ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από yandr »

ΣΣΑΣΙΤΗΣ έγραψε:Ένα θα σου πω. Την σχολή την σιχαίνομαι. Ο στρατός σε περιορίζει υπερβολικά.


Ε πες κάτι παραπάνω για όσους ενδιαφέρονται.

Και οι αρνητικές εμπειρίες χρήσιμες είναι.

αννα

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από αννα »

ΣΣΑΣΙΤΗΣ έγραψε:Ένα θα σου πω. Την σχολή την σιχαίνομαι. Ο στρατός σε περιορίζει υπερβολικά.


γιγατι δεν παραιτησε;

Γεωργία

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Γεωργία »

Γεια σας, ειμαι μαθητρια Β Λυκειου και ενδιαφερομαι παρα πολυ για το Οικονομικο ΣΣΑς, μπορει καποιος να με ενημερωσει για τα μαθήματα στη σχολη; Ειναι δυσκολα να τα περασεις;
DrCharalampidis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 11:21 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από DrCharalampidis »

Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ, φέτος θα πάω Γ λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις Ιατρικές Ειδικότητες: Είναι αλήθεια πως δεν υπάρχουν όλες οι ιατρικές ειδικότητες;(εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για την Νευροχειρουργική) Δεύτερον, και να υπάρχουν όλες οι ειδικότητες, ο καθένας διαλέγει όποια ειδικότητα θέλει ή ο στρατός επιλέγει γι'αυτόν.(Επιπλέον έχω διαβάσει πως μόνο οι αριστούχοι έχουν την δυνατότητα επιλογής, ισχύει αυτό;

Μολονότι στην ΣΣΑΣ υπάρχουν πολλά πλεονεκτήματα (δεν επιβαρύνεις οικονομικά την οικογένειά σου, δωρεάν διαμονή, σίτιση και ένδυση, άμεση επαγγελματική αποκατάσταση), υπάρχουν και αρνητικά (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος, στρατιωτικές υποχρεώσεις, λιγότερες μέρες διακοπών σε σχέση με άλλους φοιτητές του ΑΠΘ) αυτά όμως δεν με πειράζουν ιδιαίτερα. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο έχει να κάνει με την ειδικότητα, μιας και αν στη τελική δεν κάνεις αυτό που θέλεις, τότε τι νόημα έχουν όλα; Πάνω σε αυτό θα κριθεί η απόφασή μου για το αν επιλέξω "απλή" ιατρική ή ιατρική από ΣΣΑς, και γι'αυτό το λόγο θα ήθελα πολύ να μάθω τι ισχύει για τις ειδικότητες και τι όχι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας Εικόνα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrCharalampidis την Τρί Ιούλ 20, 2021 12:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Giorgos387
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos387 »

Γεωργία έγραψε:Γεια σας, ειμαι μαθητρια Β Λυκειου και ενδιαφερομαι παρα πολυ για το Οικονομικο ΣΣΑς, μπορει καποιος να με ενημερωσει για τα μαθήματα στη σχολη; Ειναι δυσκολα να τα περασεις;


Τα μαθήματα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά των οικονομικών του ΠΑ. ΜΑΚ (μπορείς να τα βρεις με μια απλή αναζήτησή) η διαφοροποίηση της ΣΣΑΣ είναι ότι λαμβάνεις επιπλέον και στρατιωτική εκπαίδευση παίρνοντας μέρος σε ασκήσεις κ. Ο. Κ

Άβαταρ μέλους
gii
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2021 9:19 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από gii »

Κατευθυνση διαλεγεις οποια θελεις εσυ?
Giorgos387
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos387 »

DrCharalampidis έγραψε:Γεια σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ, φέτος θα πάω Γ λυκείου και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις Ιατρικές Ειδικότητες: Είναι αλήθεια πως δεν υπάρχουν όλες οι ιατρικές ειδικότητες;(εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για την Νευροχειρουργική) Δεύτερον, και να υπάρχουν όλες οι ειδικότητες, ο καθένας διαλέγει όποια ειδικότητα θέλει ή ο στρατός επιλέγει γι'αυτόν.(Επιπλέον έχω διαβάσει πως μόνο οι αριστούχοι έχουν την δυνατότητα επιλογής, ισχύει αυτό;

Μολονότι στην ΣΣΑΣ υπάρχουν πολλά πλεονεκτήματα (δεν επιβαρύνεις οικονομικά την οικογένειά σου, δωρεάν διαμονή, σίτιση και ένδυση, άμεση επαγγελματική αποκατάσταση), υπάρχουν και αρνητικά (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος, στρατιωτικές υποχρεώσεις, λιγότερες μέρες διακοπών σε σχέση με άλλους φοιτητές του ΑΠΘ) αυτά όμως δεν με πειράζουν ιδιαίτερα. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο έχει να κάνει με την ειδικότητα, μιας και αν στη τελική δεν κάνεις αυτό που θέλεις, τότε τι νόημα έχουν όλα; Πάνω σε αυτό θα κριθεί η απόφασή μου για το αν επιλέξω "απλή" ιατρική ή ιατρική από ΣΣΑς, και γι'αυτό το λόγο θα ήθελα πολύ να μάθω τι ισχύει για τις ειδικότητες και τι όχι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας Εικόνα.



Φίλε μου αυτό που ρωτάς είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που εγώ προσωπικά δεν δύναμαι να απαντήσω. Θα σου συνιστούσα για αρχή να ψάξεις στην ιστοσελίδα της ΣΣΑΣ https://ssas.army.gr/ Και άμα δεν καταφέρεις να βρεις εκεί τις απαντήσεις που θέλεις επικοινώνησε τηλεφωνικός ή μίλησε με κάποιον που φοιτά εντός της σχολής.

Ανώνυμος

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Χαίρεται. Ο γιός μου πέρασε ΣΑΝ όμως στόχευε την ΣΣΑΣ (Ιατρικό). Αξίζει να ξαναπροσπαθήσει; Απευθύνομαι στους πιο έμπειρους που ίσως έχουν βιώσει παρόμοιο περιστατικό. Ευχαριστώ.
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για την επιτυχια Του γιου σας. Υπαρχει θεμα εδω στο φορουμ που λεγεται να παω στη σχολη μου η να ξαναδωσω; Εκει βρισκεται ενα ερωτημα το οποιο ταυτιζεται απολυτα με το δικο σας για τις ιδιες ακριβως σχολες. Προσωπικα περυσι ειχα περασει σε πολιτικη σχολη πληροφορικης της αθηνα και φετος ξανεδωσα και μπηκα στο τμημα ερευνας πληροφορικης της ικαρων. Επισκεφτειτε το νημα που σας προανεφερα και αν εχετε καποια αλλη απορια μπορειτε να συνεχισετε τη συζητηση εκει. Και παλι θερμα συγχαρητηρια στο γιο σας, ευχομαι καλη σταδιοδρομια σε οποια αποφαση και αν παρει.

Παραθετω το λινκ: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B1-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CF%8E%CF%83%CF%89_topic21932.html

kostasanagno

Re: ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από kostasanagno »

Καλησπερα. Αν περασω ΣΣΑΣ μπορω οικειοθελως να εκπαιδευτω σε σχολεια οπως το ΚΕΑΠ?
edwww

Re: ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από edwww »

kostasanagno έγραψε: Τρί Ιούλ 04, 2023 3:56 pm Καλησπερα. Αν περασω ΣΣΑΣ μπορω οικειοθελως να εκπαιδευτω σε σχολεια οπως το ΚΕΑΠ;
Μετά την αποφοίτηση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης