ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Giorgos33
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 5:41 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Giorgos33 »

Ευχαριστώ πολύ φίλε επίσης άλλη μια ερώτηση επειδή ήμουν θεωριτικη και δεν έχει αυτές τις σχολές σε αυτό το πεδίο αποφάσισα να δώσω του χρόνου από την κατεύθυνση των οικονομικών πιστεύεις είναι δύσκολο;
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από GeoCommand »

Οχι, καλύτερα είναι.
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Galini
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 4:32 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Galini »

Καλησπερα σας. Ειμαι μαθητρια β ταξης λυκειου και ειμαι στην κατευθυνση της οικονομιας. Σκεφτομαι να δηλωσω ΣΜΥ σωματα ομως εχω ορισμένες απορίες και κυρίως για τα αθληματα.1. Γενικως ειναι πολυ απαιτητικη η καθημερινότητα στο στρατοπεδο;

2. Τα αθληματα είναι πολυ δυσκολα;(Γνωριζω ποια ειναι)

3. Ποιες ειναι οι υποχρεώσεις ενος μονιμου λοχια σωματων;

Fenia77
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 03, 2022 10:14 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Fenia77 »

ΚαλησπέραΚαμια εκτίμηση που θα κυμανθουν οι βασεις φέτος έχουμε;

Ευχαριστω!

Fenia
Guest

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα κάπως παχουλά άτομα στην σχολή, υπάρχει ειδική μέριμνα ώστε η φυσική τους κατάσταση να γίνει άριστη; Έχω ακούσει στην προπαίδευση πολλοί χάνουν και 10 κιλά. Επίσης η καθημερινότητα στην σχολή και τα αθλήματα που πρέπει να περάσουμε μέσα, πώς είναι, κατά πόσο είναι απαιτητικά;Εάν είναι κάποιος είτε μέσα στην σχολή, είτε φρέσκος απόφοιτος ας μας πει δυο πράγματα για την σχολή και τι βασικά είδη μπορεί να χρειαστούμε.

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπερα η φυσικη κατασταση ολων των πρωτοετων σπουδαστων βελτιωνεται αρκετα εως και παρα πολυ κατα τη διαρκεια της βασικης εκπαιδευσης. Το γεγονος οτι ατομα χανουν μεχρι και 10 κιλα ισχυει το εχω ακουσει και απο σπουδαστη της ΣΙ. Τωρα οσο αναφορα την καθημερινοτητα των αθληματων επειδη και εγω φετος θα καταταγω σε ΑΣΕΙ νομιζω πως περιφερεται γυρω απο αρκετο τρεξιμο, καμψεις, κοιλιακους και ελξεις. Τα πραγματα ισως φανουν απαιτητικα ιδιαιτερα αν δεν εχεις κανενα παρελθον με καποιο ειδος αθλησης. Ομως δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ιδιαιτερα εξασκισου λιγο στις καμψεις και στο τρεξιμο μεχρι να μπεις ωστε να μη σου φανουν ολα βουνο. Στις σχολες αυτες δεν ειναι ολοι υπεραθλητες. Αυτο που χρειαζεται προτιστως ειναι θεληση. Οσο αναφορα τα ειδη υπαρχουν αρκετα νηματα τα οποια εμπεριεχουν συζητησεις παλαιοτερων ετων που αναλυουν τα πραγματα που θα χρειαστεις κατα την καταταξη. Με μια απλη ερευνα στο φορουμ θα βρεις οτι χρειαζεσαι. Ευχομαι καλη δυναμη, κατατξη και μετεπειτα σταδιοδρομια.
Guest

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Guest »

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Παρόλα αυτά εάν υπάρχει και κάποιος μέσα απ' την σχολή θα το εκτιμούσα να με διαφωτίσει λίγο σχετικά με το πώς είναι μέσα.
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Μην αγχώνεσαι καθόλου όλα Καλά θα πάνε, όσο για τα κιλά και την φυσική σου κατάσταση θα βελτιωθούν εφόσον για τα δύο επόμενα χρόνια οπού πηγαίνεις θα πηγαίνεις τρέχοντας ''επιτρέπετε το τρέξιμο απαγορεύεται το βάδην '' και σε Συνδυασμό με την διατροφή Φέτες θα γίνεις.
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από NikosT »

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μια απορία, εάν κάποιος αφού έχει τελειώσει την ΣΜΥ και θέλει να μπει στις ειδικές δυνάμεις ως μόνιμος πρέπει να έχει κληρωθεί αναγκαστικά στην ειδικότητα του πεζικού;

Αν κληρωθεί σε ένα οποιαδήποτε άλλο όπλο πχ πυροβολικό ή αεροπορία και ενώ επιθυμεί να ενταχθεί στις ειδικές δυνάμεις δεν θα μπορέσει επειδή έτυχε να έχει άλλη ειδικότητα;

Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει κάποιοι λένε μόνο από Πεζικό μπορείς και άλλοι λένε ανεξαρτήτως ειδικότητας αρκεί να ανήκεις στα όπλα.

Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την απορία; Διότι είδα ότι και άλλοι είχαν την ίδια απορία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Για να ενταχθείς στις Ε. Δ Μπορείς από το ΠΖ μόλις τελειώσεις τα υποχρεωτικά σχολεία Μετά από επιλογή που γίνεται στο ΚΕΑΠ με το πέρας του σχολείου[ το ίδιο ισχύει και για τους Ανθλχος εκ ΣΣΕ] , ένας μικρός αριθμός εντάσσεται σε αυτές, είναι αυτοί που μεταξύ των στελεχών των ΕΔ Αρέσκονται να αποκαλούνται καθαροί καταδρομείς εφόσον υπήρετουν Μόνο σε αυτές από την αρχή της σταδιοδρομίας. Σου δύναται όμως η δυνατότητα να ενταχθείς στις ΕΔ στην συνέχεια της πορείας σου από το ΠΖ Πολύ πιο ευκολά εφόσον οι ΕΔ Ανήκουν στο όπλο του ΠΖ αλλά Και από τα αλλά όπλα , πολύ πιο Δύσκολα όμως διότι οι διευθύνσεις των υπολοίπων όπλων δύσκολα αποδεσμεύουν το προσωπικό τους. Φυσικά σε όλα τα παραπάνω τον σημαντικότερο ρόλο όσο Θλιβερό μπορεί να είναι Αυτό, τον έχει το μέσον ''μπάρμπας'' στην απλή καθομιλούμενη.
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από NikosT »

Γερόλυκος έγραψε:Για να ενταχθείς στις Ε. Δ Μπορείς από το ΠΖ μόλις τελειώσεις τα υποχρεωτικά σχολεία Μετά από επιλογή που γίνεται στο ΚΕΑΠ με το πέρας του σχολείου[ το ίδιο ισχύει και για τους Ανθλχος εκ ΣΣΕ], ένας μικρός αριθμός εντάσσεται σε αυτές, είναι αυτοί που μεταξύ των στελεχών των ΕΔ Αρέσκονται να αποκαλούνται καθαροί καταδρομείς εφόσον υπήρετουν Μόνο σε αυτές από την αρχή της σταδιοδρομίας. Σου δύναται όμως η δυνατότητα να ενταχθείς στις ΕΔ στην συνέχεια της πορείας σου από το ΠΖ Πολύ πιο ευκολά εφόσον οι ΕΔ Ανήκουν στο όπλο του ΠΖ αλλά Και από τα αλλά όπλα, πολύ πιο Δύσκολα όμως διότι οι διευθύνσεις των υπολοίπων όπλων δύσκολα αποδεσμεύουν το προσωπικό τους. Φυσικά σε όλα τα παραπάνω τον σημαντικότερο ρόλο όσο Θλιβερό μπορεί να είναι Αυτό, τον έχει το μέσον ''μπάρμπας'' στην απλή καθομιλούμενη.


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, να είσαι καλά!

Kostis

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kostis »

Καλησπέρα Δίνω φέτος πανεληνιες παιδιά τι λέτε αξίζει η ΣΜΥ σαν σχολή;

Υπάρχει περιπτώσει χωρίς ν θέλεις ν παραιτηθείς να σε διώξουν;

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από hazardous »

Η σχολή το αν αξίζει είναι υποκειμενικό. Άμα σου αρέσει η στρατιωτική πειθαρχεία από αυτά που έχεις ακούσει (γιατί ακόμα δεν την έχεις ζήσει) αξίζει και με το παραπάνω. Μπόρουν να σε διώξουν άμα παραβιάσεις τους νόμους της σχολής η να επαναλάβεις το έτος λόγω αποτυχίας σε κάποιο μάθημα και να ξαναποτύχεις (πράγμα δύσκολο).Eπίσης μπορεί να προκύψει κάποιο ιατρικό πρόβλημα όσο είσαι στη σχολή που δεν σου επιτρέπει να βρίσκεσαι σε στρατιωτική σχολή οπότε θα αναγκαστούν να σε διώξουν. Πάντως μην περιμένεις από άγνωστους να αποφασίσουν το δικό σου μέλλον. Υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για τη σχολή στο φορουμ και στην ιστοσελίδα της σχολής και θα σου λυθουν οι απορίες σου αν έχεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hazardous την Δευ Οκτ 24, 2022 11:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
charalampidou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2023 5:37 pm
Τοποθεσία: Drama
Ενδιαφέροντα: Πανελληνιες, Ενοπλες Δηναμεις, Σωματα Ασφαλείας, μέλλον
Επάγγελμα: μαθητρια
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από charalampidou »

Καλησπέρα, είναι να δώσω σε 1 μήνα πανελλ και έχω μερικές ερωτησούλες. Καταρχάς πηγαίνω Επαγγελματικό Λύκειο και έχω σκοπό να δηλώσω στο μηχανογραφικό Ένοπλες Δυνάμεις ΣΜΥ, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ και επιπλέον Σχολή Πυροσβεστών. Θα ήθελα να μάθω, μήπως υπάρχει τρόπος να μπορέσει κάποιος υπαξιωματικός να γίνει αξιωματικός; Έχω ακούσει ότι γίνεται αυτό με κάτι εξετάσεις που δίνεις μετά από μερικά χρόνια υπηρεσίας του βαθμού αποφοίτησής σου, όχι όμως σαν τις πανελλήνιες. Επίσεις οι μεταθέσεις είναι πολλές και ανα 2-3 χρόνια πάντα; Σε γενικές γραμμές πως είναι η σχολές και τα μαθήματα τους; Αξίζει σε θέμα αποκατάστασης και σίγουρης θέσης εργασίας/μισθού; Καλύτερα ΣΜΥΑ ή ΣΜΥΝ αντι για ΣΜΥ; Ανά πόσα χρόνια θα παίρνω προαγωγή στο βαθμό μου; Επιλέον, η ειδικότητα μου στο επαλ είναι Δομικών έργων Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, υπάρχει παράλληλη ειδικότητα και στα στις ενοπλες δυναμεις μήπως βοηθήσει καθόλου το πτυχίο βαθμού 4 που θα πάρω μαζί με το απολυτήριο μου; Οποιοσδήποτε μπορεί να με βοηθήσει και να απαντήσει στις απορίες μου θα είμαι πραγματικά ευγνώμων γιατί δυστυχως δεν έχουμε πολλούς γνωστους που είναι στο νατικό/στρατό ειδικά στην αεροπορία. Ελπίζω το συντομότερο δυνατόν να μου απαντήσετε. Ευχαριστώ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης