηταν καλυτερα να παω στη στυα; Θελω να ρωτησω και κατι ακομα: Εγω ημουν θεωρητικη κατευθυνση. Εφτασα κατα πολυ ομως τα μορια γιατι εγραψα 19,2 μαθηματικα γενικης παιδειας και ημουν και ειδικη κατηγορια. Μπηκα ομως στην ηλεκτρ. Διευθυνση της σσε και ειδα οτι εχει μαθηματικα στο 1ο ετος (ολοκληρωματα κτλ). Υπαρχει περιπτωση να την παλεψω στα μαθηματικα κανοντας ιδιαιτερα ολο το καλοκαιρι;(γενικα παρα τη θεωρητικη κατευθυνση παιρνω στροφεσ). Απο ο, τι ξερω αν κοπεις 2 φορες στο ιδιο μαθημα σε διωχνουν. Συγγνωμη για το πρηξιμο αλλα εχω πολλες αποριεσ. Οποιος θελει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.



Ακολούθησε αυτό που σ' αρέσει, δηλαδή να δώσεις στη ΣΣΕ. Από τη ΣΤΥΑ γίνεσαι υπαξιωματικός, επομένως δεν συγκρίνεται με την ΣΣΕ. Από τη ΣΤΥΑ το πολύ να φτάσεις αντισμήναρχος (δηλ. Αντισυνταγματάρχης), ενώ από την ΣΣΕ στρατηγός από τα όπλα και αντιστράτηγος από τα σώματα.Follow your heart!
Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα... Ειμαι μαθητης της Γ' Λυκειου και απο τοτε που αρχισα να αναζητω την ιδανικη σχολη για μενα, η μοναδικη η οποια με ικανοποιει και με κανει να εχω ενα στοχο για τις Πανελληνιες ειναι η Σχολη Ευελπιδων οπου και θελω παρα πολυ να περασω διοτι λατρευω τον στρατο και τις Ειδικες Δυναμεις... Θα ηθελα απο καποιον ο οποιος ειναι ηδη στην Σχολη Ευελπιδων Να μου πει 2 λογια για την Σχολη, για τις ιατρικες εξετασεις που προαπαιτουνται (ειμαι αρτιμελης και υγειεστατος) και για την εκπαιδευση... Ευχαριστω πολυ.

Anonymous

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα... Ακουσα πως αμα τελειωσεις απο Ευελπιδων και συμπληρωσης καποια χρονια και ενας απο την χρονια που εισουν βγει στην συνταξη βγαινει ολοκληρη η ταξη εκεινης της χρονιας αυτοματα... Ισχυει κατι τετοιο η μπορεις και να φτασεις σε υψηλους βαθμους;
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από MGEN »

PETER! έγραψε:Παιδια καλησπερα... Ακουσα πως αμα τελειωσεις απο Ευελπιδων και συμπληρωσης καποια χρονια και ενας απο την χρονια που εισουν βγει στην συνταξη βγαινει ολοκληρη η ταξη εκεινης της χρονιας αυτοματα... Ισχυει κατι τετοιο η μπορεις και να φτασεις σε υψηλους βαθμους;


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ο καθένας αξκός είναι ανεξάρτητος και αποφασίζει το πότε θέλει να δηλώσει παραίτηση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες