Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

rudxai έγραψε: Ξέρει κανείς αν υπάρχουν γυναίκες στα Ο. Υ. Κ ;



Ναι υπάρχουν.
Φυσικά μην φανταστείς ότι έχουν βγάλει το σχολείο αυτό δεν γίνεται να το παρακολουθήσουν έκ φύσεως.
Στην Διοίκηση υπάρχουν κυρίως γραφιάδες απο την ΣΜΥΝ.(στις γυναίκες αναφέρομαι)
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από aggeliki93 »

Ρε παιδια να μπουν γυναικες στο στρατο ναι... Ειμαι της αποψης βεβαια απο σχολη για να ειναι πιο ψημενες... Αλλα ειδικες δυναμεις... Δεν ειμαι σιγουρη αν μια γυναικα μπορει να ανταπεξελθει... Δεν αμφισβητω βεβαια (αντιθετως υποστηριζω ακραδαντα) πως οι γυναικες εχουν περισσοτερη αντοχη στον πονο και μπορουν να αναπτυξουν και καλη μυικη μαζα αν θελουν... Αλλα οι εποπινες... Αυτο που διαβασα σε προηγουμενη σελιδα... Ελεος! Τι τις θες μωρη τις ειδικες δυναμεις αν δεν αντεχεις και "συγχυζεσαι! " με αυτα που σε βαζουν να κανεις! Ειδικες δυναμεις ειναι κοπελια οχι διακοπες στην μυκονο! Ειμαι υπερ μονο των γυναικων που επιθυμουν ειδικες δυναμεις αλλα 1) εχουν μυικη δυναμη 2) εχουν αντοχη 3) ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ το στρατο και δεν μπαινουν για να βολευτουν 4) ξερουν τι θελουν... Αλλα και παλι... Και εγω θελω να μπω στο στρατο αλλα ξερω οτι οι ειδικες δυναμεις ειναι ο πιο απαιτητικος τομεας του στρατου... Γνωριζω επισης πως υπαρχουν ακομα και αντρες που δεν μπορουν να τα καταφερουν ουτε με σφαιρες... Ποσο μαλλον μια γυναικα... Ειμαι υπερ τις ισοτητας... Αλλα τελος θελω να πω το εξης: Αντι να χαιρομαστε που οπως διαβασα και παραπανω υπαρχουν γυναικες με κοτσια για να μην το πω αλλιως... Γυναικες πιο αντρες κι απο μερικους αντρες που ακουν στρατο και σφυρανε κλεφτικα η κοιτανε να λουφαρουνε και πως να παρουν αναβολη, ενω οι γυναικες πανε απο επιλογη τους (αυτες που το γουσταρουν ξαναλεω) καθομαστε και τις κρινουμε! Οπως υπαρχουν ***** αντρες στο στρατο που ειναι πληγη ετσι υπαρχουν και μερικες γυναικες... Γι αυτο ας μην κρινουμε με βαση το φυλο αλλα το χαρακτηρα και το ποσο θελει να προσφερει καποιος... Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να μπω στο στρατο και μαλιστα απο σχολη και δεν με πειραζει να με λιωσουν μεσα στη σχολη, θα σφιξω τα δοντια και θα αντεξω οπως αντεχουν και οι αντρες γιατι θα ξερω οτι ειμαι εκει που θελω να ειμαι κι ας πανε να λενε οτι ο στρατος δεν κανει για γυναικες... Ο στρατος κανει για οποιον αγαπαει την πατριδα και θα εκανε τα παντα για να την υπερασπισει! Εγω αυτο ξερω... Και δεν με νοιαζει αν θα σπασω τα νυχια μου!(στο κατω κατω τα τρωω αμα λαχει!) [;) ]
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vesst »

Οσο ρατσιστικο και αν ακουγεται αν ειχα για καλυψη μια γυναικα θα φοβομουνα να βγω στο πεδιο μαχης. Τωρα ναι ισως υπαρχουν καποιες επιλεκτες οι οποιες φυσικα χρειαζονται σε καποιες μοναδες Ε. Δ. Αυτοι που τις επελεξαν το γνωριζουν...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

vesst έγραψε:Οσο ρατσιστικο και αν ακουγεται αν ειχα για καλυψη μια γυναικα θα φοβομουνα να βγω στο πεδιο μαχης. Τωρα ναι ισως υπαρχουν καποιες επιλεκτες οι οποιες φυσικα χρειαζονται σε καποιες μοναδες Ε. Δ. Αυτοι που τις επελεξαν το γνωριζουν...
Εγω θα ρωτησω το εξης, πες οτι εισαι πρωτη γραμμη ορηγμα και διπλα σκαει ολμος και βλεπεις εναν αντρα κομματιασμενο. Αλλου χερια αλλου ποδια εντερα χυμενα, και να σε τον βλεπεις να σου μιλαει και να μην εχει καταλαβει οτι του λυπουν κομματια. Πως θα νιωσεις; Βαλε τωρα στη θεση του μια γυναικα κομματιασμενη. Πιο θα εχει μεγαλυτερο ψυχολογικο αντικτηπο; Ποσοι στρατιωτες θα παρατησουν το οπλο για να σωσουν τον χτυπημενο σε καθε μια απο τις 2 περιπτωσεις; Σκεψου τωρα να την ιδια περιπτωση σε καταδρομικο περιπολο και να σου τραυματιστει απλα... Δεν μιλαμε για το αν θα τη σωσεις η οχι, μιλαμε για το ποσο θα σου αποσπασει την προσοχη απο τον στοχο...
aggeliki93
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από aggeliki93 »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
vesst έγραψε:Οσο ρατσιστικο και αν ακουγεται αν ειχα για καλυψη μια γυναικα θα φοβομουνα να βγω στο πεδιο μαχης. Τωρα ναι ισως υπαρχουν καποιες επιλεκτες οι οποιες φυσικα χρειαζονται σε καποιες μοναδες Ε. Δ. Αυτοι που τις επελεξαν το γνωριζουν...
Εγω θα ρωτησω το εξης, πες οτι εισαι πρωτη γραμμη ορηγμα και διπλα σκαει ολμος και βλεπεις εναν αντρα κομματιασμενο. Αλλου χερια αλλου ποδια εντερα χυμενα, και να σε τον βλεπεις να σου μιλαει και να μην εχει καταλαβει οτι του λυπουν κομματια. Πως θα νιωσεις; Βαλε τωρα στη θεση του μια γυναικα κομματιασμενη. Πιο θα εχει μεγαλυτερο ψυχολογικο αντικτηπο; Ποσοι στρατιωτες θα παρατησουν το οπλο για να σωσουν τον χτυπημενο σε καθε μια απο τις 2 περιπτωσεις; Σκεψου τωρα να την ιδια περιπτωση σε καταδρομικο περιπολο και να σου τραυματιστει απλα... Δεν μιλαμε για το αν θα τη σωσεις η οχι, μιλαμε για το ποσο θα σου αποσπασει την προσοχη απο τον στοχο...
οι διαφορες με τις γυναικες ομως ειναι πως και στις δυο περιπτωσεις θα τους εσωζα... Βεβαια εκεινη την ωρα παιζουν πολλα δεν μπορεις να ξερεις αν δεν το ζησεις...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

aggeliki93 έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
vesst έγραψε:Οσο ρατσιστικο και αν ακουγεται αν ειχα για καλυψη μια γυναικα θα φοβομουνα να βγω στο πεδιο μαχης. Τωρα ναι ισως υπαρχουν καποιες επιλεκτες οι οποιες φυσικα χρειαζονται σε καποιες μοναδες Ε. Δ. Αυτοι που τις επελεξαν το γνωριζουν...
Εγω θα ρωτησω το εξης, πες οτι εισαι πρωτη γραμμη ορηγμα και διπλα σκαει ολμος και βλεπεις εναν αντρα κομματιασμενο. Αλλου χερια αλλου ποδια εντερα χυμενα, και να σε τον βλεπεις να σου μιλαει και να μην εχει καταλαβει οτι του λυπουν κομματια. Πως θα νιωσεις; Βαλε τωρα στη θεση του μια γυναικα κομματιασμενη. Πιο θα εχει μεγαλυτερο ψυχολογικο αντικτηπο; Ποσοι στρατιωτες θα παρατησουν το οπλο για να σωσουν τον χτυπημενο σε καθε μια απο τις 2 περιπτωσεις; Σκεψου τωρα να την ιδια περιπτωση σε καταδρομικο περιπολο και να σου τραυματιστει απλα... Δεν μιλαμε για το αν θα τη σωσεις η οχι, μιλαμε για το ποσο θα σου αποσπασει την προσοχη απο τον στοχο...
οι διαφορες με τις γυναικες ομως ειναι πως και στις δυο περιπτωσεις θα τους εσωζα... Βεβαια εκεινη την ωρα παιζουν πολλα δεν μπορεις να ξερεις αν δεν το ζησεις...
Δεν διαβασε καλα αυτα που εχω γραψει... προσεξε τι ρωταω
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Rafale »

Μια ερευνα που εγινε σε γυναικες βετερανους του στρατου των ηπα και ετυχε να πεσει στα χερια μου αναφερει οτι το 30% των γυναικων αυτων υπηρξαν θυματα βιασμου κατα τη διαρκεια της στρατιωτικης τους υπηρεσιας. στο βιβλιο της HElen Benedict με τιτλο "μοναχικος στρατιωτης" η συγγραφεας του βιβλιου συναντηθηκε και μιλησε με γυναικες στρκους που υπηρετησαν στο ιρακ και ελεγαν οτι παντα μια γυναικα συναδελφος πηγαινε μαζι με την αλλη στα λουτρα της μοναδος ετσι ωστε να περιορισθουν τα κρουσματα βιασμου.

90% εχει δηλωσει οτι εχει παρενοχληθει σεξουαλικα και επισης 90% δεν εχουν καταγγειλει το βιασμο.

το χειροτερο δε ειναι οτι αυτες οι γυναικες αναγκαζονται να συνεχιζουν να εργαζονται καθε μερα διπλα στον η στους βιαστες τους. Στις ελληνικες εδ περιπτωσεις βιασμου δεν εχουν καταγραφει αλλα αν το επιτελειο ασχοληθει λιγο παραπανω θα διαπιστωσει οτι το μεσογειακο ταπεραμεντο κανει την εμφανιση του και στις ενοπλες δυναμεις.lol

...
Kerveros

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kerveros »

Από προσωπικής εμπειρίας στις ελληνικές Ε. Δ δεν έπεσε ποτέ στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο. Μόνο επιθετική συμπεριφορά λόγω φύλου και ως εκεί. Κατα τ'άλλα ότι γίνεται είναι με τη θέληση και των δύο. Μην ξεχνάμε η Αμερική είναι και Αμερική όπυ υπηρετούν πολύ περισσότερες γυναίκες και οι άντρες είναι πιο εχθρικοί και επιθετικοί θα έλεγα...
Φαιη

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Φαιη »

Εγω θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα των ειδικων δυναμεων. Βλεπω συνεχεια οτι ρωτανε αγορια αλλα θα ηθελα να μαθω αν εγω που ειμαι 23 μπορω με καποιο τροπο να μπω στις ειδικες δυναμεις βεβαια το αν θα τα καταφερω ειναι στο χερι μου. Ομως αυτο που ρωταω ειναι αν μπορουν γυναικες να μπουν και με ποιον τροπο; Αν ξερεις καποιος και μπορει να με διαφωτισει πανω στο θεμα θα ημουν πολυ ευγνωμων. Ευχαριστω πολυ.
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Το μεγα λαθος των συγχρονων γυναικων ειναι οτι υπεπεσαν στο σφαλμα του φεμινισμου.
Εχουν χασει το ρολο τους. Ενας ρολος που τις εδινε πολυ αξια, ενας ρολος πολυ σημαντικος και πολυ υπευθυνος.
Προσπαθουν να μπουνε στα ποδια του ανδρος και να αποδειξουν σε αυτους και στις ιδιες οτι μπορουν να ανταπεξελθουν στις αρμοδιοτητες και στο τομεα του ανδρος με αποτελεσμα το σημερινο καταντημα της κοινωνιας.
Δν μπορεσαν να ανταπεξελθουν στον πολυ σημαντικο και δυσκολο εργο της οικγενειας και της διαπαιδαγωγησης, της γαλουχησης, ανατροφης των παιδιων και στραφηκαν αλλου.

Φυσικα αυτη η σταση της γυναικας παρεσυρε και τον ανδρα και εχουμε ακομη πιο τραγικα αποτελεσματα.

Οι γυναικες νομιζουν οτι μπαινοντας στα αβατα των ανδρων δεχονται την επιβεβαιωση τους. Αυτο ειναι μεγα λαθος. Οι πλειοψηφια των ανδρων δν μπορει να δειξει τον αναλογο σεβασμο τις συγχρονες γυναικες, δυστηχως...
Kerveros

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kerveros »

Νέε θα συμφωνήσω αλλά γνώμη μου είναι ότι όλα ξεκίνησαν Επειδή οι γυναίκες τράβηξαν πολλά στο παρελθόν, κι ακόμα τραβάνε. Γυναίκες Που καθόντουσαν Σε γάμους και ανέχονταν συμπεριφορές, στις επαρχίες περισσότερο, επειδή δεν είχαν που να πάνε και κρέμονταν απ'τον άντρα τους. Και τώρα, όταν οι άντρες λένε 'άντε στην κουζίνα σου να πλύνεις κάνα πιάτο' αυτό υποτιμάει πολύ τη γυναίκα. Λογικό μετά η γυναίκα να θέλει ν'αποδείξει το αντίθετο όταν υποτιμάς τη φύση της. Που ακόμη και οι νοικοκυρές θα'πρεπε να πληρώνονται γιατί κουράζονται και προσφέρουν. Κάποιοι άντρες Δεν ήξεραν να σέβονται τη γυναίκα που τους κάνει παιδιά και τους φροντίζουν. Υπάρχουν και σωστοί Αλλά είναι λίγοι...
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Δν διαφωνω σε αυτα που λες. Οντως παλαιοτερα οι αντρες πηγαιναν πολλες φορες στο αλλο ακρο. Στο ατομο της γυναικας εβλεπαν εναν δουλο για τις δουλειες ουσιαστικα χωρις να μπορει να εκφερει αποψη. Μεγα λαθος, το αποτελεσμα ειναι η υποδουλωση της γυναικας στο φεμινισμο με τις σημερινες συνεπειες.

Να συμπληρωσω ομως και κατι σημαντικο. Οι γυναικες δν νομιζω οτι ειναι για να πλενουν πιατα, να σφουγγαριζουν κλπ αυτα θα γινουν αλλα και με τη βοηθεια ειτε του ανδρος ειτε καποιας βοηθου. Ο ρολος της γυναικας ειναι η σωστη ανατροφη των παιδιων. Οταν το παιδι δν ειναι στο σχολειο πρεπει να ειναι συνεχεια διπλα του. Να τον κανει Ελληνα, να τον κανει ανθρωπο, να του μεταδωσει αξιες, να του μαθει το σεβασμο κλπ, κλπ να μην τα λεω ετσι ωστε αυτο το παιδι να μην καταφυγει στα ναρκωτικα, στο καπνισμα, στη παρανομια, στο χουλιγκανισμο. Να μαθει το ρολο του στη κοινωνια και να εχει προτυπα.
Τωρα αν ολα αυτα μπορει να τα κανει η συγχρονη γυναικα, που τριγυρνανε ημιγυμνες ζουνε στο κοσμο τους κοιτανε τα λουσα τους και τη βολη τους και τοσα αλλα που τα ξερουμε ολοι μας, εγω ας θεωρηθω μλκας
Αυτος ο ρολος ειναι παρα πολυ δυσκολος και σημαντικος για μια κοινωνια. Η γυναικα δν μπορεσε να διεκδικησει αυτον τον ρολο της γτ δν μπορεσε και κατεφυγε σε αλλους ρολους.
... ...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

ΝΕΟΣ έγραψε: Ο ρολος της γυναικας ειναι η σωστη ανατροφη των παιδιων. Οταν το παιδι δν ειναι στο σχολειο πρεπει να ειναι συνεχεια διπλα του. Να τον κανει Ελληνα, να τον κανει ανθρωπο, να του μεταδωσει αξιες, να του μαθει το σεβασμο κλπ, κλπ να μην τα λεω ετσι ωστε αυτο το παιδι να μην καταφυγει στα ναρκωτικα, στο καπνισμα, στη παρανομια, στο χουλιγκανισμο. Να μαθει το ρολο του στη κοινωνια και να εχει προτυπα.

...
αυτο τον ρολο δεν μπορει να τον εχει κ ο αντρας-πατερας; Δεν ειναι ικανος να δωσει τετοιες αρχες κ τετοιες αξιες σε ενα παιδι; Μονο η μανα μπορει;
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Ο νεος μιλαει για ρολουσ. Αν δηλαδη ο ρολος του πατερα ηταν ολα οσα ανεφερε. Ο ρολος της μανας πιοις θα ηταν;
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Deathdiver »

OΠως και να το κανουμε μια γυναικα δεν μπορει να θεωρηθει επιχειρισιακο στελεχος σε μια μοναδα ειδικων δυναμεων διοτι ειναι απο την φυση της πιο αδυναμη σωματικα... Συμφωνω οτι πανω απο ολα η ψυχη αλλα αν δεν εχεις σωματικες αντοχες κλαφτα...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες