ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PetranED

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PetranED »

Τέλεια. Είναι σίγουρο έτσι;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κοίτα, σίγουρο δεν είναι τίποτα. Αλλά από τη στιγμή που έχεις ένδειξη για ΥΕΑ, τότε υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Εάν δεν είχες την ένδειξη, θα συζητούσαμε υπό άλλο πρίσμα. Περισσότερες πληροφορίες θα λάβεις όταν με το καλό παρουσιαστείς.
Fsasa

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fsasa »

Άκυρο θα φαςΕικόνα Κάνεις εξ'αναβολης δεν μπορεί να γίνει ΔΕΑ, όσο για το βύσμα αν είχες τόσο δυνατό θα είχες μπει ΕΠΟΠ για αυτό άσε τις παπαντζες Εικόνα
IN COLD BLOOD
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2021 8:14 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από IN COLD BLOOD »

Εάν έφυγε νωρίς με αναβολή από το κέντρο και έχει ένδειξη ΥΕΑ, μπορεί να υπηρετήσει κανονικά.
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Var »

Ξέρει κανείς ΥΕΑ ειδικές δυνάμεις πως μπαίνεις τι εκπαίδευση κάνεις και πόσο καιρό είσαι μέσα;
fsafsa

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Var έγραψε:Ξέρει κανείς ΥΕΑ ειδικές δυνάμεις πως μπαίνεις τι εκπαίδευση κάνεις και πόσο καιρό είσαι μέσα;


Αφιέρωσε 30 με 40 λεπτά και διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Μyrmidon99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2021 12:59 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μyrmidon99 »

Καλησπερα, τον επομενο σεπτεμβρη σκεφτομαι να μπω καθως ειχα αναβολη οποτε θα τη κοψω, ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει εαν γινεται να γινει καποιος ΔΕΑ ειδικων δυναμεων στη κυπρο στο σταυροβουνι στους λοκατζηδες! Εχω ακουσει οτι παιρνουνε μονο βισματα επειδη οι δεα εκει πληρωνονται και απο την ελλαδα και απο την Κυπρο και πως συνολικα ολα μαζι βγαινουν 1.400 ευρω το μηνα, δυσκολευτηκα να το πιστεψω, ενας αλλος παλι μου ειπε πως εκει κατω παιρνουν αξιωματικους μονο κυπριους, αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο για τη 35ΜΚ να παιρνουν μονο κυπριους, αν γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαδικασια για κατι τετοιο εαν γινεται να πραγματοποιηθει οντως και ποιοι ειναι οι μισθοι κτλ Θα με βοηθησει πολυ.
Ευχαριστω!
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Τέλος οι ΔΕΑ εδώ και πολλά χρόνια από την ΕΛΔΥΚ, ψέματα σου είπαν. Στην 35ΜΚ Παίρνουν Έλληνες αξιωματικούς και υπαξιωματικούς παραγωγικών σχολών, αλλά αυτό τη σχέση μπορεί να έχει με τους ΔΕΑ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γερόλυκος την Σάβ Δεκ 11, 2021 8:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Myrmidon99

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Myrmidon99 »

Δηλαδη απο οτι καταλαβα δεν γινεται απλα για κανεναν λογο να μπορεσω να γινω ΔΕΑ στη 35ΜΚ, κριμα! Ειχα ακουσει οτι ειναι η πιο μαχιμη απο ορεινους καταδρομεις και μου φαινοταν ονειρο να γινω ΔΕΑ εκει!
Οποτε αν υποθεσουμε οτι παω ΣΕΑΠ περναω εκπαιδευση δηλωνω ειδικες δυναμεις μετα με στελνουν στο ΚΕΑΠ και απο κει και μετα σε ποιες μοιρες μπορω να φυγω σαν ΔΕΑ ειδικων δυαμεων περαν της ναουσας δραμας και πεζοναυτων ; Ειχα ρωτησει καποια στιγμη καποιον αν γινεται να γινεις ΔΕΑ στους αμφιβιους και μου ειπε οτι ακουγεται σαν ανεκδοτο και για να πω την αληθεια και μενα ετσι μου ακουγεται 😂 αλλα παρολα αυτα ΔΕΑ αμφιβιων ειναι εφικτο ;
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!
Επισκέπτης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν τελικά μπορούν όλοι οι δόκιμοι που έβγαλαν επιτυχώς το ΣΒΕΚ να πάρουν πουλάδα ανεξάρτητα με το αν είναι σε μοίρα Αλεξιπτωτιστών ή όχι; Δηλαδή μπορεί κάποιος να είναι σε μοίρα πεζοναυτών ή αμφιβίων για παράδειγμα και για κάποιο διάστημα να περάσει ΣΒΕΑ να κάνει άλματα και να γυρίσει στη μονάδα του; Στο φόρουμ έχουν ειπωθεί και τα 2 ενδεχόμενα. Τελικά τι ισχύει; Περνάνε μετά το ΣΒΕΚ όσοι θέλουν και ΣΒΕΑ και μετά πάνε ο καθένας στη μονάδα του; Ή κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν;
Άβαταρ μέλους
ANTEGEIA
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 4:35 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ANTEGEIA »

Myrmidon99 έγραψε:Δηλαδη απο οτι καταλαβα δεν γινεται απλα για κανεναν λογο να μπορεσω να γινω ΔΕΑ στη 35ΜΚ, κριμα! Ειχα ακουσει οτι ειναι η πιο μαχιμη απο ορεινους καταδρομεις και μου φαινοταν ονειρο να γινω ΔΕΑ εκει!
Οποτε αν υποθεσουμε οτι παω ΣΕΑΠ περναω εκπαιδευση δηλωνω ειδικες δυναμεις μετα με στελνουν στο ΚΕΑΠ και απο κει και μετα σε ποιες μοιρες μπορω να φυγω σαν ΔΕΑ ειδικων δυαμεων περαν της ναουσας δραμας και πεζοναυτων ; Ειχα ρωτησει καποια στιγμη καποιον αν γινεται να γινεις ΔΕΑ στους αμφιβιους και μου ειπε οτι ακουγεται σαν ανεκδοτο και για να πω την αληθεια και μενα ετσι μου ακουγεται 😂 αλλα παρολα αυτα ΔΕΑ αμφιβιων ειναι εφικτο ;
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!


ΣΑΝ ΔΕΑ (ΠΖ-ΕΔ) αφού αποφοιτήσεις επιτυχώς από το ΚΕΑΠ μπορείς να πας κανονικά σε όλες τις Μοίρες Ορεινών Σε όλες τις Μοίρες Αμφίβιων πλην ΖΜΑΚ και σε όλες τις μοίρες Αλεξιπτωτιστών πλην ΕΤΑ σε όλα τα τάγματα πεζοναυτών 1 Αυλώνα 2 Βόλο, επίσης Μπορείς να πας και στο ΚΕΑΠ και ΣΧΑΛ

Άβαταρ μέλους
ANTEGEIA
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 4:35 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ANTEGEIA »

Επισκέπτης έγραψε:Μήπως γνωρίζει κάποιος αν τελικά μπορούν όλοι οι δόκιμοι που έβγαλαν επιτυχώς το ΣΒΕΚ να πάρουν πουλάδα ανεξάρτητα με το αν είναι σε μοίρα Αλεξιπτωτιστών ή όχι; Δηλαδή μπορεί κάποιος να είναι σε μοίρα πεζοναυτών ή αμφιβίων για παράδειγμα και για κάποιο διάστημα να περάσει ΣΒΕΑ να κάνει άλματα και να γυρίσει στη μονάδα του; Στο φόρουμ έχουν ειπωθεί και τα 2 ενδεχόμενα. Τελικά τι ισχύει; Περνάνε μετά το ΣΒΕΚ όσοι θέλουν και ΣΒΕΑ και μετά πάνε ο καθένας στη μονάδα του; Ή κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν;


Κανονικά μπορείς προβλέπεται να Βγάλεις Και ΣΧΑΛ μετα ο ΚΕΑΠ ακόμα και στην 71η Να πας φυσικά είναι στην κρίση του διοικητής ου αν Θα σε αφήσει εκεί θα παίξει ρόλο το τηλέφωνο ώστε να Πάρεις το οκ

Επισκέπτης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Στην 71η πάνε και δόκιμοι ειδικών δυνάμεων μετά το ΚΕΑΠ; Δεν το γνώριζα αυτό. Νόμιζα πως πάνε μόνο στις μοίρες των ορεινών, στους αμφίβιους, στους πεζοναύτες και στα αλεξίπτωτα.@ANTEGEIA όταν λες πως εξαρτάται με το αν θα σε αφήσει ο διοικητής εννοείς πως ενώ έχει το δικαίωμα ο δόκιμος να περάσει ΣΒΕΑ εάν θέλει πρέπει να κάνει πρώτα αίτημα στον διοικητή στη μονάδα του κι αυτός ανάλογα με τις ανάγκες να αποφασίσει αν μπορεί να τον αφήσει να πάει στη ΣΧΑΛ και να επιστρέψει ή αν δε θα τον αφήσει, σωστά;
Άβαταρ μέλους
ANTEGEIA
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 4:35 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ANTEGEIA »

Επισκέπτης έγραψε:Στην 71η πάνε και δόκιμοι ειδικών δυνάμεων μετά το ΚΕΑΠ; Δεν το γνώριζα αυτό. Νόμιζα πως πάνε μόνο στις μοίρες των ορεινών, στους αμφίβιους, στους πεζοναύτες και στα αλεξίπτωτα.@ANTEGEIA όταν λες πως εξαρτάται με το αν θα σε αφήσει ο διοικητής εννοείς πως ενώ έχει το δικαίωμα ο δόκιμος να περάσει ΣΒΕΑ εάν θέλει πρέπει να κάνει πρώτα αίτημα στον διοικητή στη μονάδα του κι αυτός ανάλογα με τις ανάγκες να αποφασίσει αν μπορεί να τον αφήσει να πάει στη ΣΧΑΛ και να επιστρέψει ή αν δε θα τον αφήσει, σωστά;


οι Δόκιμοι πεζικού πάνε σε όλες τις μονάδες πεζικού Συμπεριλαμβανομένου και τα αερομεταφερόμενα Τάγματα πεζικού της 71ης, οι δόκιμοι ειδικών πάνε σε όλες Τις αμφίβιες μοίρες, σε όλες τις ορεινές μοίρες και σε όλες τις μοίρες αλεξιπτωτιστών Καθώς και στις σχολές ειδικών όπως ΚΕΑΠ-ΣΧΑΛ-ΚΕΟΑΧ δεν πάνε φυσικά σε ΖΜΑΚ-ΕΤΑ, ναι όπως σε όλες τις εκπαιδεύσεις άμα θέλει ο διοικητής σε αφήνει να πας είτε ΣΣΕ-ΣΜΥ-ΔΕΑ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ANTEGEIA την Κυρ Φεβ 06, 2022 9:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Prasinos

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Prasinos »

Αυτό γινόταν παλιά όταν η θητεία ήταν μεγαλύτερης διάρκειας. Πλέον δε νομίζω να υπάρχει διοικητής που δίνει το οκ σε δόκιμο να παρακολουθήσει σχολεία των ειδικών δυνάμεων ύστερα από το μικρό καταδρομών που οφείλουν να ολοκληρώσουν όλοι οι ΔΕΑ των ειδικών δυνάμεων (εξαίρεση είναι αυτοί που θα συνεχίσουν 1η-2α ΜΑΛ και βγάζουν και το ΣΒΕΑ). Οι υπόλοιποι μετά το ΣΒΕΚ τοποθετούνται στις μονάδες τους. Εγώ αυτές τις πληροφορίες έχω, τώρα αν κάποιος έχει άλλες πληροφορίες ας με διορθώσει. Πάντως περίεργο μου φαίνεται, μάλλον πρόκειται για εξαιρέσεις
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες