ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δυστυχώς για ΔΕΑ, ειδικά Αλεξίπτωτα, όχι πολύπριζο, από Υποστράτηγο και πάνω.

Οι ΔΕΑ μπορούν να φοράνε άρβυλο της αρεσκείας τους, τώρα για χρώμα θα σου πουν αν επιτρέπεται το χρώμα ερήμου (sand).
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JimA »

Παιδια θελω να ρωτησω. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να τα καταφερει κανεις για δεα ε. Δ. Χωρις βυσμα; Θελει ντε και καλα βυσμα;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

JimA έγραψε:Παιδια θελω να ρωτησω. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να τα καταφερει κανεις για δεα ε. Δ. Χωρις βυσμα; Θελει ντε και καλα βυσμα;


Οχι βεβαιιααα μεγαλη προσπαθεια θελειι να τα καταφερεις να εχεις καλη σειραα... κ στα γραπτα κ στα αθληματαα...

Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JimA »

Ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

Σαν μπονους μετραει να εισαι κ πτυχιουχος πχ αν εχεις τελειωσει τεφαα μετραει συν γ ν πας αλλα ξερωω κ ατομα που πηγαν χωρις ν ειναι πτυχιουχοι
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JimA »

Πολυ ελπιδοφορο αυτο
Guest

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ θέλει βύσμα για να περάσεις δόκιμος ειδικών δυνάμεων. Αν έχεις πολύ μεγάλο βύσμα βέβαια, μπορεί να σε βάλει όπως μπήκαν και 3 άτομα από την δική μου σειρά. Βγάλτε τα αθλήματα που έγραψα παραπάνω με άριστα και θα μπείτε. Είναι πραγματικά τόσο απλό. Υπάρχουν δικλείδες που και βύσμα μεγάλο να έχετε, θα δυσκολευτεί πολύ να σας βάλει (απίθανο αν δε τα πάτε καλά στα αθλήματα).
ΥΕΑ 2018

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΥΕΑ 2018 »

Θα ηθελα να ρωτησω περι εφέδρων αξιωματικών στις ειδικες δυναμεις. Τι εκπαιδευση κανουν μεχρι να ειναι ελευθεροι να γυρνανε σπιτι τους ποσο καιρο και τι χρηματα παίρνουν. Επισης που γινεται η εκπαιδευση σε ποια στρατοπεδα. Ειμαι απο θεσσαλονικη και θα με βόλευε αν υπηρχε καποιο κοντα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
Guest

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Διαβάστε προηγούμενα μηνύματα. Πηγαίνεις ΣΕΑΠ, στους 2 μήνες περνάει επιτροπή από 1η ΜΑΛ και δίνεις αθλήματα.1-1,5 μήνα μετά βγαίνουν τα αποτελέσματα. Πηγαίνεις ΚΕΑΠ στη Ρεντίνα Θεσ/νίκης για τον πράσινο μπερέ. Αφού τελειώσεις το ΚΕΑΠ, πας σε μονάδα αναλόγως τι έχεις δηλώσει.(πεζοναύτης, καταδρομέας, αλεξιπτωτιστής). Θεσσαλονίκη σε βολεύει να πας καταδρομέας επειδή έχει στρατόπεδα Δράμα, Νάουσα, Ρεντίνα.

ΚΕΑΠ σχολείο γίνεται κάθε 2 εσσο. Αυτό σημαίνει ότι είτε θα πας με τους βήτα σου, είτε θα πας με τους άλφα σου. Αν πέσεις πρώτη περίπτωση, απευθείας μετά τη ΣΕΑΠ, παρουσιάζεσαι στη Ρεντίνα. Αν πέσεις στη δεύτερη περίπτωση, πηγαίνεις στη μονάδα ειδικών δυνάμεων που έχεις δηλώσει με μπλε μπερέ. Αφού ονομαστούν δόκιμοι και οι άλφα σου (δηλαδή 2 μήνες μετά), πηγαίνετε για το σχολείο, παίρνεις τον μπερέ και επιστρέφεις στη μονάδα σου. Αν κοπείς στο ΚΕΑΠ, συνεχίζεις σα δόκιμος πεζικού σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας πηγαίνουν δόκιμοι.

Γιώργος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Αρχικά ευχαριστούμε για την απάντηση ήταν πολύ κατατοπιστική ως σύνολο, έλυσες πολλές απορείες.Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα.

Αρχικά ειμαι φοιτητής ναυπηγικής και όπως είδα παίρνω αρκετά μόρια όμως ειδα οτι ζητουν τοκ τιτλο σπουδων και μαλλον ωστε για να με βαλουν σε αναλογη θεση οπου υα μπορω να βοηθησω, δεν θέλω λογο της ειδικότητας μου να πάω πχ στο ναυτικό θέλω ειδικές δυνάμεις αλλιώς δεν έχει νόημα προσωπικά για εμένα να γίνω υεα. Οποτε πιστεύεις πως είναι καλύτερα να μην δηλώσω καν οτ ι ειμαι φοιτητής ναυπηγικής και απλά να πάω με του λυκείου;

Σαν στόχο έχω να πάω στα αλεξίπτωτα, το τέλειο θα ήταν να πάω υεα στα αλεξίπτωτα πιστεύεις ότι είναι εφικτό χωρίς να έχεις βύσμα?

Τελος

Ποια είναι σειρα που εξελίσσονται τα πράγματα; Πρώτα μπαίνω εφόσον το θέλω ειδικές δυνάμεις και μετά κάνω αίτηση να πάω ως υεα ή πρώτα θα δηλώσω υεα και δεν θα μου σωθεί η ευκαιρία καν να πάω ειδικές δυνάμεις;

Guest

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Αν δε θέλεις να πας ναυτικό, τότε καλύτερα μη καταθέσεις βεβαίωση σπουδών της σχολής σου και δώσε απλά το απολυτήριο λυκείου. Αρχικά παρουσιάζεσαι στην μονάδα που θα σου γράφει το χαρτί σου η οποία μπορεί να είναι είτε κέντρο εκπαίδευσης (πχ ειδικών δυνάμεων στο στρατόπεδο Α. Καλλίνσκη) ή απλή μονάδα. Από την πρώτη μέρα που θα κάνετε τις εξετάσεις, θα σας βάλουν να σημειώσετε πάνω στο έντυπο εξετάσεων αν επιθυμείτε υεα ώστε να γίνει καρδιογράφημα.

Ανάλογα την μονάδα, θα σας βάλουν να κάνετε κάποια από τα αθλήματα και να περάσετε ένα τεστάκι αντίληψης, ιδιαίτερα εύκολο. Πλέον έχουν καταργηθεί τα ΚΕΝ οπότε δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται αλλά σε εμάς, αφού ορκιστήκαμε, πήραμε το φύλλο πορείας για ΣΕΑΠ Ηράκλειο. Φαντάζομαι ότι είναι κάτι παρόμοιο αλλά πραγματικά θα σε συμβούλευα να πας στην τοπική στρατολογία και να ρωτήσεις πως γίνεται. Μη πάρεις τηλέφωνο, πάνε από εκεί.

Αφού πας ΣΕΑΠ, είσαι ΥΕΑ Ά. Θα ξεχάσεις τα νεοσύλλεκτος στρατιώτης τάδε 2018 Χ Εσσό και αυτός θα είναι ο τρόπος που θα παρουσιάζεσαι.2 μήνες αργότερα, περνάει επιτροπή για να δώσετε τα αθλήματα. Αν κοπείς, μένεις ΥΕΑ. Αν τα πας καλύτερα από τους άλλους, περνάς. Κάθε εσσό παίρνουν 12-13 άτομα οπότε και η τύχη είναι πάρα πολύ μεγάλος παράγοντας για το πως θα είναι η σειρά σου.1 μήνα μετά βγαίνουν τα αποτελέσματα και στους 2 μήνες ορκίζεσαι ΔΕΑ πεζικού. Αν πέρασες ειδικές δυνάμεις, αμέσως μετά την ορκομωσία (2-3 μέρες), πρέπει να παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθόδοξου πολέμου στην Ρεντίνα. Το σχολείο είναι ένα μήνα. Αν το περάσεις, παίρνεις πράσινο μπερέ και πας σε μονάδα ειδικών δυνάμεων. Αν κοπείς μένεις ΔΕΑ πεζικού και πας σε οποιαδήποτε μονάδα στην Ελλάδα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι δυσμενής.

ΔΕΑ εδ αλεξίπτωτα παίρνουν 2 άτομα για 1η και 2α ΜΑΛ (Χανιά και Ασπρόπυργο αντίστοιχα) και παίρνουν τους καλύτερους 2 στα αθλήματα που έχω γράψει παραπάνω και ναι, μπορείς να πας χωρίς βύσμα. Αφού δώσετε τα αθλήματα θα περάσετε από συνέντευξη ένας ένας και μία από τις ερωτήσεις είναι το που θέλετε να πάτε. Μη ξεχνάς όμως ότι πουλάδα μπορούν να πάρουν όλοι οι Δόκιμοι ΕΔ (καταδρομείς, πεζοναύτες) και χρειάζεται 5 πτώσεις.

Αν για κάποιο λόγο πας σε μονάδα πυροβολικού, μπορείς να πας μόνο δόκιμος πυροβολικού οπότε δε μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πας στην στρατολογία της περιοχής σου, να κόψεις την αναβολή σου ώστε να εκτίσεις την θητεία σου και να δηλώσεις ότι θες να πας ειδικές δυνάμεις.(3η λυκείου είχατε πάει όλοι οι άρρεν είτε σε κεπ, είτε στη στρατολογία και κάνατε τα χαρτιά σας. Οι επιλογές εκεί μπορούν να αλλάξουν). Οι λόγοι που σου λέω να δηλώσεις ειδικές δυνάμεις είναι για να πας σίγουρα στο μεγάλο πεύκο και έτσι 1) αποφεύγεις να μας σε μονάδα πχ πυροβολικού 2) σχεδόν όλοι όσοι είχαμε δηλώσει υεα στο πεύκο είχαμε πάει ΣΕΑΠ, ενώ άτομα από άλλα στρατόπεδα μας είπαν ότι πολλούς τους είχαν κόψει. Δε γνωρίζω αν ήταν τυχαίο.

Νομίζω απάντησα στις ερωτήσεις σου, αν μου ξέφυγε τίποτα μπορείς να ξανά ρωτήσεις.

Γιώργος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Θα πάω και στο στρατολογικό να ρωτήσω βέβαια απλά εκεί νομίζω δεν πρέπει να τους πω ότι σκοπεύω να μην δηλώσω τίτλο της σχολής επειδή θέλω να παω ειδικές δυνάμεις γιατί είδα στα κριτήρια επιλογής υεα οτ ι η ψευδής ή η απόκρυψη γραμματειακων γνώσεων έχει ποινές.Το θέμα είναι πες οτ ι οκ εγώ δεν το δηλώνω θα μπουν λες στον κόπο να ψάξουν?

Επίσης στο σημείο που λες ότι έχε υπόψιν σου ότι οι δόκιμοι εδ παίρνουν πουλάδα, υεα και δόκιμοι το ίδιο δεν είναι; Εφεδρος αξιωματικός δεν είναι ο υεα και ο δόκιμος ή τα έχω μπερδέψει?

Οσο για το περιοδευον απο τότε ειδικές δυνάμεις είχα δηλώσει και για πεύκο παρουσιάζομουν.

Για τις απαντήσεις Ευχαριστώ με κάλυψες αρκετά και έχω μια εικόνα τώρα για το τι γίνεται.

Στην εσσο μετά το Πάσχα σκοπεύω να μπω απλά ρωτάω από τώρα να ξέρουμε τι γίνεται.

Guest

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Υεα α-β σημαίνει υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός. Στη σχολή μπορεί να αποφασίσεις να κοπείς και να φύγεις (ή να σε διώξουν) και να συνεχίσεις την θητεία σου ως στρατιώτης. Αν ολοκληρώσεις την εκπαίδευση όμως, γίνεται η ονομασία σου και πλέον λέγεσαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός.

Σχετικά με το άλλο, δε θα το ψάξουν, αυτό που αυταπάγγελτα κοιτάνε είναι το ποινικό μητρώο σου. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι αν και δε ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά αφού δε σου έστειλαν χαρτί νωρίτερα, σημαίνει ότι πήρες ήδη αναβολή. Για να πάρεις αναβολή, τους έδωσες κάποιο χαρτί, είτε αποτελέσματα πανελλαδικών που λένε ότι πέρασες κάπου, είτε βεβαίωση σπουδών από ΑΕΙ-ΑΤΕΙ ή ΙΕΚ. Αν πας τώρα και πεις ότι θέλεις να την σταματήσεις, Θα πρέπει να αποδείξεις ότι κάτι έκανες αυτό το διάστημα αλλιώς τιμωρείσαι με 1 μήνα extra θητεία με αιτιολογικό της κακής χρήσης αναβολής (1 μήνα που δε πληρώνεσαι).

Το σημαντικότερο βέβαια, που δε το ήξερα ούτε εγώ, μέχρι που το είδα, είναι ότι μπορείς να αρνηθείς να πας αεροπορία/ναυτικό με μια υπεύθυνη δήλωση και το σημείωμα κατάταξης στο τοπικό φρουραρχείο. Δε γνωρίζω ακριβώς την διαδικασία, ρώτα το και αυτό στην στρατολογία, οπότε πιθανώς να μπορείς/πρέπει να τους δώσεις βεβαίωση. Για πουλάδα που έγραψα παραπάνω εν το μεταξύ, είναι να βγαλεις Σχαλ και 3 πτώσεις. Παλιότερα ήταν 5 και τις πληρωνόσουν αλλά το σταμάτησαν επειδή ήταν πολλά τα χρήματα

Γιώργος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

21 χρόνων ειμαιΝαι έχεις δίκιο σχετικά με την αναβολή σε ΑΕΙ ειμαι από εκεί είναι και η αναβολή όποτε δύσκολο να το κρύψω.

Αν ισχύει αυτό με την άρνηση τότε απλά λύνονται όλα μου τα πρόβλημα όσον αναφορά την επιλογή οκ

Σε ευχαριστώ και παλο

Νικηφόρος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικηφόρος »

Τα έχω μπλέξει λίγο...
Θέλω να πάω Ειδικές Δυνάμεις και ΥΕΑ
Η ηλεκτρονική σελίδα του στρατού στην απογραφή δεν σε αφήνει να δηλώσεις και τα δύο
Άρα τι κάνω... ; 1ο) - Δηλώνω ΕΔ και από εκεί με στέλνουν ΣΕΑΠ (θεωρώ ότι θα έχω ένδειξη ΥΕΑ)

2ο) - Δηλώνω για ΥΕΑ παρουσιάζομαι σε ένα τυχαίο ΣΥΠΟ και από εκεί πάω ΣΕΑΠ και εκεί δηλώνω για ΕΔ

Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες