Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν παντρευτώ με τι γκόμενα γλιτώνω τίποτα η τσάμπα θα πληρώσω την εκκλησια;
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

TΟ πιστοποιητικό τύπου Α για μονιμους κατοικους εξωτερικού, τι αναγράφει; Υπέχει στρατιωτική υποχρέωση ή όχι;
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου κι θα ηθελα να ρωτησο ποτε μπορω να εξαγορασω την θητεια μου. Συμφωνα με τον νομο μπορεις ν ακανεις χρηση δικαωματος στο ημερολογιακο ετος ποy uα γινεις 35. Γινομαι 35 τον ιουνιο του 2010

υπαρχει δυνατοτητα να εισελθω με την ΕΣΣΟ του νοεμβριου 2009 Κι μετα τις 50 μερες υπηρεσιας να εκσαγορασο το υπολοιπo (στις αρχες του 2010) ;

h θα πρεπει να εισελθω με την πρωτη ΕΣΣΟ τοθ 2010 κι να κανω χρηση του παραπανω δικαιοματος;

Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεννηθηκα στην ιταλια το 1983, η μητερα μου ειναι ιταλιδα, ο πατερας μου ελληνας, ημουν κατοικος εξωτερικου μεχρι τα 11 μου και ηθελα να μαθω αν προβλεπεται για μενα μειωση θητειας. Σας ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Μειωμένη θητεία 9 μηνών δικαιούνται οι πάντες.

Αν εννοείς επιπλέον μείωση θητείας, τότε υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ και σχετικό άρθρο .
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Εννοω επιπλεον μειωση, αφου μεχρι το ενδεκατο ετος της ζωης μου ημοθν κατοικος εξωτερικου. Και παλι ευχαριστω
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σε ολους, ειμαι 19 χρονων, μου εχει ερθει χαρτι για 12 νοεμβριου και εχω μερικες αποριες, ειμαι γεννημενος στο εξωτερικο, ημουν κατοικος εξωτερικου για πολλα χρονια, στην ελλαδα ζω εδω και 2 χρονια και ειχα ξανα ζησει αλλα 2 μιση το 2003... Ολο τον υπολοιπο καιρο ζουσα στο εξωτερικο εκτος τον 2μηνον διακοπον π ερχομουν καθε 1-2 χρονια στην ελλαδα.

Εχω δικαιωμα να κανω τριμηνο; Ή οχι επειδη ειμαι 2 χρονια στην ελλαδα; ...
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαιρετώ,

Έχω αναβολή λόγω διδακτορικού ως τις 31 Δεκ 2011. Ωστόσο έχω μόλις βγάλει πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού απο το προξενείο μου στο εξωτερικό. Μπορώ να καταθέσω το πιστοποιητικό (και να πάρω επ΄αορίστου αναβολή και δικαίωμα σπαστής θητείας) τώρα, ή πρεπει να περιμένω μέχρι να λήξει η τρέχουσα αναβολή μου;

Επιπλέον, έχω αποφοιτήσει εδώ και χρόνια απο το διδακτορικό χωρίς να το δηλώσω στη στρατολογία. Προβλέπονται κάποιες κυρώσεις ή επιπλοκές σχετικά με τη νέα μου αίτηςη αναβολής ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού; Χρειάζεται να προσκομίσω κάποιο επιπλέον δικαιολογητικό (όπως π. Χ. Πιστοποιητικό αποφοίτησης από το διδακτροτικό) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν ξερει καποιος να μ δοσει απαντηση για την ερωτηση π κανω λιγο πιο πανω, στο Κεντρικο Site δν λεει τι ισχυει για αυτους που ειναι 1-2 χρονια στην ελλαδα... Αν και θα παρω τηλεφωνο αυριο, μακαρι να τους βρω
Διαμαντης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Διαμαντης »

Ειμαι Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού. Πόσο καιρό θα είναι η θητεία μου;

Symbiosis

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Symbiosis »

Hello,apologies that my message is in English,I will try to include an internet translation.

I want advice if I am eligible for service.My father was Greek and my mother English.I was born in England and have lived my entire life in England.My mother and father were not married and my father did not register my birth in Greece.I am 44 years old and don't speak Greek

My father recently died and left everything to me in his will.Because of this,my lawyer obtained a certificate πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών - this is the only document I am named on

I do not think I appear on any of these:Μητρώον Αρρένων,Δημοτολογίων,Οικογενειακή Κατάστασης

ShouldIseekthe μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;If I need this,do I need to get it before I come to Greece again or can I apply when I am there;

Thanks

Γεια σας, ζητώ συγγνώμη που το μήνυμά μου είναι στα αγγλικά, θα προσπαθήσω να περιλαμβάνει μια διαδικτυακή μετάφραση.

Θέλω συμβουλές αν είμαι επιλέξιμες για την υπηρεσία. Ο πατέρας μου ήταν ελληνική και αγγλική μητέρα μου. Γεννήθηκα στην Αγγλία και έχουν ζήσει όλη μου τη ζωή στην Αγγλία. Η μητέρα και ο πατέρας μου δεν ήταν παντρεμένος και πατέρας μου δεν ήταν μητρώο γέννησή μου στην Ελλάδα. Είμαι 44 ετών και δεν μιλούν ελληνικά

Ο πατέρας μου πέθανε πρόσφατα και άφησε τα πάντα για μένα στη διαθήκη του. Εξαιτίας αυτού, τον δικηγόρο μου αποκτήσει πιστοποιητικό πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών - αυτό είναι το μόνο έγγραφο που μου το όνομα του οποίου

Δεν νομίζω ότι θα εμφανίζονται σε οποιοδήποτε από αυτά: Μητρώον Αρρένων, Δημοτολογίων, Οικογενειακή Κατάστασης

Πρέπει να επιδιώξει την μόνιμος κάτοικος εξωτερικού; Αν χρειάζομαι αυτό, χρειάζομαι για να το πάρει, πριν έρθω στην Ελλάδα και πάλι ή μπορώ να εφαρμόζονται όταν είμαι εκεί;

Ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Nassos »

Συλλυπητήρια για τον πατέρα σου. Ζήτησε πληροφορίες από την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο ή από το δικηγόρο σου, εάν είναι Έλληνας.

I am very sorry to hear of your father's loss.Seek advice from the Greek Embassy in London or from your lawyer,if he's Greek.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

Νόμος 1763/88 «Στρατολογία των Ελλήνων» (ΦΕΚ 57 Α), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με το Νόμο 2510/97 (ΦΕΚ 146Α) :

Όπως ορίζεται στο άρθρο 7 παράγραφος 13 του ως άνω Νόμου, για να θεωρηθεί κάποιος μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, με εφαρμογή των διατάξεων της Στρατολογικής νομοθεσίας, απαιτούνται αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Να γεννήθηκε ή να εγκαταστάθηκε και να άρχισε να διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό πριν την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισε να διανύει το ενδέκατο έτος της ηλικίας του.

2. Οι γονείς του (εννοείται και οι δύο) να κατοικούσαν στο εξωτερικό κατά τη γέννηση ή την εγκατάσταση.

3. Να διαμένει μονίμως και συνεχώς στο εξωτερικό από τη γέννηση ή την εγκατάσταση μέχρι την ημερομηνία που ζητά να του χορηγηθεί κάποιο από το προβλεπόμενα για την κατηγορία αυτή στρατολογικό ευεργέτημα.

4. Η κατοικία των γονέων (και των δύο) κατά το χρόνο γέννησης ή εγκατάστασης του μονίμου κατοίκου εξωτερικού εξετάζεται σύμφωνα με τις διατάξεις περί κατοικίας του Αστικού Κώδικα ('Άρθρα 51 έως και 56).

5. Το μέχρι δώδεκα έτη χρονικό διάστημα παραμονής στην Ελλάδα για σπουδές, συνεχώς ή τμηματικά, θεωρείται ως χρόνος παραμονής στο εξωτερικό εφόσον ο ένας τουλάχιστον από τους ασκούντες τη γονική μέριμνα κατοικεί συνεχώς στο εξωτερικό κατά το διάστημα που είναι ανήλικοι.

6. Τα κάθε είδους δικαιολογητικά γίνονται δεκτά μόνον αν είναι θεωρημένα για τη γνησιότητά τους από την αρμόδια Αρχή με την επισημείωση της Σύμβασης της Χάγης (Apostille) της 5-10-1961. www.mfa.gr



ενημερωτικα προς ολους τους μονιμους κατοικους εξωτερικου

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Αποκλείεται να κληθείς για θητεία, άλλωστε δεν διαμένεις στην Ελλάδα οπότε και ανυπότακτος να χαρακτηριζόσουν δεν θα είχες καμία επίπτωση.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

  • Για την επίλυση των στρατολογικής φύσης ζητημάτων που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες του εξωτερικούSIZE= και ειδικά όσοι κατοικούν στις ευρύτερες περιοχές των Η. Π. Αμερικής και της Γερμανίας, μπορούν να απευθύνονται στις Ελληνικές Προξενικές αρχές της Νέας Υόρκης και της Βόννης αντίστοιχα, όπου υπηρετούν ειδικευμένοι αξιωματικοί του Στρατολογικού Σώματος. www.greece.org
για την ερωτηση σου που θα απευθυνθεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες