Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
erasmia

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από erasmia »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ; ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

erasmia81@yahoo.gr

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

Legion έγραψε: Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

Προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει μια γυναικα να ειναι σε μαχιμη θεση στις ειδικες δυναμεις. Σαν παραδειγμα θα αναφερω μια μονιμη υπαξ που ειχα στη μοναδα μου(1η Μ. Αλ. το 1998)και ενω ηταν με εκπληκτικη σωματοδομη και αρκετα τσαμπουκαλεμενη σε μια πορεια που καναμε απο Ομαλο εως Σουγια την μαζεψανε μετα τις πρωτες 7 ωρες με φουσκωτο γιατι δεν αντεχε αλλο... Εικόνα

crusader
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 1:23 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από crusader »

μπραβο παντος! εδω υπαρχουν αντρες που ακουν στρατο και αμεσως νιωθουν πανικοβλιτοι!!! Τα σεβοι μου στις κυριες Εικόνα!

sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

Να προσθεσω κατιεπισης για τις κοπελες. Ποτε καμμια γυναικα δεν εχει περασει στην δευτερη εβδομαδα κατα τη διαρκεια του σχολειου ΟΥΚ. Ακομα και γυναικες των NAVY SEALS δεν εχουν αντεξει ουτε στο ελαχιστο. Μονο μια γυναικα απο τις Γερμανικες Ειδικες Δυναμεις αντεξε 13 μερες οπου μετα απο ατυχια εσπασε το ποδι της σε πορεια με βαρκα...Εικόνα

Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

στη δυκ καθωσ και στουσ seals δεν εχει παρουσιαστει ποτε γυναικα για εκπαιδευση και ουτε προκειται γιατι λογω τησ γυναικειασ φυσησ και των γυναικολογικων προβληματων κρινεται αδυνατη η παρακολουθηση του σχολειου
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sniper1977 »

288 MARINE έγραψε:στη δυκ καθωσ και στουσ seals δεν εχει παρουσιαστει ποτε γυναικα για εκπαιδευση και ουτε προκειται γιατι λογω τησ γυναικειασ φυσησ και των γυναικολογικων προβληματων κρινεται αδυνατη η παρακολουθηση του σχολειου
Στους seals υπηρετουν 5 γυναικες ενω κατα καιρους εχουν παρουσιαστει στα σχολεια της Μ. Υ. Κ μερικες υποψηφιες οι οποιες ηταν ηδη μελη ενοπλεων δυναμεων ξενων χωρων.Εικόνα

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Βέβαια μύθος είναι αυτό που θα πώ, αλλα άκουσα όταν ήμουν Ρεντίνα, πως μία φορά που περνούσαν κάτι γυναίκες Δόκιμοι κάτι σχολεία εκεί, μία έπεσε μέσα στον Αράπη (για όσους δεν ξέρουν τη είναι ο αράπης, συγνώμη, αλλα έπρεπε να ξέρετε) και έμεινε στείρα! Εικόνα
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Αδερφέ άκου κάτι ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν έχεις επικοινωνία με κάποιον από την μονάδα μας, αλλά στην μονάδα μας έχουν γίνει αρκετές αλλαγές. Υπηρετεί τώρα εκεί ο καλύτερός μου φίλος συνεχίζοντας την δική μου παράδοση. Δώσε βάση. Έχουν έρθει στην μονάδα 6 καινούριες εποπίνες από τις οποίες οι 5 είναι για τα μπάζα και 1 είναι μάχιμη. Τώρα τι σχολεία έχουν περάσει και αν θα τα περάσουν δεν ξέρω, πάντως φοράνε τον μπερέ. Κάνουν υπηρεσία περιπόλων με καταδρομείς και τους διατάζουν και από πάνω! Το χειρότερο είναι πως μετά από μία βραδυνή άσκηση ενδυνάμωσης σώματος και πνέυματος που εκτελέσθη από ένα ψηλό αρχιλοχία της ΜΥΚ(ξέρεις εσύ) και από τον αγαπημένο μας υπολοχαγό Μαργ... και συμμετείχε όλη η μοίρα(οπότε και αυτές), μία από δαύτες πήρε τηλ βίσμα στα κεντρικά στην Αθήνα καταγγέλοντας πρόσωπα και πράγματα, με αποτέλεσμα ο εν λόγω υπολοχαγός μας να πάρει δυσμενή μετάθεση στην Κύπρο και μάλλον εκτός ειδικών δυνάμεων! Αυτά τα νέα αδερφέ. Η στεναχώρια μου και η οργή μου δεν περιγράφεται. Και εμείς είχαμε καταπονηθεί από αυτά τα στελέχη αλλά κανείς δεν έβγαλε μιλιά!
Συμπέρασμα : Εδώ δεν την παλεύαμε εμείς ώρες ώρες, τι δουλειά έχουν οι γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις; και μιλάω μόνο για τις εποπ και όχι για αυτές που έχουν τελειώσει στρατιωτική σχολή και έχουν ψηθεί λιγάκι. Ούστ από δω παλιομπάζα που κοιτάτε μόνο τον μισθό και δεν νιώθετε τίποτα για την πατρίδα. Πως είναι δυνατόν να αντέξετε μία σωματική καταπόνηση. Αντε καθήστε σε κανα γραφέιο που είστε χρήσιμες ή πλύντε κανα πιάτο. Θέλετε εύκολα και αβίαστα να εξασφαλίσετε το μέλλον σας μέσω του στρατού. Πηγαίνετε πρώτα σε καμια στρατιωτική σχολή να πήξει ο ποπός σας και μετά ειδικές δυνάμεις.
Αδερφέ πες μου την γνώμη σου εδώ ή στο μαιλ μου.
Υ. Γ Δεν είμαι μισογύνης. Τις γυναίκες τις αγαπώ και τις σέβομαι, αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο. Το ίδιο θα έλεγα αν το είχε κάνει αυτό κάποιος φαντάρος
Ελλάς, Ελλάς κομάντο Ελλάς- Ι ΜΑΚ
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: Αδερφέ άκου κάτι ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν έχεις επικοινωνία με κάποιον από την μονάδα μας, αλλά στην μονάδα μας έχουν γίνει αρκετές αλλαγές. Υπηρετεί τώρα εκεί ο καλύτερός μου φίλος συνεχίζοντας την δική μου παράδοση. Δώσε βάση. Έχουν έρθει στην μονάδα 6 καινούριες εποπίνες από τις οποίες οι 5 είναι για τα μπάζα και 1 είναι μάχιμη. Τώρα τι σχολεία έχουν περάσει και αν θα τα περάσουν δεν ξέρω, πάντως φοράνε τον μπερέ. Κάνουν υπηρεσία περιπόλων με καταδρομείς και τους διατάζουν και από πάνω! Το χειρότερο είναι πως μετά από μία βραδυνή άσκηση ενδυνάμωσης σώματος και πνέυματος που εκτελέσθη από ένα ψηλό αρχιλοχία της ΜΥΚ(ξέρεις εσύ) και από τον αγαπημένο μας υπολοχαγό Μαργ... και συμμετείχε όλη η μοίρα(οπότε και αυτές), μία από δαύτες πήρε τηλ βίσμα στα κεντρικά στην Αθήνα καταγγέλοντας πρόσωπα και πράγματα, με αποτέλεσμα ο εν λόγω υπολοχαγός μας να πάρει δυσμενή μετάθεση στην Κύπρο και μάλλον εκτός ειδικών δυνάμεων! Αυτά τα νέα αδερφέ. Η στεναχώρια μου και η οργή μου δεν περιγράφεται. Και εμείς είχαμε καταπονηθεί από αυτά τα στελέχη αλλά κανείς δεν έβγαλε μιλιά!
Συμπέρασμα : Εδώ δεν την παλεύαμε εμείς ώρες ώρες, τι δουλειά έχουν οι γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις; και μιλάω μόνο για τις εποπ και όχι για αυτές που έχουν τελειώσει στρατιωτική σχολή και έχουν ψηθεί λιγάκι. Ούστ από δω παλιομπάζα που κοιτάτε μόνο τον μισθό και δεν νιώθετε τίποτα για την πατρίδα. Πως είναι δυνατόν να αντέξετε μία σωματική καταπόνηση. Αντε καθήστε σε κανα γραφέιο που είστε χρήσιμες ή πλύντε κανα πιάτο. Θέλετε εύκολα και αβίαστα να εξασφαλίσετε το μέλλον σας μέσω του στρατού. Πηγαίνετε πρώτα σε καμια στρατιωτική σχολή να πήξει ο ποπός σας και μετά ειδικές δυνάμεις.
Αδερφέ πες μου την γνώμη σου εδώ ή στο μαιλ μου.
Υ. Γ Δεν είμαι μισογύνης. Τις γυναίκες τις αγαπώ και τις σέβομαι, αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο. Το ίδιο θα έλεγα αν το είχε κάνει αυτό κάποιος φαντάρος
Ελλάς, Ελλάς κομάντο Ελλάς- Ι ΜΑΚ


Καλή μου σειρούλα, σε ευχαριστώ για τα νέα που μου μετέφερες γιατί πράγματι έχω καιρό να πάρω τηλέφωνο στην μονάδα και να μιλήσω με Διακονικολή, ξέρεις ποιον λέω Εικόνα.
Δυστηχώς, οι γυναίκες στην Ελλάδα, όταν τις δώσεις αέρα γίνονται χειρότερες απο όλα τα όντα της γής. Σήμερα πια, οι γυναίκες πιστεύω πως ζούνε σε ένα στάδιο πειραματικό για τον εαυτό τους. Δεν ξέρουν τι ρόλο παίζουν σε αυτόν τον κόσμο και ακόμα πιο ιδιαίτερα, μέσα σε μία σχέση ή στην επαγγελματική τους καριέρα. Είναι κατανοητό πως είμαστε 2 όντα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους και το καθένα καθορίζεται για διαφορετικό ρόλο, για να συμπλρώνει το ένα το άλλο. Οι γυναίκες λοιπον σήμερα, έχουν ταράξει αυτήν την ισοροπία προσπαθώντας να αποδείξουν στους άντρες μα πιο πολύ στους εαυτούς τους, πως μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.
Εγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει ισότητα, και δεν θα έπρεπε να υπάρχει ισότητα μεταξύ των φύλων. Το καθε φύλο, έχει δημιουργηθεί για διαφορετικό σκοπό. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν οι γυναίκες. Το οτι η γυναίκα κάθεται στο σπίτι, το προσέχει, το διατηρεί, προσέχει τα παιδιά κλπ δε σημαίνει πως κουράζεται περισσότερο ή λιγότερο απο τον άνδρα που υποτίθεται πως φέρνει τα έσοδα του σπιτιού. ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΙ, ΞΥΠΝΗΣΤΕ.
Δηλαδή οι Ελέφαντες, που ωοτοκούν για 2 περίπου χρόνια π. χ. τι πρέπει να πουν; Ή οι λέαινες, που είναι οι κυνηγοί της αγέλης και κυνηγάνε όλη μέρα για να φάνε τα αρσενικά και μετά να τις γαμήσουνε τι πρέπει να πούνε;
ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ; ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ; ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ;

Τέλως πάντων φίλε μου. Τα νέα σου είναι όντως παρα πολυ δυσάρεστα και θα σπεύσω αμέσως να τηλεφωνήσω για να μάθω περισσότερα. Τα λέμε! Εικόνα
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Filippos »

παιδια οπως κανανε καποιοι παραπανω, θελω και εγω να αυγχερω τις γυναικες που θελουν να υπερασπιστουν την πατριδα, ενω δεν ειναι υποχρεωμενες Ενα πραγμα δεν διαπραγματευομαι. Οι Ελληνιδες γυναικες ειναι οι καλυτερες του κοσμου σχεδον σε ολους του τομεις(σχεδον... μην το παρακανουμε κι ολας :)

οχι σαν τις Τουρκαλες που μονο για προσευχη και για >>>>> ειναι...

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει με τον τρόπο του στην πατρίδα. Τώρα επειδή είδαν οι γυναίκες την Demi moore στην "Επίλεκτη", δεν σημαίνει οτι πρέπει να τρέξουν και αυτές να γίνουν σαν κι αυτην. Και στην τελική, όπως είπε και το φιλαράκι μου ο Αφρομαν, είδατε τα αποτελέσματα των γυναικών στις ειδικές δυνάμεις, μετατέθηκε ένας έμπειρος και μάχιμος αξ/κός για το καπρίτσιο μιας και μόνο γυναίκας, επειδή αυτή η γυναίκα δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει και να σφίξει τα δόντια της. Όπως λένε και στα κέντρα, "Αμα δεν μπορείς κόψου, ΓΙΟΤΟΜΠΑΛΟ!" Εικόνα
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Αδερφέ πήρες τηλέφωνο στην μονάδα; Έφυγε ο υπολοχαγός μας; Ο φίλος μου πάντως έχει καιρό να τον δει οπότε μάλλον πρέπει να έφυγε. Δεν πειράζει. Να τις δω τι θα κάνουν όταν θα πάνε να περάσουν ΣΒΕΑ, αν και λένε ότι στις γυναίκες φέρονται πολύ πιο ήπια.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Πήρα τηλέφωνο χτές και μίλησα με ένα δεκανέα απο τους διαβιβαστές (ξερεις)
και μου είπε γαμισέτα, έκανε λέει ο Μαργ. καψόνι στις γκόμενες και σ'αυτήν συγκεκριμένα επειδή το έπεζε αλάνι κ έτσι. Αυτή του έκανε μύνηση ή κάτι τέτοιο και τώρα ξαναπήγε μηχανικό, στο σώμα του, τώρα σε πια μονάδα δεν ξέρω, πάντως όχι κύπρο. Ε ρώτησα τι γίνεται και εκεί στην μονάδα. *****, οι ΕΠΟΠ εκεί τις κόβουνε άγρια ρε φίλε! Όλο και πιο πολύ πάνε για ειδικοί φρουροί, και ο δικός μου (ο Κριτσι αν θυμάσαι) αυτό μου έλεγε οτι θα κάνει. Ε κατα τα άλλα καλά, ο Σάββας Εικόνα ζει και βάσιλεύει... Αναγνωρίσεις έχουνε τώραΕικόνα
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΕΧΕΤΑΙ ΔΙΚΙΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΤΣΙ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΝΑ ΠΩ. ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΤΕ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΑΤΝΑΠΕΞΕΛΘΕΤΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΡΙΜΩΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΗΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΤΕ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες