Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
davi

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από davi »

Να σε ροτισο εγω ιμε μονιμος κατικος εκσωτερικου διεκοψα τι μονιμι κατικια μου στο εκσοτερικο και ιρθα εδω 12 ετον Στιν ελαδα Και απο τοτε Ιμε εδω Ποσι θητεια θα κανω
NIKOS

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από NIKOS »

Γεια σας!

Ειμαι 40 ετων, γεννηθικα το 1970 στη Σουηδια απο μητερα σουηδεζα και πατερα ελληνα.

Ολα μου τα χρονια ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, εκτος απο ενα διαστημα στην ηλικια 8-11 ετων, που διαμεναμε στην Ελλαδα.

Κατ'αυτο το διαστημα εμενα στην Ελλαδα ως σουηδος υπο προστασια του ελληνα πατερα μου.

Στην ηλικια των 15 πηρα την ελληνικη υπικοτητα και ετσι τωρα κατεχω 2, την ελληνικη και την σουηδικη.

Οταν εγινα 18 κληθικα να απο τις στρατιωτικες δυναμεις, αλλα ο πατερας μου, μου εβγαλε το "πιστοπιοιτικο τυπου Β" που μου εδινε το δικαιομα να ζω στην Ελλαδα εως 6 μηνες καθε ετως και κατ'αυτο το διαστημα, να απαλασωμαι απο τη θητεια.

Αυτα τα χαρτια χαθηκαν οταν πεθανε ο πατερας μου πριν 10 χρονια και οταν εληξε το διαβατηριο μου δεν το ανανεωσα θεορωντας το "μανουβρα" και αφου ειχα το σουηδικο δεν με εκεγε κιολας...

Στην ηλικια των 26 παντρευτηκα μια σουηδεζα με την οποια εχω μια κορη (σημερα 13 ετων).

Για τον α η β λογο πηρα το ονομα της και το εχω ακομα.

Λιγα χρονια αργοτερα χωρισαμε και τωρα ζω στην ισπανια με την κοπελα μου (και αυτη σουηδεζα) και τον γιο μου (3 ετων).

Εχουμε τςρα σκεψεις να ζησουμε μονιμα στην Ελλαδα, εγω η κοπελα μου και ο γιος μου.

Τι προβλεπεται;

Ειλικρινα δεν με βλεπω για φανταρο στα 40 μου, εξαγοραζεται;

Καμια ιδεα;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

NIKOS έγραψε:Γεια σας! Ειμαι 40 ετων, γεννηθικα το 1970 στη Σουηδια απο μητερα σουηδεζα και πατερα ελληνα.

Ολα μου τα χρονια ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, εκτος απο ενα διαστημα στην ηλικια 8-11 ετων, που διαμεναμε στην Ελλαδα.

Κατ'αυτο το διαστημα εμενα στην Ελλαδα ως σουηδος υπο προστασια του ελληνα πατερα μου.

Στην ηλικια των 15 πηρα την ελληνικη υπικοτητα και ετσι τωρα κατεχω 2, την ελληνικη και την σουηδικη.


Προσωρινά νόμιζα ότι μπήκε ο Παπανδρέου στο φόρουμ

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα για τους κατοίκους εξωτερικού και την εξαγορά θητείας .

alxpro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 4:09 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από alxpro »

Καλημερα στο φορουμ.

Εχω καποιες ερωτησεις αν κ εχ διαβασει πανω κατω τι παιζει. Εχω εναν γνωστο που ειναι 31 ετων και ζει στην Αγγλια απο τα 19 του. Αρα θεωρειται μονιμος κατοικος εξωτερικου. Αυτος ηταν να καταταγει την ανοιξη αλλα δεν εδωσε το παρον. Τον Ιουλιο καλεσαν τους γονεις του στο αστυνομικο τμημα. Αυτος μαλλον δεν εχει περασει το 6μηνο που τον ψαχνουν ωστε να χαραχτηριστει ανυποτακτος. Οι επιλογες του ποιες ειναι;

Εξαγορα;

Παρουσιαση στον Στρατο;

Μειωμενη θητεια;

patriot
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:57 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από patriot »

Δεν υπάρχει το "θεωρείται μόνιμος κάστοικος" πρέπει να έχει βεβαίωση. Μπορεί να εξαγοράσει προς 810 ευρώ το μήνα στα 35 του αφού κάνει θητεία 45 ημερών. Μπορεί να εκτελέσει τη θητεία του τμηματικά τουλάχιστον ένα δίμηνο κάθε φορά που παρουσιάζεται μέσα σε δύο χρόνια. Μειωωμένη θητεία δεν παίζει.
Giannis

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Giannis »

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, με την Κύπρο συμβαίνει το ίδο όπως με τις άλλες χώρες; Δηλαδή αν είσαι μόνιμος κάτοικος Κύπρου αντιμετωπίζεσαι σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;
Dimitris

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Dimitris »

Γειά σας!
Είμαι κάτοικος εξωτερικού εκτώς απο τα 4-10 μου χρώνια. Κυρίχτικα ανυπότακτος το 2003 μετα που έλιξε η αναβολή μου για σπουδές. Μπορώ να κυριχτώ ΜΚΕ, τι πρέπει να κάνω και πια θα είναι η διαφορά;

Ευχαριστώ πολύ!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλησπέρα φίλε μου έχουμε και λέμε :

Πρόκειται για δύο διαφορετικές κατηγορίες, με διαφορετικά δικαιώματα. Οι βασικές στρατολογικές διαφορές σύμφωνα με το νόμο είναι:
-ο ανυπότακτος εξωτερικού υπέχει ακόμα στρατιωτικής υποχρέωσης, ενώ ο ΜΚΕ απολαμβάνει αορίστου αναβολής από τη στράτευση.
-ο ανυπότακτος εξωτερικού δικαιούται να επισκέπτεται την Ελλάδα μέχρι 30 μέρες ετησίως (συνολικά) ενώ ο ΜΚΕ έως 6 μήνες (πέραν των οποίων εκπίπτει της ιδιότητας του ΜΚΕ).
Πρακτικές διαφορές
-η ιδιότητα ανυποτάκτου εξωτερικού επιτυγχάνεται πολύ ευκολότερα από την ιδιότητα ΜΚΕ.

Ως ΜΚΕ ορίζεσαι με βάση το χρόνο παραμονής σου στο εξωτερικό (7 χρόνια συνεχούς βιοποριστικής εγκατάστασης ή 11 χρόνια συνεχούς εγκατάστασης ανεξαρτήτως βιοπορισμού).

για να αποκτήσεις πιστοποιητικό ΜΚΕ η διαδικασία είναι θεωρητικά απλή, αλλά δυστυχώς το νομικό καθεστώς είναι ακόμα υπο διαμόρφωση. Επιπλέον, κάποια προξενεία προσπαθούν να δυσκολέψουν την κατάσταση ακόμα περισσότερο, ερμηνεύοντας αυθαίρετα τη νομοθεσία.
δες και εδώ http://pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/Consulate-4Jun2007.pdf και εδώ http://pages.stern.nyu.edu/...anos/MKE/From-Stp-3Dec2007.pdf

Ελπίζω να σε κάλυψα

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Σάβ Αύγ 07, 2010 6:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dimitris

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Dimitris »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Υπάρχει όμως περίπτωση για κάπιον σαν και εμένα που κιόλας είναι ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και 7 χρώνια να αποκτήσει πιστοποιητικό ΜΚΕ και να απολαμβάνει αόριστη αναβολή.

Ευχαριστώ και πάλι!

anyone
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 4:58 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από anyone »

Καλησπέρα σας! Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο και δυστυχώς δεν απαντούν. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση: Α. Α) Αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δικαιούται να κάνει 3μηνη θητεία; Β) μπορεί να την εξαγοράσει; Τι γίνεται αν είναι αδήλωτος, ήτοι δεν έχει δελτίο απογραφής; Θα μπορεί άραγε να βγάλει πιστοποιητικό από ελλ. Προξενική αρχή για μόνιμη κατοικία εξωτερικού; Γ) επηρεάζει στις απαντήσεις στα παραπάνω, το γεγονός ότι έχει κηρυχθεί εν τω μεταξύ ανυπότακτος;

Β. Α) Αν έχει εκπληρώσει στρατιωτική θητεία στο εξωτερικό τι γίνεται αν εδώ έχει κηρυχθεί ανυπότακτος; Β) τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσει και μέχρι πότε; Γ) η θητεία του στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ούτως ή άλλως στην Ελλάδα;

σημ. Ότι πρόκειται για άτομο άνω των 35 ετών.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

anyone έγραψε:Καλησπέρα σας! Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο και δυστυχώς δεν απαντούν. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση:Α. Α) Αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δικαιούται να κάνει 3μηνη θητεία; Β) μπορεί να την εξαγοράσει; Τι γίνεται αν είναι αδήλωτος, ήτοι δεν έχει δελτίο απογραφής; Θα μπορεί άραγε να βγάλει πιστοποιητικό από ελλ. Προξενική αρχή για μόνιμη κατοικία εξωτερικού; Γ) επηρεάζει στις απαντήσεις στα παραπάνω, το γεγονός ότι έχει κηρυχθεί εν τω μεταξύ ανυπότακτος;

Β. Α) Αν έχει εκπληρώσει στρατιωτική θητεία στο εξωτερικό τι γίνεται αν εδώ έχει κηρυχθεί ανυπότακτος; Β) τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσει και μέχρι πότε; Γ) η θητεία του στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ούτως ή άλλως στην Ελλάδα;

σημ. Ότι πρόκειται για άτομο άνω των 35 ετών.



δες εδώ /stratologia/katoikoi-eksoterikou.asp και εδώ /stratologia/eksagora.asp ...
georges

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από georges »

KΑλησπέρα σας!
αφού διάβασα το παρόν θέμα, θα ήθελα να καταθέσω τον σχετικό προβληματισμό μου:
είμαι 30 ετών και η αναβολή μου για διδακτορικό στη Γαλλία λήγει στο τέλος του τρέχοντος έτους (31/12/2010). Έχοντας πρόσφατα συμπληρώσει 7 συναπτά χρόνια (φοιτητικής και βιοποριστικής) παραμονής στο εξωτερικό, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) πότε ενδείκνυται να καταθέσω την αίτηση για το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού; Άμεσα ή μετά την λήξη της αναβολής (= εντός του 2011) ; Έχει ή θα έχει κάποια διαφορά;
2) ποιά θα είναι, εν προκειμένω, τα οφέλη πέρα από την 6μηνη θητεία κ την ακώλυτη 30ήμερη παραμονή κατ´ έτος στην Ελλάδα; Περαιτέρω αναβολή; Αν ναι, για πόσο (ακόμη) διάστημα και με ποιούς όρους;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση ή παραπομπή σε σχετικό λινκ.
Να´ στε καλά!
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

1) απο τη στιγμη που εχεις τα χαρτια, καντα τωρα λεω. Γιατι να περιμενεις να κηρυχθεις ανυποτακτος πρωτα, απο τη στιγμη που ως μονιμος κατοικος δεν υποχρεουσαι να παρουσιαστεις; Προσεξε μονο πως για να εισαι για το στρατο 'μονιμος κατοικος εξωτερικου' (και οχι ανυποτακτος εξωτερικου) Οι προυποθεσεις αναφερουν 7 χρονια βιοποριστικης εργασιας στο εξωτερικο και οχι εργασιας + σπουδων 2) τα οφελη ειναι η 6μηνη θητεια, η αναβολη στρατευσης για οσο εισαι 'μονιμος κατοικος εξωτερικου', η 3μηνη τμηματικη θητεια και ουσιαστικη η μη ανυποταξια.30 μερες στην ελλαδα εχουν και οι 'ανυποτακτοι εξωτερικου' αλλα δεν παυουν να ειναι ανυποτακτοι, ητοι να εχουν κυρωσεις οταν καταταγουν.

/stratologia/katoikoi-eksoterikou.asp

Kyrillos

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Kyrillos »

Γεια σας,

Εγώ γεννήθηκα στην Ουγγαρία και έζησα εκεί μέχρι το Μάρτιου 2010. Ο πατέρας μου είναι Έλληνας και η μητέρα μου είναι Ουγγαρέζα. Είμαι 31. Από το Μάρτιου δουλεύω και μένω στη Θεσσαλονίκη με τη γυναίκα και κόρη μου. Είχα υποβληθεί το αίτημα μου για την κατάκτηση της ελληνικής υπηκοότητας έξι χρόνια πριν και φαίνεται ότι θα το πάρω σύντομα. Είναι καθαρό για μένα ότι πρέπει να υπηρετώ 3 μήνες. Επειδή δεν θέλω να χάσω τη δουλεία μου η να αφήσω την οικογένεια μου (η γυναίκα μου είναι Ουγγαρέζα), θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τρόπο να μην υπηρετώ η να κάνω αναβολή μέχρι να είμαι 35 και να εξαγοράσω την θητεία.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων,

Κύριλλος

...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης