ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Luckydaemonius
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 2:22 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Luckydaemonius »

Χαιρετε και καλη χρονια!

(Ως Έλληνας ομογενής γνωρίζω οτι θα κληθώ να παρουσιαστώ σε 1 περιπου χρόνο και θελω την μέγιστη εμπειρία απτην θητεία μου. Βλέποντας τα προσφατα με τους ΤούρκουςΕικόνα αν γινει κάτι θελω να ριχτω πρωτος στην μαχη και να ειμαι καλα εκπαιδευμένος. Ειμαι 26 στα 27 Φεβρουαριο του 94. Εχω καποιες απορίες που παρότι εχω ψαξει πολυ δεν τις βρισκω ή ειναι πολυ παλιές παντήσεις και δεν ισχύουν πλεον. Παρακαλω οποιος εχει υπηρετήσει πρόσφατα η γνωριζει τους τωρινούς ομος να με διαφωτίσει. Με συγχωρείτε αν το θεμα εχει απαντηθεί προσφάτως αλλα δεν βρηκα κατι.)

Αρχικά να διευκρινίσω πως επιδιώκω να υπηρετήσω ως δόκιμος ειδικών δυναμεων. Εχω κανει ελεύθερες πτωσεις απτα 14.000 ποδια με εκπαιδευτη ιδιώτη και σκοπεύω να βγάλω διπλωμα γι αυτο. Η απορια μου είναι αν ΔΕΝ ζητησω να μπω αλεξίπτωτα,μπορω να κανω πτώσεις με αλεξίπτωτο (θα λαβω πουλαδα αν τις κανω;) απο αλλη μονάδα πχ ΑΜΦΙΒΙΟΥΣ;

Κολλητός που τελείωσε ΣΕΑΠ 2016 με ενημέρωσε οτι εχουν πλεον δικαίωμα στα αλεξίπτωτα ολοι οι ΔΕΑ ειδικων δυνάμεων.Ισχύει;

Επίσης αν μπω αμφίβιους και οχι αλεξιπτωτιστές γιντε να εκπαιδευτω στην Ζ ΜΑΚ;απ οτι βλεπω οι τυποι κανουν τα παντα!Εικόνα

Συγγνώμη για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντήσεις σας! Εικόνα

ΥΓ: Αν cringarate παλι συγγνωμη

fsafsa

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Ο κολλητός σου λέει παπάτζες, Σχαλ και ΣΒΕΑ περνάν μόνο οι δόκιμοι Ειδικών που επιλέγονται για τα αλεξίπτωτα.

Στην ΖΜΑΚ δεν μπορείς να πας.

Άβαταρ μέλους
GeorgiosK
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 2:48 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GeorgiosK »

Χαίρετε. Έχω ψάξει εις βάθος το παρόν νήμα, καθώς και άλλους ιστοτόπους χωρίς να βρω απάντηση στις εξής απορίες μου:

1ον, Έπειτα από την εκπαιδευση των ΥΕΑ για αν γίνουνε ΔΕΑ (στην ΣΕΑΠ Κρήτης;), αν επιλεχθούνε στις Ειδικές Δυνάμεις, μεταφέρονται όλοι στην Ρεντίνα στα ΚΕΑΠ; Δεν μεταφέρονται σε όποια σχολή αντιστοιχεί το τμήμα; Αν πάνε για αλεξιπτωτιστές, φερ'ειπείν, δεν πρέπει να περάσουνε από ΣΧΑΛ; Πάνε ύστερα;

2ον, Αφού, πρώτα ο Θεός, τελειώσουνε τις εκπαιδεύσεις Αξιωματικών και Ειδικών Δυνάμεων, τι γίνεται; Και, κυρίως, πού γίνεται.
Αυτή είναι η μεγαλύτερη απορία μου, διότι από τις επόμενες σειρές, η θητεία δοκίμων θα είναι 17 μήνες, εκτός αν υπηρετήσουνε σε Θράκη ή Νησιά Αιγαίου.
Οπότε, είτε γίνεις δόκιμος σε Αμφιβίους, Αλεξιπτωτιστές ή Ορεινούς, θα έχεις Πάντοθεν την ευκαιρία να ζήσεις ζωή ακρητική; Μήπως μόνον από Αμφιβίους, οι οποίοι έχουνε τις Μοίρες στα Δωδεκάνησα;

Πέρα από αυτό που με καίει όμως, η όποια πληροφορία για την ζωή μετά την εκπαίδευση είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ, λεβέντες.

giorgossid
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2021 4:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από giorgossid »

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου για τις ΥΕΑ ειδικών δυνάμεων μια ερώτηση που δεν βρήκα πουθενά. Τα αθλήματα (αριστα) προσωπικά για εμένα είναι αρκετά εύκολα εκτός του τρεξίματος που αντί για 13 λεπτά, να κάνω 14. Αγχώνομαι όμως διότι ένας φίλος μου, μου είπε ότι υπάρχουν διάφορα τεστ γραπτά που είναι δύσκολα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Πόσο δύσκολα είναι τα τεστ και τι ακριβώς έχουν μέσα; Επίσης γνωρίζει κανείς για την ατομική συνέντευξη που χρειάζεται; Αμα φοιτώ κάπου αλλα δεν εχω τελειωσει την σχολη, χρειαζομαι καποιο χαρτι για να αποδειξω οτι ειμαι καπου φοιτητης; Τα βυσματα μετρανε ως προς τα γραπτα τεστ; Θα με διευκολυνε πολυ αν μου απαντουσατε διοτι θελω να προετοιμαστω περαιτερω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgossid την Παρ Φεβ 05, 2021 5:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Never Surrender

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Never Surrender »

Γεια σας παιδιά, επειδή προετοιμάζομαι για δόκιμος ΕΔ μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όσο διάβαζα τα προηγούμενα. Κάποιος εξήγησε πιο μπροστά πώς προκύπτει το άριστα στα αθλήματα και είναι κατανοητό. Εγώ όμως τις προάλλες μίλησα με έναν δόκιμο ΕΔ που απολύθηκε πριν 2 χρόνια και μου είπε ότι πρέπει να πιάσω τα εξής:55 κάμψεις,55 κοιλιακοί,2 μίλια <16', και 11 έλξεις τουλάχιστον. Μπερδεύτηκα με αυτά που διαβάζω γιατί κάποια από τα παραπάνω νούμερα είναι ουσιαστικά το άριστα, αλλά πχ θυμάμαι το παιδί ότι έβγαλε πάνω από 60 κάμψεις. Για ποιό λόγο εφόσον έχεις πιάσει το άριστα (55 κάμψεις) να συνεχίσεις να κάνεις κάμψεις; Και επίσης οι 11 έλξεις που μου είπε δεν είναι καν το άριστα (άριστα όπως διαβασα θεωρούνται οι 15). Τι ισχύει εν τέλει γνωρίζει κάποιος; Και αφού πιάσεις το άριστα υπάρχει λόγος να συνεχίζεις να κάνεις επαναλήψεις; Ευχαριστώ.
Kokinos
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kokinos »

Καλημέρα παιδιά σαν εφ ανθυπολοχαγός ΠΖ θα σας πω κάτι το οποίο έζησα όταν υπηρέτησα με τη σειρά μου και γω ως ΥΕΑ. Το σχολείο του ΚΕΑΠ το έβγαλε η σειρά μου μαζί με τους παλιούς δλδ δύο σειρές μαζί επίσης αφότου τελείωσαν το ΚΕΑΠ έφυγαν όλοι και πέρασαν σχαλ ανεξάρτητα αν ήταν πεζοναύτες αμφιβιοι ή αλεξιπτωτιστές το ΈΒΓΑΛΑΝ ΟΛΟΙ μηδενός εξαιρουμένου! Πολλοί έλεγα ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται και τέτοια δεν ξέρω το λόγο που έγινε παιδιά το έζησα αυτό το έμαθα το είδα γενικά και είπα να σας το πω.
ανωνυμος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ανωνυμος »

Kokinos έγραψε:Καλημέρα παιδιά σαν εφ ανθυπολοχαγός ΠΖ θα σας πω κάτι το οποίο έζησα όταν υπηρέτησα με τη σειρά μου και γω ως ΥΕΑ. Το σχολείο του ΚΕΑΠ το έβγαλε η σειρά μου μαζί με τους παλιούς δλδ δύο σειρές μαζί επίσης αφότου τελείωσαν το ΚΕΑΠ έφυγαν όλοι και πέρασαν σχαλ ανεξάρτητα αν ήταν πεζοναύτες αμφιβιοι ή αλεξιπτωτιστές το ΈΒΓΑΛΑΝ ΟΛΟΙ μηδενός εξαιρουμένου! Πολλοί έλεγα ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται και τέτοια δεν ξέρω το λόγο που έγινε παιδιά το έζησα αυτό το έμαθα το είδα γενικά και είπα να σας το πω.


περασαν σχαλ ολοι;

Kokinos
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kokinos »

Ναι πέρασαν όλοι σχαλ και πήραν πουλαδα και έλεγαν ότι κάτι τέτοιο δεν γινόταν παλιά και επίσης δεν γνωρίζω αν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο αν δεν το πιστεύεις στείλε Μ ΠΜ
ανώνυμος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ανώνυμος »

Kokinos έγραψε:Ναι πέρασαν όλοι σχαλ και πήραν πουλαδα και έλεγαν ότι κάτι τέτοιο δεν γινόταν παλιά και επίσης δεν γνωρίζω αν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο αν δεν το πιστεύεις στείλε Μ ΠΜ


δεν έχω λογαριασμό για να σου στείλω

αλλά παράξενο μου φαίνεται

Kokinos
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kokinos »

Όχι να μην σου φαίνεται καθόλου παρεςξενο έχει γίνει και μάλιστα το 2016 να ξέρεις και παρόν εγώ ... Όλοι πέρασαν ΚΕΑΠ και καρφί ΣΧαλ μπερέ και μετά πουλαδα. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα βύσματος και πήγαν όλοι ή συνεχσιε να γίνεται εάν έχει πάει κάποιος μετά το 2016 και γνωρίζει ας γράψει...
ανώνυμος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ανώνυμος »

Kokinos έγραψε:Όχι να μην σου φαίνεται καθόλου παρεςξενο έχει γίνει και μάλιστα το 2016 να ξέρεις και παρόν εγώ ... Όλοι πέρασαν ΚΕΑΠ και καρφί ΣΧαλ μπερέ και μετά πουλαδα. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα βύσματος και πήγαν όλοι ή συνεχσιε να γίνεται εάν έχει πάει κάποιος μετά το 2016 και γνωρίζει ας γράψει...


μετά στις επόμενες σειρές έγινε αυτό;

Kokinos
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kokinos »

ανώνυμος έγραψε:

μετά στις επόμενες σειρές έγινε αυτό;



αυτό δεν μπορώ να στο πω εγώ αλλά εάν υπάρχει κάποιος από 343 και μετά μπορεί να μας πει τι έγινε από εκεί και μετά ! Και πρόσφατα οποίος έχει υπηρετήσει μπορεί να μας πει τι γίνεται τώρα... Δεν είχε ακουστεί στο παρελθόν ότι όσοι πέρασαν ΚΕΑΠ πήγαν όλοι ΣΧαλ νομίζω στη σχολή λέγανε ότι δεν έχει γίνει ξανά τέτοιο ή είχε να γίνει χρόνια και δεν το ήξεραν κ άλλοι να το επιβεβαιώσουν πιθανώς!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Δευ Απρ 05, 2021 10:41 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PetranED

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PetranED »

Καλησπέρα σας! Το 2017 παρουσιάστηκα στο πεύκο.

Είχα δηλώσει να πάω ειδικές δυνάμεις.

Έπειτα από ένα τηλεφώνημα και μια ευκαιρία για μια πολύ καλή δουλειά πήρα αναβολή για λόγους υγείας βγαίνοντας τότε Ι-3...

Ανανέωσα την αναβολή μου λόγο σπουδών και τώρα το 2021 με την προκήρυξη των ΕΠΟΠ έκανα επανεξέταση και γύρισα το Ι-3 σε Ι-1 ξανά.

Μου ήρθε χαρτί κατάταξης λοιπόν για Θήβα στις 15 του μήνα και επάνω έχει ένδειξη ΥΕΑ...

θέλω εγώ να ρωτήσω τώρα... ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων μπορώ να γίνω; Γιατί σαν φαντάρος δεν μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις ξανά...

Αν όμως περάσω τα αθλήματα κτλ και πάω ΣΕΑΠ μετά μπορώ να πάω για ΔΕΑ ΕΔ;

Υ. Γ : Λόγο ενασχόλησης μου με την πολιτική τυχαίνει να έχω σχετικά καλό βύσμα.(πολιτικό)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

PetranED έγραψε: ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων μπορώ να γίνω; Γιατί σαν φαντάρος δεν μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις ξανά... Αν όμως περάσω τα αθλήματα κτλ και πάω ΣΕΑΠ μετά μπορώ να πάω για ΔΕΑ ΕΔ;



Μπορείς κανονικά, από τη στιγμή που έχεις ένδειξη για ΥΕΑ και εφόσον περάσεις τις προβλεπόμενες διαδικασίες για να πας στη ΣΕΑΠ και αφού περάσεις και εκεί τις επίσης προβλεπόμενες διαδικασίες για ΥΕΑ ΕΔ ώστε να επιλεγείς για το ΣΒΕΚ στο ΚΕΑΠ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες