441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από yandr »

Όποιος γνωρίζει κάτι για την 441 ΑΒΥΥ (π. χ. διεύθυνση, τι παίζει κ. λπ.), ας γράψει κάτι.

Το μόνο που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το παρακάτω:

41 Αποθήκη Βάσης Υγειονομικού Υλικού (441 ΑΒΥΥ) Χωρίς υπερβολή αποτελεί το- κατά γενική ομολογία- στολίδι του Υγειονομικού Σώματος. Οι δραστηριότητές της, πλην του ανεφοδιαστικού ρόλου της , είναι συνοπτικά οι ακόλουθες:

  • η επισκευή (μέσω αρμοδίων μονάδων) και η αξιοποίηση των επιστρεφομένων υγειονομικών υλικών και μηχανημάτων
  • οι προμήθειες Υγειονομικού υλικού και μηχανημάτων πάσης φύσεως μέσω του αρμοδίου γραφείου της
  • η συγκέντρωση και η παροχή στοιχείων για τον εκσυγχονισμό, τυποποίηση και κωδικοποίηση του υγειονομικού υλικού μέσω του πλήρους και υπερσύγχρονου από πλευράς εφαρμογών και μηχανημάτων τμήματος μηχανογράφησής της
  • Η παραγωγή και ο έλεγχος (χημικός - μικροβιολογικός - φαρμακοτεχνικός) , στα Φαρμακευτικά Εργαστήριά) (ΦΕ) της, καθ'όλα τα στάδια της παραγωγικής διαδικασίας,37 φαρμακοπεπιδεσμικών προϊόντων που διατίθενται στις μονάδες του ΣΞ. Στα ΦΕ έχει απονεμηθεί Πιστοποιητικό Διασφάλισης Ποιότητας ISO 9001:2000 , η δε λειτουργία τους παρακολουθείται από τον ΕΟΦ

ΑΒΥΥ 292

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από ΑΒΥΥ 292 »

Η ΑΒΥΥ φίλε μου είναι τα φαρμακευτικά εργαστήρια του στρατού. Βρίσκεται στον Ταύρο, στην Πειραιώς, δίπλα στα Practicer. Για να πηγαίνεις εκεί μπορείς να χρησιμοποιείς είτε λεωφορείο, είτε τον ηλεκτρικό (η πιο κοντινή στάση είναι των Πετραλώνων) και περίπου 7-8 λεπτά με τα πόδια. Αν είσαι φαντάρος και πας εκεί για ειδίκευση Φαρμακοποιού, σε πληροφορώ πως θα κάνεις ειδίκευση στην καθαριότητα. Στις 20 περίπου μέρες που θα καθίσεις θα είσαι 5 μέρες μέσα για σκοπιές και θαλαμοφυλίκι. Οι υπηρεσίες είναι 3 νούμερα σκοπιά και 2 θαλαμοφύλακες. Η σκοπιά ξεκινά στις 3 το μεσημέρι και τελειώνει στις 6 το πρωί τις καθημερινές (πρώτο νούμερο 3-6μμ, δεύτερο 6-9μμ, τρίτο 9-12μμ και πάλι 1ο νούμερο 12-2 το πρωί,2ο 2-4 και 3ο 4-6), ενώ είναι 24ώρη Σαββατοκύριακα και αργίες. Αν θα πας εκεί με μετάθεση, τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα... Και αυτό επειδή το προσωπικό είναι πολύ λίγο, δεν βγαίνουν εύκολα οι σκοπιές. Περίπου 1 έξω και 2-3 μέσα να υπολογίζεις. Για το 20ήμερο που θα σας έρθουν οι ειδικευόμενοι Φαρμακοποιοί θα είστε μόνιμα έξω. Αυτά προς το παρόν.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από yandr »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Προσωπικά ενδιαφέρομαι μονάχα για 7 ημέρες μετεκπαίδευση και είμαι δόκιμος, οπότε οι σκοπιές και οι καθαριότητες δεν με απασχολούν!

Ωστόσο έμαθα που βρίσκεται η ΑΒΥΥ και αυτό ήταν πολύ σημαντικό. Τα υπόλοιπα θα βοηθήσουν τους στρατεύσιμους φαρμακοποιούς.
ΑΒΥΥ 292

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από ΑΒΥΥ 292 »

Να συμπληρώσω επίσης πως τα συγκεκριμένα φαρμακευτικά εργαστήρια της ΑΒΥΥ έχουν αποστολή την παρασκευή ενός περιορισμένου αριθμού φαρμάκων (3 αντιβιοτικά,3-4 αντιφλεγμονώδη, αντιόξινα, ιώδιο καθώς και κάποιες κρέμες) και όχι το σύνολο των φαρμάκων. Επίσης από εκεί προμηθεύονται τα φάρμακα τους μέσω των οχημάτων τους πολλές στρατιωτικές μονάδες και στρατιωτικά Νοσοκομεία. Απορώ πάντως τι μετεκπαίδευση μπορεί να κάνει κάποιος στην ΑΒΥΥ.. Επί των δικών μας ημερών (2005) στα Φαρμακευτικά Εργαστήρια πέραν από έναν Ταγματάρχη που είχε την γενική εποπτεία, βρίσκονταν σχεδόν κατ'αποκλειστικότητα ΕΠΟΠ. Οι άλλοι αξιωματικοί Φαρμακοποιοί είχαν καθαρά διοικητικά-στρατιωτικά καθήκοντα, ενώ οι στρατιώτες Φαρμακοποιός (και ο δόκιμος Φαρμακοποιός) ήταν επίσης σε άσχετα καθήκοντα.

Και κάτι τελευταίο: Αν προτιμάς να μετακινείσαι με δικό σου αυτοκίνητο και δεν σε αφήνουν να βάζεις μέσα το αυτοκίνητο μπορείς άνετα να το παρκάρεις στο parking των Praktiker (όπως κάναμε και εμείς) που είναι το αμέσως επόμενο κτίριο μετά την ΑΒΥΥ, όπως πηγαίνεις από Αθήνα προς Πειραιά.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από yandr »

Ευχαριστώ για το tip σχετικά με το praktiker, αν και τελικά η εκπαίδευση ακυρώθηκε λόγω εκλογών.
NEKTARIOS100
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 1:15 am
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από NEKTARIOS100 »

Σχετικα με την 441 αβυυ βρισκεται στην οδο πειραιως στο απεναντι απο τα πετραλωνα επι της πειραιως οταν υπηρετησα εγω εκει το 1990 ηταν μια απο τις πολυ καλες μοναδες με αρκετη δραστηριοτητα και πολυ καλες συνθηκες για τους οπλιτες ελπιζω τα πραγματα εκεινα ειναι ακομα ετσι.

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από kostas pharm »

Για να υπηρετησεις εκει ειναι ευκολο ι θελει και λιγο σπρωξιμο; Εικόνα
kavouras20
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από kavouras20 »

Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κατι μήπως ξέρετε να με διαφωτίσετε. Μένω στην Αθήνα περιοχή Αγ. Δημήτριος. Παρουσιάστηκα στις 11 Φεβρουαρίου 2008 (2008 Α ΕΣΣΟ) στο Κ. Ε. ΥΓ. Στην Άρτα (εντελώς τυχαία, χωρίς σπρώξιμο, μηχανουργός ειμαι... ) όπου δυστυχώς είχα ένδειξη ΕΛΔΥΚ την οποία δεν καταφερα και να αποφύγω. Τελείωσα κανονικά την εκπαίδευση μου 8 βδομάδες και πηρα την ειδικότητα του νοσοκομου. Μετα με έστειλαν 401 για μετεκπαίδευση και μετα εφυγα για κύπρο όπου πάλι στάθηκα ατυχος γιατι πηγα στο 2ο Μ/Κ. Τ. Π (το χειρότερο) με την προυπόθεση να υπηρετήσω κανονικά αμετάθετο. Όμως μόλις συμπλήρωσα τον 5ο μήνα της παραμεθωρίου μου στην κύπρο έπαθα ένα πρόβλημα υγείας (που οφειλόταν καθαρά στο τρέξιμο και την πίεση του τάγματος) και αναγκάστηκα να πάρω 6άμηνη αναβολή. Μετά απο 6 μήνες μου έρχεται το χαρτί να παρουσιαστώ πάλι στο Κ. Ε. ΥΓ. Παρουσιαζομαι στις 11 μαίου 2009. Απο την στρατολογία μου λένε οτι επειδή έχω συμπληρώσει τους υποχρεωτικούς μηνες παραμεθωρίου, θα παρω ευνοική μετάθεση κοντά στο σπίτι μου. Μετά απο μια βδομάδα η μετάθεση μου ερχεται και μαθαίνω ότι παρουσιάζομαι στο 441 ΑΒΥΥ στην Αθήνα στις 23 Μαϊου. Απο την Άρτα μου είπαν ότι έχει πολύ αγγαρεία. Άλλοι μου λένε ότι δεν θα κάνω σχεδόν τίποτα. Ξέρει κανείς να μου δώσει μερικές πληροφορίες λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω; Ευχαριστω.
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από kostas pharm »

2 νουμερα θαλαμοφυλακα εχει απο 12 ωρες. Αγγαρειες για οργανικους δεν εχει πολλες, και οταν ερχονται οι εκε φαρμακοποιοι τα κανουν ολα εκεινοι. Οταν φευγουν οι εκε παιζει να φας εμπλοκη. Ο δοικας ειναι ψιλομ... !
Anonymous

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Σκατομοναδα. Μας πηγε εμπλοκη 1 εξω 12 μεσα - ζωρις υπερβολες - για 2 μηνες. Ο δικας, ενας ανωριμος ανθρωπος, Εχει γεμισει το στρατοπεδο με καμερες για να ελεγχει τους φανταρους. Τα στελεχη ρουφιανευουν τους φανταρους και τους εχουν μονο για αγγαριες.

Αν και εχει πολυ δυναμη σαν μοναδα και θα μπορουσε να κανει το υπουργειο αμυνης ο, τι ηθελε, κανεις απο τα χρονια του αβγερινννου (γραμμενο λαθος λογω ονοματος) δεν το εχει αξιοποιησει.

σας προειδοποιω... Βαλετε μεσον να φυγετε απο εκει. Θα αλλαξετε σαν ανθρωποι, θα γινετε σκατοχαρακτηρες, λογω συνθηκων παντα, επιθετικοι, και πολλα άλλα. Τεινει ομως σαν μοναδα να καλυτερευσει επειδη εχουν φυγει οι περισσοτερο κομπλεξικοι κομμαντο καραβαναδες με μεταθεση, Αλλα οσο υπαρχουν παλιοι στην ΑΒΥΥ οι νεα (οργανικοι και εκπαιδευομενοι) θα περασουν κολαση. Τα περασα, τα εκανα, και τα κανουν ακομα και σημερα.

προσοχη λοιπον.

Anonymous

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Λάθος φιλε μου.Eγώ τώρα κάνω την θητεία μου στην ΑΒΥΥ και σε πληροφορώ ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Μας πάει 1-1 και πολλές φορες 2 έξω 1μέσα. Από αγγαρείες είναι χαλαρά γιατί τα έχουμε κάνει όλα!

Απλά κανεις την υπηρεσία σου και τέλος. Η αλήθεια είναι πως αρκετά στελέχη είναι για τον π...

Αλλα τι να κανεις... Άδεια απολύσεως δεν παίζει με τίποτα και οι αγκράφες είναι λίγες έως καθόλου. Αλλα είναι χαλαρά και αυτό μετράει...
Anonymous

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια δε θελω να ακουω βλακειες. Υπηρετω κι εγω στη μοναδα και αυτο που εχω να πω ειναι οτι αλλα περιμεναμε κ αλλα βλεπουμε. Ολο τον καιρο μας πηγαινε 1-1 και μεσα στη βδομαδα και 1-2 εξω. Οσο για τις αγγαρειες, γινονται τις καθημερινες μερες μετα την αναφορα και αυτες για 15 λεπτα εως και 30! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΙΝΕ!
Απο εκει κ περα, ειναι πολυ χαλαρα τα πραγματα, κανεις την υπηρεσια σου κ στις 3 παρα σπιτακι σου. Τα ΣουΚου φευγεις απο τις 10 περιπου αν εισαι εξοδουχος.
Αρνητικα εχει, σιγουρα! Αδεια απολυσεως, γιοκ! Τιμητικες, απειροελαχιστες!
Το οτι μπαινουμε καθε μερα απο τις 6.30, ειναι κι αυτο προβλημα, γιατι ζεις με τον κινδυνο οτι αν καθυστερησεις θα τη φας τη μικρη καμπανουλα σου, που οσο να ειναι, ποναει οταν εισαι στην Αθηνα. Αν δεν εχεις υπηρεσια το σουκου, θα μπορουσες να μη μπεις, γιατι τσαμπα κοπος ειναι να πηγαινεις κ μετα απο 2 ωρες να φευγεις.
Παντως η σειρα μου ηταν πιστευω πολυ τυχερη μεσα στην ατυχια να μας στειλουν στη ΑΒΥΥ. Αλλα να πω την αληθεια μου, τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα αφου φυγουμε εμεις.
Για αυτο, σας προτρεπω οτι αν εχετε αλλες επιλογες ή μπορει το βυσμα σας να το αλλαξει, καντε το 100% να μην πατε εκει...
ΝΙΚΟΣ

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Ειμαι σιρα 309 οι σκοπιες ειναι παραπανω ωρες απο εκεινες που λες. οι συνθικεσδεν ειναι και πολυ καλες αυτοι που ειναι στο επιλοχαδικο δεν βγαζουν σωστα τις υπιρεσιες. για το θεμα φαγυτου οι συνθικες ειναι πολυ καλες οταν εχει υπιρεσια.
anagnwsths

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από anagnwsths »

Ο *****, ο καραβανάς, ο Καπέλας ακόμα εκεί είναι;
stratokavlos

441 ΑΒΥΥ - Ταύρος

Δημοσίευση από stratokavlos »

Μαγκες γαμαει η αβυυ... Τι εξτριμ σπορ κ ***** 441 ρεε! Εκει δοκιμαζεις τα ορια σου!Περα απο την πλακα ευτυχως που τελειωσα κ εγω γιατι δε παλευεται εκει μεσα. Μοναδα που να μην εχει μαγειρα, οδηγο, εξοδουχους, σωστη διοικηση κ οι λιγοστοι στρατιωτες να πηζουν σε υπηρεσιες, ποστα κ μπιφτεκια, ουτε παραμεθωριο δε βρισκεις!

Υποτιθεται πως ειναι μοναδα κατέξαιρεση μεταθεση, αλλα @@! ΜΠαινεις με τα προβληματα σου κ δεν σου φτανουν αυτα εχεις κ αλλα με αποτελεσμα να γινεσαι χειροτερος σαν ανθρωπος...

Λυπαμαι αυτους που ειναι μεσα (στον καθαρο αερα κ στην δροσια της Αθηνας) Η θα μπουν εκει... Μακρια!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες