Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Rdhd έγραψε: Τετ Οκτ 04, 2023 2:54 pm Σε περίπτωση που εργάζεσαι σαιζόν 500χλμ εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας, τι γίνεται; Μπορείς να εξαιρεθείς για κοινωνικούς λόγους; Εννοείται το χαρτί το παρέλαβαν οι γονείς από την αστυνομία :evil:
Όχι δεν τους ενδιαφέρει... Μόνο με χαρτί ορθοπαιδικου αν μπορείς να κάνεις κάτι.
Άβαταρ μέλους
Alexandros13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2016 9:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Alexandros13 »

Με κάλεσαν φέτος σε άσκηση 6 ημερών, με είχαν καλέσει ξανά δυο χρόνια πριν στην Παρμενίων. Τι άσκηση γίνεται ρε παιδιά τον Νοέμβριο και με κάλεσαν (να ήταν Σεπτέμβρης να το καταλάβω) ; Η μεγάλη άσκηση δεν έγινε λίγες μέρες πριν;
Katadromeaskeap

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Katadromeaskeap »

Ρε πανηλιθιοι μη γραφετε τοποθεσεις, ημερομηνιες και πληροφοριες για τις ασκησεις! ΒΛΗΜΑΤΑ!
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Alexandros13 έγραψε: Σάβ Οκτ 07, 2023 8:35 pm Με κάλεσαν φέτος σε άσκηση 6 ημερών, με είχαν καλέσει ξανά δυο χρόνια πριν στην Παρμενίων. Τι άσκηση γίνεται ρε παιδιά τον Νοέμβριο και με κάλεσαν (να ήταν Σεπτέμβρης να το καταλάβω) ; Η μεγάλη άσκηση δεν έγινε λίγες μέρες πριν;
Όσες αναβλήθηκαν λόγω των καταστροφών πήγαν τον Νοέμβριο. Επίσης η τελική φάση Παρμενίων θα γίνει Νοέμβριο, γιατί υπήρχε κίνδυνος πυρκαγιάς.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Armyforce »

Γεία σε όλους

Μετά από καιρό ξαναγράφω γιατί με κάλεσαν κι εμένα. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, επειδή δεν έχω καλυφθεί πλήρως από τις προηγούμενες σελίδες, κι αν κάποιος που έχει περάσει τη διαδικασία ξέρει και μπορεί ας απαντήσει.

-Όταν σε καλούν σε κάποιο νησί (συγκεκριμένη μέρα και ώρα) και την προηγούμενη δεν υπάρχει δρομολόγιο πλοίου, την ίδια μέρα υπάρχουν αεροπλάνα άλλα υπερβαίνει η ώρα άφιξης την ώρα παρουσίασης τι γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να τους ζητήσω να πάω απ' την προηγούμενη; Ή να με δεχθούν την ίδια μέρα σε άλλη ώρα; Θυμάμαι ότι και στο κέντρο όταν πήγαμε στρατό έλεγε να παρουσιαστούμε κάποια ώρα αλλά παρουσιαζόταν κόσμος όλη μέρα.

-Όταν η μονάδα απ' την πρωτεύουσα του νησιού είναι σε μακρινή απόσταση και δρομολόγιο λεωφορείου δεν υπάρχει ή υπάρχει ένα μια φορά τη μέρα τι γίνεται; Πως θα μεταβώ από εκεί στο στρατόπεδο; Τα έξοδα για κάποιο ταξί προφανώς θα είναι υπερβολικά για τα δεδομένα μου; Τι μπορώ να κάνω ς' αυτή την περίπτωση;

-Στο φρουραρχείο της περιοχής μου μπορώ να ζητήσω κατάσταση για το πήγαινε μόνο ή θα πάρω και για το γυρισμό; Ή σου δίνουν μόνο μία κατάσταση; Ή τη δεύτερη την εκδίδει η μονάδα;

Τώρα σε ότι αφορά τη διαδικασία.

-Τι επιτρέπεται να έχουμε και τι δεν επιτρέπεται; Αυτά που ίσχυαν στη στρατιωτική θητεία είναι ίδια με εδώ; Δηλαδή, με τα κινητά υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα; Υπνόσακος επιτρέπεται; Πέρα από είδη ατομικής υγιεινής, κάποιες φανέλες, πετσέτες κλπ. Τι άλλο θα μπορούσε να χρειαστεί;

-Από θέμα προγράμματος τι παίζει εκτός βολές, ενημέρωση κλπ. Υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν σε υπηρεσίες;
Anergo

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Anergo »

Όταν είσαι άνεργος μπορείς να παρεις κατι απο λεφτα για τα εξοδα κτλ?
Kontoxontros

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Kontoxontros »

Armyforce έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 10:27 am

Τώρα σε ότι αφορά τη διαδικασία.

-Τι επιτρέπεται να έχουμε και τι δεν επιτρέπεται; Αυτά που ίσχυαν στη στρατιωτική θητεία είναι ίδια με εδώ; Δηλαδή, με τα κινητά υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα; Υπνόσακος επιτρέπεται; Πέρα από είδη ατομικής υγιεινής, κάποιες φανέλες, πετσέτες κλπ. Τι άλλο θα μπορούσε να χρειαστεί;

-Από θέμα προγράμματος τι παίζει εκτός βολές, ενημέρωση κλπ. Υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν σε υπηρεσίες;
Άδικα αγχώνεσαι φίλε. Και τα κινητά επιτρέπονται, και οι υπνόσακοι και ότι άλλο θέλεις. Τυπικά μόνο είσαι φαντάρος, στον πληθυντικό σου μιλάνε όλοι.
Για τα άλλα που ρωτάς, για την άφιξη κτλ επικοινώνησε με την ΜΕ σου ή με την μονάδα που παρουσιάζεσαι. Κανείς πάντως δε θα σου κρατήσει κακία αν αργήσεις μερικές ώρες

Πάρ'το χαλαρά, δεν είναι τίποτε σπουδαίο
Anergo

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Anergo »

Οσο γνωριζω υπαρχει παντα ειδικο σχεδιο που σε προωθει στη μοναδα. Επισης σε περιπτωσεις που δεν ταιριαζουν τα δρομολογια 3ιναι εν γνψση τους κ μπορεις να πας αλλη συιγμη. Ειναι ομως καλυτερα να επικοινωνησεις μρ τους υπευθυνους
par

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από par »

Από πρόγραμμα τι παιζει?
Dunedain
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2023 6:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Dunedain »

Εμένα ο ΕΣ λίγο πριν κλείσω τα 45 θα με ξαναεκπαιδευσει στον Έβρο. Εγώ περίμενα λευκό να πάω στην τοπική Εθνοφυλακή όπως όλες οι σειρές μου αλλά μου ήρθε ΦΑΠ για μετεκπαίδευση :lol: Την άλλη φορά στην 5μερη εκπαίδευση τουλάχιστον ήμασταν πιο κοντά και γυρναγαμε σπίτι. Θα πάρω ένα τηλέφωνο στην ΜΕ να ρωτήσω εάν μπορώ να μην πάω λόγω παιδιών και δουλειάς αλλά δεν νομίζω οπότε το πιθανότερο είναι να τα πούμε μέσα Νοέμβρη με κάποιον από σας by the river :D
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Armyforce »

Άλλους δεν τους καλούν ποτέ, άλλους τους καλούν και τους ξανακαλούν. Από τι εξαρτάται;
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Armyforce »

Εκτός του αξιωματικούς, οι υπόλοιποι έφεδροι οπλίτες τι παίρνουν σαν αποζημίωση; Και ποια δικαιολογητικά χρειάζονται; Δηλαδή θέλουν κάποιες βεβαιώσεις; Επίσης όταν είσαι άνεργος παίρνεις τίποτα;
Efedrikos

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Efedrikos »

Γραφει το φαπ η ασκηση απο τοτε μεχρι τοτε. Η ημερομηνια που λεει τελικη καθομαστε μεσα και φευγουμε την επομενη η εκεινη τη μερα μας διωχνουν; Ρωταω επειδη μου ρθε κ εμενα κ πρεπει να ρυθμισω καποιες υποχρεωσεις με την εργασια μου
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Armyforce »

Λογικά τη μέρα που γράφει σαν τελευταία φεύγεις το μεσημέρι. Κι εγώ δεν το ξέρω αλλά το υποθέτω όπως γίνεται και με τη στρατιωτική θητεία.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες