Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικ

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Νικ »

Θα ήθελα να ρωτήσω ένα γνωρίζει κάποιος, καρκινοπαθής που έχει ξεπεράσει την 5ετια, κρίνεται στρατεύσιμος ή μπορεί να πάρει απαλλαγή εν τέλει; Είμαι καρκινοπαθής με σχετικά «ενεργό» ιστορικό,3 σχήματα χήμειο, μεταμόσχευση μυελού και ακτινοβολίες και μετράω μια υποτροπή. Έχω ξεπεράσει την 5ετία κατά ένα 1 έτος. Επίσης, έχω και υποθυρεοειδισμό, πιθανολογώ λόγω όλων των ανωτέρω. Θεωρητικά, ανήκω σε 2 κατηγορίες του ΦΕΚ (καρκινοπαθής+μεταμοσχευμένος). Έκοψα αναβολή Νοέμβρη, είναι να μπω Μάιο και περιμένω να έρθει το χαρτί, για να ξεκινήσω την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου για την επιτροπή. Τι να αναμένω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ο "κανόνας" είναι να σου δίνουν 2ετή αναβολή και με το πέρας αυτής να περνάς από την Επιτροπή Απαλλαγών για επανεξέταση για να δουν αν υπήρξε βελτίωση, στασιμότητα, ή χειροτέρευση της υγείας σου.
Rafaeldark97

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Rafaeldark97 »

Γειά σας, έχω ένα ερώτημα για το ι5 παθολογικο, για την ώρα είμαι στο εξώτερικο λόγο σπουδών αλλα στην Ελλάδα δεν δέχτηκαν την αναβολή που ζήτησα, και εδώ και 1 μιση χρόνο είμαι ανυπότακτος, το θέμα είναι οτι θα ήθελα να ξαναγυρίσω Ελλάδα αλλα φοβάμαι το πρόστιμο και να πάω κατεθείαν στρατό γιατι θέλω να βγάλω πρώτα τις σπουδές μου, έχω διαγνωστεί με το σύνδρομο Έλλερς Ντάνλος που λογικά πέρνει ι5 κατευθείαν η αλλιώς τουλαχιστών ι2 μέχρι ι4 άν δέν υπάρχουν πολλές επιπλοκές, επίσεις έχω πλατυποδία στο ένα πόδι, και είμαι ο μόνος άνδρας στην οικογένεια εφόσων ο Πατέρας μου έχει πεθάνει, είμαστε οικογένεια 3 παιδιών και οί 3 ενήλικες (2 κορίτσια,1 αγόρι). Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση ώστε να αποφύγω το πρόστιμο καί την θητεία εφώσον είμαι σίγουρος οτι δέν μπορώ να ανταπεξέλθω φυσικά;
Giwrgos95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 6:00 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Giwrgos95 »

Καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Εγώ έχω θέματα με το πόδι μου και την πλάτη μου επειδή είμαι υπερβολικά ψηλός (2.05 κάπου) Πέρσυ στην δουλειά είχα ένα ατύχημα και απο τότε δεν μπορώ να τρέξω και γενικά μια στο τόσο σαν να πιάνετε το πόδι μου, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μην σακατευτώ στις ασκήσεις

fsafas

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από fsafas »

Giwrgos95 έγραψε:Καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Εγώ έχω θέματα με το πόδι μου και την πλάτη μου επειδή είμαι υπερβολικά ψηλός (2.05 κάπου) Πέρσυ στην δουλειά είχα ένα ατύχημα και απο τότε δεν μπορώ να τρέξω και γενικά μια στο τόσο σαν να πιάνετε το πόδι μου, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μην σακατευτώ στις ασκήσεις



Άοπλος και εκτός ασκήσεων και είσαι κομπλέ, υπάρχει θέμα στο φορουμ για τους άοπλους. Μπορείς να το διαβάσεις.

Giwrgos95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 6:00 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Giwrgos95 »

Ευχαριστώ για την απάντηση.Έχεις μήπως το λινκ γιατί δεν το βρίσκω;

Pirosp

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Pirosp »

Έχω το Ιδιο σύνδρομο με το παιδί παραπάνω, κάποιος που να γνωρίζει;
Άβαταρ μέλους
feleki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 24, 2019 2:15 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από feleki »

Καλησπερα και απο μενα. Πριν 2 χρονια ειχα ενα τροχαιο με αποτελεσμα να μου βγει το γονατο με συνεπεια να παθω ριξη χιαστων, μηνισκου, να παθει ζημια ο χονδρος αλλα και θρομβωση στην Ιγνυακη αρτηρια η οποια αντιμετωπισθηκε με επειγουσα εγχειρηση Bypass. Γενικα πιστευω οτι θα μου δωσουνε απαλλαγη γιατι λογω της αρτηριας παιρνω φαρμακα, δεν πρεπει να τρωω αλατι και πρεπει να με βλεπει ο Γιατρος μου. Παρ΄ολα αυτα λιγο που κοιταξα στο ΦΕΚ δεν εβγαλα ακρη οποτε αν ξερει κανεις ας μου πει.

Ευχαριστω :)

νικος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπέρα στο φόρουμ, πήρα Ι5 παθολογικό (έχω ορθοπαιδικο πρόβλημα) το οποίο επάνω γράφει,''Ιάσιμος-υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης, σύμφωνα με τη γνωμάτευση. Επιτροπή απαλλαγών αθηνών'' και μετά αναγράφει ''Δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και δεν υπέχει σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση, επειδή έχει απαλλαχθει απο την υποχρέωση στράτευσης'' αναφορικά είχα πάρει φυσικά 2 χρόνια αναβολή για λόγους υγείας.

Η απορια μου είναι εάν είναι οριστική απαλλαγη γιατι ο ορθοπαιδικος που μου έδωσε το ι5 μου είπε πως θα με ξανακαλέσουν σε 2-3 ή 4 χρόνια ενώ ο γιατρος του φρουραρχειου μου είχε πει οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.

Ξέρει κάποιος να μου πεί τί ισχύει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Lyapunov13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 6:52 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Lyapunov13 »

νικος έγραψε:Καλησπέρα στο φόρουμ, πήρα Ι5 παθολογικό (έχω ορθοπαιδικο πρόβλημα) το οποίο επάνω γράφει,''Ιάσιμος-υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης, σύμφωνα με τη γνωμάτευση. Επιτροπή απαλλαγών αθηνών'' και μετά αναγράφει ''Δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και δεν υπέχει σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση, επειδή έχει απαλλαχθει απο την υποχρέωση στράτευσης'' αναφορικά είχα πάρει φυσικά 2 χρόνια αναβολή για λόγους υγείας.

Η απορια μου είναι εάν είναι οριστική απαλλαγη γιατι ο ορθοπαιδικος που μου έδωσε το ι5 μου είπε πως θα με ξανακαλέσουν σε 2-3 ή 4 χρόνια ενώ ο γιατρος του φρουραρχειου μου είχε πει οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.

Ξέρει κάποιος να μου πεί τί ισχύει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Το χαρτι που γραφει "Δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και δεν υπέχει σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση, επειδή έχει απαλλαχθει απο την υποχρέωση στράτευσης" ειναι το χαρτι απαλλαγης απο το Στρατο που δινεται μετα απο 2 χρονια αναβολης + τελικη αποφαση απο Επιτροπη Απαλλαγων. Αυτο σημαινει οτι δε θα σε ξανακαλεσουν ποτε απο το Στρατο. Καλος πολιτης!

νικος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από νικος »

Lyapunov13 έγραψε:Το χαρτι που γραφει "Δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και δεν υπέχει σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση, επειδή έχει απαλλαχθει απο την υποχρέωση στράτευσης" ειναι το χαρτι απαλλαγης απο το Στρατο που δινεται μετα απο 2 χρονια αναβολης + τελικη αποφαση απο Επιτροπη Απαλλαγων. Αυτο σημαινει οτι δε θα σε ξανακαλεσουν ποτε απο το Στρατο. Καλος πολιτης!



Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε απλά γιατί διάβασα σε 2 σαιτ οτι στο Ιασιμο Ι5 σε καλουν μετα απο 2 χρονια;

lamch
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 16, 2019 10:16 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από lamch »

Καλησπέρα. Εχω δει παρομοια ερωτηση στο παρελθον, γνωριζετε τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εχει χρονια χολινεργικη και εκ ψυχους κνιδωση; Υπηρετει κανονικα; Ευχαριστω
Lyapunov13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 6:52 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Lyapunov13 »

lamch έγραψε:Καλησπέρα. Εχω δει παρομοια ερωτηση στο παρελθον, γνωριζετε τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εχει χρονια χολινεργικη και εκ ψυχους κνιδωση; Υπηρετει κανονικα; Ευχαριστω


Ακολουθειται παντα το ΦΕΚ του Υπουργειου. Ψαξε στι λιστα με τις παθησεις τη ΣΙ δινει η παθηση αυτη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες