Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Edwwww

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Edwwww »

Είναι τρομερό αυτό που δεν ψάχνετε το φόρουμ.
TonyChris

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από TonyChris »

Προφανως και διαβασα οσο μπορεσα το φορουμ αλλα αφενος οι πληροφοριες καποιες φορες διαφερουν απο ποστ σε ποστ κι επισης δεν ειναι τοσο ευκολο να μελετησεις ενα ολοκληρο φορουμ. Επισης δεν καταλαβαινω το λογο για ενα τετοιο σχολιο. Το πολυ πολυ αν δεν θελεις δεν εισαι υποχρεωμενος να μου απαντησεις και μπορει να το κανει απλα καποιες που μπορει να θελει να ειναι βοηθητικος.
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

TonyChris έγραψε: Σάβ Νοέμ 11, 2023 9:00 pm Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση που με έχει μπερδέψει: Αν ένας ανυπότακτος εξωτερικού κάνει εξαγορά θητείας μπορεί στο μέλλον να έχει θέμα με στρατοδικείο επειδή ήταν πριν ανυπότακτος ή το ποινικό αδίκημα παύει να ισχύει μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων;
Επισης, αληθεύει η επιστροφή προστίμου μετα την εξαγορα;
Τέλος, ισχυει πως αν κανεις εξαγορα αφοτου εισαι ηδη ΜΚΕ (για επιστροφη Ελλαδα) τοτε εξαγοραζεις τη μιση θητεια;
Ναι, δυστυχώς θα έχει και πάλι πρόβλημα. Μονο με αναβολη ως Μονιμος Κατοικος Εξωτερικού εξαλειφονται προηγουμενες ανυποταξίες ως προς το πρόστιμο και το ποινικό κομμάτι. Η απλη εξαγορά δεν τακτοποιεί τις συνέπειες προηγούμενης ανυποταξίας ούτε και σβήνει το πρόστιμο - απλώς καθαριζεις με το κομματι της στρατολογικής υποχρέωσης. Στο παρελθόν ειχαν γινει ρυθμισεις (τελευταία το 2019) με τις οποίες καθάριζες και με απλή εξαγορά, αλλά αυτό ειχε ημερομηνία ληξης και δεν έχει ξαναβγει κάτι πρόσφατα.

Οπότε για να τακτοποιήσεις συνολικά προηγούμενη ανυποταξία, θα πρέπει πρώτα να πάρεις αναβολή ως Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού και έπειτα να πας για εξαγορά. Αν εξαγοράσεις ως ανυπότακτος εξωτερικού προφανώς διακοπτεται το αδικημα εφ'όσον παρουσιαστείς, αλλά θα δικαστείς κανονικά για το διάστημα που υπήρξες ανυπότακτος και θα πρέπει, επιπλέον της εξαγοράς, να πληρώσεις και το πρόστιμο. Όπου μιλάμε για πάνω απο 15 χιλιάρικα σύνολο, συν τους τόκους.

Ως προς την εξαγορά όντας Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού ναι, ισχύει κατά μία έννοια οτι σου χαρίζεται η μισή θητεία, διότι οι ΜΚΕ δικαιούνται μειωμένη θητεία 6 μήνες. Οπότε μολις κάνεις το εικοσαήμερο έχεις περίπου 5 μήνες να εξαγοράσεις (περίπου 4,5 χιλιάρικα) αντί για 11 μήνες (9 χιλιάρικα) που θα πλήρωνες αν ήσουν υπόχρεος πλήρους θητείας. Όλα αυτά βεβαια προυποθέτουν να εισαι 33 ετών... Αν εισαι μικρότερος, τότε πας κανονικά στρατό 6 μήνες ακόμα και ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (αλλά επιλέγεις εσύ πότε θα σπάσεις την αναβολή, δε θα σε καλέσουν με το ζόρι εφόσον παραμένεις στο εξωτερικό ως ΜΚΕ).
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Νοέμ 13, 2023 12:09 pm
TonyChris έγραψε: Σάβ Νοέμ 11, 2023 9:00 pm Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση που με έχει μπερδέψει: Αν ένας ανυπότακτος εξωτερικού κάνει εξαγορά θητείας μπορεί στο μέλλον να έχει θέμα με στρατοδικείο επειδή ήταν πριν ανυπότακτος ή το ποινικό αδίκημα παύει να ισχύει μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων;
Επισης, αληθεύει η επιστροφή προστίμου μετα την εξαγορα;
Τέλος, ισχυει πως αν κανεις εξαγορα αφοτου εισαι ηδη ΜΚΕ (για επιστροφη Ελλαδα) τοτε εξαγοραζεις τη μιση θητεια;
Ναι, δυστυχώς θα έχει και πάλι πρόβλημα. Μονο με αναβολη ως Μονιμος Κατοικος Εξωτερικού εξαλειφονται προηγουμενες ανυποταξίες ως προς το πρόστιμο και το ποινικό κομμάτι. Η απλη εξαγορά δεν τακτοποιεί τις συνέπειες προηγούμενης ανυποταξίας ούτε και σβήνει το πρόστιμο - απλώς καθαριζεις με το κομματι της στρατολογικής υποχρέωσης. Στο παρελθόν ειχαν γινει ρυθμισεις (τελευταία το 2019) με τις οποίες καθάριζες και με απλή εξαγορά, αλλά αυτό ειχε ημερομηνία ληξης και δεν έχει ξαναβγει κάτι πρόσφατα.

Οπότε για να τακτοποιήσεις συνολικά προηγούμενη ανυποταξία, θα πρέπει πρώτα να πάρεις αναβολή ως Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού και έπειτα να πας για εξαγορά. Αν εξαγοράσεις ως ανυπότακτος εξωτερικού προφανώς διακοπτεται το αδικημα εφ'όσον παρουσιαστείς, αλλά θα δικαστείς κανονικά για το διάστημα που υπήρξες ανυπότακτος και θα πρέπει, επιπλέον της εξαγοράς, να πληρώσεις και το πρόστιμο. Όπου μιλάμε για πάνω απο 15 χιλιάρικα σύνολο, συν τους τόκους.

Ως προς την εξαγορά όντας Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού ναι, ισχύει κατά μία έννοια οτι σου χαρίζεται η μισή θητεία, διότι οι ΜΚΕ δικαιούνται μειωμένη θητεία 6 μήνες. Οπότε μολις κάνεις το εικοσαήμερο έχεις περίπου 5 μήνες να εξαγοράσεις (περίπου 4,5 χιλιάρικα) αντί για 11 μήνες (9 χιλιάρικα) που θα πλήρωνες αν ήσουν υπόχρεος πλήρους θητείας. Όλα αυτά βεβαια προυποθέτουν να εισαι 33 ετών... Αν εισαι μικρότερος, τότε πας κανονικά στρατό 6 μήνες ακόμα και ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (αλλά επιλέγεις εσύ πότε θα σπάσεις την αναβολή, δε θα σε καλέσουν με το ζόρι εφόσον παραμένεις στο εξωτερικό ως ΜΚΕ).

Μικρή διόρθωση, να προσθέσω οτι σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνει και να εξαγοράσεις ως ανυποτακτος και να τακτοποιήσεις αναδρομικά στο μέλλον αν βγεις ΜΚΕ αργότερα. Οπότε εκεί ναι, νομιζω επιστρέφεται και το πρόστιμο. Αλλά ειναι πιο μπερδεμένη η συγκεκριμένη περίπτωση, διότι θα φαινεται οτι ήσουν Ελλάδα για κάποιο διάστημα που μπορεί να μην αρέσει στο προξενείο που θα σου βγάλει το πιστοποιητικό ΜΚΕ (γενικά εχουν τη δυνατότητα να σε ταλαιπωρήσουν αν θέλουν), στο μεταξύ μπορεί να μην προλάβεις και να καταδικαστείς στο ενδιάμεσο κλπ. Αν εισαι στην περίπτωση αυτή, ενδεχομένως να χρειαστείς τη βοήθεια δικηγόρου.
TonyChris

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από TonyChris »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα πως η εξαγορα θητείας δεν σε απαλλάσει απο το προβλημα του πονικου αδικηματος αλλα και οτι δεν επιστρεφεται το προστιμο παρα μονο αν υπαρχει σχετικη διαταξη την εκαστοτε περιοδο.

Μια διευκρινηση: Αν γινει καποιος ΜΚΕ κι επειτα κανει την εξαγορα, αν στη συνεχεια επιστρεψει μονιμα στην Ελλαδα (χανοντας τον ΜΚΕ) επιστρεφει το αδικημα της ανυποταξιας και το προστιμο η ειναι κατι που τελειωνει απο τη στιγμη που εγινε ΜΚΕ κι εκανε την εξαγορα θητειας προηγουμενως;

Προσωπικα βρισκομαι εξωτερικο απο το Νοεμβρη του 2018 με συνεχη εργασια, που σημαινει οτι τον Νοεμβρη του 2025 θεωρουμαι ΜΚΕ (αν δεν εχω καταλαβει κατι λαθος). Μεχρι τωρα ειχα αναβολες (λογω διδακτορικου, κοινωνικων λογων κλπα), ομως αρχες του 2024 με καλουν ξανα. Λογω ηλικιας μπορω να κανω εξαγορα αρχες του 2025. Αν καταλαβαινω ομως καλα, εχει νοημα να περιμενω πρωτα το ΜΚΕ (τελος 25 για εμενα).

Σε καθε περιπτωση, επαγγελματικα θα ηταν καταστροφη να χασω ενα χρονο θητειας αυτη τη στιγμη. Η σκεψη μου ηταν η ανυποταξια το 2024 και η εξαγορα το 2025 (η το τελος του 25 αφου γινω ΜΚΕ).

Περα απο το προστιμο, που εχω σκοπο να κανω διακανονισμο, και τις 30 μερες Ελλαδα ανα χρονο, ποσο ρεαλιστικο ειναι να εχω θεμα με το ποινικο αδικημα; Θα μπορουσε μεσα σε 1-2 χρονια να με καλεσουν δικαστηριο;

Εν τελει, αμφιταλαντευομαι μεταξυ της ανυποταξιας και αναβολων με Ι5 ψυχολογικο. Προτιμω το πρωτο αλλα νοιωθω οτι ειναι σαν να μας ωθουν στο δευτερο με τις δυσκολιες που δημιουργουνται.

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις και αλλων εδω για το τι ειναι καλυτερο να κανεις καποιος στην περιπτωση μου.
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Όχι, δεν θα εχεις κανένα θέμα μετά το ΜΚΕ. Εαν τακτοποιήσεις ως ΜΚΕ (=παρεις την αναβολή που προβλέπει το άρθρο 25 του ν.3421/2005, ακομα και χωρίς να εξαγοράσεις αμέσως), έχεις τελειώσει οριστικά με τυχόν προηγούμενες ανυποταξίες. Αν μελλοντικά, π. Χ. Με παραμονή στην Ελλάδα πανω απο 6 μήνες, σε καλέσουν και δεν πας, τότε μιλάμε για καινουρια ανυποταξία - αλλά ΟΚ, προφανως θα έχεις εξαγοράσει προτού σε φωνάξουν, αν αποφασίσεις να επιστρέψεις.

Με βάση οσα λες τότε ναι, το νωρίτερο που κλείνεις 7ετία με βιοπορισμό ειναι Νοέμβρης του 2025. Καλο ειναι να μαζεψεις απο τωρα οσα περισσοτερα χαρτια μπορείς, ανά μήνα, για ολοκληρη την περίοδο: Μισθοδοσίες, ασφαλιστικά, λογαριασμούς στο ονομά σου, ενοίκια,bank statements, εκκαθαριστικά εφορίας κλπ... Κανε ενα τηλέφωνο στο τοπικο προξενειο σου για να ξερεις από τώρα τι θα σου ζητήσουν και να προετοιμάζεσαι.

Ειναι σημαντικό, για την 7ετια, εκτος απο τη μονιμη κατοικία να φαινεται και ο βιοπορισμός. Μερικά προξενεία ζητάνε και minimum εισόδημα για να βεβαιώσουν βιοπορισμό, αλλιώς σου λένε να περιμένεις 11 χρόνια. Ψάξτο απο τώρα μαζί τους. Επισης να φαινεται οτι τα ξοδευες, σε μεγάλο βαθμό, εκεί, μέσω μηνιαίων bank statements, πιστωτική κάρτα κλπ.


Χωρίς να θελω να σε πάρω στο λαιμό μου, δε βρισκω κανένα λόγο να εξαγοράσεις προτού βγεις ΜΚΕ... Ισως ειναι και χειρότερα διότι έτσι θα διακόψεις την ανυποταξία, το οποίο μπορεί να επισπεύσει τη δικάσιμο. Και πάλι, δικό σου το τελικό ρίσκο, αλλά επειδή μιλάμε για max 20-22 μήνες, μου φαινεται λιγο απιθανο να ασχοληθούν τοσο γρήγορα με κάτοικο εξωτερικού... Το πιθανότερο ειναι να προλάβεις να βγεις ΜΚΕ τέλος του 2025 χωρίς να σε ενοχλήσει κανένας ως τότε. Αλλά εξαρτάται απο πολλά πράγματα, δεν υπάρχουν εγγυήσεις στη συγκεκριμένη διαδικασία...

Απλά φροντισε να παρεις τη βεβαίωση εξωτερικού αμέσως απο τη Στρατολογία για να φαίνεται οτι είσαι έξω και να μην έχεις θέμα με τη διαμονή (μέχρι 30 μέρες), το διαβατήριο κλπ. Το πρόστιμο βάλτο 48 δόσεις αν φοβάσαι για κατάσχεση λογαριασμών κλπ., έτσι κι αλλιώς θα το πάρεις πίσω στο τέλος. Μερικοί δεν ασχολούνται καν και απλά διαγράφεται, μαζί με τους τόκους, όταν βγεις ΜΚΕ.

Ως προς τις αναβολές για λόγους υγείας, δεν γνωρίζω τη διαδικασία. Έχω ακουσει οτι μέχρι 6 μήνες ή 1 χρόνο πολλοί παίρνουν εύκολα, αλλά η αληθεια ειναι οτι αν δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για αναβολή υγείας, τότε ενδεχομένως μιλάμε για πλαστά χαρτιά, κάποια ψευδή βεβαίωση, κάποιον επίορκο στρατιωτικό γιατρό κλπ... Οπότε κι αυτά εν δυνάμει αδικήματα είναι και ίσως πολύ σοβαρότερα από την ανυποταξία.

TonyChris έγραψε: Δευ Νοέμ 13, 2023 5:49 pm Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα πως η εξαγορα θητείας δεν σε απαλλάσει απο το προβλημα του πονικου αδικηματος αλλα και οτι δεν επιστρεφεται το προστιμο παρα μονο αν υπαρχει σχετικη διαταξη την εκαστοτε περιοδο.

Μια διευκρινηση: Αν γινει καποιος ΜΚΕ κι επειτα κανει την εξαγορα, αν στη συνεχεια επιστρεψει μονιμα στην Ελλαδα (χανοντας τον ΜΚΕ) επιστρεφει το αδικημα της ανυποταξιας και το προστιμο η ειναι κατι που τελειωνει απο τη στιγμη που εγινε ΜΚΕ κι εκανε την εξαγορα θητειας προηγουμενως;

Προσωπικα βρισκομαι εξωτερικο απο το Νοεμβρη του 2018 με συνεχη εργασια, που σημαινει οτι τον Νοεμβρη του 2025 θεωρουμαι ΜΚΕ (αν δεν εχω καταλαβει κατι λαθος). Μεχρι τωρα ειχα αναβολες (λογω διδακτορικου, κοινωνικων λογων κλπα), ομως αρχες του 2024 με καλουν ξανα. Λογω ηλικιας μπορω να κανω εξαγορα αρχες του 2025. Αν καταλαβαινω ομως καλα, εχει νοημα να περιμενω πρωτα το ΜΚΕ (τελος 25 για εμενα).

Σε καθε περιπτωση, επαγγελματικα θα ηταν καταστροφη να χασω ενα χρονο θητειας αυτη τη στιγμη. Η σκεψη μου ηταν η ανυποταξια το 2024 και η εξαγορα το 2025 (η το τελος του 25 αφου γινω ΜΚΕ).

Περα απο το προστιμο, που εχω σκοπο να κανω διακανονισμο, και τις 30 μερες Ελλαδα ανα χρονο, ποσο ρεαλιστικο ειναι να εχω θεμα με το ποινικο αδικημα; Θα μπορουσε μεσα σε 1-2 χρονια να με καλεσουν δικαστηριο;

Εν τελει, αμφιταλαντευομαι μεταξυ της ανυποταξιας και αναβολων με Ι5 ψυχολογικο. Προτιμω το πρωτο αλλα νοιωθω οτι ειναι σαν να μας ωθουν στο δευτερο με τις δυσκολιες που δημιουργουνται.

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις και αλλων εδω για το τι ειναι καλυτερο να κανεις καποιος στην περιπτωση μου.
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αδερφε σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα.
Εχω δωσει στο παρελθον χρηματα σε δικηγορους για πολυ λιγοτερο εμπεριστατωμενες αναλυσεις απο την δικη σου.

Νμζω πως οντως μαλλον η καλυτερη προσεγγιση ειναι οπως λες να παραμεινω ανυποτακτος μεχρι να βγω ΜΚΕ και ενδεχομενως μετα να εξαγορασω τη θητεια μου αν αποφασισω να επιστρεψω Ελλαδα.

Σχετικα με τις αναβολες υγειας, ειναι αληθεια πως βλεπω πολυ κοσμο να τις παιρνει για ψυχολογικους λογους πολυ ευκολα (χωρις να εχουν οντως καποια αναγκη). Καταλαβαινω τι λες για το οτι και αυτα ειναι αδικηματα αλλα δεν βλεπεις να υπαρχει καποιο προβλημα στην πραξη για τους περισσοτερους ανθρωπους. Εχουν ακουστει περιπτωσεις που καποιος εχει καταδικαστει για κατι τετοιο;

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τιποτα, υπομονή και καλη τακτοποιηση συντομα εύχομαι, αν αποφασίσεις να μπεις ς'αυτή τη διαδικασία. Το πιο παράλογο ειναι οτι ενω θεωρεισαι, στο τέλος, ΜΚΕ απο την αρχη της επταετιας (και γι αυτο παραγραφεται και τυχον ανυποταξια αναδρομικά), πρέπει και πάλι να βρεθεις σε ημιπαρανομη κατάσταση για καποιο διάστημα ως ανυποτακτος... Οσο κι αν εχω ψαξει δεν εχω καταφερει να βρω σε ποια λογική εδράζονται συγκεκριμένα τα 7 και τα 11 χρόνια. Κι άλλες χώρες έχουν υποχρεωτική στράτευση αλλά αν ζεις στο εξωτερικό αναστέλλεται. Απλά έχουν τα μέσα να σε τσιμπήσουν αμεσως μολις επιστρέψεις... Ενώ στην Ελλάδα δυστυχώς πολλοί εκμεταλλεύονται το σύστημα και καθονται ως ΜΚΕ εντος Ελλάδος χωρίς να τους παιρνει ειδηση κανένας... Οπότε σου λέει αφου θα το εκμεταλλευτείς που θα το εκμεταλλευτείς, τουλάχιστον θα σε δυσκολέψω να το πάρεις.:D


Κοίτα, ως προς τις αναβολές υγειας δε λεω οτι τις παίρνουν όλοι άδικα. Μπορει κάλλιστα να εκδηλώσεις στ'αληθεια ψυχολογικό θέμα (αγχώδη διαταραχή κλπ.) οταν ερθει καποιος και σου πει παράτα ο, τι κανεις κι έλα να πας 12 μηνες φαντάρος και μετά το πολύ πολύ να πεινάσεις. Ειδικά αν εισαι σε κατάσταση ανάγκης, με οικογένεια κλπ. Αλλά υπάρχουν κι εκείνοι που τις παίρνουν με άλλα μέσα, οπότε εκεί παιζεις λιγο με τα όρια του τι ειναι νομιμο, τι είναι ηθικό κλπ. Δεν το κατακρίνω, αλλά προσωπικά δε θα πρότεινα ποτέ σε κάποιον να πάει να ζητησει μια ψευτικη ιατρική γνωμάτευση και να την καταθέσει στο Στρατό. Απο κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του (όπως και για το αν θα παρουσιαστεί ή αν θα μπλέξει με ανυποταξία).

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Νοέμ 14, 2023 6:23 pm Αδερφε σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα.
Εχω δωσει στο παρελθον χρηματα σε δικηγορους για πολυ λιγοτερο εμπεριστατωμενες αναλυσεις απο την δικη σου.

Νμζω πως οντως μαλλον η καλυτερη προσεγγιση ειναι οπως λες να παραμεινω ανυποτακτος μεχρι να βγω ΜΚΕ και ενδεχομενως μετα να εξαγορασω τη θητεια μου αν αποφασισω να επιστρεψω Ελλαδα.

Σχετικα με τις αναβολες υγειας, ειναι αληθεια πως βλεπω πολυ κοσμο να τις παιρνει για ψυχολογικους λογους πολυ ευκολα (χωρις να εχουν οντως καποια αναγκη). Καταλαβαινω τι λες για το οτι και αυτα ειναι αδικηματα αλλα δεν βλεπεις να υπαρχει καποιο προβλημα στην πραξη για τους περισσοτερους ανθρωπους. Εχουν ακουστει περιπτωσεις που καποιος εχει καταδικαστει για κατι τετοιο;

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!
Giannig

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Giannig »

Καλησπέρα σε όλους

Έχω μια απορία και θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Ζω στο εξωτερικό από τον Σεπτέμβρη του 2016

Πρόσφατα έγινα αποδεκτός για πρόγραμμα διδακτορικού και θα χρησιμοποιήσω την εγγραφή μου για την αναβολή ακόμα 3 χρόνων μέχρι 31/12/2026

Επίσης εργάζομαι χωρίς διακοπή με όλα τα απαραίτητα χαρτιά να το αποδείξω από το 2020.

Το σκεπτικό μου είναι το εξής : Μετά το τέλος της αναβολής για διδακτορικό, να κάνω αίτηση για ανυπότακτος εξωτερικού και τον Σεπτέμβρη του 2027 και μετά απλά να προχωρήσω με την αίτηση για βιοποριστική εργασία 7 χρόνων (που θα την έχω) ή αλλιώς να πάω για τα 11 χρόνια απο την στιγμή που θα βρίσκομαι στο εξωτερικό απο το 2016.

Η απορία μου είναι, θα χρειαστεί να αποδείξω την ολοκλήρωση του διδακτορικού πριν κάνω αίτηση για Ανυπότακτος εξωτερικού; Η δεν τους νοιάζει να πάρω το πτυχίο;

Σας ευχαριστώ!
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αδερφε προσεχε με το διδακτορικο και την αντιστοιχη αναβολη καθως κι εγω προσφατα εμαθα οτι οι πρεσβειες δεν το δεχονται σαν χρονια βιοποριστικης εγκαταστασης για τα 7 του ΜΚΕ.
bigstef
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2023 1:09 pm
Επικοινωνία:

Aνυπότακτος Εξωτερικού

Δημοσίευση από bigstef »

KΑλησπέρα σας και καλές γιορτές σε όλους.

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και τον Σεπτέμβριο θα αποκτήσω επιτέλους την μονιμότητα όντας εργαζόμενος εκτός Ελλάδας για 7 συνεχόμενα έτη.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:Mπήκα στην Ελλάδα στις 12/12/23 (πρώτη φορά για το 2023) από χώρα εκτός Σέγκεν και προφανώς μου έλεγξαν το διαβατήριο κατά την άφιξη μου. Έφυγα στις 17/12/23 (έπειτα από 5 ημέρες παραμονή) για χώρα εντός Σέγκεν οπότε δεν με έλεγξε κανείς, ποιον χρειάζεται να ενημερώσω και πως για την αναχώρηση μου από την Ελλάδα μετά από μόλις 5 ημέρες για να μην χτυπήσει κάποιο καμπανάκι ότι βρίσκομαι στην Ελλάδα για πάνω από 30 ημέρες ενώ δεν βρίσκομαι

Ευχαριστώ πολύ
prior11
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2024 11:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από prior11 »

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας βάσει των γνώσεων και των εμπειριών σας, ειδικά όσοι έχουν βρεθεί στην ίδια κατάσταση με μένα ή είχαν κάποιο γνωστό τους σε αυτή την κατάσταση.

Είμαι 28 και τέλη του 2023 έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών. Έχω κανονίσει να φύγω στο εξωτερικό σε λίγους μήνες για σπουδές, αρχικά μεταπτυχιακό και ίσως και διδακτορικό στη συνέχεια, αλλιώς θα δουλέψω μετά το μεταπτυχιακό. Σκοπεύω λοιπόν να ακολουθήσω την ανυποταξία εξωτερικού. Είμαι ενήμερος για τις επιπτώσεις σχετικά με το πρόστιμο και την εξαγορά στα 33, και είμαι (όσο γίνεται) οκ με αυτά.

Ωστόσο, με απασχολεί το ποινικό κομμάτι. Γνωρίζω πως θα μου ασκηθεί δίωξη και κάποια στιγμή θα εκδικασθεί η υπόθεση στο στρατοδικείο, με κίνδυνο να καταδικαστώ και να "λερώσω" το ποινικό μου μητρώο.

Παρατηρώ πως οι περισσότεροι στο φόρουμ είστε χρόνια στο εξωτερικό και δουλεύετε, με αποτέλεσμα να είστε ΜΚΕ μέχρι να γίνει το δικαστήριο και συνεπώς να διαγράφονται οι ποινικές ευθύνες. Ωστόσο εγώ, και να πήγαινα κατευθείαν εξωτερικό για δουλειά, δεν προλαβαίνω σε καμία περίπτωση να μαζέψω τα 7 χρόνια συνεχούς εργασίας που απαιτούνται για το ΜΚΕ. Συνεπώς, αγχώνομαι μήπως με την ανυποταξία καταλήξω να αμαυρώσω το ποινικό μου μητρώο, πράγμα που θα ήταν καταστροφικό για μένα.

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό; Έχετε ακούσει για άτομα που εκδικάστηκε η υπόθεσή τους (εφόσον δεν είχαν προλάβει προφανώς να βγουν ΜΚΕ) ; Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να αποκτήσω ποινικό μητρώο; Ευχαριστώ!
stylmatt106
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 04, 2024 5:18 pm

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από stylmatt106 »

Καλησπέρα, ειμαι 29 χρονών και είμαι ήδη ανυπότακτος εξωτερικού με 5 χρόνια εργασίας στη Σουηδία.

Έχω τις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Μέχρι να φτάσω τα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό μπορώ να πηγαίνω 30 μέρες τον χρόνο Ελλάδα με βάση τον νόμο. Αυτό πως ελέγχεται; Μπορούν να δουν σε ποιες πτήσεις ήμουν εγώ αφού πετάω μέσα απο τη ζώνη Σενγκεν; Υποθετικά θα μπορούσα να πάω Αλβανία και να πάρω το τρένο για Ελλάδα, ή να έρθω Ελλάδα και να φύγω και να πάω Αλβανία για κάποιες μέρες. Δεν μου φαίνεται πως μπορεί κάποιος να το ελέγξει αυτό πρακτικά. Ακόμη και για τις πληρωμές κάποιος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει μετρητά μόνο.

2) Ένας φίλος μου μόλις έκλεισε τα 7 χρόνια στο εξωτερικό, και όταν πήγε να πάρει την ιδιότητα ΜΚΕ του είπαν στη πρεσεβεία πως 2 απο τα χρόνια του δεν μετρούσαν γιατί είχε αναβολή, και πως μετράνε τα χρόνια απο τη στιγμή που τελείωσε η αναβολή του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο συγκεκριμένος σπουδάζε/δούλευε σαν υποψήφιος διδάκτωρας (PhD). Παίζει ρόλο αυτό;

3) Αν εγώ πάρω την ιδιώτητα του ΜΚΕ, και αποφασίσω επαναπτριστώ, τι συνέπειες θα έχω αφού την χάσω; Θα ξαναυποβληθεί το πρόσθιμο των 6000; Ή απλά θα πάω Ελλάδα και θα πρέπει να υπηρετήσω ή να εγαγοράσω την θητεία ανάλογα με την ηλικία μου;

4) Αν εγώ επαναπατριστώ τώρα στην Ελλάδα που δεν ειμαι ΜΚΕ ακόμα, μπορώ να πληρώσω το πρόσθιμο και να πάρω Ι5 χωρίς παραπάνω συνέπειες, ή θα εχώ θέματα λόγω της υπόθεσης του στρατοδικίου και θα xάσω το καθαρό μου ποινικό μητρώο;

Ευχαριστώ πολυ!
DimiPap

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Δημοσίευση από DimiPap »

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού τα τελευταία 5 χρόνια (μένω Γερμανία). Θέλω να έρθω Ελλάδα για 2 βδομάδες. Η ερωτηση μου είναι με τις ταυτότητες. Αρκετοί λένε ότι θα αρχίσω να έχω θέμα με αεροπορίες και τετοια (έχω την παλιά ταυτότητα που έβγαλα το 2008). Ισχύει αυτό;

Επίσης η άλλη ερώτηση είναι, μπορώ να βγάλω καινούργια ταυτότητα στην Ελλάδα ή θα έχω θέμα μιας και είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και μένω εξωτερικο; Αν είναι εύκολο να βγάλω, θέλει τίποτα συγκεκριμένο να έχω μαζί μου (κάποιο χαρτί ή την παλιά μου ταυτότητα) ή θα έχω προβλήματα και δεν αξίζει να μπω στον κόπο?
Panthrax
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2024 4:09 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Δημοσίευση από Panthrax »

Καλησπέρα στην ομήγυρη,

Έχω ΜΚΕ από το 2018 ως κάτοικος Ηνωμένου Βασιλίου από το 2000. Έχω να κάνω αισίως άλλη μια ανανέωση διαβάτηρίου με τις έξτρα διαδικασίες πρεσβείας και μετά αυτό ήταν, στην επόμενη θα μαι 52 ετών.
Βλέπω λοιπόν πως η πρεσβεία θέλει τα εξής παρακάτω

΄Για τους ανυπότακτους εξωτερικού πρωτότυπη βεβαίωση του στρατολογικού τους γραφείου στην Ελλάδα, η οποία θα πιστοποιεί την εν λόγω ανυποταξία, όχι παλαιότερη των 6 μηνών΄



Από όσο γνωρίζω, το ΜΚΕ γίνεται μόνο μία φορά, και εφόσον αιτηθεί η βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού μέσα σε 6 μήνες από την έκδοσή του, επιβεβαιώνεται και αυτή και ισχύει επ' αορίστω. Επιβεβαιώνω την ισχύ της και μπαινοντας στο stratologia.gr με τους κωδικούς Taxisnet μου, οπού φαίνομαι έχων Αναβολή ως Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Γνωρίζει κάποιος τι πραγματικά απαιτείται σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι ακόμα και το να κατέβω Ελλάδα με το ληγμένο διαβατήριο και να πάω να κάνω ανανέωση σε αστυνομικό τμήμα αυτοπροσώπως, μια και βάση του πρωτότυπου ΜΚΕ, Στρατολογικού αρχείου, και Βεβαίωσης αναβολής, τελώ νομίμως εκτός Ενόπλων δυνάμεων. Έχει κανεις με ΜΚΕ εκδώσει νέο διαβατήριο στην Ελλάδα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες