Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rory13

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rory13 »

Ειμαι 43 χρονων και κατοικος εξωτερικου απο τα 19 μου. Τα τελευταια χρονια ερχομουν για λιγες μερες στην Ελλαδα οδικως και κατα την εισοδο και εξοδο εκανα δηλωση στα συνορα ωστε να προσμετρησουν οι μερες στις 30 που ειχα δικαιωμα σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Ανημερα του Πασχα περνοντας τα συνορα και ενω εκανα τη δηλωση ως συνηθως πληφορορηθηκα οτι στο συστημα πλεον εμφανιζομουν σαν ανυποτακτος εσωτερικου. Οποτε αναγκαστικα με συνελαβαν, με παρελαβαν απο ενα γειτονικο αστυνομικο τμημα, μου πηραν δακτυλικα αποτυπωματα και λοιπα και το πρωι μετα απο 8 ωρες αφεθηκα ελευθερος αφοτου μιλησαν με στρατιωτικο εισαγγελεα. Ο εισαγγελεας μου ειπε να επευθυνθω στη στρατολογια για να γινει η αλλαγη σε κατοικο εξωτερικου, η οποια μετα απο 50+ τηλεφωνηματα δεν απανταει καν σε οποιοδηποτε απο τα 12 τηλεφωνα που εχουν. Μιλησα με καποιους συναδελφους και ειχαν παλιοτερα παρομοιο προβλημα, δηλαδη στα καλα καθουμενα χωρις καμια ενημερωση να τους εχουν καταταξει σαν κατοικους Ελλαδας με το αναλογο μπλεξιμο. ΕΙχε κανεις παρομοια εμπειρια; ΤΙ προτεινετε να κανω με δεδομενο οτι σε λιγες μερες πρεπει να φυγω ξανα με το αυτοκινητο μου καθως δουλευω (ιδιωτικος υπαλληλος) και φυσικα δεν μπορω να περιμενω ποτε θα φιλοτιμηθει η στρατολογια της περιφερειας μου να απαντησει και να πραξει τα δεοντα. Ευχαριστω.
edwww

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από edwww »

Rory13 έγραψε: Τετ Απρ 19, 2023 12:24 am Ειμαι 43 χρονων και κατοικος εξωτερικου απο τα 19 μου. Τα τελευταια χρονια ερχομουν για λιγες μερες στην Ελλαδα οδικως και κατα την εισοδο και εξοδο εκανα δηλωση στα συνορα ωστε να προσμετρησουν οι μερες στις 30 που ειχα δικαιωμα σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Ανημερα του Πασχα περνοντας τα συνορα και ενω εκανα τη δηλωση ως συνηθως πληφορορηθηκα οτι στο συστημα πλεον εμφανιζομουν σαν ανυποτακτος εσωτερικου. Οποτε αναγκαστικα με συνελαβαν, με παρελαβαν απο ενα γειτονικο αστυνομικο τμημα, μου πηραν δακτυλικα αποτυπωματα και λοιπα και το πρωι μετα απο 8 ωρες αφεθηκα ελευθερος αφοτου μιλησαν με στρατιωτικο εισαγγελεα. Ο εισαγγελεας μου ειπε να επευθυνθω στη στρατολογια για να γινει η αλλαγη σε κατοικο εξωτερικου, η οποια μετα απο 50+ τηλεφωνηματα δεν απανταει καν σε οποιοδηποτε απο τα 12 τηλεφωνα που εχουν. Μιλησα με καποιους συναδελφους και ειχαν παλιοτερα παρομοιο προβλημα, δηλαδη στα καλα καθουμενα χωρις καμια ενημερωση να τους εχουν καταταξει σαν κατοικους Ελλαδας με το αναλογο μπλεξιμο. ΕΙχε κανεις παρομοια εμπειρια; ΤΙ προτεινετε να κανω με δεδομενο οτι σε λιγες μερες πρεπει να φυγω ξανα με το αυτοκινητο μου καθως δουλευω (ιδιωτικος υπαλληλος) και φυσικα δεν μπορω να περιμενω ποτε θα φιλοτιμηθει η στρατολογια της περιφερειας μου να απαντησει και να πραξει τα δεοντα. Ευχαριστω.
Δικηγόρο που να ειδικεύεται σε θέματα ανυποταξίας.
Tom1821

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Tom1821 »

Γεια σας

Ειμαι 42 χρονων κ εχω παρει την ιδιοτητα του ΜΚΕ. Εδω κ 4-5 μηνες μενω στην Ελλαδα κ θα ηθελα να μεινω παραπανω (για οικογενειακους λογους) απο τους 6 μηνες που μου επιτρεπονται.

Αν μεινω πανω απο 6 μηνες και ταξιδεψω στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να το δουν κατα την εξοδο ή την εισοδο στην χωρα;

Με τα καινουργια μηχανηματα στο αεροδρομιο που σκαναρεις το διαβατηριο σου το γινεται; Παλιοτερα απλα το κοιταγαν οι υπαλληλοι χωρις σκαναρισμα οποτε δεν χτυπαγε κανενα καμπανακι

Ευχαριστω εκ των προτερων
sosumi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 03, 2023 3:23 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από sosumi »

Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα τελευταία ένα πληροφοριακό έντυπο σχετικά με τη βεβαίωση για μόνιμους κάτοικους εξωτερικού (https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... _ent/5.pdf) και έπεσε το μάτι μου στην εξής πρόταση σχετικά με το διάστημα που χρειάζεται να περάσει για να θεωρηθεί κάποιος ΜΚΕ:
Για την πλήρωση των παραπάνω προϋποθέσεων δεν λαμβάνεται υπόψη:
α. Το πέραν των έξι (6) μηνών χρονικό διάστημα παραμονής στην Ελλάδα για κάθε
ημερολογιακό έτος.
β. Ο χρόνος παραμονής στο εξωτερικό που διανύεται από λειτουργούς ή έμμισθους
υπάλληλους πολιτικούς ή στρατιωτικούς ή μισθωτούς, που απασχολούνται στο δημόσιο και τα κρατικά
νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου, με οποιαδήποτε σχέση εργασίας καθώς και από τα
τέκνα τους μέχρι την ενηλικίωσή τους
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το (β) : Αυτή η παράγραφος αναφέρεται στους έμμισθους υπαλλήλους του ελληνικού δημοσίου ή του δημοσίου της χώρας στην οποία εργάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
GiannakisYEA

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από GiannakisYEA »

sosumi έγραψε: Τετ Μάιος 03, 2023 3:32 pm Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα τελευταία ένα πληροφοριακό έντυπο σχετικά με τη βεβαίωση για μόνιμους κάτοικους εξωτερικού (https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... _ent/5.pdf) και έπεσε το μάτι μου στην εξής πρόταση σχετικά με το διάστημα που χρειάζεται να περάσει για να θεωρηθεί κάποιος ΜΚΕ:
Για την πλήρωση των παραπάνω προϋποθέσεων δεν λαμβάνεται υπόψη:
α. Το πέραν των έξι (6) μηνών χρονικό διάστημα παραμονής στην Ελλάδα για κάθε
ημερολογιακό έτος.
β. Ο χρόνος παραμονής στο εξωτερικό που διανύεται από λειτουργούς ή έμμισθους
υπάλληλους πολιτικούς ή στρατιωτικούς ή μισθωτούς, που απασχολούνται στο δημόσιο και τα κρατικά
νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου, με οποιαδήποτε σχέση εργασίας καθώς και από τα
τέκνα τους μέχρι την ενηλικίωσή τους
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το (β) : Αυτή η παράγραφος αναφέρεται στους έμμισθους υπαλλήλους του ελληνικού δημοσίου ή του δημοσίου της χώρας στην οποία εργάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Στο ελληνικό δημόσιο δεν διορίζεσαι χωρίς να έχεις τακτοποιήσει τα του στρατού οπότε προφανώς εννοεί στο δημόσιο της εκάστοτε χώρας.
DukeCain

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από DukeCain »

digiwolf έγραψε: Σάβ Απρ 01, 2023 1:34 pm Καλησπέρα σας,
Έχω Πιστοποιητικό Μόνιμου Κάτοικου Εξωτερικού, το οποίο εκδόθηκε τον Ιούλιο 2016.
Το χρησιμοποίησα για την έκδοση διαβατηρίου επιτυχώς, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για την ανανέωση του διαβατηρίου μου για μία άλλη φορά, χρειάζεται βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού ή ξανά αίτηση για πιστοποιητικό ΜΚΕ;
Σας ευχαριστώ θερμά
Αυτό με αφορά και μένα, αν γνωρίζει κανείς. Κοίταξα λίγο τα δικαιολογητικά και στην υπεύθυνη δήλωση αναφέρεται μόνο η ερώτηση "ανυπότακτος εξωτερικού" που λογικά δεν είναι κάποιος που εχει πλέον αναβολή ΜΚΕ. Το ερώτημα είναι αν ζητάνε πιστοποιητικό.
Σε ερώτησή μου προς τη διεύθυνση διαβατηρίων όπου ζήτησα διευκρίνιση στην υποσημείωση για "ανυπότακτους, μονίμους κατοίκους εξωτερικού" στην αρχή μου είπαν ότι χρειάζεται αλλά σε 2ο email μου που επέμενα να μου εξηγήσουν βάσει ποιου νόμου προσδιορίζεται αυτό, μου είπαν ότι η υποσημείωση αφορά μόνο στους ανυπότακτους εξωτερικού. Οπότε κατάλαβα ότι δεν ζητείται να βγει νέο πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού.
Tkmax

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Tkmax »

Εγω εχω βγαλει 3-4 φορες διαβατηριο αφοτου πηρα το αρχικο ΜΚΕ χωρις να μου ζητηθει νεο ΜΚΕ. Αυτα σε πρεσβεια του εξωτερικου.

Ενας φιλος εχει κανει το ιδιο παμπολλες φορες σε αστυνομικο τμημα επισης χωρις κανενα προβλημα

εδω βγαζουν διαβατηρια σε ανυποτακτους, σε ΜΚΕ δεν θα βγαζουν; Στην χειροτερη υπογραφεις μια ΥΔ οτι συνεχιζεις υπο καθεστως ΜΚΕ (αν επιμενει κανα στραβοξυλο) και εννοειται οτι δεν το αναφερεις πρωτος

Αν θυμαμαι καλα, η ερωτηση στην αιτηση ειναι για το αν εχεις κηρυχθει ανυποτακτος οποτε η απαντηση ειναι οχι!
Tkmax

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Tkmax »

Tom1821 έγραψε: Σάβ Απρ 22, 2023 1:59 pm Γεια σας

Ειμαι 42 χρονων κ εχω παρει την ιδιοτητα του ΜΚΕ. Εδω κ 4-5 μηνες μενω στην Ελλαδα κ θα ηθελα να μεινω παραπανω (για οικογενειακους λογους) απο τους 6 μηνες που μου επιτρεπονται.

Αν μεινω πανω απο 6 μηνες και ταξιδεψω στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να το δουν κατα την εξοδο ή την εισοδο στην χωρα;

Με τα καινουργια μηχανηματα στο αεροδρομιο που σκαναρεις το διαβατηριο σου το γινεται; Παλιοτερα απλα το κοιταγαν οι υπαλληλοι χωρις σκαναρισμα οποτε δεν χτυπαγε κανενα καμπανακι

Ευχαριστω εκ των προτερων
Κανενας χριστιανος ή μη με εμπειρια στο θεμα;

Ευχαριστω
NikosS05
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2023 9:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από NikosS05 »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι 37 χρόνων εχω πάρει την ελληνική υπηκοότητα το 2022 και μου έδωσαν αναβολή στράτευσης μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2023.
Ζω μόνιμα στο εξωτερικό όπου και εχω γεννηθεί εκεί (Τουρκία). Όταν είχα κάνει αίτηση ιθαγένειας στο προξενείο το 2021, και τους ειχα ρωτήσει για θέματα στρατού μου είχαν πει οτι θα με δηλώσουν ως ΜΚΕ και δεν θα είχα πρόβλημα με το στρατό. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Το Σεπτέμβρη του 22, όταν επισκέφθηκα το προξενείο στην Πόλη για υπογραφές κτλ με ρώτησαν αν τα τελευταία 10 χρόνια είχα μείνει για πάνω από 6 μηνες εντός του ίδιου έτους στην Ελλάδα και τους απάντησα ναι.
Το 2015 και το 2021 ειχα μείνει σύνολο περίπου για 7 μηνες (με άδεια παραμονής ως ομογενής-χωρίς να είμαι κάτοχος ελληνικής υπηκοότητας). Τότε μου λένε ότι δεν γίνεται να θεωρηθώ ΜΚΕ και θα πρέπει να υπηρετήσω.
Εχω εξαγοράσει τη θητεία στη Τουρκία το 2013 όπου εχω και την σχετική βεβαίωση που λέει ότι εχω εκπληρώσει τις υποχρεώσεις στρατού.
Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; ΣΤο διάστημα που ειχα μεινει εδώ για 7 μηνες δεν ήμουν Έλληνας πολίτης επίσημα όποτε, πως γίνεται να μην θεωρούμε ΜΚΕ;
Επίσης μιας και οι δυο χώρες ειναι μέλος ΝΑΤΟ με το χαρτι που εχω από την Τουρκία δεν θεωρούμε ότι εχω εκπληρώσει τις στρατολογικες υποχρεώσεις ;
anupotaktos

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από anupotaktos »

Καλησπέρα, δύο γρήγορες ερωτήσεις για ΜΚΕ:

1. Πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 7 έτη ακριβώς, ή είναι ημερολογιακά/φορολογικά έτη;
Ξεκίνησα να δουλεύω στο εξωτερικό το Νοέμβριο του '16 και έκανα φορολογική δήλωση για εκείνο το έτος. Πρέπει να περιμένω μέχρι το Νοέμβριο του 2023, ή μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία αφού έχω 7 φορολογικές δηλώσεις;

2. Στο προξενείο μου είπαν ότι πρέπει να τους αναφέρω το πότε έληξε η αναβολή μου, διότι όποια εργασία πριν από τη λήξη δε θα καταμετρηθεί. Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα κάτι τέτοιο και τους ζήτησα διευκρινίσεις. Μου είπαν ότι κάποια στρατολογία τους γύρισε πίσω αιτήσεις, με τη δικαιολογία ότι αν δεν είχε λήξει η αναβολή υποτίθεται ότι ακόμα σπούδαζες και δε θα έπρεπε να δουλεύεις. Έχετε ακούσει να ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
ypodiopos

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ypodiopos »

anupotaktos έγραψε: Τετ Ιούλ 05, 2023 5:45 pm Καλησπέρα, δύο γρήγορες ερωτήσεις για ΜΚΕ:

1. Πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 7 έτη ακριβώς, ή είναι ημερολογιακά/φορολογικά έτη;
Ξεκίνησα να δουλεύω στο εξωτερικό το Νοέμβριο του '16 και έκανα φορολογική δήλωση για εκείνο το έτος. Πρέπει να περιμένω μέχρι το Νοέμβριο του 2023, ή μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία αφού έχω 7 φορολογικές δηλώσεις;

2. Στο προξενείο μου είπαν ότι πρέπει να τους αναφέρω το πότε έληξε η αναβολή μου, διότι όποια εργασία πριν από τη λήξη δε θα καταμετρηθεί. Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα κάτι τέτοιο και τους ζήτησα διευκρινίσεις. Μου είπαν ότι κάποια στρατολογία τους γύρισε πίσω αιτήσεις, με τη δικαιολογία ότι αν δεν είχε λήξει η αναβολή υποτίθεται ότι ακόμα σπούδαζες και δε θα έπρεπε να δουλεύεις. Έχετε ακούσει να ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Δεν εχουν σχεση οι φορολογικές δηλώσεις, πρέπει να εχουν συμπληρωθεί 7 χρόνια (7 επί 12 μήνες, να έχεις δηλαδή 84 μηνιαίες μισθοδοσίες συνεχόμενες να δείξεις). Τώρα αν καποια πρεσβεια ειναι πιο ελαστική από άλλες και επιτρέπει να ξεκινήσεις 2-3 μηνες πριν δεν το γνωρίζω... Πάντως πανω απο 6μηνο νωρίτερα αποκλείεται, γιατί δεν τους καλυπτει ο νόμος μετά.

Ως προς τη λήξη της αναβολής μάλλον μπαρούφα ειναι αυτό... Καμία σχεση δεν έχει αν εργαζόσουν ενώ ειχες αναβολή, τα 7 βιοποριστικά ειναι 7 βιοποριστικά no matter what. Εκτός κι αν όντως σπούδαζες παράλληλα και δεν ειχες πάρει πτυχίο, εκεί ενδεχομένως να μπορούν να πατήσουν οτι οι σπουδές ηταν η κύρια απασχόληση. Αλλά και παλι μου ακούγεται τραβηγμένο, δεν υπάρχει καμια τετοια εξαιρεση στη νομοθεσία και μάλλον απλως φοβούνται να κανουν τη δουλεια τους... Βαλε ενα δικηγόρο να πάρει να τους πιέσει, στην ανάγκη και γραπτώς. Ανεφεραν μηπως ποια Στρατολογία ζηταει κατι τετοιο;
anupotaktos

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από anupotaktos »

ypodiopos έγραψε: Πέμ Ιούλ 06, 2023 1:00 am Δεν εχουν σχεση οι φορολογικές δηλώσεις, πρέπει να εχουν συμπληρωθεί 7 χρόνια (7 επί 12 μήνες, να έχεις δηλαδή 84 μηνιαίες μισθοδοσίες συνεχόμενες να δείξεις). Τώρα αν καποια πρεσβεια ειναι πιο ελαστική από άλλες και επιτρέπει να ξεκινήσεις 2-3 μηνες πριν δεν το γνωρίζω... Πάντως πανω απο 6μηνο νωρίτερα αποκλείεται, γιατί δεν τους καλυπτει ο νόμος μετά.

Ως προς τη λήξη της αναβολής μάλλον μπαρούφα ειναι αυτό... Καμία σχεση δεν έχει αν εργαζόσουν ενώ ειχες αναβολή, τα 7 βιοποριστικά ειναι 7 βιοποριστικά no matter what. Εκτός κι αν όντως σπούδαζες παράλληλα και δεν ειχες πάρει πτυχίο, εκεί ενδεχομένως να μπορούν να πατήσουν οτι οι σπουδές ηταν η κύρια απασχόληση. Αλλά και παλι μου ακούγεται τραβηγμένο, δεν υπάρχει καμια τετοια εξαιρεση στη νομοθεσία και μάλλον απλως φοβούνται να κανουν τη δουλεια τους... Βαλε ενα δικηγόρο να πάρει να τους πιέσει, στην ανάγκη και γραπτώς. Ανεφεραν μηπως ποια Στρατολογία ζηταει κατι τετοιο;
Έχεις δίκιο για τη συμπλήρωση της επταετίας, αλλά εφόσον μένουν λιγότερο από 6 μήνες μου είπαν καλύπτεται (ως ανεργία), οπότε το προχωράω.

Δε μου είπαν ποια στρατολογία ήταν. Όταν τους ξανακάλεσα απέφυγα να αναφερθώ στο θέμα και δεν μου ξαναείπαν τίποτα πάνω σε αυτό. Τους έστειλα email με τα χαρτιά, οπότε αν το χρειάζονται θα μου το πουν και τότε το ξαναπιάνουμε.

Ένα πράγμα (λίγο άσχετο) που μου έκανε εντύπωση είναι ότι για πρώτη φορά η κυρία που μιλούσα ήταν πρόθυμη να βοηθήσει και να με κάνει να καταλάβω, χωρίς να βιάζεται να κλείσει το τηλέφωνο όπως οι υπόλοιποι. Ένα πουλί δε φαίρνει την άνοιξη, αλλά ζω με την ελπίδα!
Επισκέπτης

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

anupotaktos έγραψε: Παρ Ιούλ 07, 2023 3:56 pm Έχεις δίκιο για τη συμπλήρωση της επταετίας, αλλά εφόσον μένουν λιγότερο από 6 μήνες μου είπαν καλύπτεται (ως ανεργία), οπότε το προχωράω.

Δε μου είπαν ποια στρατολογία ήταν. Όταν τους ξανακάλεσα απέφυγα να αναφερθώ στο θέμα και δεν μου ξαναείπαν τίποτα πάνω σε αυτό. Τους έστειλα email με τα χαρτιά, οπότε αν το χρειάζονται θα μου το πουν και τότε το ξαναπιάνουμε.

Ένα πράγμα (λίγο άσχετο) που μου έκανε εντύπωση είναι ότι για πρώτη φορά η κυρία που μιλούσα ήταν πρόθυμη να βοηθήσει και να με κάνει να καταλάβω, χωρίς να βιάζεται να κλείσει το τηλέφωνο όπως οι υπόλοιποι. Ένα πουλί δε φαίρνει την άνοιξη, αλλά ζω με την ελπίδα!
Δυστυχως η συγκεκριμενη διαδικασια ακομα βασιζεται στο που θα πεσεις... Βοηθάει οντως να πεσεις σε εξυπηρετικό άνθρωπο, ελπιζω τωρα τελευταια με την ψηφιοποιηση να εχουν λιγο παραπανω ορεξη να βοηθησουν σε σχεση με τη χαρτούρα του παρελθόντος. Σε πολλές πρεσβείες δε χρειάζεται καν ραντεβού για τη συγκεκριμένη διαδικασία (πλην Λονδίνου βεβαιως βεβαιως :P)

Οπότε καλά νέα αν στο πήραν 6 μηνες νωριτερα. Καλη τυχη με την αιτηση!
Επισκέπτης

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σε όλους,

Υπαρχεί κανένας που να έχει πρόσφατη εμπειρία από πρεσβεία του Λονδινού; Πχ αν ήταν εύκολη η διαδικασία, αν ρώτησαν τίποτα περίεργο.
Damiano1993
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2023 1:30 pm
Τοποθεσία: Albania
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Damiano1993 »

Γεια σας, έχω μια ερώτηση, ζω στην Αλβανία εδώ και 11 χρόνια, τώρα είμαι 30 ετών, χθες έλαβα ένα γράμμα για το στρατό δεν έχω Πιστοποιητικό Μόνιμου Κάτοικου Εξωτερικού akoma Θα έχω πρόβλημα αν θέλω να πάω από την Αλβανία στη Σουηδία με το ελληνικό διαβατήριο και αν θέλω να έρθω να μείνω στην Ελλάδα για 10 μέρες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες