Που να υπηρετήσω;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
drams
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από drams »

302 amaliada εσύ τι θέλεις να δηλώσεις;
302 amaliada
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 3:04 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από 302 amaliada »

ηθελα αλεξιπτωτα αλλα απο οτι βλεπω εδω μεσα τους κοψανε. λογικα λοκ θα δηλωσω. με τπτ αμφιβιους δεν τα παω καλα με τη θαλασσα
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Prince_23 »

Όπου και να πάει κάποιος αν είναι σωστός καλά θα περάσει και αν δεν περάσει όλα στη ζωή είναι και εγώ έφαγα τις φρίκες μου και σχεδόν όλοι είχαμε τις μέρες μας. Τα καλά μένουν και οι εντυπώσεις!
Αποστόλης

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Αποστόλης »

Σε ποια κατηγορια θα προτείνατε να καταταχθεί καποιος ;
teddy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 1:52 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από teddy »

Καλησπερα και μπραβο σας για το site! Θα ηθελα να με βοηθησετε, θα κοψω αναβολη για να μπω το φλεβαρη. Εχω βισμα αλλα απο τη στιγμη που δεν γινονται μεταταξεις ναυτικο και αεροπορια δεν εχω πολλες επιλογες για χαλαρη "θητεια". Βασικα θα ηθελα να υπηρετησω κοντα στην αθηνα λογω νυχτερινης δουλειας. Ποια θα ηταν η καλυτερη θητεια για μενα; Κανω 8μηνο. Θα ηταν καλο να παρουσιαστω Καταρχην λαμια για το πρωτο 40ημερο; Μετα τι θα ηταν το καλυτερο; Γινεται οι υπολοιποι 7 μηνες να ειναι σε καποια υπηρεσια στην αθηνα που να τελιωνω μεσημερι και να ξαναμπαινο πρωι; Ενναλλακτικα, πρωτεινετε μου γενικα τι να προτιμησω, ποια μερη για τη θητεια μου. Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Υλικό Πολέμου Λαμία και μετά γουδί.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Εννοειται δόκιμος στα ΤΑΝΚΣ, πού αλλού;
ακους εκει Υλικά Πολέμου!
οταν μου ηρθε το χαρτί για ΚΕΥΠ, μεχρι και "παπακαλιάτη" με αποκάλεσαν κοροιδευτικά!
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Α! Η απαντηση ήταν στο "που να υπηρετήσω" και όχι στο "ποιο ειναι το πιο βυσματικό σώμα" !

Αν και, αν σκεφτει κανεις πως μου ηταν σχεδον αδύνατο να πάρω μετάταξη από Π. Ν [ναι, ναι, Πολεμικό Ναυτικό εννοω!] Για τα Τεθωρακισμένα... Ήθελα πολύ μεγάλο βύσμα για να το πετύχω!
[δεν το ειχα, ειχα ομως τεραστια τυχη / ή ατυχια, για καποιους]
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Snakeshit »

Διαβιβάσεις αν θες λούφα, ΤΕΝΕΦ αν γιαλίζει το μάτι σου.
Ιάκωβος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:22 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Ιάκωβος »

Γειά σας! Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι πτυχιούχος και σε λίγο καιρό θα έχω και το μεταπτυχιακό μου αν θα έχω μια καλύτερη θητεία με λιγότερες αγγαρείες και αν είναι πιθανόν να μπω σε κάποιο γραφείο. Ευχαριστώ πολύ. Εικόνα
gr_ar

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από gr_ar »

Συνήθως τα γραφεία έχουν τη μεγαλύτερη αγγαρεία πάντως Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Αγγαρεία σε αγγαρεία διαφέρει.

Έχει διαφορά η αγγαρεία του να καθαρίζεις πατάτες ή να μεταφέρεις πράγματα με την αγγαρεία του γραφείου που περιορίζεται σε φωτοτυπίες, να περάσεις κανέναν συνδετήρα κτλ.

Με πιο απλά λόγια αν πας σε γραφεά περνάς ζάχαρη.

Πάντως Ιάκωβε χωρίς βύσμα οι πιθανοτητες να σε βάλουν σε γραφείο είναι υπερβολικά μικρές
PhilMos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 03, 2019 11:02 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από PhilMos »


Καλημέρα παιδιά.

Νέος εδώ, και επειδή τρόμαξα με τον όγκο πληροφοριών στο σάιτ και δυστυχώς δεν μπορώ επακριβώς να βρω τις πληροφορίες που θέλω, σκέφτηκα να κάνω τον εν λόγω ποστ.

Πρόκειται να κάνω άρση της αναβολής μου και να μπω στο ΠΝ με τη σειρά του Φεβρουαρίου 2020. Είμαι απόφοιτος Φιλοσοφικής, ετων 23, και κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ. Η κύρια μέριμνα μου, εκτός από την εκπλήρωση των στρατιωτικών καθηκόντων μου, είναι η συγκέντρωση κάποιον χρημάτων έτσι ώστε να μπορώ να χρηματοδοτήσω εν μέρει ένα μεταπτυχιακό που έχω βάλει στο νου για μετά το Ναυτικό. Οπότε η ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Ποιος θα ήταν ο ιδανικότερος δρόμος για έναν νεοσύλλεκτο ναύτη να μαζέψει όσα περισσότερα λεφτά γίνεται, ακόμα και με τους μισθούς στρατού;

2) Από χρηματοοικονομικής απόψεως, που θα ήταν καλύτερα να δηλώσω όταν μπω με τη σειρά μου; Κάποιο νησί της παραμεθόριου; Κύπρο;

3) Όλες οι πληροφορίες που βρίσκω είναι για πεζικό, οπότε μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά ως ναύτης που κατατάσσεσαι; Φαντάζομαι θα μου τα απαντήσουν τα ερωτήματα στη στρατολογία όταν πάω για άρση, αλλά σας είμαι υπόχρεος για οποιαδήποτε πληροφορία!

4) Επειδή δεν έχω τα πτυχία από τις απαραίτητες σχολές, δεν μπορώ να δηλώσω ως ΣΕΑ. Θα ήταν προτιμότερο να ζητούσα μετάταξη στο στρατο ξηράς όταν πάω για την άρση, και να ακολουθήσω το δρόμο του ΥΕΑ; Αγνοώντας το χρονικό διάστημα των 17 μηνών και τα καψόνια.

Οποιαδήποτε απάντηση είναι καλοδεχούμενη!

Φ. Μ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Αν έχεις πολύ καλή σωματική ικανότητα, υπηρέτησε στην ΕΛΔΥΚ. Ο μισθός είναι 270 Ευρώ, αν δεν καπνίζεις ή κάνεις large ζωή θα σου περισσέψουν χρήματα. Να ξέρεις βέβαια ότι η Κύπρος είναι ακριβή.

2) Και πάλι ΕΛΔΥΚ. Απέφυγε Τεθωρακισμένα, πολλά παιδιά παραιτούνται λόγω πίεσης.

3) Το Κέντρο είναι στον Πόρο, βέβαια ως ναύτης μπορεί να κάνεις θητεία σε πλοία του Στόλου.

4) Αν μπορέσεις και κάνεις μετάταξη στο Στρατό Ξηράς και δεν ενδιαφέρεσαι για ΕΛΔΥΚ λόγω απόστασης, επέλεξε ΥΕΑ. Να ξέρεις όμως ότι μέχρι να ορκιστείς Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός δεν θα παίρνεις λεφτά στο χέρι. Όταν ορκιστείς θα πάρεις αναδρομικά τους 4 μισθούς, δλδ 4 μήνες που δικαιούσαι.

Στο Στρατό Ξηράς η θητεία είναι 9 μήνες (+4 για ΥΕΑ), στο Ναυτικό είναι 12 μήνες.
PhilMos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 03, 2019 11:02 am
Επικοινωνία:

Που να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από PhilMos »


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ! Εκτιμούνται ιδιαιτέρως
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης