ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από billaras »

3 δεν ξερω αν επιτρεπονται αλλα μην περιμενεις να σου πουνε μπραβο
θα τραβηξεις δουλεμα και αν οχι απο τους καθηγητες απο τους 2ετης οσο εισαι Ασσος και μετα μπορει και απο τον αρχηγο σχολης
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Θεοδωρος έγραψε:Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και φετος θα παω τριτη λυκειου και εχω μερικες ερωτησεις για τη ΣΜΥ. Πρωτα απο ολα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Οπλα και Σωματα; Σε τι ειδικευονται; Και ποια ειναι η μετεπειτα σταδιοδρομια τους; Τα ψυχομετρικα τεστ ειναι δυσκολα; Για ποια θεματα σε ρωτανε περιπου; Υπαρχουν παραπλανητικες ερωτησεις; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει. Ποια ειναι η καθημερινοτητα ενος φοιτητη στη ΣΜΥ; Τι ασκησεις γινονται στη ΣΜΥ καθως φετος ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στο γονατο, ρηξη μηνισκου και δυο συνδεσμων, εχω αποθεραπευθει σχεδον εντελως αλλα θα ηθελα να ξερω. Ακομη θα ηθελα να ρωτησω εαν επιτρεπονται τα σκουλαρικια στους αντρες καθως εχω ενα στο αυτι και θα ηθελα να γνωριζω εαν ειναι απαραιτητο να την κλεισω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Τα όπλα είναι πιο μάχιμη υπηρεσία (όχι πάντα) σε σχέση με τα σώματα. ΠΖ για παράδειγμα σημαίνει πάς παντού. ΥΠ είσαι άρχοντας. Τα ψυχομετρικά δεν είναι δύσκολα. Απλά θέλει συγκροτημένη σκέψη και ειλικρινείς απαντήσεις. Τα θέματα είναι γενικά. Η καθημερινότητα της ΣΜΥ περιλαμβάνει τρέξιμο-διάβασμα-τρέξιμο... Αααα και ύπνο. Πολλές οι ασκήσεις και ίσως να έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Όσο για το σκουλαρίκι (για μένα) είναι ανάρμοστο. Για το στρατό απαράδεκτο. Για τη ΣΜΥ αιτία πολλών σχολίων, ποινών κλπ... Στο στρατό θέλεις να μπείς όχι σε ΤΕΙ.
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Οσο για το σκουλαρικι θα φροντισω να το βγαλω αν μπω στην σχολη.
penny
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 6:40 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από penny »

Υπαρχει καποιος απο εδω που να ειναι στη σχολη των σμυ η να εχει τελειωσει σμυ;
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας εχω ξαναγραψει στο φορουμ αλλα θα ηθελα να ρωτησω ακομη καποια πραγματα που εχω αδιευκρινιστα.
Η εκπαιδευση στη ΣΜΥ ειναι τοσο δυσκολη; Γιατι ακουω απο γνωστους ακομα και απο καθηγητες οτι παιδια που μπηκαν επαιρναν τηλεφωνο σπιτι για να ερθουν να τους παρουν. Τι ακριβως ειναι τοσο δυσκολο; Η βαση θα μεινει 9100 και για φετος; Εχετε καμια πληροφορια; Η ΣΜΥ ποτε βγηκε απο το 5ο επιστημονικο πεδιο; Εγω που ειμαι τεχνολογικη δηλαδη δεν μπορω να μπω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Nassos »

Περισσότερο είναι η ψυχολογική πίεση. Εκεί μέσα χαιρετάς οποιονδήποτε ανώτερο σου,υποταγή εις τους ανωτέρους σου, όπου και αν πάς πας τρέχοντας, επιθεωρήσεις θαλάμου-φοριαμού-ιματισμού, τα οποία πρέπει να είναι στη τσίτα, διαφορετικά καμπάνα κλπ κλπ. Με άλλα λόγια δεν είναι "χαλαρά" και "ωχ αδελφέ" όπως σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Και λογικο να παίρνουν παιδιά τηλέφωνο σπίτι τους, όταν έρχονται σε πρώτη επαφή με το στρατιωτικό περιβάλλον, όπου εκεί είναι όλα προβλεπόμενα χωρίς εξαιρέσεις.

Εϊναι και θέμα αυτοπειθαρχίας του ατόμου.
Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Χρηστος »

Θεοδωρος έγραψε:Γεια σας εχω ξαναγραψει στο φορουμ αλλα θα ηθελα να ρωτησω ακομη καποια πραγματα που εχω αδιευκρινιστα.
Η εκπαιδευση στη ΣΜΥ ειναι τοσο δυσκολη; Γιατι ακουω απο γνωστους ακομα και απο καθηγητες οτι παιδια που μπηκαν επαιρναν τηλεφωνο σπιτι για να ερθουν να τους παρουν. Τι ακριβως ειναι τοσο δυσκολο; Η βαση θα μεινει 9100 και για φετος; Εχετε καμια πληροφορια; Η ΣΜΥ ποτε βγηκε απο το 5ο επιστημονικο πεδιο; Εγω που ειμαι τεχνολογικη δηλαδη δεν μπορω να μπω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
Φετος βγηκε απο το 5ο πεδιο. Η τεχνολογικη ανηκει στα 2ο-4ο οπου εκει υπαρχει η ΣΜΥ αρα μπορεις να μπεις κανονικα
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ελενα δεν σε ξερω αλλα δεν εχεις τη πασα ιδεα για το στρατο... εκει κοπελα μου πηγαινεις για να υπηρετησεις οχι για να λουφαρεις και να πληρωνεσε... καραρχην δεν νομιζω να γνωριζεις οτι στο στρατο υπαρχουν οι μεταθεσεις... καθε 3 χρονια αν δεν κανω λαθος αλλαζεις πολη... κατι τετοια ατομα περνανε στις στρατιωτικες σχολες και μετα λεμε γιατι δεν παει μπροστα η Ελλάδα... ειναι δυνατον να συγκρινεις το στρατο με τη ταινια λουφα και παραλλαγη; αντε στο καλο κοπελα μου... καλυτερα να πας σε καμια σχολη νοσηλευτικησ... μου θελεις και στρατο

Efsid
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 8:04 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Efsid »

Καλησπερα και απο εμενα παιδια. Καποια ερωτηματα εχω σε σχεση με την ΣΜΥ.
1) Τελικα μπορει καποιος να μας απαντησει σωστα ποσος ειναι ο μισθος μετα τη σχολη;

2) Επειδη εχω διαβασει ολα τα post στο συγκεκριμενο thread και δε βγαζω ακρη, μπορεις να γινεις καποιος υψηλος -πρακτικα παντα- βαθμος ωστε να μπορεσεις ξερω γω να συντηρησεις οικογενεια;

3) Σ'αυτο το θεμα εχω μπερδευτει λιγο. Οταν μπεις στη σχολη και συγκεκριμενα στα οπλα, επειδη εγω δε θελω να παω στα μηχανολογικα και στα τεχνικα, υπαρχει καποιος τροπος να διαλεξεις ή ολα γινονται με κληρωση για το αν θα πας στα διοικητικα ή στα τεχνικα.

Αυτα ειναι τα ερωτηματα μου, το ξερω καποια εχουν απαντηθει και σε καποια προηγουμενα ποστ απλα επειδη εχω μπερδευτει καπως και επειδη καποια απο αυτα τα ποστ ειναι και λιγο "παλια".
Θα το εκτιμουσα αφανταστα αν μπορορουσε καποιος να με διαφωτησει. Ευχαριστω προκαταβολικα.
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν εχει σχεση ο βαθμος, συντηρεις οικογενεια ανετα, η διαφορα απ τους αξιωματικους ειναι μικρη στα λεφτα, επιπλεον επιδοματα παιρνεις μονο αν γινεις χειριστης ελικοπτερου η αλεξιπτωτιστης η κατι αλλο εξειδικευμενο. Αν θες να γινεις τεχνιτης θα πας στο τεχνικο σωμα, τα λεφτα του λοχια ειναι κοντα στα 970 και με τα χρονια αυξανονται
Efsid
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 8:04 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Efsid »

Οκ, φιλε σε ευχαριστω πολυ. Και κατι αλλο, Οταν μπεις στη σχολη, γινεται κληρωση για το αν θα πας στα διοικητικα ή στα τεχνικα, γιατι εγω προσωπικα θελω στα διοικητικα και οχι μηχανικα και οτι συνεπαγονται στα τεχνικα γενικοτερα, επειδη θελω να ακολουθησω (αν ειμαι τυχερος Χειριστης ελικοπτερου) ή να παω μετα ειδικες δυναμεις. Πως ακριβως δουλευει αυτο το συστημα; Ευχαριστω Εικόνα
Margi

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Margi »

Εε. Στην 1η σου απορια δυστυχως δν μπορω να σου απαντησω.Εικόνα Στην 2η ομως μπορω.Εικόνα Το οριο υψους στη ΣΜΥ για τις γυναικες ειναι 1,65 και για τους αντρες 1,70. Ελπιζω να σε καλυψα. Λοιπον. Επειδη ειμαι καινουρια στο forum, και ενδιαφερομαι παρα πολυ για στρατιωτικες σχολες Και ειδικα για ΣΜΥ ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις... Η τεχνικη εκπαιδευση ειναι υποχρεωτικη για ολους τους δοκιμους; Αν ναι, ειναι πολυ δυσκολη; Ειμαι μαθητρια της 2ας λυκειου και ειμαι στη θεωρητικη κατευθυνση. Γι' αυτο ρωταω... Τι περιλαμβανει; Επισης ειδα στο site της σχολης οτι στο 2ο ετος των διοικητικων μεταξυ αλλων συμπεριλμβανεται και το μαθημα των ανωτερων μαθηματικων. Εχω αρχισει να ανησυχω λιγακιΕικόνα Α! Και κατι ακομη. Ο χωρισμος σε διοικητικους και τεχνικους γινεται σιγουρα με κληρωση; Θελω να πω οτι αν καποιος ειναι ασχετος με ολα αυτα τα τεχνικα, πως γινεται να παει σε αυτην την ειδικοτητα; Δεν θα τα βρει λιγο σκουρα; Θα ημουν ευγνωμων αν γινοταν να απαντησει καποιος που ειναι στη σχολη ή εχει τελειωσει προσφατα και ειναι σιγουρος για τις απαντησεις του! Χα χα! Ευχαριστω πολυΕικόνα

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από XristosK »

Βρε παιδιά διαβάστε και λίγο τα προηγούμενα ποστ...
HellenicEagle έγραψε:EΙδικότητες στα ΟΠΛΑ είναι: Πεζικό, Τεθωρακισμένα, Πυροβολικό, Μηχανικό, Διαβιβάσεις, Αεροπορία Στρατού, Φροντιστές
και στα ΣΩΜΑΤΑ είναι: Υλικού Πολέμου, Εφοδιασμού Μεταφορών, Τεχνικού, Υγειονομικού, Έρευνας Πληροφορικής, Ταχυδρομικού, Στρατιωτικών Γραμματέων, Γεωγραφικού, Φροντιστών

Μια Κλήρωση γίνεται Για τεχνικός η διοικητικός
και μια κλήρωση στο δεύτερο έτος για απονομή ειδικότητας και οχι μετάθεσης.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από yandr »

Υπενθυμίζω ότι εδώ η συζήτηση είναι για την ΣΜΥ.

Τα άσχετα μηνύματα είτε μεταφέρθηκαν στις σωστές συζητήσεις, είτε διαγράφηκαν τελείως
TASSOS e.w.
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 6:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από TASSOS e.w. »

Να ρωτησω και εγω κατι αν μπω σμυ με δεδομενο οτι πρωτος στοχος ειναι η σσε θα μπορω οσο ειμαι στη σχολη να δινω πανελληνιες η να κανω χαρτια με 10 τοις εκατο η θα ειμαι υποχρεωμενος αφου μπηκα σμυ να τν τελειωσω; Και κατι ακομα ισχυει ακομα το οτι ο πρωτος της σμυ παει σσε χωρις εξετασεις?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες