Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
cuervo

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Όχι δεν έχεις πρόβλημα, είσαι κανονικά Ι1.
Άβαταρ μέλους
dvlc
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από dvlc »

Καλησπερα σε ολους!
να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος να απαντησει.
οταν απολυθηκα μου εδωσαν μια Βεβαιωση εργασιακης εμπειριας οπλιτων θητειας που λεει πανω τι καθηκοντα ειχα και οτι οδηγουσα τα οχηματα του στρατου. Με αυτο + το διπλωμα που εχω του στρατου μπορω καπως να βγαλω για Γ κατηγορια;

και αν οχι δεν μπορω, αν γινεται σε καμια προκυριξη πχ για ειδικους φρουρους να τα σμπεριλαβω για τα μορια;

Στρατονομια ημουν οποτε δεν εχω καποια μορια αποτι ξερω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

dvlc έγραψε:Καλησπερα σε ολους!
να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος να απαντησει.
οταν απολυθηκα μου εδωσαν μια Βεβαιωση εργασιακης εμπειριας οπλιτων θητειας που λεει πανω τι καθηκοντα ειχα και οτι οδηγουσα τα οχηματα του στρατου. Με αυτο + το διπλωμα που εχω του στρατου μπορω καπως να βγαλω για Γ κατηγορια;

και αν οχι δεν μπορω, αν γινεται σε καμια προκυριξη πχ για ειδικους φρουρους να τα σμπεριλαβω για τα μορια;

Στρατονομια ημουν οποτε δεν εχω καποια μορια αποτι ξερω.


Για να βγάλεις δίπλωμα για φορτηγό θα πρέπει πολύ απλά να πας σε Σχολή Οδηγών, να πληρώσεις, να παρακολουθήσεις μαθήματα, να δώσεις για τα σήματα και για το ΠΕΙ και να το βγάλεις. Ο Στρατός και το τι ειδικότητα είχες δεν έχει καμία σχέση.

Όσον αφορά την εργασιακή εμπειρία που απέκτησες στον Στρατό αυτή μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο σε διαγωνισμούς που ζητούν αντίστοιχη προϋπηρεσία και πουθενά αλλού.

Για παράδειγμα μιας και το ρωτάς για να πάρεις μόρια για Ειδικός Φρουρός θα πρέπει να έχεις βγάλει δίπλωμα Γ' κατηγορίας από Σχολή.

Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Πάντως δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία. Να μπορείς στο Στρατό να οδηγήσεις Στάγιερ, στρατιωτικά οχήματα (BMP και άλλα) και να μην μπορείς να πας μια βεβαίωση ότι πέρασες το σχολείο στο Στρατό και απλά να δώσεις συμπληρωματικά εξετάσεις αλλά μόνο γραπτές για να πάρεις το δίπλωμα Γ κτλ.

Μια από τις χιλιάδες αστειότητες του Ελληνικού κράτους.

Άβαταρ μέλους
dvlc
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 10:38 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από dvlc »

Συμφωνω. Εξαλλου για να βγαλεις το διπλωμα του στρατου εχεις περασει ετσι κ αλλιως απο εξετασεις.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Kourtembeu »

dvlc έγραψε:Συμφωνω. Εξαλλου για να βγαλεις το διπλωμα του στρατου εχεις περασει ετσι κ αλλιως απο εξετασεις.


Παλιότερα. Κάποιες δεκαετίες πίσω (70-80) και δίπλωμα ασυρματιστή έπαιρνες και έμπαινες στον ΟΤΕ και μπάρκαρες και οδηγού δεν υπήρχε πρόβλημα. Αλλά βλέπεται πρέπει να τρώνε οι σχολές οδηγών.

tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από tsad »

Καλησπέρα, έχω δίπλωμα κατηγορίας β. Να το δηλώσω, το κρατάνε εκεί; Παίζει κάποιο ρόλο οτι έχω μυωπία περίπου 2;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα δίπλωμα οδήγησης δεν κρατάνε.

Για Οδηγός πρέπει να είσαι Ι1.
tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από tsad »

Nassos έγραψε:Κανένα δίπλωμα οδήγησης δεν κρατάνε.

Για Οδηγός πρέπει να είσαι Ι1.
Ευχαριστώ πολύ.

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

tsad έγραψε:Καλησπέρα, έχω δίπλωμα κατηγορίας β. Να το δηλώσω, το κρατάνε εκεί; Παίζει κάποιο ρόλο οτι έχω μυωπία περίπου 2;


τι να το κανεις αφου τα παντα ολα οδηγουν τα στελεχη

Πολίτης !!!336 !!!
tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από tsad »

ziaba έγραψε:τι να το κανεις αφου τα παντα ολα οδηγουν τα στελεχη
Από άτομα που κάνανε την θητεία τους πρόσφατα ή την κάνουνε τώρα ξέρω ότι κάποιοι λίγοι επιλέγονται ως οδηγοί.

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

tsad έγραψε:
ziaba έγραψε:τι να το κανεις αφου τα παντα ολα οδηγουν τα στελεχη
Από άτομα που κάνανε την θητεία τους πρόσφατα ή την κάνουνε τώρα ξέρω ότι κάποιοι λίγοι επιλέγονται ως οδηγοί.



τι οδηγοι; Ειδικοτητα ή οδηγοι επιφυλακης μοναδας, διοικητή, στρατηγου; Ειμαι 4,5 μηνες στον στρατο και εχω δει μονο εναν φανταρο να οδηγει στρατιωτικο οχημα "οχι λογω ειδικοτητας" και αυτος επεδη ειναι μεγαλο βυσμα...

Πολίτης !!!336 !!!
tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από tsad »

ziaba έγραψε:
tsad έγραψε:
ziaba έγραψε:τι να το κανεις αφου τα παντα ολα οδηγουν τα στελεχη
Από άτομα που κάνανε την θητεία τους πρόσφατα ή την κάνουνε τώρα ξέρω ότι κάποιοι λίγοι επιλέγονται ως οδηγοί.



τι οδηγοι; Ειδικοτητα ή οδηγοι επιφυλακης μοναδας, διοικητή, στρατηγου; Ειμαι 4,5 μηνες στον στρατο και εχω δει μονο εναν φανταρο να οδηγει στρατιωτικο οχημα "οχι λογω ειδικοτητας" και αυτος επεδη ειναι μεγαλο βυσμα...

Για ειδικότητα πάντα.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Παίδες, καλημέρα

Την επόμενη Δευτέρα παρουσιάζομαι στην Καλαμάτα. Μεταξύ άλλων εγγράφων το σημείωμα κατάταξης ζητά να προσκομίσεις (αν φυσικά έχεις) δίπλωμα οδήγησης.
Εγώ έχω δίπλωμα τα τελευταία 3 χρόνια αλλά είμαι χωρίς αυτοκίνητο και δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στην οδήγηση. Σκέφτηκα Να δηλώσω ότι δεν έχω δίπλωμα οδήγησης αλλά είμαι μεγαλούτσικος (27 ετών) και δεν θα ήθελα να νομίζουν ότι σ΄ αυτή την ηλικία ότι δεν το έχω πάρει ακόμα.
Τί πρέπει να κάνω για να μην με βάλουν οδηγό; Θα πρέπει να τα αναφέρω όλα αυτά την ημέρα κατάταξης που θα καταθέσω τα χαρτιά μου ή να το αναφέρω αργότερα, αν και εφόσον κληθώ για οδηγός;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Το ότι έχεις δίπλωμα δεν σημαίνει ότι θα είσαι και οδηγός. Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν δίπλωμα, παρ'όλα αυτά έγινα οδηγοί στρατιωτικού οχήματος.

Και εγώ το ανέφερα στη κατάταξη μου, αλλά από τη στιγμή που δεν ήμουν Ι1 (Σωμαατική Ικανότητα 1, δηλαδή χωρίς ιατρικά προβλήματα), αποκλείστηκα αμέσως από τη συγκεκριμένη ειδικότητα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες