Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fox00

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Fox00 »

Λοιπόν μάγκες σε 24 ώρες μπαίνουμε στα στρατόπεδα για μετεκπαίδευση, ξέρω ότι κάποιοι έχετε ξενερώσει γαματα καθώς σας άλλαξαν τα σχέδια έχοντας υποχρεώσεις- προτεραιότητες (και εγώ αναμεσα σε αυτους) αλλά γυρίστε το τούμπα πείτε ότι είναι ενα μικρό διάλειμμα και πάμε να ξανά συναντηθούμε, να πούμε τις ***** μας και να πιούμε έναν ακόμη καφέ στο Κ. Ψ. Μ. Να θυμάστε δεν είμαστε φαντάροι χαλαρα κάτω η μπάλα ??🪖
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Fox00 έγραψε: Πέμ Σεπ 28, 2023 1:56 am Λοιπόν μάγκες σε 24 ώρες μπαίνουμε στα στρατόπεδα για μετεκπαίδευση, ξέρω ότι κάποιοι έχετε ξενερώσει γαματα καθώς σας άλλαξαν τα σχέδια έχοντας υποχρεώσεις- προτεραιότητες (και εγώ αναμεσα σε αυτους) αλλά γυρίστε το τούμπα πείτε ότι είναι ενα μικρό διάλειμμα και πάμε να ξανά συναντηθούμε, να πούμε τις ***** μας και να πιούμε έναν ακόμη καφέ στο Κ. Ψ. Μ. Να θυμάστε δεν είμαστε φαντάροι χαλαρα κάτω η μπάλα ; 🪖
Από αυτούς που κάλεσαν ζήτημα να πάει ένα 30%. Εγώ έχοντας σοβαρό θέμα στην σπονδυλική στήλη πήρα εξαίρεση. Ε δεν μπορείς να φανταστείς τί γινόταν στο φρουραρχείο και πόσο εύκολα έδιναν τις απαλλαγές. Λογικό γιατί και αυτοί δεν θέλουν μέσα στα πόδια τους 5-10 άκυρους να μην κάνουν τίποτα για 6 μέρες.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα παιδιά! Έχω στείλει όλα τα χαρτια που χρειαζόντουσαν για την απαλλαγή, αλλά ακόμη δεν με έχει καλέσει ούτε μου έχει στείλει email κάποιος. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που να μπορώ να επικοινωνησω; Θεωρούμαι λιποτάκτης αν δεν πάω ενώ εχω στείλει όλα τα χαρτιά; Γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να ταξιδέψω και να παραμείνω εκει 6 μέρες!
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Σεπ 28, 2023 7:40 pm Καλησπέρα παιδιά! Έχω στείλει όλα τα χαρτια που χρειαζόντουσαν για την απαλλαγή, αλλά ακόμη δεν με έχει καλέσει ούτε μου έχει στείλει email κάποιος. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που να μπορώ να επικοινωνησω; Θεωρούμαι λιποτάκτης αν δεν πάω ενώ εχω στείλει όλα τα χαρτιά; Γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να ταξιδέψω και να παραμείνω εκει 6 μέρες!
Γραφει επανω στο χαρτι που σου εδωσαν οτι αν δεν υπαρχει ενημερωση για την αιτηση απαλαγης που εκανες κανονικα πρεπει να παρουσιαστεις...
Οπως γραφει και τα τηλ της ΜΕ σου, επικοινωνησε μαζι τους τουλαχιστον
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Σεπ 28, 2023 7:40 pm Καλησπέρα παιδιά! Έχω στείλει όλα τα χαρτια που χρειαζόντουσαν για την απαλλαγή, αλλά ακόμη δεν με έχει καλέσει ούτε μου έχει στείλει email κάποιος. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που να μπορώ να επικοινωνησω; Θεωρούμαι λιποτάκτης αν δεν πάω ενώ εχω στείλει όλα τα χαρτιά; Γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να ταξιδέψω και να παραμείνω εκει 6 μέρες!
Δεν θεωρείσαι λιποτάκτης (δεν έχεις αναλάβει υπηρεσία), αλλά ανυπότακτος.
90 ευρώ.

Neeeeeeeext...
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Σεπ 28, 2023 7:40 pm Καλησπέρα παιδιά! Έχω στείλει όλα τα χαρτια που χρειαζόντουσαν για την απαλλαγή, αλλά ακόμη δεν με έχει καλέσει ούτε μου έχει στείλει email κάποιος. Εγώ τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που να μπορώ να επικοινωνησω; Θεωρούμαι λιποτάκτης αν δεν πάω ενώ εχω στείλει όλα τα χαρτιά; Γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να ταξιδέψω και να παραμείνω εκει 6 μέρες!
Εμένα με ενημέρωσαν από την στρατολογία ότι το αναλαμβάνουν αυτοί. Προφανώς αν υπάρχει θέμα υγείας δεν μπορείς να παρουσιαστείς. Εγώ πήγα 424, πήρα γνωμάτευση, την κατέθεσα, την δέχθηκαν, βγήκε η απόφαση της επιτροπής που γράφει δεν δύναται να ταξιδέψει και τέλος. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Έτσι κι αλλιώς μου πήραν και το ΦΑΠ. Προφανώς αυτό που γράφει στο χαρτί ότι αν δεν έχεις ενημέρωση πρέπει να παρουσιαστείς, αφορά το στάδιο μετά την γνωμάτευση. Μπορεί κάποιος να πάρει γνωμάτευση και να αργήσει να την καταθέσει. Αν εσύ την κατέθεσε στο φρουραρχείο και βγήκε απόφαση επιτροπής είσαι οκ. Κανένας δεν ασχολείται με τους έφεδρους τόσο πολύ. Θα τα κάνουν αυτοί τα υπόλοιπα εσωτερικά και παίζει να μην ενημερωθείς και ποτέ. Επίσης οι ΜΕ δεν σηκώνουν καν τα τηλέφωνα.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έχω καλέσει παντού, ακόμη και σήμερα πήρα και στη δίκη μου μονάδα, που δεν ήξερε τίποτα, και στην στρατολογία που είπαν να τους καλέσω ξανά το μεσημέρι ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να ταξιδεύω ήδη. Δυστυχώς, αυτό που μου έτυχε ήταν έκτακτο και δεν ήταν κάτι που είχα χρόνο για να με εξετάσουν και στρατιωτικοί γιατροί κλπ.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Σεπ 29, 2023 9:59 am Έχω καλέσει παντού, ακόμη και σήμερα πήρα και στη δίκη μου μονάδα, που δεν ήξερε τίποτα, και στην στρατολογία που είπαν να τους καλέσω ξανά το μεσημέρι ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να ταξιδεύω ήδη. Δυστυχώς, αυτό που μου έτυχε ήταν έκτακτο και δεν ήταν κάτι που είχα χρόνο για να με εξετάσουν και στρατιωτικοί γιατροί κλπ.
Πρέπει να βγει απόφαση από την επιτροπή, το οποίο γίνεται αυθημερόν. Μετά είσαι οκ. Η διαδικασία είναι η εξής. Πας στο φρουραρχείο της περιοχής σου, τους λες το θέμα σου και σε κατευθύνουν. Λογικά θα σου δώσουν παραπεμπτικό για ιατρική εξέταση. Αν έχεις ακόμα το ΦΑΠ στα χέρια σου και δεν το παρέδωσες σημαινει ότι δεν έγινε η διαδικασία. Εάν δεν τα έκανες αυτά θα θεωρηθείς ανυπότακτος με ο, τι συνεπάγεται νομικά αυτός ο όρος. Ελπίζω να ξεμπερδεψεις γιατί είναι κρίμα. Είναι πολλή απλή διαδικασία.
Iliasepistr

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Iliasepistr »

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις αποζημιώσεις που θα πάρουμε; Έφεδρος ανθυπολοχαγός είμαι, μέσα τώρα και κανείς δεν ξέρει δεν τίποτα.
Skiadas

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Skiadas »

Καλημέρα θα ξέρει κάποιος να μου πει πώς γίνεται Θα πάει κάποιος για μετεκπαίδευση;
Δεν μου έχει έρθει ποτέ χαρτί αλλα εγώ ήθελα να πάω.
Υπάρχει κάπου που δηλώνουμε εθελοντικά εμείς ότι ενδιαφερόμαστε για να μας στείλουν χαρτί μετεκπαιδευσης.
LIAKOS19999999

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από LIAKOS19999999 »

Skiadas έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 10:33 am Καλημέρα θα ξέρει κάποιος να μου πει πώς γίνεται Θα πάει κάποιος για μετεκπαίδευση;
Δεν μου έχει έρθει ποτέ χαρτί αλλα εγώ ήθελα να πάω.
Υπάρχει κάπου που δηλώνουμε εθελοντικά εμείς ότι ενδιαφερόμαστε για να μας στείλουν χαρτί μετεκπαιδευσης.
Μπραβο ρε μαγκα. Και γω θελω πολυ. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης : Απο την αρμοδια μοναδα αρχισαν να καλουν για ασκηση που θα γινει τον Δεκεμβριο ήδη απο τις 27/09 δηλαδη περιπου 2 μηνες νωριτερα. Εχω ελπιδες να με καλεσουν τις επομενες μερες ή θα εχουν μοιραστει τα χαρτια; Μηπως καλουν πρωτα αυτους που μενουν μακρια (2 μηνες περιθωριο) και μετα αυτους που ειναι πιο κοντα (ενα μηνα πριν) ; Αντε μακαρι να ερθει το χαρτι
manolispl

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από manolispl »

LIAKOS19999999 έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 12:54 pm
Skiadas έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 10:33 am Καλημέρα θα ξέρει κάποιος να μου πει πώς γίνεται Θα πάει κάποιος για μετεκπαίδευση;
Δεν μου έχει έρθει ποτέ χαρτί αλλα εγώ ήθελα να πάω.
Υπάρχει κάπου που δηλώνουμε εθελοντικά εμείς ότι ενδιαφερόμαστε για να μας στείλουν χαρτί μετεκπαιδευσης.
Μπραβο ρε μαγκα. Και γω θελω πολυ. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης : Απο την αρμοδια μοναδα αρχισαν να καλουν για ασκηση που θα γινει τον Δεκεμβριο ήδη απο τις 27/09 δηλαδη περιπου 2 μηνες νωριτερα. Εχω ελπιδες να με καλεσουν τις επομενες μερες ή θα εχουν μοιραστει τα χαρτια; Μηπως καλουν πρωτα αυτους που μενουν μακρια (2 μηνες περιθωριο) και μετα αυτους που ειναι πιο κοντα (ενα μηνα πριν) ; Αντε μακαρι να ερθει το χαρτι
την ιδια απορια εχω
anonym

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από anonym »

Σήμερα με κάλεσαν κι εμένα για Οκτώβριο. Γενικώς ποιούς καλούν; Όποιος απολυθεί απ' το στρατό είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα τον καλέσουν ή όχι;
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

LIAKOS19999999 έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 12:54 pm
Skiadas έγραψε: Τρί Οκτ 03, 2023 10:33 am Καλημέρα θα ξέρει κάποιος να μου πει πώς γίνεται Θα πάει κάποιος για μετεκπαίδευση;
Δεν μου έχει έρθει ποτέ χαρτί αλλα εγώ ήθελα να πάω.
Υπάρχει κάπου που δηλώνουμε εθελοντικά εμείς ότι ενδιαφερόμαστε για να μας στείλουν χαρτί μετεκπαιδευσης.
Μπραβο ρε μαγκα. Και γω θελω πολυ. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης : Απο την αρμοδια μοναδα αρχισαν να καλουν για ασκηση που θα γινει τον Δεκεμβριο ήδη απο τις 27/09 δηλαδη περιπου 2 μηνες νωριτερα. Εχω ελπιδες να με καλεσουν τις επομενες μερες ή θα εχουν μοιραστει τα χαρτια; Μηπως καλουν πρωτα αυτους που μενουν μακρια (2 μηνες περιθωριο) και μετα αυτους που ειναι πιο κοντα (ενα μηνα πριν) ; Αντε μακαρι να ερθει το χαρτι
Τα ΦΑΠ φεύγουν από την μονάδα την ίδια στιγμή. Από εκεί και πέρα είναι θέμα της αστυνομίας και του ταχυδρομείου για το πότε θα φτάσει σε εσένα το να χαρτί. Και κάτι τελευταίο. Μην νομίζετε πως στην μετεκπαίδευση θα κάνετε τα κομάντο. Απλά θα σας έχουν να περιμένετε να τελειώσει το "σχολείο" στον ίσκιο με φραπέ. Επομένως δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει να ενημερώσεις την ΜΕ πως θέλεις να συμμετέχεις σε μελλοντικές μετεκπαιδεύσεις.
Rdhd

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Rdhd »

Σε περίπτωση που εργάζεσαι σαιζόν 500χλμ εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας, τι γίνεται; Μπορείς να εξαιρεθείς για κοινωνικούς λόγους; Εννοείται το χαρτί το παρέλαβαν οι γονείς από την αστυνομία :evil:
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες