ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

χαιρετω ολους.. και ως νεο μελος προτεινω σαν θεμα που νομιζω οτι θα ενδιαφερει πολλους τις γνωμες και τις προτασεις για τους πολυδιαφημισμενους Εφεδρους Υψηλης Ετοιμοτητας.
ως σημερα κανεις δεν βλεπω να αναφερεται σε αυτο το θεμα αν και υπαρχουν πολλοι που θελουν να μαθουν οτι νεο υπαρχει για το θεμα.
Ειμαι ενας εξ αυτων των πολλων που υπηρετησαν στην πιλοτικη εφαρμογη του θεσμου και μπορω να απαντησω και να δεχτω γνωμες , αποριες , προτασεις.
Βεβαια τις δικες μας προτασεις τις καταθεσαμε στους προισταμενους μας και περιμενουμε να δουμε αν θα γινουν αποδεκτες.
αυτα για αρχη και οπως ειπα παραπανω περιμενω γνωμες και οτι αλλο σχετικο με τον θεσμο.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Γιατί δεν ξεκινάς με μία περίληψη αυτών που είδες και των προτάσεων που καταθέσατε; Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται.
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

Καλη ιδεα λοιπον να πω 2-3 κουβεντουλες γυρω απο αυτο το θεμα των ΕΦΥΕΣ για να μαθουν αυτοι που δεν ξερουν βασικα και πολλοι απο αυτους σχολιαζουν αρνητικα.

Λοιπον ο θεσμος εκλεισε με επυτιχια τον πρωτο χρονο εφαρμογης του ο οποιος ηταν πιλοτικος. τι σημαινει πιλοτικος ; πιλοτικος σημαινει οτι δοκιμαζω , μαζευω τα προβληματα που ισως υπαρχουν , δεχομαι προτασεις και βγαζω συμπερασματα.

Δοκιμαστηκαμε λοιπον και απο την δικη μας πλευρα ανατποκριθηκαμε στο επακρο σε οτι μας ζητηθηκε πανω στην εκπαιδευση. Προβληματα παρα πολλα κατα την μερα καταταξης οπως το οικονομικο που δεν ηξερε κανεις ποια θα ηταν η αμοιβη μας και ρωτουσε ο ενας τον αλλο για να μαθουν την αμοιβη.

Τελικα λυθηκε και αυτο το θεμα αλλα μεχρι να λυθει λειτουργησε αποτρεπτικα για κρατησει ολους αυτους που ειχανε παρουσιαστει. Το φιναλε ποιο ηταν να αποχωρησουνε οι μισοι σχεδον με υπογραφη παραιτησης πριν ακομη καταταχθουν.. Να λοιπον που απετυχε ο θεσμος στο οτι δεν γνωριζε κανεις τιποτα στην αρχη.

Οσοι ρισκαρανε και μεινανε βγηκανε κερδισμενοι γιατι σιγα σιγα διευθετιθικαν ολα. Και αφου ολα πηραν το δρομο τους αρχισε η εκπαιδευση που στον δικο μου Λοχο ηταν εκπαιδευση Ειδικων Δυναμεων κατι που εγω το ειχα περασει και δεν ειχα προβλημα, αλλα και οι υπολοιποι συναδελφοι μου περασαν με αριστα το βαρυ προγραμμα της εκπαιδευσης μια και καθε μερα αλλαζε αντεικειμενο που σημαινει οτι ξεχνουσες το χθεσινο και προσπαθουσες να καταλαβεις το τι διδασκε το επομενο.

Οι εκπαιδευετες μας δεν πιστευανε πως θα ανταποκριθουμε στα δυσκολα μια και ολοι μας ειμασταν ανω των 30 χρονων και ισως να μην αντεχαμε την δυσκολη εκπαιδευση των Ειδικων Δυναμεων , αλλα και εδω καταριψαμε αυτο το σκεπτικο.. Ανταποκριθηκαμε και μαλιστα καναμε τους εκπαιδευτες μας να απορεσουν με την αντοχη μας (πορειες, ασκησεις , γυμναστικη κ. α) κατι που οταν αποχωρησαμε τον πρωτο μηνα το τονισανε στους ανωτερους τους.

Ερχομαι τωρα και σας γραφω τι ακριβως ζητησαμε απο την ηγεσια (πολιτικη και στρατιωτικη )

1. ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΥΠΟ ΤΑ ΟΠΛΑ.. ο χρονος των 4 μηνων που ηταν στην προκυρηξη λειτουργει αποτρεπτικα για να δωσει κινητρο σε εναν που ενδιαφερεται να μπει στον θεσμο. Ο λογος ειναι απλος.4 μηνες εργασια... τους υπολοιπους 8 ; ποιος θα ειναι αυτος που θα σε παρει στην δουλεια του οταν ξερει οτι καποια στιγμη θα σε παρει ο Στρατος για εκπαιδευση; Και ποιος θα ειναι αυτος που ενω εχει δουλεια θα παει για 1-2 μηνες στον Στρατο.

Αρα αμεσως με αυτον τον τροπο διωχνεις αυτους που ισως να ενδιαφερονται. Και ποιος μενει λοιπον εστω και για τους 4 μηνες; Μονο καποιος που εχει απολυτη αναγκη για δουλεια και ειναι ανεργος. Προτειναμε το διαστημα της παραμονης μας να μεγαλωσει στο διπλασιο δηλαδη 8 μηνες.

2. ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ειχε οριστει στα 35 για οπλιτες και 40 για Αξκους που μετεχουνε στον θεσμο. Δηλαδη θα περασουνε ολη την εκπαιδευση που χαρακτηριζεται σκληρη και μετα απο 2-3 χρονια ισως θα τους πουνε ευχαριστουμε γεια σας... Και παλι εδω δεν ειναι σωστο αν σκεφεθι κανεις οτι οι περισσοτεροι ειναι ανω των 30 και Οπλιτες και Αξ/κοι.

Γιαυτο και εμεις καναμε την προταση να καταργηθει το οριο ηικιας και αντι αυτου να μπει καποιος αλλος δεσμευτικος ορος οπως προσθετες εξετασεις αντοχης τεστ κοπωσεως και εφοσον δεν μπορει καποιος να ανταποκριθει θα αποχωρει απο τον θεσμο. Δεν ζητησαμε να κανουμε καριερα η να πιασουμε καρεκλες και να τεμπελιαζουμε.

Καταταχθηκαμε στον θεσμο επειδη ειχαμε εχουμε αναγκη απο δουλεια , και επισης δεν ζητησαμε να γινουμε μονιμοι δεν το θελουμε πιστευουμε πως οι 8 μηνες εργασιας θα καλυπτουν και θα μας αποδιδουν καποιο σημαντικο ποσο ωστε για 4 μηνες εκτος να μπορουμε να ανταποκριθουμε στις οικονομικες υποχρεωσεις μας αλλωστε και μεσω προγραμματων του ΟΑΕΔ μπορουμε για ενα 4 μηνο να λαμβανουμε ανεργια οποτε νομιζω πως η προταση αυτη θα ικανοποιησει ολους μας

Αυτα προς το παρον και θα γραψω κι αλλα για να καταλαβουν ολοι οι ιθυνοντες πως δεν μπορουν να σχεδιαζο...
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

απο διαφορες πληροφοριες που ακουω και οι οποιες βεβαια δεν ειναι επιβεβαιωμενες ακουγεται οτι δεν θα δωσουνε ιδαιτερη σημασια στο αιτημα μας για αλλαγη των οριων ηλικιας.
αυτο που εχω να πω εγω και αρκετοι αλλοι απο εμας που αγγιζουν τα ορια ηλικιας η που βρισκονται ακριβως στο οριο ειναι το εξης.
να ειναι σιγουροι ολοι τους πως οι αντιδρασεις θα ειναι εντονες και δεν θα μεινουμε απλοι θεατες στις αποφασεις τους.
ασ σκεφτουν καλα και ας μελετησουν λοιπον την νεα προκυρηξη ετσι ωστε οι προτασεις μας να γινουν δεκτες.
ξανατονιζω πως δεν θελουμε ουτε ονειρουομαστε να γινουμε στρατιωτικοι καριερας.. απλα με αυτον τον τροπο θελουμε να μπορεσουμε να ταισουμε τις οικογενειες μας και βεβαια να προσφερουμε υπηρεσιες στην πατριδα...
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

και να λοιπον που αρχισαν να ακουγονται διαφορες πληροφοριες για τους ΕΦΥΕΣ οπως αυτην που ακουσα εγω ο ιδιος απο το στομα ενος πολιτικου και που αναφερει οτι γυρω στον Σεπτεμβριο θα εχουμε εξελιξεις σε οτι αφορα τον θεσμο.
και οχι μονο αυτο αλλα και οτι τα αιτηματα μας για ορια ηλικιας και μεγαλυτερη παραμονη μαλλον θα ικανοποιηθουν.
η ευχη ολων μας ειναι να γινει επιτελους κατι καλο και οχι κατι ψηφοθηρικο για εκμεταλευση μας προς την σκεψη συλλογης ψηφων.
οτι αφορα την αμυνα της πατριδας μας δεν πρεπει να εχει να κανει με τισ φιλοδοξιες κανενος πολιτικου αλλα και με την εκμεταλευση κανενος μας που εχει αναγκη για δουλεια.
μακαρι και παλι λεω να εισακουστουν οι προτασεις μας...
ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 3:56 am
Ενδιαφέροντα: ΚΟΛΥΜΠΙ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΡΑΤΕ
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ »

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!! ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ!! ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ... ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΛΗΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ "ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΟΥ. ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!" ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟ ΟΡΙΟ (ΔΗΛ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 35ΧΡΟΝΩΝ)ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΝ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΚΑΘΕ ΟΠΛΙΤΗΣ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΣΤΟ ΘΕΣΜΟ 'Η ΘΑ ΔΗΛΩΝΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ!!! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΠΛΙΤΕΣ.. ΟΠΟΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΕΟ ΑΙΜΑ!!! ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΝΑΣ 20ΧΡΟΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ 30ΑΡΗ(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΠΑΝΤΑ) ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ!!!Εικόνα
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ ΑΜΕΣΩΣ...
ΗΔΗ ΕΧΟΥΝΕ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟ το θεμα ομως εχει και αλλες προεκτασεις...
προσφατα παραδειγματα μας δειχνουν πως το νεο αιμα εχει δει με διαφορετικο ματι το θεμα ΣΤΡΑΤΟΣ - ΘΗΤΕΙΑ καθημερινα διαβαζουμε για τα διαφορα που συμβαινουνε ( αυτοκτονιες - παραιτησεις - αναβολες κ. α)
αυτο σημαινει πως δεν ενδιαφερει και πολυ τον 20 η 25αρη μια δευτερη επαφη με τον Στρατο.
Τα δικα μας παραδειγματα ειναι ηλικιες πανω απο τα 30 που ξερουν γιατι πανε γιατι βρισκονται σε αυτην την θεση υπευθυνοτητα σε οτι κανουμε.
Για την εκπαιδευση εχω να σου πω το εξης παραδειγμα και θα καταλαβεις πολλα.
εγω ανηκα σε ενα λοχο απο τους πολλους που γινανε που το αντεικειμενο του ειχε να κανει με τις Ειδικες Δυναμεις δηλ εκπαιδευση και ασκησεις.
οι περισσοτεροι ειμασταν οπως ειπα πιο πανω ανω των 30 εγω πρωσοπικα 40 και αν και τα ειχα περασει στην κανονικη μου θητεια τα ξαναπερασα και τωρα και μαλιστα ανετα.
τοσο δε ανετα που οι εκπαιδευτες που ειχαμε ( 2 Υπολοχαγους Καταδρομεις &2 Μ Λοχιες ) μεινανε με ανοιχτο το στομα για την αρτια εκτελεση των ασκησεων και ολης της εκπαιδευσης.
αυτιο δεν το λεω εγω υπαρχει εκθεση που κανανε οι εξεταστες στο τελος της εκπαιδευσης.
Συμπερασμα λοιπον πως δεν νομιζω η ηλικια να ειναι τοσο σοβαρο εμποδιο.
στις προτασεις μας ζητησαμε να επεκταθει το οριο η να καταργηθει εντελως και ως αντισταθμιστικο παραγοντα να γινονται ανα εξαμηνο ιατρικες εξετασεις , τεστ κοπωσεως , και οτι αλλο θελουν.
Ευχαριστω πολυ που απαντησες και που εδωσες και εσυ μια καλη απαντηση.. σε οτιδηποτε θελεις να συζητησουμε βρισκομαι στην διαθεση σου... και αν θες να διαβασεις και περισσοτερα μπορεις να επισκεφεθεις μια ιστοσελιδα που εχει φτιαχτει απο μενα... και στην παραθετω
www.efyes.livepage.gr
μπορεις και εκει να γραψεις την γνωμη σου που την θεωρω σημαντικη...
και αν θελεις μπορουμε να συζητησουμε προσωπικα οτι νομιζεις.
Ευχαριστω Κωστας...
ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 3:56 am
Ενδιαφέροντα: ΚΟΛΥΜΠΙ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΡΑΤΕ
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ »

ΗΙ ΚΩΣΤΑ!!! ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!! ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ(ΠΙΘΑΝΩΣ) ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!! ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΦΩΝΟΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ Ε; ΜΠΡΑΒΟ!!! ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...Εικόνα ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΙ ΕΚΕΙ...(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΘΗΤΕΙΑΣ... ΑΚΟΜΑ!!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!)
ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 3:56 am
Ενδιαφέροντα: ΚΟΛΥΜΠΙ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΡΑΤΕ
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ »

ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ... ΦΟΒΕΡΟ SITE!! ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΓΙΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ!!! ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ;

hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

αγαπητη φανταρινα ευχαριστω για την επισκεψη σου στην σελιδα..
στην στηλη σχολιαστε ελευθερα μπορεις να γραψεις την γνωμη σου για οτι νομιζεις εσυ οτι πρεπει να σχολιαστει...
η σελιδα εχει καθημερινη επισκεψιμοτητα και την διαβαζουν πολλοι
αν θελεις μπορεις να στειλεις mail με το msn σου για να μιλησουμε εκτενεστερα και πιο ανετα... σου αφηνω το mail που μπορεις να στειλεις την διευθυνση του msn σου... www.4os_efyes@freemail.gr η www.4os_efyes@mail.gr

ειναι 2 εναλλακτικες διευθυνσεις πρωσοπικες δικες μου και μπορεις να στειλεις. Ευχαριστω και περιμενω
ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 3:56 am
Ενδιαφέροντα: ΚΟΛΥΜΠΙ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΡΑΤΕ
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΦΑΝΤΑΡΙΝΑ »

TΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ... THANKS ΓΙΑ TO MAIL ΣΟΥ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ!!! ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ!!! ΣΟΥ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡ. ΤΑΧΥΔΡ. www_linlavigne@yahoo.gr ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ!!HAVE A NICE DAY!!!Εικόνα
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

Τελικα βλεπω και ξαναβλεπω τα ιδια σε οτι εχει να κανει με τους περιβοητους ΕΦΥΕΣ που τοσο πολυ διαφημισε το Υπουργειο...
και πως αγαπητοι κυριοι που καθεστε σε μια καρεκλα και σχεδιαζετε θελετε να προσελκησετε νεους εφεδρους στον θεσμο οταν δεν δινετε κινητρα;
πως; μπορει καποιος να μου απαντησει ;
αυξηστε χρονο παραμονης αυξηστε ορια και θα δειτε τι απηχηση θα εχει ο θεσμος ποσοι θα αλλαξουν δρομο και θα παρακαλανε να μπουν στον θεσμο.
και αυτο που λεω δεν το λεω ετσι τυχαια... υπηρετησα στον πρωτο χρονο του θεσμου , δηλαδη τι χρονο το 4μηνο καλυτερα...
κατεθεσαμε προτασεις για να γινει ο θεσμος πιο ελκυστικος και να μετεχουν πιο πολλοι εφεδροι... αλλα μαλλον δεν ακουγεται η προταση μας αν και κατατεθηκε επισημα.. μαλλον ειναι πολυεξοδη για το ελληνικο δημοσιο μαλλον Αυτα μονο στην αγαπημενη Ελλαδιτσα μας συμβαινουν... για αλλα και για αλλα εχουμε να δινουμε... αλλα σε κατι που θα ειναι χρησιμο , λειτουργικο , και θα βοηθησει και καποιον κοσμακη να φαει ενα κομματι ψωμι με αξιοπρεπεια εκει εχουμε περικοπες..." ορια ηλικιας &4μηνα " κοροιδευοντας ετσι τους ιδιους μας τους εαυτους...
και ποιος σας ειπε πως το υπολοιπο χρονικο διαστημα που αυτοι που μετεχουν στον θεσμο εχουνε δουλεια...
ποιος ηταν αυτος που το τοσο κοφτερο μυαλουδακι του υπεθεσε πως εγω ο εφεδρος εχοντας δουλεια θα παρατησω την δουλεια μου για να με κοροιδεψει ο καθε εξυπνος για ενα 4μηνο ;
η θα ασχοληθειτε με τον θεσμο αυτο σοβαρα η μην τον διαφημιζετε αδικα...
προσληψεις... προσλήψεις... προσληψεις... για ποσο ; /
πριν κανετε οτιδηποτε σκεφτητε καλα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Βασικά έχουν ήδη προωθηθεί ορισμένες αλλαγές, σε επίπεδο νομοσχεδίου προς το παρόν. Στο site έχω πρόσφατα δημοσιεύσει δύο άρθρα για τους ΕΦΥΕΣ και τους ΟΒΑ .
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

μακαρι οι αλλαγες να ειναι οι αναμενομενες... αυτες που προτειναμε δηλαδη και που πιστευω ειναι οι πιο λογικες.
αλλιως λυπαμαι που θα το πω αλλα δεν εχει μελλον ο θεσμος.. και το λεω αυτο γιατι ηδη μεχρι σημερα υπαρχει κλιμα δυσφοριας για τον λογο οτι δεν ανακοινωνεται τιποτα εστω να μας πουνε τι αλλαγες εχουνε σκεφτει οι κυριοι που χειροζονται αυτο το θεμα...
ευχομαι αυτα που γραφω να τα διαβαζουνε καποιοι που εχουνε σχεση η εστω προσβαση στους υπευθυνους ετσι ωστε να μεταβιβασουν τις σκεψεις μας..
ειδομεν στο μελλον λοιπον...
hawk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΦΥΕΣ - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από hawk »

αρχισαν να ακουγονται διαφορα γυρω απο το θεμα και μαλιστα ειναι πολυ ευχαριστα οχι βεβαια οσο θα θελαμε.. αλλα κατι ειναι κι αυτο..
λοιπον ακουγεται παρα πολυ και μαλιστα απο στοματα που εχουνε εμπλοκη με τον θεσμο οτι αλλαξαν πλεον τα ορια ηλικιας και η διαρκεια παραμονης υπο τα οπλα.
ακριβη στοιχεια δεν εχω αλλα απο ανιπεβεβαιωτες πληροφοριες ακουγεται οτι το οριο ηλικιας παραταθηκε κατα 5 χρονια ενω ο χρονος παραμονης 6 εως 8 μηνες...
λετε οι φωνες μας να ακουστηκαν εκει που επρεπε ;
λετε οι ιθινοντες να σκεπτονται κατι καλο για τον θεσμο και για τους υπηρετουντες αυτον..
το τι σκεπτικο υπαρχει θα το μαθουμε την Παρασκευη 20/7 απο επισημα χειλη και αμεσως θα δημοσιευσω οτι νεο υπαρχει... ΕικόναΕικόναΕικόνα σε αναμονη λοιπον... ΕικόναΕικόναΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες