Λιποτάκτης και λιποταξία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Greek_Army »

H επιστράτευση δεν έχει σταματήσει, ανά διαστήματα καλούν επιστράτους για μετεκπαίδευση.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από dn24 »

Wimpy έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για το άρθρο. Μια επιπλέον ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Κάποιος μου έγραψε πως το 2003 σταμάτησε η 'επιστράτευση ' και συνεπώς η λιποταξία καθώς και η ανυποταξία είναι πλημμελήματα, πράγμα το οποίο σημαίνει πως δε τιμωρούνται με φυλάκιση. Αληθεύει αυτό; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.


ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ΑΡΙΘ.2287/95

Άρθρο 36

Λιποταξία στο εξωτερικό

1. Λιποτάκτης στο εξωτερικό είναι ο στρατιωτικός ο οποίος :

α) Διαβαίνει τα ελληνικά σύνορα χωρίς ειδική άδεια και παραμένει σε χώρα του εξωτερικού πάνω από τρεις ημέρες.

β) Ενώ υπηρετεί στο εξωτερικό, εγκαταλείπει το σώμα στο οποίο ανήκει για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των τριών ημερών.

γ) Απουσιάζει βεβαιωμένα χωρίς άδεια από το σώμα του επί τρεις τουλάχιστον ημέρες και κατά το διάστημα της απουσίας του διαβαίνει τα ελληνικά σύνορα.

δ) Βρίσκεται στο εξωτερικό με άδεια ή για υπηρεσία και δεν επιστρέφει στο σώμα του μετά παρέλευση δεκαπέντε ημερών και σε πολεμική περίοδο μετά παρέλευση πέντε ημερών από τη λήξη της αδείας του ή από την προσδιοριζόμενη ημέρα της επιστροφής του ή από την ημέρα που του κοινοποιήθηκε νομότυπα η διαταγή της ανάκλησής του.

ε) Εξέρχεται από τη χώρα χωρίς άδεια σε πολεμική περίοδο.

Ο υπαίτιος λιποταξίας στο εξωτερικό τιμωρείται :

α) Σε ειρηνική περίοδο, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών ή με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών για το κακούργημα της λιποταξίας.



Ο άνωτέρω νόμος έχει τροποποιηθεί, ο πιο πρόσφατος είναι ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ.3883/2010 Αν σε ενδιαφέρει δες απο την σελίδα 3520 και μετά. Ενημερωτικά σου λέω οτι ποινές μέχρι 5 έτη έχουν το δικαίωμα της εξαγοράς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από yandr »

Wimpy έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για το άρθρο. Μια επιπλέον ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Κάποιος μου έγραψε πως το 2003 σταμάτησε η 'επιστράτευση ' και συνεπώς η λιποταξία καθώς και η ανυποταξία είναι πλημμελήματα, πράγμα το οποίο σημαίνει πως δε τιμωρούνται με φυλάκιση. Αληθεύει αυτό; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ισχύει όντως, ότι έχει καταργηθεί το 'καθεστώς' γενικής επιστράτευσης που ίσχυε από τα 'γεγονότα' στην Κύπρο.

Και όντως ελαφρύνθηκαν οι ποινές.

Άβαταρ μέλους
Samaras
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 5:04 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Samaras »

Γεια σας παιδιά,Είμαι λιποτάκτης εδώ και ένα χρόνο, μένω στο εξωτερικο.

Παρουσιάστηκα κανονικα και πήρα αναβολή επειδή είχε κανει εγχείρηση στο ποδι εδώ στο εξωτερικο, μετα όταν ήταν να μπω δεν πήγα και τώρα μετα απο ενα χρόνο μου ξανά έστειλαν χαρτί στην Ελλάδα.

Αν πάω τώρα ξέρει κανείς τι θα γίνει;

Βλασης

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Βλασης »

Καλησπερα σε ολους. Εχω το εξης προβλημα περιμενα να μου ερθει το χαρτη τις στρατευσης το 2011 περιπου το μαιο ωμος ειχα αλλαξει διυθηνση κατοικιας το 2002 και δεν ειχα ενημερωσει το στρατολογικο. Το χαρτι δεν με βρηκε και ετση πηγα στο στρατολογικο τις περιοχης εκει μου ειπαν οτι επρεπε να ειχα παρουσιαστη πριν απο 3 μερες. Να μην πολυλογω κυρηχθηκα λιποτακτης και μου επιβαλανε προστημο των 6000 ευρο. Στην επομενη ΕΣΣΟ παρουσιαστικα κανονικα και απολυθηκα και πληρωνο το προστημο. Μου ηρθε χαρτη για στρατοδικιο τι πρεπει να περιμενω θα εχω και αλλο προστημο;
κωστας

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από κωστας »

Παιδια πηγα το 2004 φανταρος εκατσα 6 μηνες μετα εφυγα χωρις να παρω αναβολη γιατι ειχα κοπελι 40 μερων και δεν ξαναγηρησα πισω και με βρηκαν το 2014 και με φωναξαν να παρω αναβολη και πηγα καιτωρα μετα απο ενα χρονο μου εστειλαν χαρτι και μου εκαναν μηνυση ξερει κανεις τη μπορει να θα γινει γιατι εχω ανχωθη

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Στρατοδικείο. Πήγαινε βρές δικηγόρο ειδικό σε στρατολογικά ζητήματα.
κωστας

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από κωστας »

Νασο ευχαριστω που μου απαντησες μήπως ξερεις να μου πεις τι μπορει να μου συμβη γιατι μου ειναι λιγο δυσκολο να βρω δικηγορο

Επεστρεψα εθελοντικα και πηρα αναβολη.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Διάβασε αυτό το άρθρο από Στρατιωτικό Δικηγόρο

Λιποταξία
Midirr

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Midirr »

Έχω παρουσιαστεί, έχω ορκιστει, αν πάρω αναβολή και την επόμενη φορά που με καλεσουν δεν παρουσιαστω θεωρουμαι λιποτακτης η ανυπότακτος;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Ανυπότακτος. Και φυσικά θα σε ψάχνει η Αστυνομία.

Λιποτάκτης είναι να παρουσιαστείς στη μονάδα και να φύγεις από και χωρίς την άδεια του Διοικητή.
Παναγιώτης

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Μου ήρθε χαρτί να παρουσιαστώ αλλά δεν το είχα λάβει ποτέ και τώρα είμαι λιποτάκτης... Στις 9 Μαΐου παρουσιάζομαι ξανά.. Το Σάββατο εχω να κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό για 5 ημέρες. Θα έχω πρόβλημα στο αεροδρόμιο... ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είσαι λιποτάκτης, είσαι ανυπότακτος.

Ναι υπάρχει περίπτωση να σε σταματήσουν για έλεγχο.
Kostas

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα,
Αν παρουσιαστώ στο στρατόπεδο και φύγω πριν ορκιστώ, θεωρούμαι ανυπότακτος ή λιποτάκτης;
Επίσης, στις πόσες μέρες γίνεται η ορκωμοσία;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες