Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xinas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 3:34 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από xinas »

Καλημερα, Ζω και εργαζομαι στο εξωτερικο τα τελευταια 8 χρονια. Πριν 4 χρονια νομιζω πηρα το χαρτι του ανυποτακτου εξωτερικου για ανανεωση διαβατηριου. Η ερωτηση μου ειναι μπορω να γινω μονιμος κατοικος εξωτερικου εφοσον δουλευω για παραπανω απο 7 χρονια και σε τι θα μου χρειαστει; Ομως τα χρονια εργασιας μου ειναι σε τρεις διαφορετικες χωρες. Παιζει ρολο; Και μια τελευταια ερωτηση, με τις 30 μερες αδειας το χρονο που εχω να επισκευτω την Ελλαδα πρεπει να το δηλωσω με το που αναχωρω και αποχωρω γιατι δεν φαινεται απο που μπορει να ελενχθει η διαμονη μου. Σας ευχαριστω πολλη.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

Διαβασε το νομο πιο πανω αν πληρεις καταρχην τις προυποθεσεις ως κατοικος εξωτερικου
xinas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 3:34 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από xinas »

Τον γνωριζα αυτον το νομο, αλλα μου φανηκε οτι αλλαξε επειδη νομιζω οτι διαβασα στο φορουμ οτι αν ζεις και εργαζεσαι στο εξωτερικο πανω απο 7 χρονια θεωρησε μονιμος κατοικος. Μαλλον λαθος θα εκανα.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

Αν καποιος ξερει κατι διαφορετικο ας το ποσταρει αλλα τεκμηριωμενα

xinas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 3:34 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από xinas »

Γνωριζει κανεις πως ελενχονται οι 30 μερες αδειας το χρονο και αν χρειαζετε να δηλωσω η να κρατησω το εισητηριο μου για ποτε μπηκα και βγηκα απο τη χωρα?
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

cristi έγραψε:
  • Για την επίλυση των στρατολογικής φύσης ζητημάτων που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες του εξωτερικούSIZE= και ειδικά όσοι κατοικούν στις ευρύτερες περιοχές των Η. Π. Αμερικής και της Γερμανίας, μπορούν να απευθύνονται στις Ελληνικές Προξενικές αρχές της Νέας Υόρκης και της Βόννης αντίστοιχα, όπου υπηρετούν ειδικευμένοι αξιωματικοί του Στρατολογικού Σώματος. www.greece.org
για την ερωτηση σου που θα απευθυνθεις

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Ο άνθρωπος ρώτησε αν γνωρίζουμε εμείς την απάντηση.

Εάν γνωρίζεις την απάντηση γράψ' την, αλλιώς μην απαντάς τίποτα.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Rafale »

Το ξερω οτι ρωτησε εμας. Αλλα οταν καποιος δεν ξερει δεν ειναι κακο να προσπαθει να τον βοηθησει παραπεμποντας τον Για εγκυρες απαντησεις στη πηγη

DEMIS

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από DEMIS »

Καλησπέρα ονομάζομαι Ντέμης γεννήθηκα 13/6/1991 συγγνώμη ελληνικά δεν γράφω καλά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω πιστοποιητικό σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού; Γεννήθηκα γεωργία και μετά από ένα χρόνο πήγα στη Ρωσία και μέχρι τα 13 μου έμεινα εκεί. Μετά ήρθα Ελλάδα για να πάρω
διαβατηριο, έμεινα μονο 2 εβδομάδες και πήγα Κύπρο. Στη Κύπρο έμεινα μέχρι τώρα χωρίς να έρθω Ελλάδα. Υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω αυτό το πιστοποιητικό; Τώρα 9 Φλεβάρη μπήκα μέσα. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Απρ 14, 2010 3:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Giannis

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Giannis »

Καλησπέρα,

Ζω στη Βρετανία εδώ και πεντέμισι χρόνια, άρα δεν μπορώ να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού (7 η 11 χρόνια). Ήρθε το χαρτί στους δικούς μου να υπηρετήσω και δεν έχω σκοπό να πάω. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι ακόλουθες

1. Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια;
2. Άμα ταξιδεύω με ταυτότητα, υπάρχει περίπτωση να με ελέγξουν;(Η Αγγλία δεν είναι Σενγκεν)
3. Όταν πάρω βρετανική υπηκοότητα και διαβατήριο (σε 5 μήνες), υπάρχει περίπτωση να με ελέγξει κανείς;

Ευχαριστώ πολυ,

Γιάννης

Mike

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Φιλε Γιαννη, Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα παρεις βρεταννικη υπηκοοτητα; Οι Αγγλοι θα σε ρωτησουν αμεσως για ποιο λογο θες να την παρεις απο τη στιγμη που εισαι υπηκοος της ΕΕ και εχεις ολα τα δικαιωματα. Και επιπλεον γνωριζουν την περιπτωση και αναφερουν ρητα πως δε δινουν με τιποτα την υπηκοοτητα για να αποφυγεις στρατολογικες υποχρεωσεις σε αλλη χωρα.

xinas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 3:34 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από xinas »

Φιλε Γιαννη, Επειδη ζεις και δουλευεις στο εξωτερικο θα θεωρηθεις ανυποτακτος εξωτερικου αν με καποια στοιχειωδη δικαιολογητικα το αποδειξεις στην στρατολογια οτι ζεις και δουλευεις στην Βρετανια. Αυτο σου δινει την δυνατοτητα να ταξιδευεις στην Ελλαδα 30 μερες τον χρονο, αν και δεν σε ελενχει κανεις ποτε μπαινεις και ποτε βγαινεις. Αν εχεις σκοπο να πας στην Ελλαδα πριν παρεις το διαβατηριο καλο θα ητανε να το επερνες το χαρτι σε περιπτωση που πεσεις σε κανενα ελενχο ρουτινας.
Mike

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Νομιζω το καλυτερο μερος για να βγαλεις το χαρτι οτι εισαι ανυποτακτος εξωτερικου ειναι η πρεσβεια στο λονδινο. Αυτοι (λενε) πως ενημερωνουν απευθειας τη στρατολογια και σου δινουν και το χαρτι για τυχον ελεγχους αεροδρομιου. Αυτο που μου ειπαν και με μπερδεψε, ειναι οτι πρεπει πρωτα να σε κηρυξει ανυποτακτο η στρατολογια. Και που να ξερω εγω αν με εχει κηρυξει ανυποτακτο, να τους παιρνω καθε λιγο και λιγακι να τους ρωταω; Τελευταια φορα που πηγα και ειπα οτι δεν εχω παρουσιαστει, μου ειπαν οτι στα αρχεια τους δεν ειμαι ανυποτακτος!
Giannis

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Giannis »

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά, θα ρωτήσω και την πρεσβεία. Παρεμπιπτόντως, τη βρετανική υπηκοότητα θα μου τη δώσουν, επειδή πληρώ τα κριτήρια και θα τους δώσω τις λίρες μου (700 λίρες σχεδον για την υπηκοότητα). Και δεν την χρειάζομαι για να αποφύγω τη στράτευση, αλλά για να είμαι πιο χαλαρός όταν κατεβαίνω Ελλάδα (δεν πιστεύω το βρετανικό μου διαβατήριο να συνδέεται με το ελληνικό).

Ευχαριστώ και πάλι
Mike

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Εξακολουθω να ειμαι επιφυλακτικος για το αν θα στη δωσουν. Οπως ειπα πρεπει να εχεις ενα καλο λογο που τη θες και μια και εισαι πολιτης της ΕΕ, δυσκολα θα εχεις καλο λογο. Αν το καταφερεις, πες μου λεπτομερειες, γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι δυσκολο, αν και παει λιγο μακρια για μενα. Φοβαμαι μεν μη με συλλαβουν σε κανενα αεροδρομιο, αλλα δε θελω και να κανω τις δηλωσεις για υποταγη στη βασιλισσα κλπ. Χωρις εθνικιστικες κορωνες ή τιποτα τετοιο...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες