ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Επειδή για την επιλογή των σωμάτων είμαι ενήμερη, πέρα από την ιατρική οι θέσεις στα σώματα λαμβάνονται κατόπιν κλήρωσης. Βέβαια, εάν συνεννοηθείς με κάποιο συμμαθητή σου μπορείς να κάνεις αμοιβαία αλλαγή με υπεύθυνη δήλωση. Στην ιατρική συμψηφίζονται τα αποτελέσματα της κλήρωσης και η αρχαίοτητα (η σειρά Επιτυχίας σε ακαδημαϊκούς και στρατιωτικούς τομείς) του 5ου έτους, δηλαδή του πρότελευταίου.
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, η σχολή σε σχέση με τις υπόλοιτες στρατιωτικές σχολές δε χαρακτηρίζεται σε καμιά περίπτωση ως δύσκολη. Σε σχέση βέβαια με όλες τις υπόλοιπες ακαδημαϊκές σχολές πρέπει και εσύ να κάνεις με τη σειρά σου κάποιες θυσίες. Ας πούμε, τα βράδια των καθημερινών και της Κυριακής θα είσαι μέσα, ή μπορεί ακόμη και το Σαββατοκύριακό σου να το χάσεις κάποιες φορές, επειδή θα έχεις υπηρεσίες ή κάποια απρόβλεπτη ποινή.
Το στρατιωτικό κομμάτι είναι απλό και σχετικά εύκολο και σύντομο. Όσο μεγαλώνεις, η κατάσταση φανερά θα βελτιώνεται όλο και περισσότερο.
Τα χρόνια της σχολής εξαρτώνται από τα χρόνια που θα χρειαστείς για να πάρεις το πτυχίο σου στο αριστοτέλειο. Η ψυχολογία ας πούμε είναι 4 χρόνια, άρα 4 χρόνια μένεις και στη σχολή, αντίστοιχα 5 το κτηνιατρικό,6 το ιατρικό και πάει λέγοντας.
Κατά την άποψή μου αξίζει η επιλογή εάν είσαι συνειδητοποιημένος, γιατί αν και θα στερηθείς πράγματα σε σχέση με άλλα παιδιά έξω, μέσα σε 4-5 χρόνια θα απολάβεις των κόπων σου, από άποψη ότι θα έχεις μια πάρα πολύ καλή δουλειά, με ασφάλεια και ήδη 4 χρόνια προϋπηρεσίας.
Τα μόρια τώρα δεν είναι και η πιο εύκολη δουλειά μιας και μιλάμε για λίγες θέσεις. Ωστόσο, μια συνέπεια στο διάβασμα και ελλείψεις κενών μπορούν κάλλιστα να σε κάνουν να σκέφτεσαι γιατί τόσοι να περάσουν και όχι εγώ. Μόνο θέληση χρειάζεται.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Σε ευχαριστω πολυ!Εικόνα
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Κατι επιπλεον...
μεσα στη σχολη χωριζονται καπως αναλογα με την ειδικοτητα τους (πχ. ιατσων, ψυχολογων, κτηνιατρων, κ. τ. λ.) η΄ βρισκονται ολοι μαζι αναμεικτα;
jimmy23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 3:58 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από jimmy23 »

Απο οτι ξερω ο καθενας παει συμφωνα με την ειδηκοτητα του
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, χωρίζεσαι σε επίπεδο ειδικότητας μόνο σε ακαδημαϊκό επίπεδο, δηλαδή με τους συμμαθητές σου της ίδιας ειδικότητας θα έχετε ακριβώς τα ίδια υπηρεσιακά σημειώματα εξόδου, ωστόσο η εκπαίδευση η στρατιωτική είναι σε όλα τα επίπεδα κοινή. Στο θάλαμό σου για παράδειγμα θα βρίσκεσαι με άτομα όλων των ειδικοτήτων και διαφορετικών ετών για να υπάρχει και ιεραρχία ενδοθαλαμικά. Τα πράγματα πάντως είναι υπερβολικά καλά, ειδικά όταν μεγαλώσεις λίγο δε θα σε απασχολεί τίποτε άλλο πέραν των σπουδών σου. Καλή επιτυχία και πάλι!
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Συγγνώμη, έκανα λάθος οι γιατροί παίρνουν το σώμα που επιθυμούν με βάση κλήρωση αλλά και την αρχαιότητα του 4ου έτους.
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Ευχαριστω γαι την ενημερωση.
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλησπέρα, παιδιά, επειδή είμαι 4οετής στη ΣΣΑΣ θα σας πω ότι παρά το γεγονός ότι δεν παύουμε να έιματε στρατιωτικοί και συνεπώς μια καλή φυσική κατάσταση απαιτείται μέχρι ενός βαθμού, το σημαντικότερο όλων, τουλάχιστον στη σχολή μου είναι το επιπεδο μόρφωσης. Μιλάμε για σχολή που βγάζει μεν γιατρούς στρατιωτικούς όπου υπάρχει μέριμνα για τη στρατιωτική και φυσική εκπαίδευσή τους, όμως πιστέψτε με αυτό που θέτουν ως προτεραιότητα είναι η κατάρτισή του. Γιατί κάλλιο να σε χειρουργήσει ένας αγύμναστος καλός επιστήμονας παρά ένας πρωταθλητής μετρίου επιπέδου.

Το θέμα είναι όμως ότι με τον καιρό και με την ισχύουσα οικονομική κατάσταση της μέσης οικογένειας, και μιλώντας για σχολές με λίγες θέσεις, τα κριτήρια είτε ακαδημαϊκά είτε σωματικά ανεβαίνουν όλο και υψηλότερα. Ο στρατός επιθυμεί να ανεβάσει από όλες τις πλευρές το επίπεδό του.

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, επειδή πολλοί έχουν διάφορες απορίες για τη ΣΣΑΣ και υπάρχουν εγγραμμένοι μαθητές της Σχολής μέσα, εάν υπάρχει κάποια απορία για τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις των μαθητών διαφόρων ειδικοτήτων, ας καταγραφόύν εδώ και όποιος από εμάς μπορέσει και γνωρίζει το θέμα θα απαντήσει.
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σε όλους. Χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα χώρο με άτομα που μπορούν να με βοηθήσουν με κάποιες απορίες που έχω για την ΣΣΑΣ. Η περίπτωση μου είναι μάλλον λίγο περίεργη γι' αυτό και θα το εκτιμήσώ αν δώσετε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε σε αυτά που με απασχολούν.

Είμαι φοιτήτρια ΕΜΠ και θέλω Όταν τελειώσω να έρθω στην ΣΣΑΣ. Ξέρω ότι ακούγεται παράξενο αλλά είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και δεν με πειράζει να Αφιερώσω άλλα 6 χρόνια για να κάνω αυτό που θέλω.

Το θέμα είναι, υπάρχει δυνατότητα ή Θα είμαι Πολύ "μεγάλη";

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Dargal »

Στρατολογικο η Ψυχολογικο και ποιες οι αρμοδιοτητες στο καθενα;
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Έλλη έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα χώρο με άτομα που μπορούν να με βοηθήσουν με κάποιες απορίες που έχω για την ΣΣΑΣ.
Η περίπτωση μου είναι μάλλον λίγο περίεργη γι' αυτό και θα το εκτιμήσώ αν δώσετε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε σε αυτά που με απασχολούν.
Είμαι φοιτήτρια ΕΜΠ και θέλω Όταν τελειώσω να έρθω στην ΣΣΑΣ. Ξέρω ότι ακούγεται παράξενο αλλά είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και δεν με πειράζει να Αφιερώσω άλλα 6 χρόνια για να κάνω αυτό που θέλω.
Το θέμα είναι, υπάρχει δυνατότητα ή Θα είμαι Πολύ "μεγάλη";
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δυστυχώς δεν μπορείς. Εκτός αν βγει καμία προκήρυξη όπως είχε βγάλει πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά η πολεμική αεροπορία αλλά το θέμα είναι ότι βγάζει πολύ σπάνια κ λίγες θέσεις. Εσύ που θέλεις να πας; Δεν νομίζω να θες ιατρικές σχολές;

ΤΑΚΗΣ
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 1:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

Οκ ευχαριστω

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Κι όμως... Δηλαδή ανέλπιστο;

Αν μάθει κανείς τίποτα πάντως, παρακαλώ να με ενημερώσει. Ευχαριστώ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες